Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 64 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1919

Thread: SadeAdu's - Log

  1. #1
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default SadeAdu's - Log

    Καλησπέρα! Παρακολουθώ το forum και θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα που θα με βοηθούσαν.
    Είμαι 27 ετών, 62 κιλά και ύψος 1,60, απο 15 Δεκέμβρη ξεκίνησα μια διατροφή-τότε ήμουν 65,5 κιλά (η οποία δεν ήταν βασισμένη πάνω στα δικά μου χαρακτηριστικά και προτιμήσεις) απλά την ξεκίνησα σαν μια αρχική προσπάθεια για να καλυτερεύσω την διατροφή μου και το σώμα μου. Μπαίνοντας στο forum και διαβάζοντας τις συμβουλές της Kardoulas κυρίως σε άλλες κοπέλες και βλέποντας ένα thread για υπολογισμό αναλογίας πρωτεϊνών/υδατανθράκων/λίπους, έβγαλα τα ποσοστά μου και διαπίστωσα ότι έτρωγα πολύ παραπάνω λίπος (απο το ελαιόλαδο που έβαζα στην σαλάτα) και λιγότερη πρωτεϊνη απο όσο θα έπρεπε.

    Χαρακτηριστικά : BMR: 1409.5 cal, με θερμίδες συντήρησης 1938,06 cal. Για απώλεια 3kg/μήνα πρέπει να παίρνω 1188,06 cal/ημέρα που απο τους υπολογισμούς δίνει 148,5 gr πρωτεϊνης, 89 gr υδατάνθρακα και 26,4 gr λίπους. (Ξέρω 3 κιλά το μήνα είναι πολλά μην βαράτε απο πείσμα δεν τα κατεβάζω).

    Η διατροφή μου είναι ώς εξής :
    1ο γεύμα 100 γρ σαλάτα, 100 γρ πατάτα βραστή
    2ο γεύμα 100 γρ σαλάτα,100 γρ κοτόπουλο
    3ο γεύμα 2 ακτινίδια
    4ο γεύμα : ίδιο με το 1ο γεύμα
    5ο γεύμα : ίδιο με το 2ο γεύμα
    6ο γεύμα : 10 αμύγδαλα ωμά

    Αρκετές φορές την εβδομάδα αντί για 100 γρ κοτόπουλο τρώω 100 γρ μοσχαρίσιο μπιφτέκι (γιατί έχω θέμα με τον σίδηρο) και αντί για πατάτα τρώω καστανό ρύζι ? πιο σπάνια. Ψωμί δεν τρώω καθόλου απο επιλογή και το μόνο που δεν μπορώ να κόψω είναι ο καφές (νες) με συμπικνωμένο γάλα χαμηλών λιπαρών και 2 κουταλιές του γλυκού μαύρη ζάχαρη. Επίσης στην σαλάτα έβαζα απο 1 κουταλιά της σούπας στα γεύματα με το κοτόπουλο και το μπιφτέκι, και απο 2 στα γεύματα με την πατάτα. Τώρα μετά τις μετρήσεις εδω και 2 εβδομάδες βάζω απο μια κουταλιά του γλυκού δηλαδη 4 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο την ημέρα.

    Τέλος εδώ και μισό μήνα έχω ξεκινήσει να κάνω γυμναστική στο σπίτι (μην με κράξετε χεχε δεν τα πάω καλά με το γυμναστήριο το βαριόμουν λόγω απόστασης και έλειψης κίνητρου και παρέας). Κάνω γυμναστική παρέα με την αδελφή μου, με βάση κάτι βιντεάκια που βρήκα σε μια ιστοσελίδα bodyrocktv και μέχρι στιγμής τα πάω αρκετά καλά και μαρέσει που είναι σύντομα και αισθάνομαι ότι επιδρούν θετικά.

    Ο στόχος μου είναι να φτάσω 50 κιλά και απλά να έχω ένα υγιές σφιχτό σώμα και να διατηρήσω σε μόνιμη βάση ?όσο γίνεται- την υγιεινή διατροφή. Πλέον δεν δυσκολεύομαι στην διατροφή ούτε νιώθω οτι πεινάω και ότι θέλω να κάνω cheat meals, γιατί διαπίστωσα πως όποτε έκανα cheat meal με πήγαινε πολύ πίσω κυρίως ψυχολογικά (το έχω πάρει πατριωτικά το θέμα βελτίωσης ίσως γιαυτό).
    Πάμε τώρα στις ερωτήσεις:
    1) Οι 1-2 καφέδες την ημέρα που πίνω πάνε πολύ πίσω την διατροφή μου?
    2) Πολλές φορές χάνω γεύματα τα οποία όμως αναπληρώνω αργότερα κρατώντας την χρονική απόσταση γευμάτων όμως (γιατί κοιμάμαι αργά-βρυκόλακας ) αυτό επηρεάζει τον μεταβολισμό αν γίνεται 2-3 φορές την εβδομάδα?
    3) Ποιες διορθώσεις μπορώ να κάνω αρχικά?

    Συγνώμη αν κούρασα με το "ΣΥΝΤΟΜΟ" του μηνύματος - είναι στο αίμα μου ο παρλαπιπισμός!

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως την SadeAdu στην παρεα μας ! Η κινηση σου να ποσταρης στο φορουμ μονο θετικα αποτελεσματα θα εχει γιατι υπαρχουν ατομα γνωστες που θα σε βοηθησουν να πετυχεις τους στοχους σου Εγω στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι να ξεπερασεις τον παρλαπιπισμο σου μιας και πασχω απο το ιδιο συμπτωμα..... Φιλικα θανος.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα και καλή αρχή με το ημερολόγιό σου!
    Δεν θα απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις, γιατί αλλού είναι που πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές ώστε να δεις πρόοδο.

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post

    Χαρακτηριστικά : BMR: 1409.5 cal, με θερμίδες συντήρησης 1938,06 cal. Για απώλεια 3kg/μήνα πρέπει να παίρνω 1188,06 cal/ημέρα που απο τους υπολογισμούς δίνει 148,5 gr πρωτεϊνης, 89 gr υδατάνθρακα και 26,4 gr λίπους. (Ξέρω 3 κιλά το μήνα είναι πολλά μην βαράτε απο πείσμα δεν τα κατεβάζω).

    Η διατροφή μου είναι ώς εξής :
    1ο γεύμα 100 γρ σαλάτα, 100 γρ πατάτα βραστή
    2ο γεύμα 100 γρ σαλάτα,100 γρ κοτόπουλο
    3ο γεύμα 2 ακτινίδια
    4ο γεύμα : ίδιο με το 1ο γεύμα
    5ο γεύμα : ίδιο με το 2ο γεύμα
    6ο γεύμα : 10 αμύγδαλα ωμά
    Το πείσμα είναι δίκοπο μαχαίρι. Πείσμα χρειάζεται για να μαστε συνεπείς, για να έχουμε αποτέλεσμα, να μαστε στρατιώτες στη διατροφή και στην προπόνηση.
    Όπως μπορεί να λειτουργήσει και εις βάρος μας όταν βάζουμε παραπάνω προσδοκίες από τις φυσιολογικές.
    Τι θέλω να πω..
    1940 θερμίδες είναι αυτές που θες για συντήρηση και συ μάνι μάνι πέφτεις ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ στις 1190! Αυτό μας δίνει ένα θερμιδικό έλλειμμα 750 θερμίδων!!!! Αυτό είναι εντελώς υπερβολικό και αντιπαραγωγικό.
    Όταν έρθει η στιγμή που θα κολλήσεις στα κιλά, θα αναγκαστείς να κατεβάσεις κι άλλο θερμίδες. Πόσο; 1000? Κι όταν ξανακολλήσεις; Πόσο; 800? 500?

    Το σώμα μας δεν είναι μηχανή που λειτουργεί με μαθηματική ακρίβεια. Δεν κόβω θερμίδες άρα θα χάνω λίπος αιωνίως.
    Θα κρατήσει γρήγορα καβάτζες γιατί θα μπει σε "λιμοκτονία mode".

    Πριν λοιπόν απογοητευτείς και φτάσεις σε αδιέξοδο, μείωσε αυτό το έλλειμμα. Ξεκίνα με πολύ μικρότερο και ανέβασε υδατάνθρακες!!! 89γρ είναι πολύ λίγοι! Ποιος σας είπε ότι οι υδατάνθρακες πρέπει να ναι τόσο χαμηλοί βρε κορίτσια;

    Κράτα μια αναλογία 40/40/20 με ένα θερμιδικό έλλειμμα 200-300 θερμίδων. Παράλληλα ασκήσου όσο μπορείς, κουνήσου, κάνε αερόβια, βαράκια, ότι διαθέσιμο έχεις να κρατήσεις τον μεταβολισμό ψηλά.
    Κόλλησες; Αλλάζεις αναλογίες. Κατεβάζεις λίγο θερμίδες. Που και που ανεβάζεις για να δώσεις στο σώμα σου ένα kick ότι δεν του στερείς κάτι και να συνεχίσει να χάνει λίπος.

    Τα ακραία πράγματα δεν φέρνουν πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Καλως ηρθες =)

    Οπως σου ειπε και η καρδουλα οι θερμιδες σου ειναι πολυ λιγες. Το πιο λογικο ειναι πως στο τελος θα εχεις "ξεσπασματα" και θα θες να φας ,επειδη τρως πολυ λιγο. Το να ριξεις τοσο πολυ τις θερμιδες σου, δεν ειναι λυση, αντιθετα κακο θα σου κανει.
    Επισης, οταν φτασεις στον στοχο που εχεις, μετα στην συντηρηση στις ποσες θερμιδες θα κινηθεις?

    Γνωμη μου, με αυτο που κανεις καταστρεφεις τον μεταβολισμο σου.
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  5. #5
    Pumping Iron Kerberos's Avatar
    Join Date
    08-12-10
    Location
    Santa Barbara
    Posts
    415

    Default

    Καλη αρχη πεισμωμενε βρυκολακα!

    Ποιος σας είπε ότι οι υδατάνθρακες πρέπει να ναι τόσο χαμηλοί βρε κορίτσια;
    ελα ντε...
    Donnot fear...Kerberos is here

  6. #6
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλώς σας βρήκα :)

    Με 40/40/20 και -300 θερμίδες βγάζω 1638 θερμίδες/ημέρα. Πρωτεϊνη και Υδατάνθρακα απο 164 γρ και Λίπη 36 γρ. Που σημαίνει πρακτικά σχεδόν διπλασιάζω τον υδατάνθρακα, λίγο παραπάνω πρωτεϊνη και λίπη. Που θα πάει κάθε αρχή και δύσκολη, σιγά σιγά θα μαθαίνω, το μόνο καλό είναι ότι έχω βολευτεί με τα γεύματα οπότε δεν θα δυσκολευτώ να τα τροποποιήσω σε ποσότητα.

    Δεν πειράζει για τις 3 ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν με συμφέρει γιατί σημαίνει πως το θέμα του καφέ με την μαύρη ζάχαρη θα περάσει στο ντούκου για αρχή...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post

    Δεν πειράζει για τις 3 ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν με συμφέρει γιατί σημαίνει πως το θέμα του καφέ με την μαύρη ζάχαρη θα περάσει στο ντούκου για αρχή...
    Κάναμε τα στραβά μάτια για τώρα..Όταν τελειοποιήσεις τη διατροφή θα έρθει και η ώρα της

  8. #8
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Θα την τελειοποιήσω, θα την τελειοποιήσω...και μετά θα προμηθευτώ stevia ? που αν θυμάμαι καλά το έχεις αναφέρει σε άλλα thread...αρκεί να μην μου πείτε να κόψω τελείως την γλυκιά γεύση στον καφέ...θα φουντάρω...οτιδήποτε εναλλακτικό υγιεινό δεκτό γιατί η πικρίλα δεν παλεύεται!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Stevia, ακόμα και Natreen μπορείς να πάρεις ή παρόμοιο υποκατάστατο. Βέβαια η stevia είναι καλύτερη από άποψη ότι προέρχεται από φυτό, δεν έχει ασπαρτάμη (σε περίπτωση που θες να την αποφύγεις) και χωρίς καθόλου θερμίδες.
    Μην αγχώνεσαι, δόξα το Θεό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για την ζάχαρη!

  10. #10
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    kανε το εξεις , οποτε τηρεις το προγραμμα στο ακεραιο πινε το καφε οπως θες ως επιβραβευση μιας και του εχεις αδυναμια, το κερδος που θα σου επιφερει θα εναι απειρος μεγαλυτερο απο ενα μικρο ατοπημα καφεινης
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #11
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    καλησπερα και απο μενα
    Δε σχολιασαμε μεχρι τωρα τα γευματα σου καθως είχαμε σκοπο να διορθωσουμε τις θερμίδες

    Λοιπον καλο είναι ολα τα γευματα να εχουν και πρωτεΐνες και υδατανθρακα και λιπακι.
    Βλεπω για παραδειγμα, οτι στο πρωτο γευμα δεν εχεις πρωτεΐνη. Ουτε στο τρίτο και στο τεταρτο.

    ισως να πρεπει να κανεις μια πιο σωστη μοιρασια στα γευματα τις πρωτεΐνες.
    Επισης νομιζω οτι δεν εχεις υπολογίσει σωστα τις πρωτεΐνες . Το κοτοπουλο εχει περιπου 30/100γρ. Οποτε είσαι στις 60 περιπου. Οι υπολοιπες δε νομιζω πως φτανουν τις 90 για να πας στις 150 που γραφεις..

  12. #12
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Έχεις δίκιο με 200 γρ κοτόπουλο είναι γύρω στα 63,2 γρ πρωτεϊνης και αντίστοιχα με 200 γρ μοσχαρίσιο μπιφτέκι 51 γρ με βάση κάτι πίνακες που είχα βρεί εδώ στο forum. Πρέπει και πρωτεϊνη να ανεβάσω αρκετά! Κοίτα που στο τέλος θα τρώω πιο πολύ απο ότι έτρωγα πριν!!! Ελπίζω το πολύ κοτόπουλο να μην αλλοιώσει την φωνή μου γιατί το κακάρισμα δεν υπήρξε ποτέ χαριτωμένο στις γυναίκες!

  13. #13
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    δε ξερω για τη φωνη αλλα εγω κοντευω να βγαλω πουπουλα...

  14. #14
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα και πάλι, μετά απο τις συμβουλές σας άλλαξα τις αναλογίες και την ποσότητα των γευμάτων ως εξής:

    1ο γεύμα : 100 γρ σαλάτα , 100 γρ κοτόπουλο βραστό, 100 γρ πατάτα βραστή
    2ο γεύμα : ίδιο με το 1ο
    3ο γεύμα : 2 ακτινίδια
    4ο γεύμα : 100 γρ σαλάτα, 100 γρ μπιφτέκι μοσχαρίσιο, 100 γρ πατάτα βραστή
    5ο γεύμα : ίδιο με το 1ο
    6ο γεύμα : 10 αμύγδαλα ωμά

    Οι ποσότητες πατάτας κοτόπουλου σαλάτας κτλ ... δεν μου δίνουν ακριβώς τις μετρήσεις που έβγαλα στις αναλογίες, αλλά κάπως λιγότερο. Σήμερα που δοκίμασα την αλλαγή με τις αυξημένες ποσότητες πρωτείνης και υδατάνθρακα νιώθω ότι θα σκάσω σαν μπαλόνι...μπουχτίζω και μόνο που τα σερβίρω για να τα φάω! Βρε παιδιά μήπως είναι πάαααρα πολλά? Μιλάμε για πολύ φαγητό...

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Προσωπικά όταν ξεκίνησα διατροφή είχα το ίδιο "πρόβλημα" θεωρώντας πως η ποσότητα είναι υπεραρκετή. Τώρα πλέον λίγο να καθυστερήσω το γεύμα, το στομάχι αρχίζει συγχορδίες :P Απλά δώσε λίγο χρόνο στον οργανισμό σου ώστε να προσαρμοστεί στις διατροφικές αλλαγές.

    Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι δεν έχεις ποικιλία στα γεύματα σου. Δοκίμασε και άλλες τροφές. Μπορείς στο πρωινό σου να βάλεις βρώμη για να μην τρως 4 φορές τη μέρα πατάτα. Επίσης εξίσου καλή εναλλακτική λύση είναι το ρύζι, είτε καστανό είτε άσπρο είτε μπασμάτι. Τα γαλακτοκομικά είναι επίσης σημαντικά, ιδιαίτερα για σένα που είσαι γυναίκα και έχεις αυξημένη πιθανότητα οστεοπόρωσης σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το cottage cheese με χαμηλά λιπαρά ή το γιαούρτι χαμηλών λιπαρών (προσωπικά προτιμώ το total 2% που έχει 9.9gr πρωτείνης/100gr) είναι πολύ καλές επιλογές. Αν και στα λιπαρά που παίρνεις νομίζω πως είσαι απόλυτα καλυμένη με τα αμύγδαλα και το ελαιόλαδο στη σαλάτα, μπορείς να συμπεριλάβεις και κάποιο λιπαρό ψάρι (πχ σολωμός)στη διατροφή σου μια στο τόσο, εφόσον σου αρέσει. Τέλος τα αβγά είναι μια εξαιρετική πηγή καθαρής πρωτείνης (τα ασπράδια), ενώ ο κρόκος του αβγού έχει την πρωτείνη με τη μεγαλύτερη βιολογική αξία ανάμεσα σε όλα τα τρόφιμα.

    Όσον αφόρα τα μακροσυστατικά, 25γρ λίπους τη μέρα μου φαίνονται πολύ λίγα, δεν είναι ούτε καν τα μισά γραμμάρια του βάρους σου. Επίσης φρόντισε να κάνεις ένα καλύτερο καταμερισμό στα γεύματά σου. Συγκεκριμένα στο 3ο γεύμα δεν υπάρχει καθόλου πηγή πρωτείνης.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλώς ήρθες και καλή δύναμη στη προσπάθεια σου!!

    Μιας και τα παιδιά κάλυψαν απόλυτα ότι σκεφτόμουν κι εγώ δεν θα σου πω τα ίδια.....θα σου πω μόνο σχετικά με τον καφέ ότι ακόμη και αυτό είναι θέμα συνήθειας!!!!
    Όσο κι αν σου φαίνεται ακατόρθωτο γίνεται!!!!
    Από γλυκό με γάλα έφτασα στο σκέτο.....μόνο τώρα καταλαβαίνω πραγματικά τη γεύση του καφέ και αν κατα λάθος τύχει να δοκιμάσω έστω κ με ελάχιστη ζάχαρη μου φαίνεται αηδία!!!
    Αν θες προσπάθησε να ελλατώνεις λίγο λίγο τη ζάχαρη και θα δεις που μόλις περνάνε οι πρώτες μέρες θα το συνηθίζεις!!!

    Αν πάλι όχι, υπάρχουν και τα γλυκαντικά....γιατί να παίρνεις τσάμπα άχρηστες θερμίδες από τη ζάχαρη?

  17. #17
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα σε όλους και όλες :)

    Μετά απο ένα "περίεργο" χειμώνα και ένα ακόμα πιο περίεργο και αγχωτικό καλοκαίρι, είπα να ξεθάψω το log μου...καλά για διατροφή δεν το συζητάμε 4-5 γεύματα ναι μεν αλλά όχι μετρήμενα κτλ κτλ απλά προσεκτικά και μακριά απο τις λεγόμενες "σαβούρες". Εδώ και περίπου 3 μήνες η ζάχαρη έχει κοπεί μαχαίρι και έχει αντικατασταθεί με Stevia της Canderel (τελικά είχατε δίκιο όλα συνήθεια είναι) και οι καφέδες απο 2-3 γίναν ένας και ΑΝ....και το κατόρθωμα??? πίνω πράσινο τσάι !!!!!!!! Το καλοκαίρι πέρασε με μηδέν γυμναστική και απο αρχές Σεπτέμβρη κάνω καθημερινά (εκτός σ/κ) 5 χιλιόμετρα γρήγορο περπάτημα εκτός. Σε λίγο καιρό θα προστεθεί και ποδήλατο για εναλλαγή. Απο γεύματα 5 την ημέρα (το κακό είναι πως τα 2 γίνονται μέσα στο 10ωρο δουλειάς με μεγάλο κενό μεταξύ τους αλλά τι να κάνουμε).
    Αυτά προς το παρόν...βαρύ το φτυάρι του "ξεθάμματος"!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπέρα και πάλι σε όλες και όλους, ποιός θα το πίστευε πως το γρήγορο περπάτημα στο τέλος της ημέρας μετά απο δουλειά και τα συναφή...λειτουργεί και ως φυσικό "χαλαρωτικό" πάνε τα νεύρα περίπατο μαζί με εσένα!!! Απο τότε που άρχισα εντατικά το καθημερινό περπάτημα έχω δεί μεγάλη διαφορά πρώτα απο όλα στην διάθεση μου δεδομένης της κούρασης όλης της ημέρας. Το μόνο που παρατηρώ και δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό είναι πως τα δάχτυλα των χεριών μου γίνονται σαν φρατζολάκια.
    Απο διατροφή προσπαθώ να φτάσω τα 5 γεύματα την ημέρα αλλά δεν βγαίνουν τις καθημερινές με τίποτα, το Σ/Κ βγαίνουν 5 γεύματα. Η διατροφή έχει ώς εξής (δεν τα μετράω σε ζυγαριά):

    (1ο γεύμα) Πρωινό: 1 κεσεδάκι στραγγιστό γιαούρτι 2% με 1 κουταλιά της σούπας βρώμη και 3 κουταλιές της σούπας μούσλι (στις 07:00)
    (2ο γεύμα): 1 ντομάτα, 1 αγγούρι , 3 κρίθινα παξιμαδάκια (μέγεθος σπιρτόκουτου) λίγο ελαιόλαδο (με το μάτι πάλι :P) (μεταξύ 13:00-14:00)
    (3ο γεύμα): 4-5 κουταλιές της σούπας καστανό ρύζι ανάμεικτο με βραστά λαχανικά και ψητό κοτόπουλο ή ψάρι ή αν δεν υπάρχει τίποτα απο τα δύο βάζω 2 ασπράδια. (μεταξύ 1700-1800)
    (4ο γεύμα): Το ίδιο με το πρωινό. (μεταξύ 22:00-23:00)


    **To πρωί πίνω καφέ ή πράσινο τσάι με μια κουταλιά του γλυκού stevia και καμια φορά μεταξύ 1ου και 2ου γεύματος τρώω ένα φρούτο ΑΑΑΑΝΝΝ προλάβω φφφφ**



    Τώρα ανάλογα με το τι υπάρχει διαθέσιμο στο ψυγείο το 2ο και το 3ο γεύμα αλλάζουν ή τρώω το 3ο γεύμα 2 φορές ή προσθέτω στην σαλάτα λίγο κοτόπουλο αντί για κρίθινα και πάει λέγοντας. Το περπάτημα γίνεται μετά τις 20:00 για 1 με μιάμιση ώρα και εδώ και μια εβδομάδα περίπου μετά το περπάτημα κάνω και μερικές ασκήσεις με λάστιχο...μόλις μου φτιάξει ο αδερφός μου πρόγραμμα θα το γράψω. Αυτά τα ΛΙΓΑ

  19. #19
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Attachment 12737Attachment 12738Attachment 12739

    Για αρχή 3 φώτο απο τα γεύματα της Παρασκευής το γιαουρτάκι το έφαγα και το βράδυ όπως συνήθως. Ταπεράκια στην δουλειά και άγιος ο θεός! Τώρα όσον αφορά την γυμναστική έχει γίνει κάτι σαν το χασμουρητό μεταδοτικό...ξεκίνησα εγώ και τσούπ να σου και ο αδερφός μου και η αδερφή μου οπότε τώρα έχω παρέα! Κάναμε το σαλονάκι μίνι γυμναστήριο....απο εξοπλισμό λίγο είμαστε πίσω αλλά τι να κάνουμε ....και όταν λέω εξοπλισμό?? 2 ζευγάρια 3κιλα βαράκια και ένα ζευγάρι 5κιλα ...ααα και λάστιχο...μεγάλη ποικιλία!!! Ξεκινήσαμε το p90x το οποίο μπορώ να πω πως είναι ψιλοθάνατος (ούσα αγύμναστη) δεν βγαίνει όλο κατα γράμμα, αλλά σιγά σιγά θα προσαρμοστούμε.

  20. #20
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλησπερα στη μελωδικη φωνη !!!
    Η καλη διαθεση μετραει και τα υπολοιπα ερχονται , αρχιστε να σπατε τπτ μεσα στο σαλονι μπας και δωσει κανα φραγκο ο πατερας για να σας ξεφορτωθει
    Οι φωτο ντρεπονται...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Είναι να μη γίνει η αρχή, μετά όλα γίνονται πιο εύκολα :) Βέβαια δεν είναι όλα πάντα τόσο ρόδινα λόγω περιστάσεων και προγράμματος αλλά το παλεύουμε όσο μπορούμε.
    Σου εύχομαι καλή δύναμη!

  22. #22
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Ωχ δεν φαίνονται οι φώτο? Attach image πάτησα απο το menu τι λάθος έκανα?
    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη να ξέρεις οτι είσαι παράδειγμα ακόμα και για κάποιον που είναι τελείως άσχετος-άσχετη με το θέμα διατροφή γυμναστική ειδικά για μας τις κοπέλες που εδώ που τα λέμε δεν συναντάς πολλές που να να είναι παθιασμένες με την καλή έννοια με την γυμναστική διατροφή κτλ (τουλάχιστον απο τον δικό μου κύκλο) και να σου δίνουν κίνητρο για το κάτι καλύτερο!! ΑΑΑΑΑ και μην ξεχάσω είμαι φανατική θαυμάστρια τα βιντεάκια σου σκίζουν περιμένω πως και πως το επόμενο !!!!!

    Τσουρέκα μπορώ να σε λέω Θάνο?? εξάλλου μου χες συστηθεί και πριν κάποιους μήνες που ξεκίνησα το λογκ οπότε παίρνω το θάρρος?? Καλά αμα ξέρεις την αγαπημένη μου Sade με έχεις κερδίσει απο το καλησπέρα Όσο για τον μπαμπά άσε...ο μόνος λόγος που θέλει να μας ξεφορτωθεί απο το σαλόνι είναι γιατί δεν μπορεί να δει tv...όταν έπαιζε η εθνική την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε γυμναστική και κάθε 10 λεπτά ερχόταν..."άντε πότε τελειώνετε? άρχισε ο αγώνας....εεεεε ρε μπελά που βρήκαμε"!!!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ για τα λόγια σου, πραγματικά με τιμουν. Θα σου πω κάτι: όλοι μας έχουμε ανάγκη από ενθάρρυνση. Όσο παίρνεις εσύ από μένα, άλλο τόσο εγώ από σένα.


    Αν θες να βάλεις φωτό, κανε το άλλο, πάτα στο go advanced (το κουμπακι κατω απο το παραθυρο που γραφεις την απαντηση σου. Μετα στη νεα σελιδα που θα σου εμφανιστει πηγαινε περιπου στο μεσο που εχει ενα κουμπι manage attachments και φορτωσε απο κει.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αααα εγώ τις είδα τις φωτό, μου τις εμφανιζει. Καλά ε.. φοβερά πιάτα!

  25. #25
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Το κοτόπουλο το μαγευρεύω σε σακούλα!!!! Όποιος δεν το χει δοκιμάσει χάνει....το στήθος βγαίνει απίστευτα μαλακό και βάζεις και ότι λαχανικά θέλεις και βγαίνει λουκούμι...σχεδόν καθόλου λάδι και κρατάει όλα τα υγρά και βγαίνει τέλειο και πολύ γρήγορα το συστήνω ανεπιφύλακτα!

  26. #26
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Τις ξαναπερνάω μήπως δεν φαίνονται σε όλους και bonus κοτόπουλο στην σακούλα!
    Attached Images Attached Images

  27. #27
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    μας ανοίγεις την όρεξη!!!μπορώ να έχω ένα ταπεράκι παρακαλώ?

  28. #28
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by mairh View Post
    μας ανοίγεις την όρεξη!!!μπορώ να έχω ένα ταπεράκι παρακαλώ?
    Αμέ όσα ταπεράκια θές κόπιασε!!!

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Το κοτόπουλο το μαγευρεύω σε σακούλα!!!! Όποιος δεν το χει δοκιμάσει χάνει....το στήθος βγαίνει απίστευτα μαλακό και βάζεις και ότι λαχανικά θέλεις και βγαίνει λουκούμι...σχεδόν καθόλου λάδι και κρατάει όλα τα υγρά και βγαίνει τέλειο και πολύ γρήγορα το συστήνω ανεπιφύλακτα!
    Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε για το tip!!!

  30. #30
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Για πες details για το σακουλοκοτόπουλο?


 
Page 1 of 64 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •