Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default Πρόβλημα Ευλυγισίας

    Καλησπερα παιδιά!Ειμαι 25 ετων 1.79 και 80 κιλά με χαμηλό ποσοστό λίπους ~10% και σε αρκετα καλή φόρμα αλλά εχω ενα θεμα με την ευλυγισια μου.Απο οσο καιρό θυμάμαι ποτέ δεν έκανα αρκετές διατάσεις οταν πηγαινα γυμναστηριο και κάποια στιγμή πήρα και μερικά κιλά που πλέον τα έχω χάσει.

    Τους τελευταίους 9 μήνες κάνω περίπου 1 ωρα τη βδομαδα γιογκα poses and balance και το καλυτερο που εχω φτασει, ειναι να κανω τη γέφυρα χωρις να πεφτω.Αλλά αμα δε κάνω για 1 εβδομάδα χάνω αρκετή απο τη ευλυγισια που με προσπαθεια εχω αποκτησει.

    Ποσο μπορουν να επηρεάσουν η ηλικία στην ευλυγισια κάποιου,και αν θελει να την αυξήσει, πρέπει να μειώσει τα κιλά του?να κανει καθε μέρα ~20'+ διατάσεις?κάτι άλλο?γτ βλεπω και ατομα με περισσότερα κιλά και λιγότερο γυμνασμενα που είναι αρκετά ευλίγυστα πιο ευλίγιστα απο μένα.

    Και δεν θελω να πιστεύω αυτο που λένε οτι άλλοι είναι και άλλοι όχι,για τις κοπέλες λόγω δομής δεν χωράει αμφιβολία.

    Καμιά ιδέα?

  2. #2
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Ειναι αστείο να απαντάω στον εαυτό μου αλλα έγινε...

    Πριν λίγες ημέρες παρατήρησα οτι η ευλυγισία μου ναι μεν ειχε αυξηθει σε συγκριση με πέρσι αλλά όχι ιδιαίτερα,έτσι κάνοντας μια δίαταση ποδιών και παρατήρησα οτι δεν με τραβάει χαμηλά στους τετρακέφαλους ,ούτε στις γάμπες, αλλα μόνο ψηλά στο μηρό.Ο λόγος που γινόταν αυτό και όχι μόνο στα πόδια, είναι οτι παρόλο που γύμναζα πόδια-πλάτη-κτλ δεν εκτελούσα την πλήρη κίνηση της άσκησης γιατι είχα επικεντρωθεί στο να αυξήσω της επαναλήψεις,να βάλω περισσότερα κιλά στις ασκήσεις και παέι λέγοντας.

    Προχθές έκανα προπόνηση ποδιών για πρώτη φορά εδωσα σημασία στη πλήρη κίνηση της άσκηση,πχ καθίσματα μέχρι χαμηλά και πάλι πάνω κ.ο.κ.Το αποτέλεμα?εχω ενα απίστευτο πιάσιμο στους μυες ψηλά στο μηρό ,σαν να τους γύμναζα για πρώτη φορά,σε μια ρουτίνα προπόνησης που απο πέρσι την έχω βγάλει τουλάχιστον 40φορές.Σύντομα θα το εξακριβώσω και για τις υπόλοιπες μυικές ομάδες αλλά πιστεύω οτι εκει ήταν το πρόβλημα.

    Ελπίζω να βοήθησα αρκετούς που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα γτ έχω δει και σε μερικά ποστς οτι "τα βάροι μειώνουν της ευλυγισία των μυών".bb

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Γεια σ Νικο!Η συμβουλη μ αν θες ειναι οτι τις διατασεις σου να τις κανεις μετα τα βαρη Η αναμεσα στο προγραμμα σου (Ετσι τις κανω εγς) ωστε οι μυες σου να ειναι ζεστοι!Γιατι αν τις κανεις πριν αρχισεις τα βαρη ο μυσ σου θα πιαστει κ δεν θα μπορει να κανει πληρη διαστολη-συστολη.Ελπιζω ν σε βοηθησα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •