Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default "Κοιλια" .....παντου

    Καλησπερα.Εκλεισα 17 μηνες γυμναστηριου και διατροφης.Τ'αποτελεσματα;;Μπολικη φουσκωμενη (μονίμως) κοιλια και λιπος.Το υπολοιπο σωμα,ας πομε οτι πηρε μια "βραση".Οχι και τιποτα σπουδαιο.Ειμαι 69 κιλα και οταν ξεκινησα ημουν 64.Ηλικια 37.Εκτομορφος.Γιατι ξεκινησα;;Μυικη αναπτυξη και δυμανη.Η διατροφη μου αποτελειται απο ψαρια,κοτοπουλο 5 φορες την εβδομαδα,χοιρινο και μοσχαρι.Βρωμη,αυγα,απαχο γιαουρτι,τρικαλονο light,σαλατες πρασινες,5 μεριδες φρουτα και μια whey αγευστη για μετα το γυμναστηριο.6 γευματα την ημερα με ζαχαρη και αλατι να ειναι οι εχθροι μου.20π-65υ-15λ ειναι τα μακρος μου.Εχω αλλαξει πολλα προγραματα γυμναστικης.Ποτε για μυικη δυναμη και ποτε για αναπτυξη.Εχω κανει συνδυασμους,ποτε με λιγα σετ και πολλα κιλα,ποτε 8 επαναληψεις.Γενικα προσπαθησα να βρω τι μου ταιριαζει,τι με πιανει.Φουλ σκουωτ,μπαρα και γενικα ειμαι καπως μακρια απο τα μηχανηματα.Εχω απογοητευτει,οτι τρωω παει στην κοιλια.Διαβασα προσφατα οτι μπορει να ευθυνεται ο θυροειδης.Μπας και εχει κανεις καμια προταση;;Να κανω καμια εξεταση αιματος;;μπας και με πειραζει κατι;;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Απ' ότι βλέπω μάλλον φταίει η αναλογία π/υ/λ (αν δεν τα χεις γράψει λάθος) 65% υδατάνθρακες;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-03-11
    Posts
    12

    Default

    35π-50υ-15 λ νομιζω οτι ειναι καλυτερα.γραπσε ομως αναλυτικα την διατροφη σου ,το υψος,το βαρος καθως και το προγραμμα που ακολουθεις για να παρεις καποιες σωστες γνωμες

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πριν ρίξεις το φταίξιμο στο θυροειδή, γράψε αναλυτικά τη διατροφή που κάνεις (και πόσες θερμίδες είναι συνολικά). Δεν έχει σημασία αν οι τροφές είναι "υγιεινές" άνετα μπορείς να λιπώσεις και με αυτές αν είσαι διαρκώς σε θερμιδικό πλεόνασμα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default

    θα σας αναλυσω την διατροφη μου.
    7 το πρωι 4 ασπραδια,1 ολοκληρο.60γρ.βρωμη,200ml χυμο πορτοκαλιου
    11.00- 80γρ.τρικαλινο light,100 γρ.μαυρο ψωμι,1 αχλαδι 200γρ.
    14.00- 120γρ.στηθος κοτοπουλο(ή ψαρι ή κρεας),250γρ.ρυζι μαυρο ή 300γρ.πατατα βραστη,σαλατα πρασινη
    15.30- 1 μπανανα
    16.00- προπονηση 1 ωρα περιπου
    17.00- 30γρ.whey protein με 30γρ.δεξτροζη(με νερο)
    18.00- ιδιο με το μεσημεριανο
    21.00- 170 γρ.γιαουρτι 0%(17γρ.πρωτεινη),40γρ.βρωμη,20γρ.κασιους ή αμυγδαλα αναλατα
    24.00- αν δεν με παρει ο υπνος 250ml πληρες γαλα
    2700kcal συνολο.Εχω υψος 177.
    Κανω χειρονακτικη δουλεια (συχνα βαρια).Οσο για την γυμναστικη,τι να πω εχω κανει αρκετους συνδυασμους,πχ.στηθος με πλατη,ωμους με χερια,ποδια(μονα τους).Τωρα κανω ολο το σωμα 3 φορες την εβδομαδα,με συνθετες ασκησεις.Μου αρεσουν οι ασκησεις που δουλευει ο κορμος.Cardio δεν εβαλα,γιατι φοβαμαι μην λιωσω και μεινω μισος.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    17-03-11
    Posts
    12

    Default

    τρως λιγο για τα κιλα και το υπσος κατα την γνωμη και μου φαινεται περιεργο πως εχεις λιπωσει τοσο οσο μας λες.
    οσο για cardio ειναι απαραιτητη

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για άλλαξε τις αναλογίες, μείωσε λίγο υδατάνθρακα(αν όντως τρως την αναλογία που λες αν και δε μου φαίνεται υπερβολικός), ανέβασε πρωτείνη, γάλα αντικατέστησε το πλήρες με λίγα λιπαρά. Τη βρώμη πχ θα την έβγαζα από το τελευταίο γεύμα, θα έβαλα τον υδατάνθρακα αλλού.

    Δοκίμασέ το για ένα διάστημα και δες αν θα χεις αλλαγές. Οι θερμίδες συντήρησής σου ποιες είναι; Αερόβια πάντως είναι απαραίτητη, δε λέω να λιώσεις, αλλά 30' περπάτημα μπορείς να κάνεις 2-3φορές.
    Last edited by Kardoula; 26-02-12 at 23:34.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για άλλαξε τις αναλογίες, μείωσε λίγο υδατάνθρακα(αν όντως τρως την αναλογία που λες αν και δε μου φαίνεται υπερβολικός), ανέβασε πρωτείνη, γάλα αντικατέστησε το πλήρες με λίγα λιπαρά. Τη βρώμη πχ θα την έβγαζα από το τελευταίο γεύμα, θα έβαλα τον υδατάνθρακα αλλού.

    Δοκίμασέ το για ένα διάστημα και δες αν θα χεις αλλαγές. Οι θερμίδες συντήρησής σου ποιες είναι; Αερόβια πάντως είναι απαραίτητη, δε λέω να λιώσεις, αλλά 30' περπάτημα μπορείς να κάνεις 2-3φορές.
    Δεχεσαι pm's;

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by everyway View Post
    Δεχεσαι pm's;
    Θα μπεις στο επισημο σαιτ της microsoft και κανοντας login θα συμπληρωσεις τη φορμα (kardoula messege)
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by everyway View Post
    θα σας αναλυσω την διατροφη μου.
    7 το πρωι 4 ασπραδια,1 ολοκληρο.60γρ.βρωμη,200ml χυμο πορτοκαλιου
    11.00- 80γρ.τρικαλινο light,100 γρ.μαυρο ψωμι,1 αχλαδι 200γρ.
    14.00- 120γρ.στηθος κοτοπουλο(ή ψαρι ή κρεας),250γρ.ρυζι μαυρο ή 300γρ.πατατα βραστη,σαλατα πρασινη
    15.30- 1 μπανανα
    16.00- προπονηση 1 ωρα περιπου
    17.00- 30γρ.whey protein με 30γρ.δεξτροζη(με νερο)
    18.00- ιδιο με το μεσημεριανο
    21.00- 170 γρ.γιαουρτι 0%(17γρ.πρωτεινη),40γρ.βρωμη,20γρ.κασιους ή αμυγδαλα αναλατα
    24.00- αν δεν με παρει ο υπνος 250ml πληρες γαλα
    2700kcal συνολο.Εχω υψος 177.
    Κανω χειρονακτικη δουλεια (συχνα βαρια).Οσο για την γυμναστικη,τι να πω εχω κανει αρκετους συνδυασμους,πχ.στηθος με πλατη,ωμους με χερια,ποδια(μονα τους).Τωρα κανω ολο το σωμα 3 φορες την εβδομαδα,με συνθετες ασκησεις.Μου αρεσουν οι ασκησεις που δουλευει ο κορμος.Cardio δεν εβαλα,γιατι φοβαμαι μην λιωσω και μεινω μισος.
    βγαλε το γαλα πριν τον υπνο δεν ειναι βαλεριανα.εχει πολλους υδατανθρακες.μπορεις να βαλεις 100-200γρ γιαουρτι ή cottage.επισης βγαλε και την μπανανα πριν την προπονηση και βαλτην μετα.κοψε την δεξτροζη.επισης στις 9 η επιλογη βρωμης για υδατανθρακα δεν ειναι σωστη.επισης στο 2ο γευμα εχεις υπερβολικα μεγαλη ποσοστητα απο ψωμι και τυρι.για μενα αντικατεστησε το αλλο με ενα τοστ(μαυρο ψωμι,3-4 φετες γαλοπουλα,2φετες τυρι,μια ντοματα και κανα ξηροκαρπιο.)λογικο ειναι να λιπωνεις με τις λα8ος επιλογες υδατανθρακα τις λαθος ωρες.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    +1 στις αλλαγές που προτείνει ο Razor.


    Quote Originally Posted by everyway View Post
    Δεχεσαι pm's;
    Ναι, αλλά αν έχει να κάνει με το θέμα που έχεις ανοίξει, θα απαντήσω στο τόπικ σου.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    βγαλε το γαλα πριν τον υπνο δεν ειναι βαλεριανα.εχει πολλους υδατανθρακες.μπορεις να βαλεις 100-200γρ γιαουρτι ή cottage.επισης βγαλε και την μπανανα πριν την προπονηση και βαλτην μετα.κοψε την δεξτροζη.επισης στις 9 η επιλογη βρωμης για υδατανθρακα δεν ειναι σωστη.επισης στο 2ο γευμα εχεις υπερβολικα μεγαλη ποσοστητα απο ψωμι και τυρι.για μενα αντικατεστησε το αλλο με ενα τοστ(μαυρο ψωμι,3-4 φετες γαλοπουλα,2φετες τυρι,μια ντοματα και κανα ξηροκαρπιο.)λογικο ειναι να λιπωνεις με τις λα8ος επιλογες υδατανθρακα τις λαθος ωρες.
    Το κασερι το εβαλα γιατι εχει πολυ πρωτεινη και λιγο λιπος.Εκει στις 21.00 δυσκολευομαι καπως,καθοτι μου λειπουν θερμιδες απο υδατανθρακα και δεν ξερω πως να συμπληρωσω.Η μπανανα ειναι καλη ιδεα για μετα το γυμναστηριο.Η γαλοπουλα δεν εχει πολυ αλατι;Το γιαουρτι το ειχα δοκιμασει σαν τελευταιο γευμα,μαζι με ξηρους καρπους(καπου 25γρ.) και το'κοψα γιατι ειδα το λιπος και τα'παιξα.Διαβασα οτι θελει πιο λιπος προς το βραδυ.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-02-12
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    +1 στις αλλαγές που προτείνει ο Razor.




    Ναι, αλλά αν έχει να κάνει με το θέμα που έχεις ανοίξει, θα απαντήσω στο τόπικ σου.
    Οχι,κατι ψαχνω να βρω.Μια ερωτηση θα σου κανω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 08-09-13, 04:00
  2. Μυικο "πιασιμο"-"κρακ-κρακ"
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 14:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •