Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default Κωπηλατική σε πάγκο και με μπάρα

    Αναφέρομαι σε αυτές (δε μου επιτρέπεται να ποστάρω λινκ):
    Barbell Bent-over Row
    Dumbbell Bent-over Row (στον πάγκο)

    Δεν αισθάνομαι το αναμενόμενο κάψιμο τη στιγμή της άσκησης, ούτε κάποιο πιάσιμο στις επίμαχες περιοχές μετά. Τι μπορεί να κάνω λάθος στην εκτέλεση και τι άλλες παρόμοιες ασκήσεις προτείνετε?

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για φανούν τα όποια λάθη πιθανώς κάνεις στην προπόνηση, πρέπει να ανεβάσεις βίντεο από τη στιγμή που εκτέλείς την άσκηση.

    Μήπως δεν εκτελείς σε πλήρες εύρος την κίνηση ? Μήπως πιάνεις πολύ κλειστά ή πολύ ανοιχτά τη λαβή και δουλεύουν πολύ άλλες μυικές ομάδες ? Μήπως, δεν εκτελείς στο σωστό τόξο ή τη σωστή γωνία την κίνηση ? Μήπως δεν έχεις αναπτύξει νευρομυική συναρμογή ?? Γενικά η πλάτη είναι δύσκολο να πιαστεί ή να νιώσεις κάψιμο γιατί είναι πλύ μεγάλη μυική ομάδα.

    Βλέπεις ότι δεν είναι εύκολο να "μαντέψει" κάποιος τι μπορεί να κάνεις λάθος....

    Δοκίμασε κωπηλατική σε τροχαλία ή σε μηχάνημα. Αν θέλεις δοκίμασε και σταυρό (Τ-bar row), αλλά πρόσεχε τη μέση σου. Το ανέβασμα θα το κάνεις σαν να κάνεις άρσεις θανάτου....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Είναι κλασικές ασκήσεις που κάνουν οι περισσότεροι λάθος. Παίρνει ο άλλος 50 κιλά αλτήρα και κάνει κωπηλατική, αμ δε... Ρίξε τα κιλά και νιώσε την κίνηση στον ρομβοειδή και τον πλατύ ραχιαίο να εξαντλεί όλο το εύρος κουνώντας τον αλτήρα ελεγχόμενα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Είναι κλασικές ασκήσεις που κάνουν οι περισσότεροι λάθος. Παίρνει ο άλλος 50 κιλά αλτήρα και κάνει κωπηλατική, αμ δε... Ρίξε τα κιλά και νιώσε την κίνηση στον ρομβοειδή και τον πλατύ ραχιαίο να εξαντλεί όλο το εύρος κουνώντας τον αλτήρα ελεγχόμενα.
    +1000
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  5. #5
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    + άπειρο στον Παυλιδη,

    παλαιοτερα σε ασκησεις ομων χρησιμοποιούσα 5κιλα και δεν ένιωθα τιποτα μετα την προπονηση,τώρα με 1,5κιλα με σχεδον τις ιδιες επαναλήψεις δεν μπορω να σηκωσω το χέρι μου μετα

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το πιθανότερο, αντί να δουλεύεις πλάτη να δουλεύεις δικέφαλο. Μείωσε τα κιλά και προσπάθησε να κάνεις την εκτέλεση σωστά. Θέλει πειραματισμό. Να νιώθεις πως τραβάς με πλάτη το βάρος.

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εγωισμος VS Τεχνικης...........
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Εγωισμος VS Τεχνικης...........
    Ίσως η μεγαλύτερη μάχη που δίνουμε στο γυμναστήριο..

  9. #9
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Όπως λένε και τα παιδιά από πάνω....

    Οι περισσότεροι την πατάμε λόγω βάρους.
    Και εγώ θυμάμαι που είχα πέσει σε αυτή την παγίδα.

    Τα αποτελέσματα που είδα μέσα σε 1-2 μήνες με 40-50 κιλά στην κωπηλατική με μπάρα, δεν τα είχα δει σχεδόν ένα ολόκληρο χρόνο που νόμιζα ότι "έκανα" με 80-100 κιλά.


    Δες αυτό και ξεκίνα από το μηδέν όσο αφορά το βάρος.


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Εγώ προτιμώ να έχω τους αγκώνες πιο κοντά στο σώμα απ' ότι αυτός στο βίντεο, με πιάνει καλύτερα.

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    Όπως λένε και τα παιδιά από πάνω....

    Οι περισσότεροι την πατάμε λόγω βάρους.
    Και εγώ θυμάμαι που είχα πέσει σε αυτή την παγίδα.

    Τα αποτελέσματα που είδα μέσα σε 1-2 μήνες με 40-50 κιλά στην κωπηλατική με μπάρα, δεν τα είχα δει σχεδόν ένα ολόκληρο χρόνο που νόμιζα ότι "έκανα" με 80-100 κιλά.


    Δες αυτό και ξεκίνα από το μηδέν όσο αφορά το βάρος.

    Eιναι γεγονος πως οσες φορες εχω κανει deload για διαφορους λογους , αισθανομαι το train back in trails
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Είναι κλασικές ασκήσεις που κάνουν οι περισσότεροι λάθος. Παίρνει ο άλλος 50 κιλά αλτήρα και κάνει κωπηλατική, αμ δε... Ρίξε τα κιλά και νιώσε την κίνηση στον ρομβοειδή και τον πλατύ ραχιαίο να εξαντλεί όλο το εύρος κουνώντας τον αλτήρα ελεγχόμενα.
    Μπραβο σου φιλε.Ακριβως ετσι ειναι.Που πας με 50 κιλα αλτηρα αν δεν μπορεις να κανεις σωστα την κινηση!!!!Μπραβο!!!Η καλυτερη συμβουλη.

  13. #13
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Καλα,το οτι η μυες της πλατης εχουν διαφορετικες ινες και κατα μεσο ορο θελουν πιο πολλα σετ(volume training)δεν το ξερει κανεις σας?Δεν ειναι μονο θεμα τεχνικης.

  14. #14
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    σιγουρα..αλλα το πρωτο πραγμα...που θα πρεπει να κοιταξεις..ειναι η τεχνικη σου..
    τι να το κανεις...να προσθεσεις και αλλα σετ...οταν οι μισες ασκησεις...σου ειναι λαθος..!
    Know your limits, never accept them.

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by alexgi View Post
    σιγουρα..αλλα το πρωτο πραγμα...που θα πρεπει να κοιταξεις..ειναι η τεχνικη σου..
    τι να το κανεις...να προσθεσεις και αλλα σετ...οταν οι μισες ασκησεις...σου ειναι λαθος..!
    +++++++


    Παιδιά, η loading scream είναι κοπέλα.

    Αμφιβάλλω αν είναι θέμα εγωισμού ή άπειρων κιλών.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post


    Παιδιά, η loading scream είναι κοπέλα.

    .
    Το τόπικ μεταφέρθηκε στην γυναικεία ενότητα για να μη μπερδεύονται τα παλικάρια! (ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι τι να σου κάνει.. μου ξέφυγε )

  17. #17
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    χαχαχα και τωρα διαβασα το ποστ του παυλιδη...με τους 50 κιλους αλτηρες
    Know your limits, never accept them.

  18. #18
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by alexgi View Post
    χαχαχα και τωρα διαβασα το ποστ του παυλιδη...με τους 50 κιλους αλτηρες
    Γιατι το λες αυτο ρε συ , το τουμπανο απο πανω με τοσους κανει
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by embrance View Post
    Καλα,το οτι η μυες της πλατης εχουν διαφορετικες ινες και κατα μεσο ορο θελουν πιο πολλα σετ(volume training)δεν το ξερει κανεις σας?Δεν ειναι μονο θεμα τεχνικης.
    Κυριως θεμα τεχνικης πιστευω εγω..

    το να κανεις 8 ασκησεις σε μηχανηματα με καλωδια και τελειως λαθος τεχνικη ειναι πολυ διαφοτερικο απο 4 σετ Μονοζυγο/αρσεις Θανατου/T-bar rows Και barbell rows.. Προσωπικα θα προτιμησω το δευτερο

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους!

    Διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις σας, είδα κάμποσα βίντεο, φωτογραφίες των μυών στους οποίους στοχεύουμε στοχεύουμε και δοκίμασα τις ασκήσεις 3-4 φορές από τότε που άνοιξα το θέμα. Σήμερα επιτέλους έγινε το κλικ! Συγκέντρωσα ξανά το μυαλό μου στους επίμαχους μύες και ξαφνικά τους ένοιωσα να ανταποκρίνονται σωστά! Χάρηκα και παρασύρθηκα λιγουλάκι βέβαια και ψιλοσακατεύτηκα κάνοντας κάμποσες επαναλήψεις

    Μια ανάλογη επιφοίτηση είχα λίγο παλαιότερα με το σκουώτ, όταν ξαφνικά, κατόπιν συγκέντρωσης και εξάσκησης, ένοιωσα να δουλεύουν όλοι οι μύες που υποτίθεται πιάνει η άσκηση (κατάλαβα επιτέλους γιατί πιάνει γλουτούς! ) Τι μυστήριο πράγμα είναι τούτο με τη συγκέντρωση, την εξάσκηση και το ξύπνημα ενός πολύ συγκεκριμένου μυός! Είναι η νευρομυϊκή συναρμογή που ανέφερε ο cuban;
    Last edited by loading_scream; 20-03-12 at 01:28.

  21. #21
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Ειναι πολλα μαζι !!! Πραγματικα αν εκεινη τη στιγμη ειμαστε "εγω ο μυς και ο αλτηρας/μπαρα" και τιποτε αλλο ειναι εντελως διαφορετικη η αισθηση που αποκομιζουμε και εντελως διαφορετικος και οτροπος που εκτελουμε την ασκηση....κιεγω τα πρωτα χρονια που ασχοληθηκα με βαρη δεν το ειχα αυτο

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by loading_scream View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους!

    Διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις σας, είδα κάμποσα βίντεο, φωτογραφίες των μυών στους οποίους στοχεύουμε στοχεύουμε και δοκίμασα τις ασκήσεις 3-4 φορές από τότε που άνοιξα το θέμα. Σήμερα επιτέλους έγινε το κλικ! Συγκέντρωσα ξανά το μυαλό μου στους επίμαχους μύες και ξαφνικά τους ένοιωσα να ανταποκρίνονται σωστά! Χάρηκα και παρασύρθηκα λιγουλάκι βέβαια και ψιλοσακατεύτηκα κάνοντας κάμποσες επαναλήψεις

    Μια ανάλογη επιφοίτηση είχα λίγο παλαιότερα με το σκουώτ, όταν ξαφνικά, κατόπιν συγκέντρωσης και εξάσκησης, ένοιωσα να δουλεύουν όλοι οι μύες που υποτίθεται πιάνει η άσκηση (κατάλαβα επιτέλους γιατί πιάνει γλουτούς! ) Τι μυστήριο πράγμα είναι τούτο με τη συγκέντρωση, την εξάσκηση και το ξύπνημα ενός πολύ συγκεκριμένου μυός! Είναι η νευρομυϊκή συναρμογή που ανέφερε ο cuban;
    Μπράβο ρε κοπέλα μου !!! Έτσι να κάνεις σε όλες τις ασκήσεις που έχεις πρόβλημα με την τεχνική.

    Σωστά το κατάλαβες. Είναι η νευρομυική συναρμογή ή αλλιώς η σύνδεση νου-μυών.

    Πολύ σημαντική για την επιτυχία των προπονήσεών σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κωπηλατική για αερόβια
    By DerSieger in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-03-15, 19:19
  2. Ίσια μπάρα vs στραβή μπάρα
    By Kardoula in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-04, 04:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •