Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 84 of 84
  1. #61
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Το μονόζυγο είναι θέμα προπόνησης. Όσο πιο πολύ κάνεις τόσο πιο πολύ θα βελτιώνεσαι. Η κωπηλατική μπορεί να μην ανεβαίνει λόγω κούρασης από dl. Σου ξαναλέω ομως pl κάνεις..Δεν σε νιάζει η άμεση βελτίωση σ αυτές τις ασκήσεις αλλα στις 3 βασικές. Οι αλλές λειτουργούν ως βοηθητικές και μόνο!!
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  2. #62
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Αν παρουμε το πιο απλο προγραμμα πλ ππσες φορες τη βδομαδα πρεπει να κανω τις βασικες ασκησεις γιατι μου εχουν πει παγκο και σκουωτ δυο φορες την εβδομαδα να κανω δηηλαδη τη δευτερα αφου κανω ποδια κανω και παγκο στο τελος και την πεμπτη κανω παλι ενα σκουωτ μετα. την πλατη η τα χερια

  3. #63
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    βλακειες σου ειπανε...οπως βλακειες ειναι και το να κανεις χερια σαν κυρια ασκηση σε pl προγραμματα...οπως βλακεια ειναι το να προσπαθεις να κανεις οσα περισσοτερα κιλα σε βοηθητικες μπορεις...οι βοηθητικες γινονται απλα για αιματωση...εμφαση δινεται μονο σε sq-bp-dl....τιποτα αλλο...και σαν αρχαριος που εισαι θα σου συνηστουσα πρωτα να κανεις μονο αυτες τις ασκησεις...τιποτα αλλο...και μετα να μπεις στις βοηθητικες...

    Pl κανεις...οχι bb
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #64
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Σε μια προπονηση δηλαδη περα απο τη βασικη ασκηση ποσες αλλες ασκησεις το μαξιμουμ πρεπει να κανω και ας πουμε οταν κανω π αγκο πλ προπονησση ξεκινω με τον παγκο κανονικα και αφου κανω το 5χ5 Π.Χ. μετα κανω ας πουμε πιεσεις σε επικλυνη ανοιγματα με αλτηρες σε επικλυνη πιεσεις σε κατακλυνη. Και πεκ τεκ ???

  5. #65
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by THISEAS View Post
    Σε μια προπονηση δηλαδη περα απο τη βασικη ασκηση ποσες αλλες ασκησεις το μαξιμουμ πρεπει να κανω και ας πουμε οταν κανω π αγκο πλ προπονησση ξεκινω με τον παγκο κανονικα και αφου κανω το 5χ5 Π.Χ. μετα κανω ας πουμε πιεσεις σε επικλυνη ανοιγματα με αλτηρες σε επικλυνη πιεσεις σε κατακλυνη. Και πεκ τεκ ???
    ..τα ανοιγματα τι τα θελεις σε Pl προγραμμα??ολες οι βοηθητικες στοχο εχουν να σε βοηθησουν να αυξησεις το Lift σου στην κυρια...ουτε ο επικληνης θα σε βοηθησει...αν και καμμια φορα ειναι χρησιμος...εγω θα επεζα στο σμιθ παγκο επικλινη σε γωνια πιο πανω του επικλινη για στηθος και λιγο πιο κατω του Military press...δυναμωνεις καλα εμπροσθια αλυσιδα ωμων...πολλες επαναληψεις....επισης ωραια ασκηση ειναι το floor press....δουλευει πολυ καλα το κλειδωμα....οι περισσοτεροι χανουμε τη προσπαθεια στο κλειδωμα...πιεσης με μπαρα κλειστη λαβη...επισης πιεσεις σε ισιο με αλτηρες...dips με κλιση που χτυπαει στηθος και οχι 3κεφαλα...και 1-2 ασκησεις για 3κεφαλα πολλες επαναληψεις ειναι οκ...βαζε που και που και κανα κατακλινη προτιμα σε μηχανημα...προσεχε και τους τραυματισμους...ολα τα κανεις για τον παγκο...και για τιποτα αλλο

    σου ειπα αρκετες ασκησεις...συνδιασε μερικες...και 3κεφαλα αν κανεις κανε τα σε τροχαλια...μην πιανεις και εκει ελευθερα...μετα την κουραση που θα εχεις ειναι καπως επικυνδινο
    Last edited by Leo 11; 06-09-13 at 10:34.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #66
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    @enas καθαρησε το Inbox σου...δεν μπορω να σου απαντησω
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #67
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    οκ ευχαριστω που το γραψες ουτε που το ειχα καταλαβει :P

    σορρυ για το οφφ
    200 pounds is always 200 pounds

  8. #68
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Για αρχη τη παρασκευη ξεκινησα με στηθ ος...ξεκινησα με 50 κιλα παγκο εκανα 25 -30 επαναληψεις μετα επμποαιξα στα 90 κιλαα 14. και μετα μπηκα 120 κιλα 5χ5Ως βοηθητικες για διαλεξα πιεσεις αλτηρων σε επικλυνη ανοιγματα αλτηρων παλι σε επικλυνη (ξερω οτι δε βοηθουν αλλα με ξεκουραζουν μετα τις πιεσεις) ,διζυγο πιεσεις αλτηρων σε κατακλυνη και κανα δυο ασκησεις δικεφαλα ελαχιστα κιλα το προγραμμα ειναι εντελως προχειρο και σιγουρα θα υπαρξουν και αλλαγες καθως ο χρονος μου θα περιοριστει ωστοσο θελω να ρωτησω αν το συγκεκρημενο ποιοες ασκησεις θα πρεπε να αλλαξω η να αφαιρεσω εκτος των ανοιγματων φυσικα;-)χαχα

  9. #69
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    εισαι σιγουρος πως κανεις σωστα την εκτελεση και στηθος;; μηπως δεν κατεβαινεις μεχρι στερνο ή δεν κλειδωνεις μεχρι πανω; βοηθητικες βγαλε εκτασεις στο λεω κ εγω και προσθεσε ακομα αν θες πιεσεις κλειστη λαβη, γαλλικες, τρικεφαλοι σε τροχαλια!!
    200 pounds is always 200 pounds

  10. #70
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Ναι κανονικα ολοκληρη κινηση κανω επισης στους αλτηρες βρηκα σε ενα προγραμμα πλ οτι μπορεις να πεφτεις και κατω των 6ρεπς στον ισιο 10-8-6-6-4 ελεγε αλλα ενταξει εγω για αρχη δεν επεσα κατω των δεκα
    Last edited by THISEAS; 10-09-13 at 00:26.

  11. #71
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Ολο το καιρο απο τοτε που ανεβασα το βιντεο παλευω να βελτιωσω την εκτελεση και εχω δουλεια ακομη μπροστα μια απορια μονο για τον παγκο στο ενα ρεπ μαξ να χρησιμοποιω σποττερ με βοηθεια στο ξεκολλημα η να τα ξεκολλαω μονος τα κιλα γιατι στο πλ βλεπω οτι περνουν σποττερ βεβαια εκει τα νουμερα ειναι τεραστια και δεν ξερω να συνεχισω να περνω βοηθεια στο ξεκολλημα η να τα ξεκολλω μονος?????
    Last edited by THISEAS; 11-09-13 at 17:40.

  12. #72
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Quote Originally Posted by THISEAS View Post
    Ναι κανονικα ολοκληρη κινηση κανω επισης στους αλτηρες βρηκα σε ενα προγραμμα πλ οτι μπορεις να πεφτεις και κατω των 6ρεπς στον ισιο 10-8-6-6-4 ελεγε αλλα ενταξει εγω για αρχη δεν επεσα κατω των δεκα
    για ποιο λογο να παιξεις βαρια μ αλτηρες οταν θα τα χεις δωσει ολα στον παγκο; μεινε στις 10+ επαναληψεις!

    Quote Originally Posted by THISEAS View Post
    Ολο το καιρο απο τοτε που ανεβασα το βιντεο παλευω να βελτιωσω την εκτελεση και εχω δουλεια ακομη μπροστα μια απορια μονο για τον παγκο στο ενα ρεπ μαξ να χρησιμοποιω σποττερ με βοηθεια στο ξεκολλημα η να τα ξεκολλαω μονος τα κιλα γιατι στο πλ βλεπω οτι περνουν σποττερ βεβαια εκει τα νουμερα ειναι τεραστια και δεν ξερω να συνεχισω να περνω βοηθεια στο ξεκολλημα η να τα ξεκολλω μονος?????
    δεν χρειαζεσαι να σ βοηθανε να τα ξεκολλας σε καθε προπονηση απλα να ναι καποιος εκει μη μεινεις κατω απ τη μπαρα...
    200 pounds is always 200 pounds

  13. #73
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Ενταξει περνω βοηθεια με τη λογικη αν ειναι να κερδισω μια επαναληψη στα βαρια γ ιατι να μητο κανω βαζω οποιον βρω με βοηθαει να τα ξεκολλησω και μετα με αφηνεει μονο μου να βγαλω το σετ.
    Last edited by THISEAS; 19-09-13 at 22:31.

  14. #74
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Παντως τελικα κατεληξα σε ενα προγραμμα δυναμης το οποιο μου συστησε ο γυμναστης μου . 60% του 1 ρεπμαξ χ 20 μετα 70%χ 10 μετα 80% χ3 85%χ3 και τελος 90%χ2 αυτο ισχυει για τις τρεις βασικες τη δευτερα κανω σκουωτ μετα αρσεις.θ και πιεσεις σε πρεσσα πιεσεις γαπων καθιστ η θεση μετα κανω μονο ωμους δελτοειδη.Τεταρτη παγκο ιδιο μοτιβο και βοηθητικες πεκ τεκ πουλ οβερ λιγο ψηλοτερα του ισιιου ωστε να πιανει στηθος και πιεσεις αλτηρων σε επικλινη μεγαλη κλιση και μετα τρικεφαλα γαλλικες και βυθισεις σε παγκο δικεφαλα αλτηρες ελξεις εναλλαξ στραβομπαρα σε παγκο δικεφαλων.Την παρασκευη παλι ποδια μονο που αντι για δελτοειδη πιεσεις με αλτηρες καθιστος πανω απο το κεφαλι πλαγιες ανυψωσεις αλτηρων και ελξεις τροχαλιας για τραπεζωειδη.....Οι βοηθητικες ολες ειναι στις 15 επαναληψεις και καθε εβδομαδα αλλααζω σειρα τη μια κανω δυο φορες ποδια την αλλη δυο φορες στηθος οι βοηθητικες εκτος των μυικων ομαδων που παιζουν δυνατα εινναι σταθερες στο προγραμμα

  15. #75
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Αφου εχεις κατασταλαξει καπου και δεν ακους αυτα που σου λεμε γιατι αναλυεις τι κανεις; Δε θα σχολιασω τις επιλογες σου, αλλωστε δεν πολυκαταλαβα και ολο το προγραμμα σου οπως το γραφεις, αλλα απλα να σου πω πως αν εχεις την ιδια μερα σκουωτ και αρσεις τοτε θα ζοριστεις υπερβολικα, καθως εισαι αρχαριος και προσεχε μην τραυματιστεις! Αν δεν το αλλαξεις εστω μην παιζεις rep max και στα δυο...
    200 pounds is always 200 pounds

  16. #76
    New Member atlas90's Avatar
    Join Date
    30-09-13
    Location
    ηράκλειο
    Posts
    16

    Default

    για καθισματα καλες βοηθητικες ειναι τα καθισματα με παυση στο νεκρο σημειο,και οι προβολες σε ψηλο στεπ(30-40cm)για τις αρσεις ειναι οι αρσεις απο ψηλοτερο σημειο(10-15cm),η γεφυρα ραχιαιων με προσθετο βαρος καθετα σε παγκο.για τις πιεσεις παγκου ειναι οι βυθισεις στο διγυγο και οι push press.ακομα βοηθανε αρκετα τα f,squat η κωπηλατικη με μπαρα και οι ελξεις στο μονοζυγο...δεν νομιζω να χρειαζεται κατι περισοτερο.

  17. #77
    New Member atlas90's Avatar
    Join Date
    30-09-13
    Location
    ηράκλειο
    Posts
    16

    Default

    ακομα χρειαζονται αρκετες διατασεις σε κορμο ποδια ωμους..βοηθαει πολυ η ευλιγυσια στην αρση μεγαλων βαρων...

  18. #78
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Εγω οσες διατασεις και να κανω παντα οταν ξεκιναω τα σκουωτ στα ελαφρυα σετ αισθαννομαι πολυ εντονο μυικο πονοκαι παρα τις διατασεις ακομα και οταν ακομα δοκιμασω να κατσω χωρις καθολου βαρος επανω μου αισθανομαι πως θα μου κοπουν οι τετρακεφαλοι επισης κανω αυτο το προγραμμα εδω και τεσερις εββδομαδες και δεν εχω παρουσιασει σχεδον καμια βελτιωση στον παγκο1 ρεπ μαξ αγωνιστικη εχω 140 με 145 κιλα αναλογα τα κεφια... οσα ειχα φτασει και το καλοκαιρι σιγουρα βεβαια με μεγαλυτερη ανεση αλλα εξακολουθω να παιζω στα ιδια κιλα

  19. #79
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Επειδη σκοπευω να σταματησω τη γυμναστικη εξαιτιας των πανελλαδικων θα ηθελα μερικες συμβουλες ως προς το προγραμμα μετα τις εξετασεις οσον αναφορα τη καλοκαιρινη περιοδο αν ενδυκνειται για πλ η προτεινετε να κανω καλοκαιρι γραμμωση φθινοπωρο ογκο και χειμωνα-ανοιξη πλ και μπ εναλλαξ αν δυμηνο

  20. #80
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πρώτα θα κάνεις μερικές προπονήσεις προσαρμογής για μυικό και νευρικό σύστημα και μετά θα μπεις σταδιακά στα βαριά κιλά. Μην πέσεις με τα μούτρα γιατί θα σακατευτείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #81
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by THISEAS View Post
    Επειδη σκοπευω να σταματησω τη γυμναστικη εξαιτιας των πανελλαδικων θα ηθελα μερικες συμβουλες ως προς το προγραμμα μετα τις εξετασεις οσον αναφορα τη καλοκαιρινη περιοδο αν ενδυκνειται για πλ η προτεινετε να κανω καλοκαιρι γραμμωση φθινοπωρο ογκο και χειμωνα-ανοιξη πλ και μπ εναλλαξ αν δυμηνο
    Το καλοκαιρι για ενα μηνα κανε προσαρμογη και εκπαιδευση σε τεχνικη μερικων ασκησεων που ενδεχεται να χρειαστεις στην μετεπειτα προπονητικη σου (επολε-ζετε, αρασε, σκουωτ, αρσεις θανατου) Γραψου και σε ενα συλλογο αρσης βαρων για να μαθεις καλα την τεχνικη στις δυο πρωτες ασκησεις.

    Ογκο και γραμμωση δεν κανουμε ανα τριμηνο, ουτε καν ανα εξαμηνο. Δεν ξερω τη δικη σου κατασταση, αλλα ενα σοβαρο πλανο θα ηταν καποιος να ελεγε θα κανω για 2 - 2,5 χρονια ογκο, αδιαφορωντας για παραλιες και ποσοστα λιπους (σε λογικα πλαισια παντα) και μετα 3-4 μηνες γραμμωσης. Ετσι και δινεις την ευκαιρια στον εαυτο σου να αφομοιωσει καλυτερα τα καινουρια μυικα κιλα και να τα διατηρησει πιο ευκολα και ειναι ενα ρεαλιστικο πλανο.

    Ξεκαθαρισε ομως πρωτα τι θες να κανεις. PL ή bodybuilding...
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  22. #82
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Ειμαι μεταξυ πλ και αρσης βαρων μπ δε σκεφτομαι καθολου απλως τελειωσα τωρα. προγραμμα πλ οσο μπορεσα με τις εξετασεις και σκεφτομαι τι να κανω τωρα τελικα δυο προπονησεις τις κουτσο καταφερνω τωρα και παιζω τεχνικα πολυ αργες αρνητικες. 4 σετ των δεκα στις βασικες ασκησεις και εχω αρχισει να φορτωνω και στις βοηθητικες για υπερτροφια.Αυτα τωρα καταλαβαινετε παιδια οσο προλαββαινω απλως επειδη το καλοκαιρι ασχετα απο παραλιες και γραμμωση και λοιπα οι γυμναστες μου μου εχουν προτεινει τη γραμμωση και αυτη την περιοδο την υπερτροφι....Αλλα για να μη σας μπερδευω ολοι μου λενε στο τζιμ να δοκιμασω φθινοπωρο ογκο ωστε να αποκτησω μυικοτητα χειμωπνα για δυο μηνες πλ μετα ογκο παλι για κανα δυμηνο μετα ξανα πλ γιαδυο μμηνες και καλοκαιρι χαλαρα γραμμωση.με βαση παντα και την προπονητικημου ηλικια η οποια ειναι πολυ μικρη και δε ξερω τι να κανω καταρχας με αυτον τον κυκλο αν σας φαινεται σωστος θα ηθελα να μου πειτε και δευτερον εαν επειδη στερηθηκα προπονησεις φετος εαν θα μπορουσα να κανω σε αυτον το κυκλο ενα σπασιμο και να κανω πλ το καλοκαιρι

  23. #83
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Ο κυκλος που σου λενε στο γυμναστηριο ειναι για τον π.....ο
    Κανενας φυσιολογικος και νατουραλ αθλητης ή ασκουμενος δεν πρεπει να κανει τοσο μικρους κυκλους.(ισως αποτελει εξαιρεση η [περιοδος της γραμμωσης που δε θα επρεπε να υπερβαινει τους 4 μηνες κατ'εμε) Πρεπει να εχεις ενα ξεκαθαρο πλανο στο μυαλο σου. Να ξερεις τι ακριβως θελεις.
    Θες να κανεις αρση βαρων. Πρεπει να ξερεις λοιπον οτι θα γινεις εκρηκτικος, πολυ δυνατος ΣΕ 2 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, το σωμα σου δε θα ειναι αρμονικο με βαση τα κλασικα προτυπα.
    Μπορω να γραψω τομους ολοκληρους αλλα δε θα το κανω...
    Μια συμβουλη εχω να σου δωσω μονο...αφιερωσου ολοψυχα στα μαθηματα σου και χεσε το γυμναστηριο. Μην πηγαινεις ουτε καν απεξω. Αν θες να κανεις κατι πραγματικα καλο στις εξετασεις ξερεις οτι χρειαζεται απιστευτο διαβασμα και καθε μοναδα ενεργειας σου ειναι απαραιτητη. Σωμα εχεις καιρο να φτιαξεις οποτε το θελησεις εσυ. Το να περασεις στη σχολη που εσυ θες να ακολουθησεις ειναι υποθεση ενος το πολυ 2 ετων στην περιπτωση που ξαναδωσεις εξετασεις.
    Προσεξε μονο μην ξεφυγεις πολυ σε λιπος γτ στην ηλικια αυτη οριστικοποιειται ο αριθμος των λιποκυτταρων που θα σε ακολουθει για μια ζωη...
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  24. #84
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Location
    Ναυπλιο
    Posts
    62

    Default

    Φιλε μου να σου πω οτι εχεις αδικο δεν μπορω γτ εχεις δικιο το. ξερω τι πρεπει να κανω και πιος ειναι ο στοχος μου απλως εδω μ αρεσει να συζηταω για τη γυμναστικη. σαν να γυμναζομουν κανονικα αφου κανω 7 και δεκα μερες να παυυησω στο τζιμ.... τουλαχιστον. το χομπι. εστω και ως συζητηση με εκτονωνει ψυχικα :-)


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. powerlifting
    By mass2 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 4
    Last Post: 01-02-08, 22:13
  2. powerlifting
    By JARNOLD in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 3
    Last Post: 29-01-08, 21:42
  3. Powerlifting
    By alexxx in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 29-01-08, 00:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •