Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 64 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 121 to 150 of 1919

Thread: SadeAdu's - Log

  1. #121
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Αυτή η εβδομάδα ήταν για να το πω ευγενικά "εξαιρετικά σπαστικά ανυπόφορα εκνευριστική". Με έφαγε η δουλειά και η κούραση και κατα συνέπεια 3 απο τις 5 μέρες έχανα συστηματικά το 1 απο τα 3 γεύματα της δουλειάς (συνήθως το ξυνόμηλο) το οποίο το πηγαινόφερνα βόλτες κάθε μέρα σπίτι-δουλειά-σπίτι!

    Δευτέρα: Πόδια

    Τρίτη: Cardio

    Τετάρτη: OFF (cinema...μετά έκλαιγα την αερόβια που έχασα)

    Πέμπτη: Cardio

    Παρασκευή: Κοιλιακούς (λέμε τώρα...)

    Σάββατο: Cardio (πρωινό με άδειο στομάχι)

    Κυριακή: Θα κάνω πάλι Cardio πρωί με άδειο στομάχι


    Παρατηρήσεις:
    ===========

    1) Θα αυξήσω την αερόβια για καλύτερα αποτελέσματα.
    2) Κάθε φορά που κάνω πόδια είμαι πιασμένη για τουλάχιστον 3 μέρες λες και κάνω για 1η φορά! Επειδή έχω άγνοια κινδύνου:P είναι φυσιολογικό αυτό το πιάσιμο για τόσες μέρες?
    3) Χθες έκανα ότι ναναι δεν είχα ψυχολογία για γυμναστική, σχόλασα πολύ αργά και για να μην παει χαμένη η μέρα έκανα κάποιες ασκήσεις κοιλιακών...ότι μου έρχονταν δηλαδή...καταλαβαίνετε!
    4) Σήμερα το πρωί ζυγίστηκα και "το κοντέρ" έδειξε 60.4 kg! Που σημαίνει 2,6 kg μείων απο την τελευταία ζύγιση. Οκ δεν είμαι και ξετρελαμένη περίμενα να χω πατήσει το πολυπόθητο 5 αλλά τι να κάνουμε απο τα Χριστούγεννα το 5νταράκι :P. Το μόνο που με χαροποιεί είναι πως βλέπω δραστικές αλλαγές στο σώμα μου στον καθρέφτη και αισθητή μείωση σε πόντους.

    Η επόμενη εβδομάδα θα είναι μια απο τα ίδια μάλλον λόγω δουλειάς αλλά θα προσπαθήσω να την φέρω στα μέτρα μου...ή τουλάχιστον έτσι λέω στον εαυτό μου για να παρηγορηθώ!

  2. #122
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    αυτός ο μήνας είναι άστα να πάνε...!
    the question isn't can you? IT'S WILL YOU?

  3. #123
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Κυριακή: Θα κάνω πάλι Cardio πρωί με άδειο στομάχι
    'Ακυρο το παραπάνω...τελικά έγινε απογευματινό γρήγορο περπάτημα για 1ώρα.

  4. #124
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    1) Θα αυξήσω την αερόβια για καλύτερα αποτελέσματα.
    2) Κάθε φορά που κάνω πόδια είμαι πιασμένη για τουλάχιστον 3 μέρες λες και κάνω για 1η φορά! Επειδή έχω άγνοια κινδύνου:P είναι φυσιολογικό αυτό το πιάσιμο για τόσες μέρες?
    Καλησπέρα!!

    Σχετικά με την αερόβια, το να κάνουμε παραπάνω, δεν είναι πάντα και η καλύτερη επιλογή. Δεν εξασφαλίζει πως θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
    Αν νιώθεις κουρασμένη, ατονία, πιέζεσαι στη δουλειά υπερβολικά, νιώθεις πολλές μέρες συνεχόμενα πιάσιμο (εδώ κολλάει και το Νο2 που ρωτάς) ίσως είναι ένα σημάδι από το σώμα σου πως χρειάζεται λίγο χρόνο να αναρρώσει.
    Θα μου πεις, από τη μία λέμε να πιεστούμε κλπ από την άλλη να χαλαρώσουμε;
    Αυτό πάει βλέποντας και κάνοντας. Στη διατροφή σου είσαι οκ;

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    'Ακυρο το παραπάνω...τελικά έγινε απογευματινό γρήγορο περπάτημα για 1ώρα.
    Μήπως 1 ώρα είναι too much? Kαι αερόβια με άδειο στομάχι επίσης το ίδιο; (τροφή για σκέψη..)
    Last edited by Kardoula; 25-11-12 at 19:46.

  5. #125
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν νιώθεις κουρασμένη, ατονία, πιέζεσαι στη δουλειά υπερβολικά, νιώθεις πολλές μέρες συνεχόμενα πιάσιμο (εδώ κολλάει και το Νο2 που ρωτάς) ίσως είναι ένα σημάδι από το σώμα σου πως χρειάζεται λίγο χρόνο να αναρρώσει.
    Η αλήθεια είναι πως κάθε μέρα γυρνάω κουρασμένη απο την δουλειά...πιο πολύ ψυχολογικά παρά σωματικά κυρίως λόγω του 10ωρου και τον τελευταίο καιρό έχω κάνει μέχρι και 12ωρα...βάλε και έκτατα του Σ/Κ συμπληρώνεται το καρέ. Όμως ατονία δεν νιώθω ίσα ίσα νιώθω πως κάθε φορά ο οργανισμός μου σωματικά ανταποκρίνεται καλύτερα στις ασκήσεις, ίσως είναι η πίεση να τα προλάβω όλα και γυμναστική και προετοιμασία για την επόμενη μέρα και γεύματα και όλα που λίγο με καταβάλει ψυχολογικά αλλά προσπαθώ να το παλέψω. Τώρα για το παρατεταμένο πιάσιμο το παθαίνω μόνο όταν κάνω πόδια...όχι τις άλλες μυικές ομάδες, δεν ξέρω γιατί...εσείς ξέρετε καλύτερα!!!

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στη διατροφή σου είσαι οκ;
    Όσον αφορά την διατροφή είμαι πολύ ευχαριστημένη, δεν πεινάω με βολεύει γιατί μπορεί να είναι τα ίδια και τα ίδια αλλά αυτή την στιγμή με την καθημερινότητα μου με βολεύει και ας είναι μονότονη. Αν τύχει να χάσω κάποιο γεύμα συνήθως είναι το ξυνόμηλο κατα τα άλλα την τηρώ με στρατιωτική πειθαρχία.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μήπως 1 ώρα είναι too much? Kαι αερόβια με άδειο στομάχι επίσης το ίδιο; (τροφή για σκέψη..)
    Χμμμμ θεωρούσα πως λιγότερο είναι σχεδόν τίποτα γιατί μπορεί ναναι γρήγορο περπάτημα αλλά δεν "καταπονείται" ο οργανισμός μου όπως στο κανονικό cardio ούτε ιδρώνω όπως στο cardio και γιαυτό το χω κάνει 1 ώρα. Θεωρείς πως πρέπει να κάνω λιγότερη ώρα? Τώρα αερόβια με άδειο στομάχι σκεφτόμαι να κάνω μόνο τα Σαββατοκύριακα που μπορώ να το κάνω κυρίως για να αυξήσω τις καύσεις...πιστεύεις πως είναι υπερβολή?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον!!

  6. #126
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σχετικά με τα ποδαράκια, είναι φυσιολογικό να νιώθεις εντονότερο πιάσιμο. Είναι το μισό σου σώμα. Οι διατάσεις στο τέλος θα βοηθήσουν.

    Η αερόβια από μόνη της δεν βοηθάει στην καύση λίπους. Ναι, το κάνει, αλλά μη στηρίζεσαι μόνο εκεί. Για παράδειγμα, στο πρόγραμμα της εβδομάδας που έβαλες παραπάνω, αφιέρωσες σχεδόν όλο το χρόνο που μπορούσες να διαθέσεις για αερόβια.
    Θα προτιμούσα να έκανες ασκήσεις και μόνο 1 φορά αερόβια. Στόχος σου πρέπει να είναι όσο γίνεται να αυξήσεις μυικό ιστό. Αυτό θα κάνει να έχεις μεγαλύτερες καύσεις.

    Ξέρω ότι οι περιστάσεις είναι δύσκολες, χρόνος ελάχιστον, κούραση από τη δουλειά, αλλά τουλάχιστον αυτό το χρόνο που μπορείς να δώσεις, κάνε μεγαλύτερο ποσοστό γυμναστική. Αερόβια 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά για την ώρα,, 40-50 λεπτα. Όσο για την πρωινή, φύλαξέ το για άσσο στο μανίκι για αργότερα

  7. #127
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για παράδειγμα, στο πρόγραμμα της εβδομάδας που έβαλες παραπάνω, αφιέρωσες σχεδόν όλο το χρόνο που μπορούσες να διαθέσεις για αερόβια.
    Θα προτιμούσα να έκανες ασκήσεις και μόνο 1 φορά αερόβια. Στόχος σου πρέπει να είναι όσο γίνεται να αυξήσεις μυικό ιστό. Αυτό θα κάνει να έχεις μεγαλύτερες καύσεις.
    Καλά αυτή η εβδομάδα ήταν πολύ περίεργη και επειδή όλα τα άλλα προγράμματα μου παίρνουν πολύ ώρα προτίμησα να κάνω την 45λεπτη αερόβια απο το να μην κάνω καθόλου ίσα ίσα προλάβαινα να αναπνεύσω και η επόμενη προβλέπεται χειρότερη :P

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σχετικά με τα ποδαράκια, είναι φυσιολογικό να νιώθεις εντονότερο πιάσιμο. Είναι το μισό σου σώμα. Οι διατάσεις στο τέλος θα βοηθήσουν.
    Ναι ναι διατάσεις κάνω πάντα και πριν και μετά απο κάθε πρόγραμμα!

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου!!! :)

  8. #128

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    4) Σήμερα το πρωί ζυγίστηκα και "το κοντέρ" έδειξε 60.4 kg! Που σημαίνει 2,6 kg μείων απο την τελευταία ζύγιση. Οκ δεν είμαι και ξετρελαμένη περίμενα να χω πατήσει το πολυπόθητο 5 αλλά τι να κάνουμε απο τα Χριστούγεννα το 5νταράκι :P. Το μόνο που με χαροποιεί είναι πως βλέπω δραστικές αλλαγές στο σώμα μου στον καθρέφτη και αισθητή μείωση σε πόντους.
    Το οτι ειχες μειωση ποντων ειναι που μετραει,το τι λεει η ζυγαρια δεν εχει σημασια.Θα μπορουσες να χασεις λιγα κιλα αλλα να εχει αλλαξει ,οπως και γινεται, το σχημα του κορμιου σου και αυτο ειναι μεγαλο ατου!

  9. #129
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Λοιπόν, τι να πρωτοπώ για αυτή την εβδομάδα...η οποία παρεπιπτόντως δεν έχει τελειώσει ακόμα και προβλέπονται το Σ/Κ δράματα με κεφαλαία γράμματα.

    Αρχικά να πω πως αυτή την εβδομάδα γυμναστική-διατροφή τα πήγα επιεικώς χάλια (όχι επίτηδες αλλά λόγω συνθηκών). Δευτέρα έκανα πόδια για να ξεκινήσει καλά η εβδομάδα και απο την Τρίτη ξεκίνησε ο κατήφορος 11ωρα στην δουλειά = -1 με -2 γεύματα καθημερινά που τα έκανα βόλτες σπίτι-δουλειά, "υδραυλικές ανησυχίες" έτσι για το κερασάκι στην τούρτα=OFF Τρίτη και Τετάρτη, Πέμπτη κατάφερα και με 1000 ζόρια (απο την κούραση και την εξάντληση) και έβγαλα ένα cardio και σήμερα Παρασκευή αφού έκλεισα τον μήνα με ένα πολύ πολύ ωραίο και "αναζωογωνητικό"(???) 12ωρο το τελευταίο που σκέφτηκα όταν επέστρεψα είναι να κάνω γυμναστική!

    Έφτιαξα έναν ""βαρύ γλυκό και ΝΑΙ"" για να πάρω την ημερήσια δόση μου...και προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το Σ/Κ που κουβαλάω μαζί μου του κόσμου την δουλειά. Δεν μπορώ να γκρινιάζω είναι το χειρότερο μου...αλλά δεν την παλεύω! Να ορίστε γκρίνιαξα!

  10. #130
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Back to back δύσκολες εβδομάδες διαβάζω...
    Θα κάνω τη φωνή της.."λογικής" (και ας είναι παράλογο το πόσο δουλεύουμε) και θα πω ότι όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα..
    Το ευχάριστο είναι ότι μέσα σε όλα αυτά, εγώ απόσο βλέπω, πιο πολύ σε χαλάει που δεν γυμνάστικες και όχι τόσο η δουλειά!!
    Θα πω κουράγιο...και αν δεν την παλεύεις να πηγαίνεις αργά (μετά από πολλές ώρες δουλειας - ουσιαστικά είναι μία ιδεά..μέχρι να ξεκινήσεις)..μπορείς να δοκιμάσεις και την..πρωινή γυμναστική! Στην αρχή θα σου φαίνεται απαίσια στο εγγυόμαι! Αλλά και φουλ αναζωογοννητικό είναι και αποκλείεις να χάσεις προπόνηση!
    Καλή ψυχολογική ξεκούραση λοιπόν..και παραμένουμε συγκεντρωμένοι!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  11. #131

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Υπομονη ,η πανσεληνος φταειιιιιιιιι!!!! Παρε μερικες βαθιες ανασες.....τελειωσε την δουλεια που κουβαλησες σπιτι και μετα κανεις δωρο στον εαυτο σου ενα αεροβιο για να φυγουν τα νευρα!!!


    Ψιτ....τι γλυκο;

  12. #132
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Το ευχάριστο είναι ότι μέσα σε όλα αυτά, εγώ απόσο βλέπω, πιο πολύ σε χαλάει που δεν γυμνάστικες και όχι τόσο η δουλειά!!
    Θα πω κουράγιο...και αν δεν την παλεύεις να πηγαίνεις αργά (μετά από πολλές ώρες δουλειας - ουσιαστικά είναι μία ιδεά..μέχρι να ξεκινήσεις)..μπορείς να δοκιμάσεις και την..πρωινή γυμναστική! Στην αρχή θα σου φαίνεται απαίσια στο εγγυόμαι! Αλλά και φουλ αναζωογοννητικό είναι και αποκλείεις να χάσεις προπόνηση!
    Καλή ψυχολογική ξεκούραση λοιπόν..και παραμένουμε συγκεντρωμένοι!
    Ναι σωστά ψυχανεμίστηκες :) η αλήθεια είναι αυτή...πιο πολύ με χαλάει να χάνω γυμναστική! Όσο για την πρωινή γυμναστική έχεις δίκιο όποτε έχει τύχει να κάνω δεν ήταν και ότι πιο υπέροχο έχω κάνει :P αλλά οκ μετά έχεις ξεμπερδέψει μια και καλή...θα κάνω Σάββατο και Κυριακή πρωί πρίν πιάσω τα της δουλειάς και νυχτώσω!! Ευχαριστώω :)

  13. #133
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Marvin View Post
    Υπομονη ,η πανσεληνος φταειιιιιιιιι!!!! Παρε μερικες βαθιες ανασες.....τελειωσε την δουλεια που κουβαλησες σπιτι και μετα κανεις δωρο στον εαυτο σου ενα αεροβιο για να φυγουν τα νευρα!!!
    Ψιτ....τι γλυκο;
    Αχχχχ και όλη την εβδομάδα λιγουρεύομαι γλυκά!! Ξέρεις...hydrolics mulfunction side effects

    Τι λες για cheesecake?

  14. #134

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Φφφφφ πειρασμος θα ελεγα!!!

  15. #135
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Αχχχχ και όλη την εβδομάδα λιγουρεύομαι γλυκά!! Ξέρεις...hydrolics mulfunction side effects

    Τι λες για cheesecake?
    Γλυκο ...??? ..εδω εγω δαγκωσε με !
    Και σας παρακαλω ανεφ παρουσιας μου κομμενες οι γλυκοκουβεντες.

    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  16. #136
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Γλυκο ...??? ..εδω εγω δαγκωσε με !
    Και σας παρακαλω ανεφ παρουσιας μου κομμενες οι γλυκοκουβεντες.

    Χαχααχαχ οκ η προσφορά βρε Θάνο αλλά επειδή απο γλυκά μαρέσει ο χαλβάς και φαντάζομαι δεν θες να σε παρομοιάσω με χαλβά!!! σε καμίααα περίπτωση ούτε κυριολεκτικά ούτε μεταφορικά μου επιτρέπω τον συνειρμό Θάνος-Χαλβάς!!! είδες ? είμαι καλός άνθρωπος! Όσο για τις γλυκοκουβέντες δεν φταίω εγώ η Marvin με παρασύρει αχαχαχααχαχ

  17. #137
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Και δε με λες κουκλα μου.....
    Ετσι αλλιως και γω τον γουσταρω , με σιμιγδαλη και μπολικο καρυδακι ....Mmmmmm ζεστος !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  18. #138

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Χαλβας ε;Πω πω....μεγαλες πληγες ανοιγεται τετοια ωρα μεσα στην νυχτα που σας διαβαζω..και εχω και σιμιγδαλι στο ντουλαπι!!!

  19. #139
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα καλή εβδομάδα καλό μήνα όλα καλάαα!!!

    Λοιπόν είπα να μην μαζοχίζομαι άλλο αποφεύγοντας κάθε τι με γλυκιά γεύση...και αντί να κάνω cheat βρήκα μια εναλλακτική λύση γιατί πολύ απλά εδώ και μια εβδομάδα (άγνωστο γιατί) ΘΕΛΩ ΓΛΥΚΟ! Χαλβά δεν θα φάω...τούρτα δεν θα φάω...προφιτερόλ δεν θα φάω...γαλακτομπούρεκο δεν θα φάω...ουφφφ σταματάω εδώ...απλά θα φαντασιωθώ οτί τα τρώω...μέχρι τότε λοιπόν...βρήκα μια ωραία ιδέα στο internet (παγάκια γιαουρτιού με κομμάτια φρούτων). Για τους προφανείς λόγους...το παγάκι δεν μου αρκεί οπότε σας παρουσιάζω τα " iced yogomuffins " τα οποία επουδενή δεν τα θεωρώ cheat οπότε όποιος-α μου πεί οτι είναι cheat την έβαψε! Είμαι έτοιμη για μάχη!

    ΥΛΙΚΑ:
    =====

    Γιαούρτι 2% (κατα προτίμηση Μεβγάλ είναι το πολυαγαπημένο μου :P)
    2 ξυνόμηλα
    Ωμά αμύγδαλα
    2 κουταλιές της σούπας μέλι
    Κανέλλα
    1 βάση για muffins
    Διαφανής μεμβράνη

    ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
    ========

    Καλύπτουμε με διαφανή μεμβράνη την βάση για muffins και γεμίζουμε τα "θηκάκια" με γιαούρτι ως την μέση. Κόβουμε σε μικρά κυβάκια τα 2 ξυνόμηλα και τα ανακατεύουμε με το μέλι, τα ψιλοκομμένα αμύγδαλα και την κανέλλα και βάζουμε όση ποσότητα θέλουμε (χωρίς να ξεχειλίσει!! :P) πάνω στο γιαούρτι και μετά καλύπτουμε τα κομμάτια πάλι με γιαούρτι. Κατάψυξη και σερβίρισμα με κανέλλα και έξτρα μέλι!
    (Μην τα αφήσετε πολύ ώρα στην κατάψυξη και γίνουν κοτρόνες όπως έκανα εγώ!)

    ΥΓ: Δεν θα σας προκαλέσει τον λεγόμενο ορ.... του ουρανίσκου που προκαλούν τα λοιπά γλυκά της προτίμησης σας...αλλά είναι μια εναλλακτική λύση για όποιον-α δεν θέλει να κάνει cheat (μην ακούσω κιχ δεν είναι cheat εεεεεε!!! παραφυλάω στην γωνία!)

    Βουαλά !!!
    Attached Images Attached Images

  20. #140
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αααααα πολύ ωραίο!!!! Και η παρουσίαση ακόμα καλύτερη!

    Αν θες κάτι σε σοκολατοειδή, έχω και εκδοχή παγωτό σοκολάτας με γιαούρτι που γίνεται πανεύκολα, χωρίς ψησιματα κλπ

  21. #141
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Καλησπέρα καλή εβδομάδα καλό μήνα όλα καλάαα!!!

    Λοιπόν είπα να μην μαζοχίζομαι άλλο αποφεύγοντας κάθε τι με γλυκιά γεύση...και αντί να κάνω cheat βρήκα μια εναλλακτική λύση γιατί πολύ απλά εδώ και μια εβδομάδα (άγνωστο γιατί) ΘΕΛΩ ΓΛΥΚΟ! Χαλβά δεν θα φάω...τούρτα δεν θα φάω...προφιτερόλ δεν θα φάω...γαλακτομπούρεκο δεν θα φάω...ουφφφ σταματάω εδώ...απλά θα φαντασιωθώ οτί τα τρώω...μέχρι τότε λοιπόν...βρήκα μια ωραία ιδέα στο internet (παγάκια γιαουρτιού με κομμάτια φρούτων). Για τους προφανείς λόγους...το παγάκι δεν μου αρκεί οπότε σας παρουσιάζω τα " iced yogomuffins " τα οποία επουδενή δεν τα θεωρώ cheat οπότε όποιος-α μου πεί οτι είναι cheat την έβαψε! Είμαι έτοιμη για μάχη!

    ΥΛΙΚΑ:
    =====

    Γιαούρτι 2% (κατα προτίμηση Μεβγάλ είναι το πολυαγαπημένο μου :P)
    2 ξυνόμηλα
    Ωμά αμύγδαλα
    2 κουταλιές της σούπας μέλι
    Κανέλλα
    1 βάση για muffins
    Διαφανής μεμβράνη

    ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
    ========

    Καλύπτουμε με διαφανή μεμβράνη την βάση για muffins και γεμίζουμε τα "θηκάκια" με γιαούρτι ως την μέση. Κόβουμε σε μικρά κυβάκια τα 2 ξυνόμηλα και τα ανακατεύουμε με το μέλι, τα ψιλοκομμένα αμύγδαλα και την κανέλλα και βάζουμε όση ποσότητα θέλουμε (χωρίς να ξεχειλίσει!! :P) πάνω στο γιαούρτι και μετά καλύπτουμε τα κομμάτια πάλι με γιαούρτι. Κατάψυξη και σερβίρισμα με κανέλλα και έξτρα μέλι!
    (Μην τα αφήσετε πολύ ώρα στην κατάψυξη και γίνουν κοτρόνες όπως έκανα εγώ!)

    ΥΓ: Δεν θα σας προκαλέσει τον λεγόμενο ορ.... του ουρανίσκου που προκαλούν τα λοιπά γλυκά της προτίμησης σας...αλλά είναι μια εναλλακτική λύση για όποιον-α δεν θέλει να κάνει cheat (μην ακούσω κιχ δεν είναι cheat εεεεεε!!! παραφυλάω στην γωνία!)

    Βουαλά !!!

    Και κοτρόνες να γίνουν σπάω και σφράγισμα!!!
    Πολύ ωραίο!! και από μακροστοιχεία καλό ειναι σε σχέση με άλλα γλυκά! Απλά το θέμα είναι πως γίνεται να μη τα φας ΟΛΑ?!
    Α! το βρήκα..δίνεις σε εμας!! χεχε..iced αυτα..ice εγώ..ταιριάζουμε!

    Πέρα από την πλάκα πολύ ωραια συνταγή, ευχαριστούμε!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  22. #142
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μπα σε καλο σου ...
    Μας τον γαργαλισες βραδιατικα τον ουρανισκο

    Εισαι των γλυκων αισθησεων τελικα...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  23. #143
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αααααα πολύ ωραίο!!!! Και η παρουσίαση ακόμα καλύτερη!

    Αν θες κάτι σε σοκολατοειδή, έχω και εκδοχή παγωτό σοκολάτας με γιαούρτι που γίνεται πανεύκολα, χωρίς ψησιματα κλπ
    Ειρηνάκι τις έχω όλες τις γλυκοσυνταγές σου...θα τις "εκτελέσω" όταν βρώ τα πολύ σκούρα και με πιάσει μεγάλη γλυκοκρίση!!!!!

  24. #144
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post

    Και κοτρόνες να γίνουν σπάω και σφράγισμα!!!
    Πολύ ωραίο!! και από μακροστοιχεία καλό ειναι σε σχέση με άλλα γλυκά! Απλά το θέμα είναι πως γίνεται να μη τα φας ΟΛΑ?!
    Α! το βρήκα..δίνεις σε εμας!! χεχε..iced αυτα..ice εγώ..ταιριάζουμε!

    Πέρα από την πλάκα πολύ ωραια συνταγή, ευχαριστούμε!
    Αααα δεν ευθύνομαι για σπασμένα σφραγίσματα...εγώ προειδοποίησα...άστο τα θέλεις τα δοντάκια σου μην το χω μετά κρίμα στον λαιμό μου! Χαχχχα κοπιάστε κοπιάστε γιατί ήδη λιγουρεύομαι πότε θα φάω το επόμενο...τέτοια λίσσα που είχα το 1ο το έφαγα μετά απο τα ασπράδια με τις βραστές πατάτες σήμερα στις 7 το πρωί !! χααχαχαχαχαχ μιλάμε τραγική η κατάσταση μου!!

    Αααααα ναι σωστά iced iced σου ταιριάζουν γάντι!

  25. #145
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Μπα σε καλο σου ...
    Μας τον γαργαλισες βραδιατικα τον ουρανισκο

    Εισαι των γλυκων αισθησεων τελικα...
    Θάνο των αλμυρών είμαι πιο πολύ...δηλαδή αν μου δώσεις να επιλέξω ανάμεσα σε ένα παστάκι και ένα ζαμπονοτυροπιτάκι....θα πάρω το 2ο! Αλλά έχω να φάω κανα δίμηνο γλυκό γλυκό! οπότε καταλαβαίνεις...Αααα και όταν φτιάξω χαλβά στο ΓΕΡΟ το cheat μιας και σαρέσει θα έχει και ειδική παρουσίαση

  26. #146

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Αμα τοχεις με την μαγειρικη τελικα!!!Αψογη σε βρισκω!!Δωσε ιδεες στο λαο!

  27. #147
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Ειρηνάκι τις έχω όλες τις γλυκοσυνταγές σου...θα τις "εκτελέσω" όταν βρώ τα πολύ σκούρα και με πιάσει μεγάλη γλυκοκρίση!!!!!
    Έχω και γραμμή επικοινωνίας για έκτακτες περιπτώσεις

  28. #148
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Δευτέρα: Πόδια

    Τρίτη: Στήθος-Cardio

    Τετάρτη: OFF (γύρισα αργά απο την δουλειά μετα απο μια μαύρη μέρα λόγω ναυαγίου...όρεξη μηδέν)

    Πέμπτη: Cardio

    Παρασκευή: Χέρια-Ώμους-Cardio

    Σάββατο: OFF (Αll day shopping therapy μετά απο 2 Σ/Κ σερί βάρδια στον server στην δουλειά...αναστέναξε η Χαιμαντά!)

    Κυριακή: Μάλλον θα κάνω πάλι cardio πρωινό θα δείξει πως θα ξυπνήσω αύριο

    Παρατηρήσεις:
    ============
    1) Εδώ και μια εβδομάδα με το που γυρνάω απο την δουλειά και κάνω γυμναστική καπάκι...τρώω το προτελευταίο γεύμα (κοτόπουλο-σαλάτα) σαν λυσσασμένη απο την πείνα...και δεν περνάει μια ώρα max και ξαναπεινάω!!! Θα βάλω λογικά και πατάτα στο προτελευταίο γεύμα γιατί αλλιώς δεν θα την παλέψω! Την Πέμπτη έφαγα στις 21:30 κοτόπουλο σαλάτα και στις 22:30 γιαούρτι με αμύγδαλα...αχαχχαχαχ...αν μπορούσα να φάω το γιαούρτι μισή ώρα ή και 20 λεπτά... μετά το κοτόπουλο χωρίς να σκεφτώ πως κάνω καφρίλα
    ...θα το κανα!
    2) Στο Cardio αφαίρεσα την αρχική προθέρμαση yoga που έχει το πρόγραμμα γιατί τρώει 15 "ανούσια" λεπτά (για μένα) και τα αντικατέστησα κάνοντας διπλή φορά κάποιες άλλες ασκήσεις του προγράμματος που με κουράζουν και νιώθω οτι δεν χάνω απο την αερόβια.
    3) Κορμός χέρια κοιλιά μέση κτλ έχουν πέσει πολύ αρχίζουν και φαίνονται τα πλευρά μου...το θέμα είναι το εξής πόδια περιφέρεια ποπό κτλ αν και βλέπω αισθητή διαφορά σε σχέση με το πρίν η πορεία δεν είναι ανάλογη του πάνω μέρους του σώματος...αυτό το μεσογειακό σωματότυπο θα μας καταστρέψει! Μου φαίνεται πρέπει να κάνω κάτι με την αερόβια εντατικό να αρχίσω να βλέπω και πιο αισθητή διαφορά και στο κάτω μισό...το θέμα είναι ΤΙ?
    4) Έτσι όπως πάει το θέμα μέχρι τον Μάη που έχω βάλει στόχο να φτάσω τα 50-52 κιλά...θα επανέλθω στα εφηβικά μου νούμερα...(κορίτσια) ελπίζω να με πιάνετε δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες!! είμαστε και σε "δημόσιο χώρο"...τι δράμα είναι αυτό...το 2013 σίγουρα θα τα ψάχνω...έχω? δεν έχω? πούντα???!αχαχαχαχαχαχ

    Ερώτηση:
    ========
    α) Υπάρχει θέμα αν κάνω πόδια 2 φορές την εβδομάδα? Είναι η μοναδική προπόνηση που πραγματικά απολαμβάνω να κάνω όσο καμία άλλη!! Αν μπορούσα να κάνω πόδια και κάθε μέρα θα έκανα !!!!!!
    β) Τι ασκήσεις μπορώ να κάνω με βαράκια-μπάρα για την πλάτη? 3-4 καλές...όποιος-α έχει την ευγενική καλοσύνη ας με διαφωτίσει!

    ΥΓ: Σήμερα έφερε η κολλητή μου τσουρέκι Τερκενλής εκ Θεσσαλονίκης...και δεν άντεξα και έφαγα μια μικρή μικρή μικρή φλουδίτσα κομμάτι...φιλάω σταυρό!


  29. #149
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα !

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post

    α) Υπάρχει θέμα αν κάνω πόδια 2 φορές την εβδομάδα? Είναι η μοναδική προπόνηση που πραγματικά απολαμβάνω να κάνω όσο καμία άλλη!! Αν μπορούσα να κάνω πόδια και κάθε μέρα θα έκανα !!!!!!
    β) Τι ασκήσεις μπορώ να κάνω με βαράκια-μπάρα για την πλάτη? 3-4 καλές...όποιος-α έχει την ευγενική καλοσύνη ας με διαφωτίσει!
    α). Speechless !!! Αλήθεια λες ?! Μπορείς είτε να μοιράσεις τα σετ σου σε 2 προπονήσεις (Δευτέρ-Πέμπτη), είτε να χωρίσεις την προπόνηση ποδιών σε πρόσθια και οπίσθια αλυσίδα, και να τις γυμνάζεις ξεχωριστά.

    β). Κωπηλατικές ασκήσεις. Δες εδώ :

    http://www.bodybuilding.com/exercise...-with-palms-in
    http://www.bodybuilding.com/exercise...er-barbell-row
    http://www.bodybuilding.com/exercise...m-dumbbell-row
    http://www.bodybuilding.com/exercise...bent-over-rows

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post

    ΥΓ: Σήμερα έφερε η κολλητή μου τσουρέκι Τερκενλής εκ Θεσσαλονίκης...και δεν άντεξα και έφαγα μια μικρή μικρή μικρή φλουδίτσα κομμάτι...φιλάω σταυρό!

    Έχει κι άλλα ωραία "σνακ"....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #150
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    4) Έτσι όπως πάει το θέμα μέχρι τον Μάη που έχω βάλει στόχο να φτάσω τα 50-52 κιλά...θα επανέλθω στα εφηβικά μου νούμερα...(κορίτσια) ελπίζω να με πιάνετε δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες!! είμαστε και σε "δημόσιο χώρο"...τι δράμα είναι αυτό...το 2013 σίγουρα θα τα ψάχνω...έχω? δεν έχω? πούντα???!αχαχαχαχαχαχ


    ΥΓ: Σήμερα έφερε η κολλητή μου τσουρέκι Τερκενλής εκ Θεσσαλονίκης...και δεν άντεξα και έφαγα μια μικρή μικρή μικρή φλουδίτσα κομμάτι...φιλάω σταυρό!

    [/I]
    Ναι βρε φιλεναδα σε πιανουμε !!! Η ποιοτητα μετραει , οχι η ποσοτητα

    Οσο για το ασυγχωρητο να φας αλλουνου τσουρεκι......!!!!!!
    ....δε ξερω αν με ενα χαλβα μπορεις να επανορθωσεις ????
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 
Page 5 of 64 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •