Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default Σύστημα Προπόνησης Bodybuilding All in One - Reloaded

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...d=31&recid=356
    Για σχολιασμούς και ερωτήσεις που αφορούν στο All in One Reloaded.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  2. #2
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    πολυ καλη δουλεια. μπραβο ρε συ παρη!

  3. #3
    New Bodybuilder Kostas_Builder's Avatar
    Join Date
    11-02-12
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    4

    Default

    Μπράβο πολύ καλή δουλειά!
    Every workout is one step closer to your goal.

  4. #4
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    περιμένω εντυπώσεις από το πρόγραμμα...
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Πολυ ενδιαφερον το προγραμμα Παρασκευα.και εγω το μεγαλυτερο διαστημα του χρονου τετοιου ειδους προγραμματα ακολουθω.Παρ ολα αυτα μου φαινεται αρκετα φορτωμενο απο αποψη σετ..Ακομα και να μην φτανεις στην εξαντληση τοσα πολλα σετ θα σε φτασουν..Αλλωστε τα λειτουργικα σετ που θα σου δωσουν το κατι παραπανω ειναι 1-2 άντε 3 το πολυ..Μου φαινεται οτι με τοσα πολλα σετ το συγκεκριμενο προγραμμα απευθυνεται ειτε σε πιο προχωρημενους αθλητες(σαν εσενα) ή με χημικη βοηθεια..Εννοω οτι για εναν μεσο αθλουμενο δυσκολα βγαινει ενα τετοιο πλανο.

  6. #6
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    Πολυ ενδιαφερον το προγραμμα Παρασκευα.και εγω το μεγαλυτερο διαστημα του χρονου τετοιου ειδους προγραμματα ακολουθω.Παρ ολα αυτα μου φαινεται αρκετα φορτωμενο απο αποψη σετ..Ακομα και να μην φτανεις στην εξαντληση τοσα πολλα σετ θα σε φτασουν..Αλλωστε τα λειτουργικα σετ που θα σου δωσουν το κατι παραπανω ειναι 1-2 άντε 3 το πολυ..Μου φαινεται οτι με τοσα πολλα σετ το συγκεκριμενο προγραμμα απευθυνεται ειτε σε πιο προχωρημενους αθλητες(σαν εσενα) ή με χημικη βοηθεια..Εννοω οτι για εναν μεσο αθλουμενο δυσκολα βγαινει ενα τετοιο πλανο.
    φίλε μου το πρόγραμμα είναι φορτωμένο με 40 σετ, αλλά μη ξεχνάς πως οι προπονήσεις είναι 3 την εβδομάδα μόνο, οπότε υπάρχει πολύς χρόνος για ανάρρωση του σώματος. Σύνολο είναι 120 σετ την εβδομάδα. Αν κάποιος κάνει 5 προπονήσεις την εβδομάδα από 20-25 σετ αν κάνεις το άθροισμα βγαίνουν ίδια σετ, μόνο που στο All in One reloaded μόνο λίγα από αυτά είναι μέχρι εξάντλησης και υπάρχει ξεκούραση του νευρικού συστήματος. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε αρχάριους με 3 μήνες εμπειρία. Ασφαλώς και δεν μπορεί να το ακολουθήσει κάποιος που πηγαίνει πρώτη φορά στο γυμναστήριο. Το μυστικό είναι να φτάνεις σε εξάντληση μόνο στα τελευταία σετ αλλιώς η κορτιζόλη θα φτάσει στο θεό. Δοκίμασε το και στείλε μου εντυπώσεις. Να είσαι καλά!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  7. #7
    Unworthy
    Join Date
    12-12-11
    Posts
    97

    Default

    Είναι σε στυλ PHAT με την διαφορά ότι είναι allinone συνέχεια και συνδυάζει και κάποια παραπάνω. Γενικά όλοι οι natural δουλεύουν πολύ high volume. Αλλά ακόμα και με χημική υποστήριξη αν είσαι με υποστήριξη η οποία είναι υψηλή σε αναβολική αναλογία σε συμφέρει να δουλέψεις περισσότερο με high volume για να κερδίσεις τα μέγιστα και εκτός κύκλου low volume.
    Last edited by Stivas; 14-02-12 at 15:36.

  8. #8
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Stivas View Post
    Είναι σε στυλ PHAT με την διαφορά ότι είναι allinone συνέχεια και συνδυάζει και κάποια παραπάνω. Γενικά όλοι οι natural δουλεύουν πολύ high volume. Αλλά ακόμα και με χημική υποστήριξη αν είσαι με υποστήριξη η οποία είναι υψηλή σε αναβολική αναλογία σε συμφέρει να δουλέψεις περισσότερο με high volume για να κερδίσεις τα μέγιστα και εκτός κύκλου low volume.
    Υποστηρίζω πολύ το high volume πλέον αλλά χωρίς να φτάνει κάποιος σε πλήρη εξάντληση σε όλα τα σετ. Απλά υποστηρίζω πλέον προπόνηση μέρα παρά μέρα και προσπαθώ να δίνω ερέθισμα στους μύες μου πάνω από μία φορά την εβδομάδα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #9
    Unworthy
    Join Date
    12-12-11
    Posts
    97

    Default

    Μπράβο συμφωνώ σε όλα.
    Το youtube ο Yates, o Mentzer κτλ. έχουν περάσει στο μυαλό του κόσμου ότι μόνο η προπόνηση που φτάνει κάποιος σε πλήρη εξάντληση είναι για <άνδρες> και ότι μόνο από τέτοιες προπονήσεις βλέπεις καλά αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα είναι να δουλεύουν συνέχεια όλοι με HIT, forced reps κτλ. και μετά να παραπονιούνται όλοι για τενοντίτιδες κτλ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς που έχει σχέση με το ΚΝΣ.

  10. #10
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Stivas View Post
    Μπράβο συμφωνώ σε όλα.
    Το youtube ο Yates, o Mentzer κτλ. έχουν περάσει στο μυαλό του κόσμου ότι μόνο η προπόνηση που φτάνει κάποιος σε πλήρη εξάντληση είναι για <άνδρες> και ότι μόνο από τέτοιες προπονήσεις βλέπεις καλά αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα είναι να δουλεύουν συνέχεια όλοι με HIT, forced reps κτλ. και μετά να παραπονιούνται όλοι για τενοντίτιδες κτλ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς που έχει σχέση με το ΚΝΣ.
    Φίλε stivas κάπου έχεις δίκιο και κάπου άδικο.
    Ναι ο απλός κόσμος μπορεί να γυμνάζεται (ή να νομίζει ότι γυμνάζεται με ένα πρόγραμμα ΗΙΤ) αλλά και ο Mentzer έλεγε ότι απαιτείται 4-7 ημέρες ξεκούραση και ο Yates κάποια στιγμή είχε πει ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την εβδομάδα.
    Το αν δουλεύει ένα τέτοιο πρόγραμμα θα το διαπιστώσω σύντομα αφού θα το ξεκινήσω από εβδομάδα.
    Αλλά δεν θα δεχθώ την άποψη κάποιου που δεν το έχει δοκιμάσει (δεν αναφέρομαι σε εσένα, γενικά μιλάω).
    Δεν το λέω καθόλου με επιθετικό ύφος αλλά γενικά έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά για το παραπάνω σύστημα, ενώ δεν έχω ακούσει κανέναν να το έχει κάνει όπως το προτείνει αυτός που το επινόησε (ο οποίος να μην ξεχνάμε είχε πάρει 2 300άρια)

    Αυτό που λες ότι οι Mentzer, Yates κλπ "έχουν περάσει στο μυαλό του κόσμου ότι μόνο η προπόνηση που φτάνει κάποιος σε πλήρη εξάντληση είναι για <άνδρες> και ότι μόνο από τέτοιες προπονήσεις βλέπεις καλά αποτελέσματα" και εγώ μπορώ να πω ότι ο Weider πέρασε στο μυαλό μας ότι το περισσότερο είναι καλύτερο.

    Σίγουρα καλό είναι να αλλάζουμε και να δοκιμάζουμε πράγματα.
    Όχι όμως να χλευάζουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δοκιμάσει.

    Πάντα φιλικά.

    ΥΓ
    Πάντως ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά και αρκετά λαχανιαστικό
    Ίσως κάποια στιγμή ...


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    12-12-11
    Posts
    97

    Default

    Κοίτα εγώ δεν κάνω υψηλής έντασης προγράμματα πάνω από 2 μήνες τον χρόνο. Συνήθως τα κάνω 4 βδομάδες , δύο φορές τον χρόνο.
    Τώρα αυτό που δουλεύει ο Υatesείναι κάτι μεταξύ forcedrepsκαι ΗΙΤ αλλά δεν είναι σίγουρα το HeavyDuty του Μentzer. Το HeavyDutyτου Mentzerέχει παραδεχτεί και ο ίδιος ότι χρειάζεται χημική υποστήριξη, δεν θα σου γράψω τι είδος για να μην χαλάσω το τόπικ του φίλου μας.
    Εγώ έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα προγράμματα υψηλής έντασης lowvolumeενώ αντίθετος δεν έχω δοκιμάσει όλα τα highvolume. Τα προγράμματα υψηλής έντασης lowvolume ήταν πάντα για εμένα πιο διασκεδαστικά.
    Όσο για τις 4-7 ημέρες ξεκούραση , δηλαδή να προπόνησε μία βδομάδα και μία να κάθεσαι είναι λίγο τραβηγμένο να δεις κάποια διαφορά έτσι ως naturalκτυπώντας μόνο δύο φορές τον μήνα μία μυϊκή ομάδα. Οι περισσότεροι naturalγεμίζουν νερά από αυτά τα προγράμματα και χαίρονται και μόλις φύγουν τα νερά αναρωτιούνται τι κάναν λάθος.
    Του Yatesτο έχω δοκιμάσει 2-3 φορές. Εύκολο , απλό, γρήγορο, διασκεδαστικό ιδανικό για την περίοδο που κάνεις PCT.

  12. #12
    Unworthy
    Join Date
    12-12-11
    Posts
    97

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    ο Yates κάποια στιγμή είχε πει ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την εβδομάδα.

    Α και κάτι τελευταίο που τώρα το πρόσεξα, ο Yates ποτέ δεν είπε ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την εβδομάδα. Έλεγε ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την ημέρα ενώ οι ανταγωνιστές του στον τίτλο για το Mr Olympia έκαναν διπλές προπονήσεις γύρω στις 3 ώρες στο σύνολο την ημέρα(1,5+1,5). Αυτό έλεγε ο Yates που έτυχε να τον γνωρίσω και από κοντά στο υπόγειο γυμναστήριο του στο Birmingham που ταξίδευα συχνά τότε για μια περίοδο στο Birmingham όπου έμενα η κοπελιά μου εκεί. Αλλά δεν μπορείς να φανταστείς το τι έπαιρνε ο Υαtes και τι παραγωγή αζώτου είχε.

  13. #13
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Stivas View Post
    Α και κάτι τελευταίο που τώρα το πρόσεξα, ο Yates ποτέ δεν είπε ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την εβδομάδα. Έλεγε ότι έκανε περίπου '45 προπόνηση την ημέρα ενώ οι ανταγωνιστές του στον τίτλο για το Mr Olympia έκαναν διπλές προπονήσεις γύρω στις 3 ώρες στο σύνολο την ημέρα(1,5+1,5). Αυτό έλεγε ο Yates που έτυχε να τον γνωρίσω και από κοντά στο υπόγειο γυμναστήριο του στο Birmingham που ταξίδευα συχνά τότε για μια περίοδο στο Birmingham όπου έμενα η κοπελιά μου εκεί. Αλλά δεν μπορείς να φανταστείς το τι έπαιρνε ο Υαtes και τι παραγωγή αζώτου είχε.
    Ώπα ... σε αυτό έχεις δίκιο... όντως λέει ότι έκανε 3-3,5 ώρες την εβδομάδα την στιγμή που οι αντίπαλοί του μάλλον έκαναν τόσο την ημέρα...

    Όσο για το τί έπαιρνε... φαντάζομαι.... τον πατέρα του και την μάνα του
    Άλλωστε λογικό μου ακούγεται αφού είναι γνωστό ότι έκανε ΗΙΤ 2 ΟΝ - 1 OFF.

    Τεςπα.. το μαμήσαμε το threadάκι.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  14. #14
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    ύστερα από προπόνηση All in One Reloaded! Νιώθω απίστευτα πρηξίματα!
    Attached Images Attached Images
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  15. #15
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Πραγματικα πολυ ωραια αισθηση που παιζει και καθοριστικο ρολο στη ψυχολογια μας αλλα και κινητρο να βρεθεις το συντομοτερο ξανα σε αυτη τη "υπερκατασταση" ,και βεβαια την εντυπωση μιας ποιο ολοκληρωμενης προπονησης.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-11-11
    Posts
    10

    Default

    Γεια χαρα Πάρη και συγχαρητήρια για τα ωραία κίνητρα για προπόνηση που δίνεις.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το All in one Reloaded. Δεν καταλαβαίνω γιατι ακριβώς το μετράς με χρόνο και όχι με επαναλήψεις?
    Αφου για παράδειγμα στο squat in one και ας πουμε στις εκτάσεις στήθους με αλτήρες , αν κανεις τις επαναλήψεις με tempo 3sec πάνω και 3sec κάτω (1ο σετ), τα 43sec ειναι 7 επαναλήψεις. 8 επαναλήψεις= 48sec .... οποτε στα 60 sec οπου και θα πρέπει να αυξήσουμε κιλά ,ειναι μολις 9 επαναλήψεις!!! Ύστερα δεν είναι δύσκολο για καποιον χωρις spotter να μετράει secs πανω και κάτω στην ασκηση και secs για όλο το set ταυτόχρονα?? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω τι εννοεί μισές επαναλήψεις?? Μπορεις να μου δωσεις ενα video για να το καταλάβω καλύτερα?




  17. #17
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by TigerXxX View Post
    Γεια χαρα Πάρη και συγχαρητήρια για τα ωραία κίνητρα για προπόνηση που δίνεις.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το All in one Reloaded. Δεν καταλαβαίνω γιατι ακριβώς το μετράς με χρόνο και όχι με επαναλήψεις?
    Αφου για παράδειγμα στο squat in one και ας πουμε στις εκτάσεις στήθους με αλτήρες , αν κανεις τις επαναλήψεις με tempo 3sec πάνω και 3sec κάτω (1ο σετ), τα 43sec ειναι 7 επαναλήψεις. 8 επαναλήψεις= 48sec .... οποτε στα 60 sec οπου και θα πρέπει να αυξήσουμε κιλά ,ειναι μολις 9 επαναλήψεις!!! Ύστερα δεν είναι δύσκολο για καποιον χωρις spotter να μετράει secs πανω και κάτω στην ασκηση και secs για όλο το set ταυτόχρονα?? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω τι εννοεί μισές επαναλήψεις?? Μπορεις να μου δωσεις ενα video για να το καταλάβω καλύτερα?



    Φίλε μου χαίρομαι που ενδιαφέρεσαι για το all in one reloaded και ελπίζω να το δοκιμασεις. Προτιμώ να μην μετράς επαναλήψεις καθόλου για να συγκεντρώνεσαι όσο μπορεις στον χρόνο και να έχεις στόχο την αύξηση του time under tension. Μερικές φορές μια αύξηση 2-3 δευτερολέπτων αυξάνει σημαντικά το χρόνο κάτω από τον οποίο ασκείται πίεση αλλά χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί κάποια ολοκληρωμένη επανάληψη. Αν δεν σε βόλευει η μέτρηση του χρόνου μπορείς να μετράς επαναλήψεις όπως και αναγράφεται παραπάνω. δεν χρειάζεται πάντως να έχεις άτομο να σου μετράει το χρόνο αλλά ένα χρονόμετρο που μπορείς να το έχεις είτε στο χέρι σου η στην ζώνη σου η μπροστά σου σε ασκήσεις που κανείς όρθιος. Μπορεί να έχω προτείνει ένα συγκεκριμένο tempo επαναληψεων από σετ σε σετ αλλα αυτό δεν σημαίνει πως χρειάζεται κάθε επανάληψη να εκτελείται ακριβώς σε αυτό το tempo. Πάνω απολα ο στόχος σου είναι ο χρόνος τα 40-60 δευτερόλεπτα. Για μισές επαναλήψεις εννοώ επανάληψη στο πρώτο μισό της επαναλήψης και ιδιαίτερα στην διάσταση της. Για παράδειγμα Στις καμψεις δικεφαλων σε επικλινη πάγκο με αλτηρες, μισή επανάληψη εκτελείται από το τεντωμα μέχρι λίγα εκατοστα επάνω. Σχετικά με το βίντεο θα ανέβασω σε λίγο καιρό για να το δεις και οπτικά αυτο που εννοω. Να είσαι καλά και ότι άλλο χρειστεις μου στέλνεις.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  18. #18
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Θα το δοκιμασω και θα πω γνωμες
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  19. #19
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by laf View Post
    Θα το δοκιμασω και θα πω γνωμες
    καλή αρχή φίλε μου! περιμένω εντυπώσεις...
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  20. #20
    New Member mihalis_gun's Avatar
    Join Date
    28-03-12
    Location
    athens
    Posts
    6

    Default

    Συγχαρητήρια Πάρη για το πρόγραμμα σου φαίνεται πολύ δυναμικό και προσωπικά μαρεσει πολύ αυτό το στυλ προπόνησης!Έχω κάποιες απορίες αν μπορούσες να μου απαντήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων 1)σε συνδυασμό με το all in one αν κάνω και 3 με 4 φορες την βδομάδα τρέξιμο 20λεπτά 25λεπτά το πολύ 30 δηλαδή πιο πολύ προς εναεροβιο και υψηλή ένταση θεωρείς θα μπορούσε να συνδυαστεί?2)πόση ώρα διαρκεί το πρόγραμμα αυτό?θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μην ξεπερνάει την 1 ώρα!3)θα μπορούσα να αφαιρέσω από κάθε προπονητική μονάδα 1 άσκηση ποδιών και να κάνω μια τέταρτη προπόνηση με πόδια για ταχυδυναμι και μυϊκή αντοχή που με ενδιαφέρει??εννοείται πάντα μέσα στην βδομάδα θα υπάρχουν 2 μέρες απόλυτης ξεκούρασης δίχως τρέξιμο δίχως τίποτα και πάντα το τρέξιμο θα γίνεται διαφορετική ώρα από τις προπονήσεις με τα βάρη!

  21. #21
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis_gun View Post
    Συγχαρητήρια Πάρη για το πρόγραμμα σου φαίνεται πολύ δυναμικό και προσωπικά μαρεσει πολύ αυτό το στυλ προπόνησης!Έχω κάποιες απορίες αν μπορούσες να μου απαντήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων 1)σε συνδυασμό με το all in one αν κάνω και 3 με 4 φορες την βδομάδα τρέξιμο 20λεπτά 25λεπτά το πολύ 30 δηλαδή πιο πολύ προς εναεροβιο και υψηλή ένταση θεωρείς θα μπορούσε να συνδυαστεί?2)πόση ώρα διαρκεί το πρόγραμμα αυτό?θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μην ξεπερνάει την 1 ώρα!3)θα μπορούσα να αφαιρέσω από κάθε προπονητική μονάδα 1 άσκηση ποδιών και να κάνω μια τέταρτη προπόνηση με πόδια για ταχυδυναμι και μυϊκή αντοχή που με ενδιαφέρει??εννοείται πάντα μέσα στην βδομάδα θα υπάρχουν 2 μέρες απόλυτης ξεκούρασης δίχως τρέξιμο δίχως τίποτα και πάντα το τρέξιμο θα γίνεται διαφορετική ώρα από τις προπονήσεις με τα βάρη!
    Φίλε μου χαίρομαι που σου αρέσει το προγράμμα αυτο. Καλό θα είναι να κανείς την αέριο βία προπόνηση σου τις ημέρες που έχεις και προπόνηση με αντιστασεις για να πετύχεις καλύτερη ανάρρωση. Όταν έχεις αέροβια έντονη προπόνηση καλό θα ήταν να αφαιρέσεις κάποια σετ απο τα πόδια ειδικά την ημέρα squat in one και πιο συγκεκριμένα τα αρχικά πλειομετρικα σετ. Τώρα σχετικά με την ταχύ δύναμη θα σου πρότεινα να την κάνείς την ημέρα που έχεις την pull-dip in ΟΝΕ και να μην κανείς καθόλου πόδια εκείνη την ημέρα. Αν τώρα χρειάζεται να προσθέσεις μια μέρα επιπλέον φρόντισε να απέχει μην είναι μια μέρα πριν η μια μέρα μετά απο την squat in one. Το προγραμμα αν γινει ακριβως με χρονομετρο και χωρισ καθυστερηση ειναι κοντα στην μια ωρα και κατι. Καλή επιτυχία φίλε μου με το καινούριο σου προγράμμα. Ελπίζω να σου αρέσει και να δεις καλα αποτελέσματα. Να είσαι καλα.
    Last edited by bodyledge; 03-04-12 at 01:18.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  22. #22
    New Member mihalis_gun's Avatar
    Join Date
    28-03-12
    Location
    athens
    Posts
    6

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ πάρη για την άμεση απάντηση σου!Έχεις δίκιο για τα πόδια θα τα μειώσω λίγο έτσι και αλλιώς γιατί θα δουλεύουν και στο full τρέξιμο που θα κάνω!Θα προτιμήσω να βάλω μια τεταρτη προπόνηση μονο με την προπόνηση ταχυδυναμης για τα πόδια,που θα είναι την επομενη μέρα από την pull dip in one στην οποια δεν θα έχω κάνει πόδια,έτσι θα μείνει και μια μέρα κενό για να ξεκινήσω με την squat in one ξανα ...πιστεύω έτσι θα υπάρχει πληρη ανάρρωση 3 ημερών!ήταν πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σου ξεκινάω για να σου πω εντυπώσεις που σίγουρα θα είναι super!

  23. #23
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    παρη καταρχην συγχαρητηρια για την αψογη δουλεια σου.εχω μερικες ερωτησεις.1)θα μπορουσα να αρχισω απο το all in one(το οποιο βρισκω πιο ελκυστικο για να σου πω την αληθεια αφου εχει μεγαλυτερη ποικιλια απ ολες τις αποψεις) και μετα απο 2-3 μηνες να συνεχισω με το reloaded? σκεφτομαι να κανω 2 μερες αεροβιο μεσσαιας προς υψηλης εντασης με σταθερο(ή σταθερα αυξανομενο τεμπο) τις μερες που δεν εχω βαρη για να μειωσω τον καταβολισμο και να μην χασω την πολυτιμη αιματωση σε περιπτωση που εκανα αεροβιο μετα τα βαρη. εφοσον στοχος μου ειναι κ η αναπτυξη αντοχης δεν νομιζω οτι θα εχω την ιδια αποδοση στο αεροβιο μετα απο προπονηση με αντιστασεις.μεχρι τωρα συνηθιζα να κανω 2 μερες cardio με σταθερο τεμπο(30 λεπτα) και μια μερα HIT(10 λεπτα ζεσταμα και 20 λεπτα διαλειματικη).2)θελω την γνωμη σου σ αυτο το θεμα.3)και κατι ακομα στο προγραμμα reloaded γραφεις οτι εκτελουμε 7 σουπερ σετ μονοζυγο με βυθισεις ενω απο κατω λεει ? Super set inverted row- με βυθίσεις 3x.ενταξει οι ασκησεις ειναι παρομοιες(πολυμυικες) αλλα μηπως εδω εχει γινει λαθος στα σετ? 4)στο reloaded εχουμε και τις 3 μερες high carb?

  24. #24
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    παρη καταρχην συγχαρητηρια για την αψογη δουλεια σου.εχω μερικες ερωτησεις.1)θα μπορουσα να αρχισω απο το all in one(το οποιο βρισκω πιο ελκυστικο για να σου πω την αληθεια αφου εχει μεγαλυτερη ποικιλια απ ολες τις αποψεις) και μετα απο 2-3 μηνες να συνεχισω με το reloaded? σκεφτομαι να κανω 2 μερες αεροβιο μεσσαιας προς υψηλης εντασης με σταθερο(ή σταθερα αυξανομενο τεμπο) τις μερες που δεν εχω βαρη για να μειωσω τον καταβολισμο και να μην χασω την πολυτιμη αιματωση σε περιπτωση που εκανα αεροβιο μετα τα βαρη. εφοσον στοχος μου ειναι κ η αναπτυξη αντοχης δεν νομιζω οτι θα εχω την ιδια αποδοση στο αεροβιο μετα απο προπονηση με αντιστασεις.μεχρι τωρα συνηθιζα να κανω 2 μερες cardio με σταθερο τεμπο(30 λεπτα) και μια μερα HIT(10 λεπτα ζεσταμα και 20 λεπτα διαλειματικη).2)θελω την γνωμη σου σ αυτο το θεμα.3)και κατι ακομα στο προγραμμα reloaded γραφεις οτι εκτελουμε 7 σουπερ σετ μονοζυγο με βυθισεις ενω απο κατω λεει ? Super set inverted row- με βυθίσεις 3x.ενταξει οι ασκησεις ειναι παρομοιες(πολυμυικες) αλλα μηπως εδω εχει γινει λαθος στα σετ? 4)στο reloaded εχουμε και τις 3 μερες high carb?
    Συνηθως καλο ειναι να ξεκιναμε με το αρχικο all in one για 2-3 μηνες μετα να ελανερχομαστε για 1 μηνα με κλασσικο σπλιτ και μετα να ξεκινησουμε με reloaded για αλλους 2-3 μηνες. Το reloaded ειναι πιο απαιτητικο και σχετικα διαφερει σε φιλοσοφια απο τον κλασσικο τροπο προπονησης.
    υπαρχουν τροποι να κανεις hit χωρις να επιβαρυνεις υπερβολικα τα ποδια, χωρις sprint αλλα με στατικες ασκησεις υψηλης εντασης, οποτε μπορεις να κανεις και τις μερες της ξεκουρασης. Προσοχη ομως μην επιβαρυνεις υπερβολικα το νευρικο συστημα. Στην θεση σου θα εβαζα τα 20-30λεπτα σταθερης εντασης τις ημερες που κανεις προπονηση στην lift in one και στη Pull dip in one και την HIT ενδιαμεσα στις ημερες ξεκουρασης. Αν συμπεριλαβεις sprint μην την κανεις μια μερα πριν και μια μερα απο την squat in one, αλλιως οποτε θελεις. στο reloaded εχεις δικιο εχει γινει τυπογραφικο λαθος τα σετ ειναι 7 και οχι 3. Να εισαι καλα φιλε μου.
    Last edited by bodyledge; 02-07-12 at 00:18.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  25. #25
    New Bodybuilder Chris82's Avatar
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    2

    Default

    Καταρχας Παρη, συγχαρητηρια για τη δουλεια σου...και καλη συνεχεια. Γενικα, παντα εκανα κυκλικα προγραμματα και full body....καθως το να φευγεις απο το γυμναστηριο και να αισθανεσαι οτι γυμνασες ολο το σωμα, σου δινει μια αλλη αισθηση, οχι απαραιτητα οτι κανεις και τη φοβερη δουλεια και οτι θα δεις τρομερα αποτελεσματα, αλλα εγω προσωπικα αισθανομαι καλα. Στοχος μου δεν ειναι να φτιαξω το τελειο σωμα, απλα προσπαθω για το καλυτερο χωρις να μου γινεται αυτοσκοπος και εμμονη.
    Εχω καποιες ερωτησεις να σου κανω για το προγραμμα:
    1. Μπορω να το ακολουθησω 2-3 μηνες και μετα τι μπορω να ακολουθησω π.χ για πριν το καλοκαιρι;
    2. Σχετικα με το χρονο με δυσκολευει αρκετα καθως σε καποιες ασκησεις δε μπορω να δω τα δευτερολεπτα και δε μπορω να συγκεντρωθω...μπορω να ακολουθησω πχ σε καθε σετ το μοτιβο που δινεις με 12 επαναληψεις;
    4. Οι half reps στο 3ο σετ ειναι επιπλεον των 40-60 sec ή θα πρεπει να γινουν μεσα σε αυτο τον χρονο;
    3. Το βαρος μπορει να ειναι και σαν πυραμιδα;...καθως τα τελευταια σετ δεν βγαινουν με τα αρχικα κιλα....

    Ευχαριστω...
    Last edited by Chris82; 09-03-13 at 22:39.

  26. #26
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Chris82 View Post
    Καταρχας Παρη, συγχαρητηρια για τη δουλεια σου...και καλη συνεχεια. Γενικα, παντα εκανα κυκλικα προγραμματα και full body....καθως το να φευγεις απο το γυμναστηριο και να αισθανεσαι οτι γυμνασες ολο το σωμα, σου δινει μια αλλη αισθηση, οχι απαραιτητα οτι κανεις και τη φοβερη δουλεια και οτι θα δεις τρομερα αποτελεσματα, αλλα εγω προσωπικα αισθανομαι καλα. Στοχος μου δεν ειναι να φτιαξω το τελειο σωμα, απλα προσπαθω για το καλυτερο χωρις να μου γινεται αυτοσκοπος και εμμονη.
    Εχω καποιες ερωτησεις να σου κανω για το προγραμμα:
    1. Μπορω να το ακολουθησω 2-3 μηνες και μετα τι μπορω να ακολουθησω π.χ για πριν το καλοκαιρι;
    2. Σχετικα με το χρονο με δυσκολευει αρκετα καθως σε καποιες ασκησεις δε μπορω να δω τα δευτερολεπτα και δε μπορω να συγκεντρωθω...μπορω να ακολουθησω πχ σε καθε σετ το μοτιβο που δινεις με 12 επαναληψεις;
    4. Οι half reps στο 3ο σετ ειναι επιπλεον των 40-60 sec ή θα πρεπει να γινουν μεσα σε αυτο τον χρονο;
    3. Το βαρος μπορει να ειναι και σαν πυραμιδα;...καθως τα τελευταια σετ δεν βγαινουν με τα αρχικα κιλα....

    Ευχαριστω...
    Η αίσθηση που σου δίνουν οι All in One προπονήσεις είναι απερίγραπτες, είτε κολλάς με αυτού του είδους τις προπονήσεις είτε τις απορρίπτεις από την αρχή.
    1. δοκιμάζεις All in One όσο βλέπεις καλά αποτελέσματα και μετά πάλι σπλιτ και ξανά τον κύκλο από την αρχή.
    2. ναι αρκεί να φτάνεις σε περίπου στο προβλεπόμενο time under tension
    3. γίνονται μέσα στο χρόνο
    4. κανονικά όχι αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις αρκεί να φτάνεις στο απαιτούμενο TUT.
    Καλή συνέχεια!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  27. #27
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    καλησπερα κ απο μενα . καταρχας συγχαρητηρια για τη δουλεια σου .... ποτε δεν ημουν φαν τις κυκλικης προπονησης αλλα σκεφτομαι να τη δοκιμασω για να δω αν εχω καλυτερα αποτελεσματα ....
    παρατηρησα οτι η επαναληψεις στα σετ ειναι μολις 5 , εκτος λιγων που ειναι 7 ή 3 , βεβαια δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν ειναι πολλες η λιγες ακομα , τα κιλα ειναι σταθερα σε ολα τα σετ απο οτι διαβασα , να φανταστω τα κιλα που θα χρησιμοποιησει ο καθενας ειναι γυρω στο 70-80% που μπορει να σηκωσει ή λεω πολλα ? σιγουρα το κρινει ο καθε ασκουμενος αυτο αλλα πιστευω οτι αμα εχεις και λιγα κιλα τα πρωτα σετ θα βγουν αερα*.
    ή αεροβια ασκηση εχει θεση μεσα σε αυτο το προγραμμα ? δλδ αν καθε Δευτερα Τεταρτη Παρασκευη κανουμε αυτο το προγραμμα εχει θεση μια διαλλειματικη αεροβια ? και κοιλιακους ? γιατι αν προσθεσω αεροβια +all in one + κοιλιακοι τη φαγαμε τη μιαμιση ωρα στο γυμναστηριο .... μπορω να διαχωρισω αεροβια κοιλιακους με το all in one ? δευτερα τεταρτη παρασκευη all in one . τριτη πεμπτη σαββατο αεροβια κοιλιακοι ? αλλα ετσι δεν εχω μερα ξεκουρασης μεσα στη βδομαδα ....
    κ μια ερωτηση λιγο ασχετη , ποια ειναι η γνωμη σου για τα giant set?

  28. #28
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by jonic View Post
    καλησπερα κ απο μενα . καταρχας συγχαρητηρια για τη δουλεια σου .... ποτε δεν ημουν φαν τις κυκλικης προπονησης αλλα σκεφτομαι να τη δοκιμασω για να δω αν εχω καλυτερα αποτελεσματα ....
    παρατηρησα οτι η επαναληψεις στα σετ ειναι μολις 5 , εκτος λιγων που ειναι 7 ή 3 , βεβαια δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν ειναι πολλες η λιγες ακομα , τα κιλα ειναι σταθερα σε ολα τα σετ απο οτι διαβασα , να φανταστω τα κιλα που θα χρησιμοποιησει ο καθενας ειναι γυρω στο 70-80% που μπορει να σηκωσει ή λεω πολλα ? σιγουρα το κρινει ο καθε ασκουμενος αυτο αλλα πιστευω οτι αμα εχεις και λιγα κιλα τα πρωτα σετ θα βγουν αερα*.
    ή αεροβια ασκηση εχει θεση μεσα σε αυτο το προγραμμα ? δλδ αν καθε Δευτερα Τεταρτη Παρασκευη κανουμε αυτο το προγραμμα εχει θεση μια διαλλειματικη αεροβια ? και κοιλιακους ? γιατι αν προσθεσω αεροβια +all in one + κοιλιακοι τη φαγαμε τη μιαμιση ωρα στο γυμναστηριο .... μπορω να διαχωρισω αεροβια κοιλιακους με το all in one ? δευτερα τεταρτη παρασκευη all in one . τριτη πεμπτη σαββατο αεροβια κοιλιακοι ? αλλα ετσι δεν εχω μερα ξεκουρασης μεσα στη βδομαδα ....
    κ μια ερωτηση λιγο ασχετη , ποια ειναι η γνωμη σου για τα giant set?
    Καλώς ήρθες στον κόσμο του All in One φίλε μου. Τα κιλά είναι τόσα φίλε μου έτσι ώστε τα τελευταία σετ να βγαίνουν μέχρι εξάντλησης!!! Μην επικεντρώνεσαι στα κιλά αλλά στην εξάντληση καθώς και στο time under tension. Προτείνω αερόβια άσκηση HIIT τις ημέρες εκτός προπόνησης 2-3 φορές την εβδομάδα!!! Κοιλιακούς τις ημέρες της προπόνησης μετά τα βάρη σου για 2-3 φορές, αλλά μπορείς να τους βάλεις και μαζί με την αερόβια άσκησή σου!! Για να gaint set έχω πολλή καλή γνώμη και τα προτείνω. Γενικά συνιστώ κάθε είδους μυική επιβάρυνση με στόχο τον μεγάλο όγκο προπόνησης, τα μικρά διαλείμματα και το αυξημένο time under tension!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  29. #29
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-06-12
    Location
    Λεμεσος
    Posts
    4

    Default

    Γεια σας, εγω ειμαι αγχαριος και κανω το πρωτο allinone, και εχω μια απορια οσον αφορα το reloaded.
    Στην αρχη της περιγραφης λεει οτι ειναι για hardgainers, και στο τελος λεει οτι πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι για αρκετο "μυικο καψιμο".
    Τελικα εγω που ειμαι hardgainer να το δοκιμασω στο μελλον η οχι?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύστημα Προπόνησης 5 x 5
    By aergos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 12-05-11, 15:32
  2. Αντίστροφη Πυραμίδα - Σύστημα Προπόνησης
    By juniorjack in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 01-03-11, 13:52
  3. Άρθρο: Γερμανικό Σύστημα Προπόνησης Bodybuilding!
    By veggeto in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-11, 14:07
  4. Σύστημα Προπόνησης..!
    By kostastripoli in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 19-11-10, 00:18
  5. Το Βουλγαρικό Σύστημα Προπόνησης S.A.I.D.
    By morfeas_v in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 3
    Last Post: 10-04-10, 14:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •