Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default Μεταπροπονητικό σνακ

    Το μεταπροπονητικό γεύμα που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα είναι 500mL φρέσκου γάλατος 1.5% + 1 μέτρια/μεγάλη μπανάνα. Τα Macros του γεύματος είναι 16γρ πρωτείνη / 53.8γρ υδατάνθρακας / 7.5γρ λίπη. Να σημειώσω ότι 1) Δεν παίρνω προς το παρόν whey λόγω ηλικίας(θα ξεκινήσω από το καλοκαίρι) 2) Ξέρω ότι το συγκεκριμένο γεύμα υστερεί σε πρωτείνη αλλά για να πάρω την απαιτούμενη ποσότητα πρέπει να καταναλώσω 1 λίτρο γάλα, που μαζί με την μπανάνα είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο (+ η κατάληψη της τουαλέτας που θα ακολουθήσει ) 3) Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά γάλα με 0% λιπαρά ώστε να γίνεται γρηγορότερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.

    Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιώ σοκολατούχο γάλα; Έχω ψάξει σε αρκετά threads στο φόρουμ αλλά οι απόψεις διίστανται. Τα macros του σοκολατούχου γάλατος (500mL) είναι 17γρ πρωτείνη/ 60.5 γρ υδατάνθρακας / 2,5γρ λίπος. Νομίζω πως ο υδατάνθρακας που έχει (23γρ λακτόζη και το υπόλοιπο ζάχαρη) είναι υψηλότερου γλυκαιμικού δείκτη από αυτό της μπανάνας,το γεύμα είναι αποκλειστικά σε υγρή μορφή, ενώ έχει πολύ λιγότερα λιπαρά, οπότε θα γίνει γρηγορότερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών. Πολλοί όμως θεωρούν το σοκολατούχο γάλα σαν κακή επιλογή κυρίως λόγω της επεξεργασίας που υφίσταται. Πιστεύεται ότι μπορεί να με καλύψει, τουλάχιστον προσωρινά;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Το μεταπροπονητικό γεύμα που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα είναι 500mL φρέσκου γάλατος 1.5% + 1 μέτρια/μεγάλη μπανάνα. Τα Macros του γεύματος είναι 16γρ πρωτείνη / 53.8γρ υδατάνθρακας / 7.5γρ λίπη. Να σημειώσω ότι 1) Δεν παίρνω προς το παρόν whey λόγω ηλικίας(θα ξεκινήσω από το καλοκαίρι) 2) Ξέρω ότι το συγκεκριμένο γεύμα υστερεί σε πρωτείνη αλλά για να πάρω την απαιτούμενη ποσότητα πρέπει να καταναλώσω 1 λίτρο γάλα, που μαζί με την μπανάνα είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο (+ η κατάληψη της τουαλέτας που θα ακολουθήσει ) 3) Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά γάλα με 0% λιπαρά ώστε να γίνεται γρηγορότερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.

    Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιώ σοκολατούχο γάλα; Έχω ψάξει σε αρκετά threads στο φόρουμ αλλά οι απόψεις διίστανται. Τα macros του σοκολατούχου γάλατος (500mL) είναι 17γρ πρωτείνη/ 60.5 γρ υδατάνθρακας / 2,5γρ λίπος. Νομίζω πως ο υδατάνθρακας που έχει (23γρ λακτόζη και το υπόλοιπο ζάχαρη) είναι υψηλότερου γλυκαιμικού δείκτη από αυτό της μπανάνας,το γεύμα είναι αποκλειστικά σε υγρή μορφή, ενώ έχει πολύ λιγότερα λιπαρά, οπότε θα γίνει γρηγορότερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών. Πολλοί όμως θεωρούν το σοκολατούχο γάλα σαν κακή επιλογή κυρίως λόγω της επεξεργασίας που υφίσταται. Πιστεύεται ότι μπορεί να με καλύψει, τουλάχιστον προσωρινά;
    γιατι δεν δοκιμαζεις ασπραδια?
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Ασπράδια έχω ήδη στο πρωινό και δυστυχώς δεν μου αρέσουν καθόλου (κάνω κανα τέταρτο μέχρι να φάω 4-5 :P) Επίσης λίγο δύσκολο να τα πάρω μαζί μου στο γυμναστήριο

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Ασπράδια έχω ήδη στο πρωινό και δυστυχώς δεν μου αρέσουν καθόλου (κάνω κανα τέταρτο μέχρι να φάω 4-5 :P) Επίσης λίγο δύσκολο να τα πάρω μαζί μου στο γυμναστήριο
    παρε 2 γιαουρτακια τοτε...απλα εγω θα απεφευγα την ζαχαρη στο μεταπροπονητικο
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    παρε 2 γιαουρτακια τοτε...απλα εγω θα απεφευγα την ζαχαρη στο μεταπροπονητικο
    0% ή το κλασσικό total 2%? Και να υποθέσω κρατάω την μπανάνα. Δεν θα ήταν καλύτερο ένα υγρό γεύμα σε τέτοια φάση; Μετά από 50 περίπου λεπτά τρώω κανονικό στέρεο γεύμα ούτως ή άλλως.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλε καλυτερο γευμα ειναι παντα το στερεο γευμα...και με τις επιλογες που εχεις καλυτερο το γιαουρτι παρα ενα σοκολατουχο γαλα...καλο ειναι αμεσως μετα την προπο να μην εχουμε πολλα λιπαρα αλλα τωρα πολυ μικρη λεπτομερια το 0% απο το 2% γιαυτο μην σκας...οσο αφορα την μπανανα την παιρνεις για τον υδατανθρακα γιαυτο και φυσικα θα την κρατησεις...καμμια σχεση δεν εχει με την πρωτεινη η μπανανα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    φιλε καλυτερο γευμα ειναι παντα το στερεο γευμα...και με τις επιλογες που εχεις καλυτερο το γιαουρτι παρα ενα σοκολατουχο γαλα...καλο ειναι αμεσως μετα την προπο να μην εχουμε πολλα λιπαρα αλλα τωρα πολυ μικρη λεπτομερια το 0% απο το 2% γιαυτο μην σκας...οσο αφορα την μπανανα την παιρνεις για τον υδατανθρακα γιαυτο και φυσικα θα την κρατησεις...καμμια σχεση δεν εχει με την πρωτεινη η μπανανα...
    Οκ σε ευχαριστώ. Μην φοβάσαι, δεν τα μπέρδεψα απλά ανέφερα την μπανάνα καθώς εφόσον είχα το σοκολατούχο γάλα, θα την έβγαζα από το γεύμα γιατί είχε από μόνο του αρκετό υδατάνθρακα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Οκ σε ευχαριστώ. Μην φοβάσαι, δεν τα μπέρδεψα απλά ανέφερα την μπανάνα καθώς εφόσον είχα το σοκολατούχο γάλα, θα την έβγαζα από το γεύμα γιατί είχε από μόνο του αρκετό υδατάνθρακα.
    κρατα την μπανανα σου και ασε τα σακχαρα του σοκολατουχου αφου μπορεις να το κανεις...!
    Last edited by Leo 11; 03-03-12 at 01:11.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    γιατι δεν τρως κατευθειαν το στερεο σου γευμα...σαν μεταπρπονητικο οταν πας σπιτι??????
    δεν συγκρινεται ποιοτικα με τιποτα αλλο

    επισης τα απραδια πως τα τρως???δοκιμασε σαν ομελετα..με παπρικα,πιπερι..και αλατι..μετρανε(καλα μπορεις να βαλεια και αλλα μεσα..μανιταρια..κρεμμυδι)
    δεν χρειαζεται να τα περνεις στο γυμναστηριο σου...τα τρως οταν πας σπιτι..δεν εχει και τοση σημασια..
    Last edited by alexgi; 03-03-12 at 01:11.
    Know your limits, never accept them.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Τα ασπράδια τα έτρωγα μέχρι τώρα βραστά σκέτα..Θα δοκιμάσω να τα κάνω ομελέτα όπως είπες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση :P Πάντως από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι τα πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση είναι ιδιαίτερα κρίσιμα και ότι το μεταπροπονητικό γεύμα πρέπει να είναι no1 προτεραιότητα. Επίσης με στέρεο γεύμα δεν μειώνεται η ταχύτητα απορρόφησης των συστατικών; Νομίζω πως πρωταρχικός στόχος του μεταπροπονητικού είναι η αναπλήρωση του γλυκογόνου. Να προσθέσω ότι το στέρεο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό μου γεύμα είναι και το τελευταίο της ημέρας καθώς πηγαίνω γυμναστήριο σχετικά αργά λόγω διαβασμάτων, φροντιστηρίων κτλ Αν το μεταπροπονητικό μου είναι στέρεο γεύμα κατευθείαν μόλις γυρίσω σπίτι, δεν θα με παίρνει λόγω ωραρίου να κάνω άλλο γεύμα, οπότε το βράδυ το στομάχι, αφού δεν θα έχω λιπαρά, θα είναι τελείως άδειο ενώ κανονικά στο τελευταίο γεύμα της ημέρας βάζουμε καλά λιπαρά για αργή απορρόφηση, σωστά;

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-11
    Posts
    10

    Default

    Οι δικές μου απόψεις στο θέμα σου είναι οι εξής:όσον αφορά τα ασπράδια εγώ τα προτιμώ με κουάκερ σε αντικολλητικό τηγάνι με μέλι και μια μπανάνα ψιλοκομμένη από πάνω(στα κέφια βάζω και λίγη κανέλα!) μιλάω για το πρωινό μου!Και το ετοιμάζω κάθε πρωί πριν πάω στην δουλειά μου!όσον αφορά το γεύμα μετά την προπόνηση και εφόσον τα ωράρια είναι τέτοια,προτείνω πάλι κουάκερ με γάλα(advanced της Δέλτα με 80% λιγότερη λακτόζη!) και αν θες πέτα μέσα και λίγο κακάο.Τώρα αν σε καλύπτει κάτι τέτοιο ,την μπανάνα μπορείς να την φας πριν την προπόνηση!Ελπίζω να σου αρέσει το κουάκερ γιατί είναι απαραίτητο!

  12. #12
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Εγω θα σ λεγα να φας στερειο γευμα!Κοτοπουλακι η ρυζακι με κανα βραστο λαχανικο Η και χωρις λαχανικα ειναι οτι πρεπει.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by nate20269 View Post
    Οι δικές μου απόψεις στο θέμα σου είναι οι εξής:όσον αφορά τα ασπράδια εγώ τα προτιμώ με κουάκερ σε αντικολλητικό τηγάνι με μέλι και μια μπανάνα ψιλοκομμένη από πάνω(στα κέφια βάζω και λίγη κανέλα!) μιλάω για το πρωινό μου!Και το ετοιμάζω κάθε πρωί πριν πάω στην δουλειά μου!όσον αφορά το γεύμα μετά την προπόνηση και εφόσον τα ωράρια είναι τέτοια,προτείνω πάλι κουάκερ με γάλα(advanced της Δέλτα με 80% λιγότερη λακτόζη!) και αν θες πέτα μέσα και λίγο κακάο.Τώρα αν σε καλύπτει κάτι τέτοιο ,την μπανάνα μπορείς να την φας πριν την προπόνηση!Ελπίζω να σου αρέσει το κουάκερ γιατί είναι απαραίτητο!
    Συγγνώμη αλλά η βρώμη θεωρείται πολύ άσχημη επιλογή μετά την προπόνηση λόγω των φυτικών ινών και του χαμηλού γλυκαιμικού της δείκτη. Επίσης γιατί να είναι το γάλα με λιγότερη λακτόζη; Δυσανεξία δεν έχω και επιπλέον είναι χρήσιμος υδατάνθρακας εκείνη τη στιγμή (Δισακχαρίτης οπότε διασπάται σχετικά γρήγορα). Πριν την προπόνηση δεν προτιμώ μπανάνα γιατί ναι μεν προσφέρει ενέργεια αλλά δεν εξασφαλίζει συνεχή ροή όπως ένα μήλο/ξινόμηλο.

    Για το στέρεο γεύμα πάντως διατηρώ ακόμα αμφιβολίες..Λόγω των ωραρίων μου θα χάνω ένα γεύμα και επιπλέον δεν θα είναι άμεσης απορρόφησης (κυρίως ο υδατάνθρακας). Εφόσον έχω τη δυνατότητα να καταναλώσω γεύμα στο γυμναστήριο και μετά 3 τέταρτα στέρεο γιατί να παραλείψω το πρώτο;

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Συγγνώμη αλλά η βρώμη θεωρείται πολύ άσχημη επιλογή μετά την προπόνηση λόγω των φυτικών ινών και του χαμηλού γλυκαιμικού της δείκτη. Επίσης γιατί να είναι το γάλα με λιγότερη λακτόζη; Δυσανεξία δεν έχω και επιπλέον είναι χρήσιμος υδατάνθρακας εκείνη τη στιγμή (Δισακχαρίτης οπότε διασπάται σχετικά γρήγορα). Πριν την προπόνηση δεν προτιμώ μπανάνα γιατί ναι μεν προσφέρει ενέργεια αλλά δεν εξασφαλίζει συνεχή ροή όπως ένα μήλο/ξινόμηλο.

    Για το στέρεο γεύμα πάντως διατηρώ ακόμα αμφιβολίες..Λόγω των ωραρίων μου θα χάνω ένα γεύμα και επιπλέον δεν θα είναι άμεσης απορρόφησης (κυρίως ο υδατάνθρακας). Εφόσον έχω τη δυνατότητα να καταναλώσω γεύμα στο γυμναστήριο και μετά 3 τέταρτα στέρεο γιατί να παραλείψω το πρώτο;
    Συμφωνώ μαζί σου.

    Μπορείς αντί για γάλα, να βάζεις ασπράδια ή γιαούρτι 0%.

    Το στέρεο γεύμα, δεν είναι λάθος επιλογή. Αν αργείς να πας στο σπίτι ή συνολικά στη διατροφή σου ι δε μαζεύεις τις θερμίδες και τα μάκρος που θέλεις, τότε μπορείς να βάλεις το μεταπροπονητικό σου σνακ ως ένα επιπλέον γεύμα ώστε να παίρνεις κι από εκεί κάποιες θερμίδες και μάκρος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Όπως είπες είναι κυρίως θέμα θερμίδων. Προς το παρόν θα κράτησω το μεταπροπονητικό σνακ. Ως φαν του γάλατος, το προτιμώ έναντι των ασπραδιών και του γιαουρτιού. Απλά το αρχικό ερώτημα βρισκόταν στον αν θα ήταν καλύτερο το σοκολατούχο γάλα τη δεδομένη στιγμή έναντι του φρέσκου και μπανάνας.(τα μάκρος είναι σχεδόν ίδια, μόνη διαφορά η ποιότητα των υδατανθράκων)

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άστο καλύτερα ρε συ το σοκολατούχο.... Πάρε φρέσκο λευκό γάλα που είσαι σίγουρος τι περιέχει μέσα.... :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Οκ λοιπόν, κρατάω το γεύμα ως έχει :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεύμα Σνακ Πριν Από Το Γυμναστήριο
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-12, 21:18
  2. Απογευματινο δροσιστικό σνακ
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-11, 23:06
  3. Μεταπροπονητικό Γεύμα
    By dreamrider30 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-10, 07:41
  4. Μεταπροπονητικά σνακ
    By Kardoula in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-04, 07:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •