Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Προγραμμα ασκησεων σωματικου βαρους...

    Παιδια καλημερα... Δεν θα σας απασχολησω πολυ και 8α μπω κατευθειαν στο θεμα... Το προγραμμα μου ειναι: Σκουατς, Ελξεις, βυθισεις, πους απς, ραχιαιοι και τελος σηκωμα ποδιων ενω κρεμομαι απο καπου (για κοιλια) ... οπως καταλαβατε το προγραμμα χρησιμοποιει το σωματικο βαρος... η ερωτηση μου ειναι η εξης: δινει τα ιδια αποτελεσματα σε συγκριση με weightlifting? Το βρισκω πιο ενδιαφερον απο βαρη και μ'αρεσει περισσοτερο... Θα δω καλα αποτελεσματα ωστοσο?

  2. #2
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Ειναι πολυ καλεσ ασκησεις γιατι γυμναζουν κ ολο τον κορμο τ σωματος!Αλλα γ χερια κ τετοια αν μπορεις ν εχεισ καναν αλτηρα θα ηταν χρησιμο πιστευω!Δεν θα εχεις ακριβως τα ιδια αποτελεσματα αλλα θα χεισ!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  3. #3
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    αυτός ο τρόπος γυμναστικής που αναφέρεις ονομάζεται calisthenics και είναι πάρα πολύ καλή άσκηση, αλλά για προχωρημένες ασκήσεις θα χρειαστείς βάρη που θα σε προετοιμάσουν μυικά,με σκουοτσ, έλξεις κτλ θα ανέβεις αλλά για υψηλό επίπεδο θα χρειαστείς και αλτήρες,βάρη ή διάφορα μικρο-όργανα τουλάχιστον.

    Το weightlifting για τους περισσότερούς είναι μυική απομόνωση και υπερτροφία ,τελείως διαφορετικό δλδ από τις ασκήσεις που χρησιμοποιούν σωματικό βάρος όπως οι αθλητές τις ενόργανης...

    Εγώ είμαι στην ίδια κατεύθυνση με σένα και αυτό το καιρό κάνω πχ push ups σε 1-4 medballs, έλξεις σε trx, δλδ ασκήσεις σε λίγο πιο δύσκολο βαθμό και τα αποτελέσματα με δικαιώνουν
    Last edited by nikos nikos; 20-02-12 at 16:32.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Stathis12 View Post
    Παιδια καλημερα... Δεν θα σας απασχολησω πολυ και 8α μπω κατευθειαν στο θεμα... Το προγραμμα μου ειναι: Σκουατς, Ελξεις, βυθισεις, πους απς, ραχιαιοι και τελος σηκωμα ποδιων ενω κρεμομαι απο καπου (για κοιλια) ... οπως καταλαβατε το προγραμμα χρησιμοποιει το σωματικο βαρος... η ερωτηση μου ειναι η εξης: δινει τα ιδια αποτελεσματα σε συγκριση με weightlifting? Το βρισκω πιο ενδιαφερον απο βαρη και μ'αρεσει περισσοτερο... Θα δω καλα αποτελεσματα ωστοσο?
    Καλησπέρα.

    Για όσο χρονικό διάστημα είναι επαρκές για τους μύες το βάρος σου, θα έχεις ανάπτυξη. Αργότερα, που θα δυναμώσεις, θα φτάσεις σε ένα σημείο όπου θα παρατηρήσεις στασιμότητα. Μετά, είτε θα μείνεις εκεί και απλά θα διατηρείς την εικόνα σου και τη φυσική σου κατάσταση, είτε θα αρχίσεις να κάνει προπονήσεις με παραπάνω επιβάρυνση (πρόσθετα κιλά).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Default

    μμμ καταλαβα... ειναι σιγουρο πως το βαρος μου ειναι παραπανω αρκετο... το οτι δεν μπορω να κανω ελ3εισ κι βυθισεις χωρις υποστηριξη τα λεει ολα νομιζω... αρα συνεχιζω με αυτο που εχω η καλυτερα να παω σε ενα προγραμμα weightlifting που ουτως η αλλως θα πρεπει να υιοθετησω αργοτερα?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Συνέχισε τώρα όπως είσαι, και αργότερα που δε θα επαρκεί το σωματικό σου βάρος, συζητάμε για ότι πρόγραμμα θέλεις. :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλες για αυξηση σωματικου βαρους...
    By Marinos13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-12, 18:07
  2. Η διατροφή μου για αύξηση σωματικού βάρους.
    By jimakos0 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 18-01-10, 22:41
  3. Συμβουλές για Αύξηση Σωματικού Βάρους
    By gamikos23 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 28-12-09, 08:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •