Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 91 to 120 of 172
  1. #91
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Αν ειναι τοσο ακριβα λεω να κρατησω την μπαρα που εχω(το πολυ-πολυ αν δνε χωρανε τα χερια μου να τα βαλω εξω απο την μερια που ειναι οι πλακες) και να παρω αλλα 5 και 5 κιλα...αν βγαινουν σε 5 ..αν δνε βγαινουν θα παρω 3 πλακες των 2.5 κιλων=7.5 κιλα+7 που εχω=14.5 κιλα,καλα ειναι?
    Ναι υπαρχουνε πλακες των 5kg.Τωρα 14.5kg αν μπορεις να βγαλεις 12 επαναληψεις θα ειναι τελεια.

  2. #92
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    Α και οταν λες να βγαζω 10 επαναληψεις εννοεις να βγαζω 10 και να μην μπορω αλλες να κανω?
    Εννοω να εχεις βγαλει 10 και να νιωθεις οτι ο μυς σου εχει δουλεψει για να τις βγαλει.Βεβαια θα μπορεις να βγαλεις αλλες 2-3 με πολυ δυσκολια αλλα καλητερα σταματα στις 10-12.

  3. #93
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    και αν ομως βαλω αλλες 3 πλακες(3 επι 2.5 κιλα),τοτε δνε θα χωρανε τα χερια μου ουτε εξω...Οποτε υπαρχουν δυο λυσεις...Η να παρω μια μεγαλυτερη μαπαρα η να παρω αλλα 10 κιλα και αλλα 10 κιλα και να εχω χωρο αν ατ βαλω στο παλι τα χερια μου...Ξερω οτι σ εεχω ζαλισει αλλα..........
    Προφανως αν δεν χωρανε τα χερια σου θα παρεις πλακες που θα ειναι περισσοτερα κιλα.Δεν με εχεις ζαλισει χαρα μου να βοηθαω.

  4. #94
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    λοιπον χιλια ευχαριστω!!!Παω να παρω τις πλακες...

  5. #95
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ξαναηρθα παλ(οχι π δνε θα ξαναγυρναγα)...Υπαρχει περιπτωση που καποιος 14 χρονων κανει αρκετες φορες την εβδομαδα βαρη(5)να εχει προβληματα στο μελλον στην πλατη?Η αν κανει λαθος τις ασκησεισ?Ποιες ασκησεις δνε πρεπι να κανω?

  6. #96
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν το παρακάνεις με τα βάρη, τότε μπλοκάρεις τις διαδικασίες ανάπτυξης-ωρίμανσης του σώματός σου. Φρόντισε να περιορίσεις τις ημέρες των προπονήσεων σου, και να μην το παρακάνεις σε πλήθος ασκήσεων και σετ.

    Σε παλαιότερο ποστ μου εδώ, σου έχω γράψει πως πρέπει να δομήσεις το πρόγραμμά σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #97
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Οκ...Σε ευχαριστω!!!Ποσα σετ να κανω για καθε ασκηση?(εχω ενα βιβλιο με γυμναστικη και σε μερικα εχει 2,3,4 εως και 5 σετ αλλα οταν εχει πολλα σετ εχει λιγες επαναληψεις και οταν εχει 1 σετ εχει 10 επαναληψεις...Πειραζει που οταν πχ εχω στηθος βαζω και 1-2 ασκησεις ωμους η πλατη(εχω ενα βιβλιο με γυμναστικη και μαζι με το σητθος εχει και 1-2 ασκησεις για πλατη-ωμους επειδη ταιριαζουνε...)...Υπαρχουν καποιες ακσησεις που δνε πρπει να κανω?3 φορες μου φαινονται λιγες...
    νομιζω 4 ειναι καλες

  8. #98
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το ποστ μου είναι εδώ : http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1018746

    Ξεκίνα με απλές ασκήσεις, που μπορείς να τις εκτελέσεις σωστά. Βγάλε ένα πρόγραμμα με το διαχωρισμό των μυικών ομάδων και τις ασκήσεις για την κάθε μια, γράψε το εδώ, και το βλέπουμε.

    Άν σκοπεύεις να ακολουθήσεις το βιβλίο, καλή τύχη....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #99
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    σε ευχαριστω...δηλαδη αν γυμναζω 2 φορες ητν εβδομαδα πλατη-ωμους μαζι και 2 φορες την εβδομαδα στηθος-δικεφαλα ειναι προβλημα?

  10. #100
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Βέβαια είναι πρόβλημα ρε συ οι 2 φορές τη βδομάδα ! Δεν προλαβαίνουν να αναρρώσουν, και έχεις αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις !!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #101
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Αρα γνωμη σου ειναι να γυμναζω μια φορα ην εβδομαδα στηθος-δικεφαλα μαζι και μια πλατη-ωμοι μαζι η ξεχωριστα?

  12. #102
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ενας φιλος μου εκανε 13 χρονων βαρακια 2 κιλα,5 φορες την βεοδμαδα μιση ωρα μια ασκηση μονο καμψεις δικεφαλου και ειδε διαφορα στους δικεφαλους πως γινετε?Υπαρχουν ασκησεις που εμποδιουν την αναπτυξη και δνε πρπει να τις κανω?Ποδια να γυμναζω επειδη βαριεμαι και κανω και αεροβιο1-2 φορες ητν εβδομαδα?

  13. #103
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χώρισε τις μυικές ομάδες του σώματος στα 3. Π.χ. Στήθος-δικέφαλοι, πλάτη-ώμοι, πόδια-τρικέφαλοι. Βάλε 2 ασκήσεις για τις μεγάλες μυικές ομάδες και 1 για τις μικρές. Από 4 σετ. Στα πόδια, μπορείς να βάλεις και μια 3η άσκηση, για γάμπες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #104
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Πειραζει οταν εχω στηθος πχ να βαλω και 1-2 ασκσηεις που γυμναζουν ωμους η πλατη επιδη ταιριαζουν?τραπεζοειδης να γυμναζω μαζι με ωμους και πλατη...Υπαρχουν ασκησεις που εμποδιουν την αναπτυξη και δνε πρπει να τις κανω?Με τοσα λιγα σετ μ φαινεται δυσκολο να δω αποτεελσματα...εγω μεχρι τωρα εκανα 4-5 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα πλιν δικεφαλα και τρικεφλα(εκανα απο 1)και για ωμους εκανα 7-8(ετσι ελεγε το βιβλιο αλλα χωρισμενες σε υποκατηγοριες πχ 1.α,1.β !)

  15. #105
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    παντως την ημερα που γυμναζω ποδια τρεελαινομαι,ειναι η χειροτερη μου δνε μπορω βαριεμαι υοερβολικα!!!

  16. #106
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γράψε λίγο πως θέλεις να γυμνάζεις τις μυικές ομάδες σε κάθε προπόνηση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #107
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    δευτερα στηθος-δικεφαλα-τρικεφαλα
    τριτη -
    τεταρτη ποδια
    πεμπτη -
    παρασκευη πλατη-ωμοι τραπεζοειδης

    σαββατο -
    κυριακη -


    Αλλα δνε ξερω 3 προπονησεις μ φαινονται λιγες και παο λιγες ασκσηεις

  18. #108
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    δεν χρειαζεται να κανω περισσοτερη γυμναστικη εεπιδη ειμαι σε ογκο?

  19. #109
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ωραίο σπλιτ !! Κράτησέ το !

    Στο στήθος και στους τριικέφαλους, βάλε 2 ασκήσεις. Π.χ. πιέσεις και ανοίγματα. Από 3 σετ.

    Στους δικέφαλους 1 άσκηση. Επίσης 3 σετ.

    Στα πόδια, βάλε 2 ασκήσεις για το μηρό, π.χ. προβολές και καθίσματα. Όλα με αλτήρες, και άλλη μια άσκηση για γάμπες. Από 4 σετ.

    Στην πλάτη, βάλε μονόζυγο και κωπηλατική με αλτήρες. Από 4 σετ.

    Στους ώμους, βάλε πιέσεις ώμων και πλάγια ανοίγματα. Από 3 σετ. Για τραπεζοειδείς 3 σετ ανασηκώσεις ώμων.

    Στην ηλικία που είσαι, το σώμα δε μπορεί να αποδώσει σε προπονήσεις με πολλά σετ και κιλά, γιατί δεν έχει την ωριμότητα στα διάφορα υποσυστήματά του. Το ερέθισμα που θα του δώσεις με αυτή την προπόνηση, είναι αρκετό για να παράγει όσο όγκο μπορεί.

    Όσο το πιέζεις, τόσο του κάνεις κακό. Ο όγκος έρχεται και με σωστή διατροφή και επαρκή ξεκούραση. Κάνε τα όλα όπως πρέπει, και θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #110
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ωραίο σπλιτ !! Κράτησέ το !

    Στο στήθος και στους τριικέφαλους, βάλε 2 ασκήσεις. Π.χ. πιέσεις και ανοίγματα. Από 3 σετ.

    Στους δικέφαλους 1 άσκηση. Επίσης 3 σετ.

    Στα πόδια, βάλε 2 ασκήσεις για το μηρό, π.χ. προβολές και καθίσματα. Όλα με αλτήρες, και άλλη μια άσκηση για γάμπες. Από 4 σετ.

    Στην πλάτη, βάλε μονόζυγο και κωπηλατική με αλτήρες. Από 4 σετ.

    Στους ώμους, βάλε πιέσεις ώμων και πλάγια ανοίγματα. Από 3 σετ. Για τραπεζοειδείς 3 σετ ανασηκώσεις ώμων.

    Στην ηλικία που είσαι, το σώμα δε μπορεί να αποδώσει σε προπονήσεις με πολλά σετ και κιλά, γιατί δεν έχει την ωριμότητα στα διάφορα υποσυστήματά του. Το ερέθισμα που θα του δώσεις με αυτή την προπόνηση, είναι αρκετό για να παράγει όσο όγκο μπορεί.

    Όσο το πιέζεις, τόσο του κάνεις κακό. Ο όγκος έρχεται και με σωστή διατροφή και επαρκή ξεκούραση. Κάνε τα όλα όπως πρέπει, και θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.




    ΓΙα τρικεφαλο 1 η 2 ακσησεις?Στην πλατη μονοζυγο βγαζω 4 ελξεις,να βαλω και πλαγιες εκτασιες για πλατη?Τα ανοιγματα ειναι για το στηθος?Για τρικεφαλο λεω να βαλω εκτασεις πανω απο το κεφαλι...Για δικεφαλο λεω καμψεις διεκφαλου.για ποδια,δικεφαλο και γλουτους να μην βαλω ασκησεις?Για γαμπα θα βαλω ορθιες ανιψωσεις γαμπων,...Στους ωμους θα βαλω αυτες π ειπες...και τραπεζοειδη ανιψωσεις...

    Γιατι στα ποδια και στην κωπηλατικη να χρησιμοποιω αλτηρες?Εγω τα εκανα με μπαρα...Εννοειται πως σε ολες τις ασκσηεις θα βγαζω απο 8-12 επαναληψεις...Καθε ποσο να αλλαζω προγραμμα?καθε 3 μηνες?Να τις αλλαζω μετα ολες τις ακσησεις και σιγα σιγα να προσθετω και αλλα σετ??Στα δικεφαλα εχω μια απορια...Γινετε με μια ασκηση να γυμναστουνε καλα?Πειραζει εγω να κανω παραπανω σετ στα δικεφαλα επειδη μου αρεσει?

  21. #111
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για τους τρικέφαλους, 2 ασκήσεις. Σου το έγραψα !!! Από 3 σετ. Στην πλάτη, κράτα μόνο το μονόζυγο και την κωπηλατική. Στο μονόζυγο, θα κάνεις όσες επαναλήψεις μπορείς. Ακόμα και μισές....

    Συμφωνώ με τις κάμψεις δικεφάλων για τα χέρια. Αρκεί η μίασ άσκηση, γιατί γυμνάζονται καλά και με την προπόνηση πλάτης. Παραπάνω σετ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. Άντε το πολύ πολύ, να κάνεις 4 σετ αντί για 3, στις κάμψεις με μπάρα.

    Στις ασκήσεις σου, μπορείς αντί για αλτήρες να χρησιμοποιείς μπάρα. Δε θυμόμουν ότι έχεις. Γι'αυτό έγραψα για αλτήρες.

    Κράτα αυτό το πρόγραμμα για 12-16 βδομάδες. Δηλαδή 3-4 μήνες. Τρώγε καθαρά και αρκετά. Τα αποτελέσματα θα έρθουν !! Μετά βλέπουμε πάλι τι αλλαγές θα κάνουμε, για να συνεχιστεί η πρόοδος !

    Οι δικέφαλοι των ποδιών και οι γλουτοί γυμνάζονται επαρκώς με τις ασκήσεις που βάλαμε ήδη. Δε χρειάζεται κάτι άλλο.
    Last edited by cuban; 28-06-12 at 17:55.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #112
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    ο μηρος ειναι ο τετρακεφαλος σψωστα?Για μηριαιο δικεφαλο και γλουτους να μην βαλω?στην κωπηλατικη βγαζω 10 επαναλη4εις με 17 κιλα και στις πλαγιες εκτασεις βγαζω 4 επαναληψεις με 8 κιλα και στα δυο χερια,να τ αφησω ετσι!!!Σε ολα 10 επναληψεις?

  23. #113
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    τις περισσοτερες απο αυτες τις ακσησεις τις εκανα και πριν για 3 μηνες...στο στηθος θα κανω τις πιεσεις με 2η λαβη για να δουλευει πιο πολυ στηθος και τα ανοιγματα ποια ειναι?

  24. #114
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ο μηρός είναι όλο το μπούτι. Ο τετρακέφαλος και ο δικέφαλος μαζί. Σου είπα δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω !!! Τις επαναλήψεις σου, να τις κάνεις έτσι : 15-12-10.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #115
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ανοιγματα-> Dumbbell Flyes

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #116
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    οκ τα ανοιγμαατ ειναι το pullover?τις ασκσηεις να τις κανω ενα σετ απο την μια και ενα απο την αλλη ή να τελειωσω πρωτα την μια ακσηση και μετα την αλλην?πχ στο στηθος-δικεφαλα-τριεφαλα θα εχω... και οταν εχω 4 ασκησεις οι επναλη4εις θα πανε ετσι?15,12,10,8?

  27. #117
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σου έβαλα λινκ με τα ανοίγματα από πάνω. Θα τελειώνεις τη μια άσκηση, και μετά θα κάνεις την επόμενη. Στα 4 σετ, θα πηγαίνεις όπως έγραψες. 15-12-10-8.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  28. #118
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    πειραζει να κανω τα ανοιγματα στην ελβετικη μπαλα η στον καναπε!?Δενε εχω ποαγκο σπτιι...

  29. #119
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    οχι μπορείς να το κάνεις
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #120
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    πειραζει που τις περσσοτερες ασκησεις τις εκανα εδω και 3 μ μηνες


 
Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για Όγκο...
    By DerSieger in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-07, 07:42
  2. Συμβουλές Για Όγκο
    By proti-man in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 05:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •