Θελω να μοιραστω μαζι σας 2 τεχνικες που κανω τον τελευταιο καιρο ως μερος της προπονησης μου, και εχω δει αριστα αποτελεσματα οποτε τις συμπεριλαμβανω στο προγραμμα μου. Οσοι εχετε διαβασει το bodybuilding log μου θα γνωριζετε ηδη οτι ειμαι fan των ανεπτυγμενων τεχνικων που εχουν ως σκοπο να φτασουν το μυ σε πληρη κοπωση χωρις πολλα κιλα και υπο διαφορετικες και συνιθησμενες συνθηκες.

Τελευταια φορα τις εκανα για δικεφαλα, οποτε θα περιγραψω με σχετικο τροπο. Σιγουρα μπορουν να εφαρμοστουν και σε αλλες μυικες ομαδες.

Τεχνικη #1 - Crazy 36

Διαλεγουμε ενα βαρος που ειναι σχετικα ελαφρυ, και μπορουμε να βγαλουμε 10 επαναληψεις με ευκολια.
Στην προκειμενη, εκανα καμψεις ισιας μπαρας απο ορθια θεση για δικεφαλα.

Ξεκιναμε με 8 επαναληψεις, αργες και σωστες, με πληρη εκταση και constraction στο ανω μερος.
Ακουμπαμε τη μπαρα σε ενα ευκολο μερος (π.χ. τον παγκο μπροστα μας) για να εχουμε ευκολη προσβαση.

Εδω ειναι το κλειδι: Ξεκουραζομαστε τοσα δευτερολεπτα οσα και οι επαναληψεις που μολις καναμε.

Μολις περασουν τα 8 δευτερολεπτα λοιπον ξεκιναμε αμεσως παλι την ασκηση και αυτη τη φορα κανουμε 7 επαναληψεις.
Ακουμπαμε τη μπαρα και ξεκουραζομαστε για 7 δευτερολεπτα.

Συνεχιζουμε με 6 επαναληψεις και 6 δευτερολεπτα ξεκουρασης.

Επαναλαμβανουμε για 5 επαν + 5 δευτερολεπτα ξεκουρασης, 4 επαν + 4 δευτερολεπτα ξεκουρασης, 3 επαν + 3 δευτερολεπτα, 2 επαν + 2 δευτερολεπτα και τελιωνουμε με 1 επαναληψη.

Συνολο επαναληψεων βγαινει 36. Το κλειδι οπως ειπα ειναι να εχουμε ακριβεια στην ξεκουραση αναμεσα στο καθε σετ και αμεση προσβαση στη μπαρα μπροστα μας.
Καπου στις 4 επαναληψεις η ασκηση θα πρεπει να αρχισει να δυσκολευει κατα πολυ και να καιει ακομα περισσοτερο.
Αν δεν συμβει κατι τετοιο, το βαρος ειναι πολυ ελαφρυ.

Το καλο απο αυτο το σετ ειναι οτι δημιουργει ενα "αργοπορημενο" πρηξιμο οπως το λεω πολλες φορες, διοτι δεν το νιωθουμε αμεσως αλλα μετα λιγο αφου τελιωσουμε το σετ. :)


Τεχνικη #2 - "21" Με Παραλλαγη Σε Βαρος και Τεχνικη

Εδω η τεχνικη στηριζεται στις "21" οπως οπως ειναι γνωστο κανουμε 7 επαναληψεις μεχρι το μεσον, 7 απο το μεσον και πανω μεχρι την πληρη συστολη του μυ και τελιωνουμε με 7 πληρεις επαναληψεις. Ειναι σαφως μια απο τις πιο καλες τεχνικες για πληρη κοπωση ενως μυ, παραλληλα με το τρελο πρηξιμο που μας δινει.

Η παραλλαγη που εκανα την τελευταια φορα για δικεφαλα, εχει ως εξης (παλι με καμψεις μπαρας):

Διαλεγουμε μπαρα/βαρος που ειναι μεσαιου μεγεθους και μπορουμε να βγαλουμε ανετα 10 επαναληψεις.
Ξεκιναμε με 7 επαναληψεις απο το μεσον της κινησης μεχρι την πληρη μυικη συσπαση με ενα καλο peak contraction.
Αφηνουμε τη μπαρα και διαλεγουμε μια ελαφρυτερη κατα 20% περιπου.
Συνεχιζουμε με 7 πληρεις, κανονικες επαναληψεις, ουτε γρηγορες ουτε αργες.
Αφηνουμε τη μπαρα και διαλεγουμε μια κατα 20% βαρυτερη απο την πρωτη που χρησιμοποιησαμε.
Τελειωνουμε το σετ με 7 επαναληψεις απο την πληρη εκταση του μυ μεχρι το μεσον της επαναληψης.

Ισως στο τελος να χρειαζεται μια ελαφρα βοηθεια απο παρτενερ γιατι με το καψιμο ειναι πραγματικα εξωπραγματικο και με το πρηξιμο
τα χερια δε θα μπορουν να κουνιουνται και πολυ.

Καλη σας απολαυση,
Κωστας ;)