Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 172
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Συμβουλές Για Όγκο

    Γεια σας..14 χρονων 1.68 55 κιλα..Αν α4χισω να ασχολουμε λιγο με βαρακια θα επιτυχω αρχικα γραμμωση η θα σηχματιστει λιγο το βουναλακι στουσ πρωτουσ μηνες???

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες.Με βαρη μονο δεν θα δεις σοβαρη αλλαγη.Αμα θες να δεις αλλαγη στο σωμα σου,πρεπει να ξεκινησεις διατροφη σε συνδιασμο με ασκηση(βαρη-αεροβια κλπ).Και λογο της ηλικιας σου και αρα του μεταβολισμου σου οχι βουναλακι θα δεις...βουνα ολοκληρα θα αντικρισεις με τον καιρο!!!

  3. #3

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Για μενη μην κανεις βαρυ... Ξεκινα καμια πολεμικη τεχνη και κανε διατροφη λιγο να δυναμωσεις και ξεκηνα βαρυ στα 16... ;) Αν κανεις διατροφη και πολεμικη τεχνη (που θα σας κανει και εκει τα απαρετητα βαρυ και τις απαρετητες ασκησεις) θα κανεις πολυ ωραιο σωμα.... στα 16 αν αρχισεις μετα τα βαρυ θα δεις μεγαλη διαφορα..

  4. #4

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Δεν ειναι καλο για τις αρθρωσεις και τους τενοντες να αρχισεις βαρυ σε μικρη ηλικια...

  5. #5
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Μην κανεις βαρη nikos12345678 εισαι πολυ μικρος ακομα.Αεροβια οσο θες ;)

  6. #6
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Νικο εχεις ξαναανοιξει κ αλλο ποστ κ πιστευω σ απαντησαμε σε οτι ηθελες να μαθεις...
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    king boxer ποτε θα δω βελτιωση στουσ μυες μου με βαρη και διατροφη???Σε 4-5 μηνεσ θα κανω τιποτα???Σε συνδυασμο μεμονοζυγο και κυκλικη προπονηση???Πηγαινει αεροβια μαζι με βαρη???

  8. #8
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    king boxer ποτε θα δω βελτιωση στουσ μυες μου με βαρη και διατροφη???Σε 4-5 μηνεσ θα κανω τιποτα???Σε συνδυασμο μεμονοζυγο και κυκλικη προπονηση???Πηγαινει αεροβια μαζι με βαρη???
    Ποιος ο λογος να κανεις κυκλικη προπονηση??Δευτερον ασχολησου με ενα αθλημα καλυτερα κ ασε τα βαρη για αργοτερα!Κανε μια σωστη διατροφη με φαγητα σπιτικα που φτιαχνει η μητερα σου χωρις να τρως σαβουρες απο εξω και οπως σ εχω ξαναπει Μην τρελενεσαι με τα βαρη και τις γυμναστικες ρε μαγκα.Τα αποτελεσματα μπορει να ρθουν και γρηγορα μπορει κ πιο αργα δεν μπορει καποιος να σ πει ποτε θα δεις αποτελεσματα στο σωμα σου μιας κ υπαρχουν πολλοι παραγοντες που συμβαλλουν σε αυτο.Ελπιζω να σε ξαναβοηθησα!Τωρα αν θες οπωσδηποτε να ασχοληθεις με βαρη καντο αλλα οχι επιπολαια. Να σαι καλα και καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Για σας!!!Ειμαι 14 χρονων,1.68 και 55 κιλα!!!Θελω να φτασω μεχρι τον ιουνιο τα 62 κιλα...Θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το παρακατω προγραμμα διατροφης...

    Πρωι(8.00) 2 φετες ψωμι με βουτυρο,70 γραμμαρια κουακερ με γαλα και κακαο,1 χουφτα ξηροι καρποι
    Μεσημερι(2.30)Σαλατα,1 φετα ψωμι και μακαρονια με κιμα ή μοσχαρι με ρυζι ή κοτοπουλο με ρυζι ή οσπρια ή ψαρι ή μπιφτεκια
    Απογευμα(6.00)1 χουφτα ξηροι καρποι,1 φρουτο,1 πορτοκαλαδα φυσικη
    βραδυ(9.00)Οτι εχει το μεσημερι(2 φορες την εβδομαδα τρωω αβγο βραστα και βραστες πατατες)+σαλατα+1 φετα ψωμι+α
    βραδυ(11.00)Γαλα με κακαο με 70 γραμμαρια κουακερ,1 χουφτα ξηροι καρποι

    Επισης απο γυμναστικη κανω τα εξης 3-4 φορες την εβδομαδα...
    δευτερα...

    3*20 κοιλιακοι , 30" πλαγια γεφυρα και καμψεις ποδιων σ εελβετικη μπαλα
    3*7 πουσαπς(με το ζορι τα βγαζω...)
    ελξεις σε μονοζυγο κανω το πολυ 1,5 ελξη!!!(ολοι οι φιλοι μου κανουν παναω απο 6 στα ιδια κιλα μου και εγω...1 το πολυ)
    Καμψεις δικεφαλου με μπαρα(7 κιλα)4*12 επαναλψεις
    βυθισεις σε καρεκλες κανω 1-2 το πολυ...

    Πιεσεις παγκου με μπαρα (7 κιλα)4*12 επαναληψεις

    Ανυψωσεις με μπαρα 3*10 επαναληψεις

    Το προγραμμα γυμναστικης πως ειναι???


    Θα χρειαστω να παρω και βαρακια η οχι???για να κανω πεισσοτερςες ασκησεις???

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Νίκο βγάλε το πολύ ψωμί από τα γεύματα! Ψωμί με μακαρόνια με κιμά βρε;;!
    Άσε το βούτυρο το πρωί και πιες το γάλα με κακάο, κουάκερ και κάνε κανένα τοστάκι με γαλοπούλα και τυρί.

    Μια χαρά οι ασκησούλες που κάνεις! Το καλοκαίρι μιας και δε θα χεις σχολείο μπορείς να γραφτείς και σε γυμναστήριο, θα σε βοηθήσει περισσότερο.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Μηπως ειναι λιγες οι επαναληψεις ???Ολα αυτα το πολυ 10 λεπτα μου παιρνουν...62κιλα αν παω ειναι καλα μεχρι το καλοκαιρι η να παω παραπανω κιλα??

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πόσος καιρός είναι που έχεις ξεκινήσει να κάνεις αυτές τις ασκήσεις;

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    πολι λιγο καιρο(1,5 ΜΗΝΑΣ)...μεχρι τωρα δεν τις εκανα ολες...εκΑνα τις μισεσ...αλλα τωρα θα τις κανω ολες..ειναι καλες οι επαναλη4εις κ τα σετ γιατι μου φαινονται λιγα...Α επισης αν παω στα 62 κιλα ειναι καλα???Μεχρι τονιουνιο 8α τα εχω βαλει??

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    ????????????

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μην βιάζεσαι ρε συ Νίκο! Κάνε σωστά όλο το πρόγραμμα των ασκήσεων που έχεις. Για αρχή καλό είναι. Όσο για τον Ιούνιο κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μια απάντηση, όλα εξαρτώνται από την προσπάθειά σου.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default thx

    ok thanks!!!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    30-11-11
    Posts
    83

    Default

    Καθαρό φαί, προπόνηση , ύπνο και ... υπομονή! Καλή δύναμη.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Να ρωτησω λιγο..Εχω ακουσει σ επολλους οτι μετα απο 2-3 εβδομαδες προπονησης με βαρη τα χερια τους φουσκωνουν....Τι εννουν???Ευχαριστω εκ των προτερων

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Για σας...14 χρονων,1.68,54 κιλα...Ξεκινησα πριν 1 μηνα γυμναστικη και εχω δη κατι μικρα αποτεελσματα...Εδω και ενα μηνα κανω και διατροφη ογκου...Οσον αφορα τις ασκσηεις που κανω θελω να μου πειτε αν πρεπει να κανω καθε μερα 1 μυικη ομαδα η να τις κανω ολες μαζι???Για γυμανστικη παντως κανω μεχρι 4 φορες την εβδοαμαδα...Οι ασκησεισ που κανω ειναι οι παρακατω..Για δικεφαλα ποια αλλη ασκησση να βαλω?Σε καθε ασκηση κανω 10-15 επαναληψεις και σετ κανω οσα βγουν σε 30 λεπτα...Ειναι σωστος αυτος ο τροπος???

    Στηθος... Πουσαπς(8 επαναληψεις περιπου-Βυθισεις(το πολυ 1-2)-Πιεσεις παγκου με μπαρα


    Πλατη...Μονοζυγο(μπορω μεχρι το πολυ 1-2 επαναληψεις,ανυψωσεις Υ,Πλαγιες εκτασεις πλατης


    Χερια... Καμψεις δικεφαλου ?


    Κοιλιακοι... Ροκανισματα-Γεφυρα


    Ευχαριστω

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Ασκήσεις και Διατροφή Για Όγκο

    Για σας...14 χρονων,1.68,54 κιλα...Ξεκινησα πριν 1 μηνα γυμναστικη και εχω δη κατι μικρα αποτεελσματα...Εδω και ενα μηνα κανω και διατροφη ογκου...Οσον αφορα τις ασκσηεις που κανω θελω να μου πειτε αν πρεπει να κανω καθε μερα 1 μυικη ομαδα η να τις κανω ολες μαζι???Για γυμανστικη παντως κανω μεχρι 4 φορες την εβδοαμαδα...Οι ασκησεισ που κανω ειναι οι παρακατω..Για δικεφαλα ποια αλλη ασκησση να βαλω?Σε καθε ασκηση κανω 10-15 επαναληψεις και σετ κανω οσα βγουν σε 30 λεπτα...Ειναι σωστος αυτος ο τροπος???

    Στηθος... Πουσαπς(8 επαναληψεις περιπου-Βυθισεις(το πολυ 1-2)-Πιεσεις παγκου με μπαρα


    Πλατη...Μονοζυγο(μπορω μεχρι το πολυ 1-2 επαναληψεις,ανυψωσεις Υ,Πλαγιες εκτασεις πλατης


    Χερια... Καμψεις δικεφαλου ?


    Κοιλιακοι... Ροκανισματα-Γεφυρα


    Ευχαριστω

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ωπα λαθος συγνωμη

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default OGOS

    HELP...???????

  23. #23
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Γεια σου Νικο.Καλυτερα να γυμναζεις ξεχωριστα καθε μυικη ομαδα.Για καθε ασκηση προσπαθησε να κανεις 3-4 σετ.Επισης για καλιτερα αποτελεσματα αρχισε να γιμναζις ποδια ομους και τρικεφαλους.Ψαξε λιγο καλιτερα στο forum και θα βρεις πολλες ασκησεις που γινονται στο σπιτι.Καλη συνεχεια

  24. #24
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Νικο κατι που παρατιρισα σε αυτο το thread μολις το ανοιξες πανω πανω λες οτι εισαι 55 κιλα και τωρα λες οτι με 1 μηνα διατροφης οκγου εισαι στα 54 κιλα...Μηπως πρεπει να ξανακιταξεις την διατροφη σου?

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Οχι,εκανα λαθος παλια ημουν 53 κιλα και τωρα ειμαι 55 αλλα οσα κιλα πηρα ειναι ποιοτικα και προσπαθω μεχρι το καλοκαιρι να απαω στα 60..Οσον αφορα τα βαρη... εισχυει οτι θα μεινω κοντος γιατι ειμαι 14 χρονων?Κανω 7 κιλα κανω και στα δυο χερια...Επισης στα δικεφαλα ποια αλλη να βαλω ασκηση?Αν γυμναζω ξεχωριστα καθε μυικη ομαδα (εχω 2-3 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα) θα τελειωνω σε 5-10 λεπτα την προπονηση μου,ενω αν τις γυμναζω ολες μαζι τις βγαζω σε 30 λεπτα...Τι να κανω???ΑΛΛΟΣ ΚΑΝΕΙΣ?

  26. #26
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ευχαριστω...Ειναι απαραιτητο να γυμνασω και ποδια και ωμους αν δνε θελω?Ουτου σι αλλος κανω και μπακσετ που γυμανζει τα ποδια...

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    ρε παιδια μια βοηθεια...Επισης να ρωτησω ειμαι 55 κιλα και εχω αρχισιε γυμναστικη με μπαρα(7 κιλα) και η αληθεια ιεναι οτι ενω εχω αρχισει μονο εδω και δυο μηνες εχω δει πολυ καλα αποτεελσμτα στα μπρατσα...Εχω αρχισιε επισης και διατροφη ογκου...Μπορειτε να μου πειτε στα ποοσα κιλα να παω για να ξεκινησω μετα γραμμωση???62???Επισης μετα την γραμμωση στα ποσα κιλα 8α σταματησω?8α τα κανω ολα ταυτοχρονα μετα για να διατηρησω μυες?Ευχαριστω...

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Νίκο δεν υπάρχει στάνταρ νούμερο να σου πει κανείς. Αυτό θα το δεις μόνος σου στον καθρέφτη. Μόνο πρόσεχε μη κάνεις το λάθος και βάλεις πολύ λίπος. Οι μυς δεν μπαίνουν από τη μια μερα στην άλλη. Γι αυτό μην αγχώνεσαι, συγκεντρώσου στις προπονήσεις, στο σωστό φαγητό και θα έρθει και ο όγκος.

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default ogos

    Να ρωτησω λιγο κατι ακομα...Επισης εχω ακουσει οτι καθε μυικη ομαδα πρεπει να την γυμναζω ξεχωριστα?Αν γυμναζω ξεχωριστα καθε μυικη ομαδα τοτε η προπονηση μου θα δειαρκει 10 λεπτα...Θα εχει ομως αποτελεμστα γιατι δεν ειναι λιγο μια φορα την εβδομαδα?

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Ελπιζω αυτην την φορα να μ απαντησετε...Λοιπον επειτα απο 2-3 μηνες γυμναστικη 5 φορες την εβδομαδα(βαρακια 4 kg-πουσαπς-κοιλιακοι-ραχιαιοι-ελαλτηρια-μνοζυγο)+ 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβια με σωστη και καλη διατροφη(ημουνα 54 κιλα εφτασα τα 57.5)εφτασα να κανω 3-4 ελξεις και 12 πουσαπς ενω ειχα ξεκινησει κανοντασ 1 ελξη και 5 πουσαπς(τοτε τα εκναα λαθοςτωρα τα κανω σωστα).Εδω και κανα μηνα σχεδον εχω κολησει στις 3-4 ελξεις και στα 12 πουσαπς... Μηπως πρπεει να αλλαξω το προγραμμα μου?Επισης κατι τελευταιο...μηπως φταιει που εχω κολλησει στις ελξεις επειδη δνε γυμναζω πολυ πλατη-ομοους και εχουνε μεινει λιγο πισω σε σχεση με χερια(που ειναι λιγο πιο δυναατα)???Ευχαριστω η απαντηση σας θα μου ειναι χρησιμη...


 
Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για Όγκο...
    By DerSieger in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-07, 06:42
  2. Συμβουλές Για Όγκο
    By proti-man in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 04:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •