Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19

Thread: Rope climbing

  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-10-09
    Location
    A8HNA, alex-, Greece.
    Posts
    92

    Default Rope climbing

    Aνεβασμα σε σχοινι , ειναι μια εξαιρετικη και δυσκολη ασκηση .ποιες μυικες ομαδες δουλεύουν? ποια αθληματα την χρησιμοποιούν και γιατι ? Ποια η διαφορά με TA pulls ups ? ακουω γνωμες......

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-12
    Posts
    2

    Default

    δουλευουν οι ιδιες μυικες ομαδες με τα pull ups...βεβαια ανεβενει η δυσκολια γιατι δεν κρατας κατι σταθερο πχ την μπαρα που τραβιεσε αλλα σκινι...επισης αν δεν χρησιμοποιεις καθολου τα ποδια αλλα μονο τα χερια απετει πολυ μεγαλυτερη δυναμη σαν να κανεις pull ups με ενα χερι..αυτα ξερω..οποιος γνωριζει ας μας ενημερωσει περετερο

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Παιδιά, ας κοιτάζουμε λίγο ημερομηνίες πριν απαντήσουμε. Το συγκεκριμένο είναι πριν 3 χρόνια.

    Παρεπιπτόντως φοβερή άσκηση η συγκεκριμένη!!!

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Παιδιά, ας κοιτάζουμε λίγο ημερομηνίες πριν απαντήσουμε. Το συγκεκριμένο είναι πριν 3 χρόνια.

    Παρεπιπτόντως φοβερή άσκηση η συγκεκριμένη!!!
    Μα πανω γραφει πως σημερα στις 3.25 το ποσταρε ο jimakos0

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ghnatubb View Post
    Μα πανω γραφει πως σημερα στις 3.25 το ποσταρε ο jimakos0

    Χαχαχα δίκιο έχεις φίλε! Δικό μου λάθος, το μάτι μου πήγε στην ημερομηνία εγγραφής του παιδιού

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χαχαχα δίκιο έχεις φίλε! Δικό μου λάθος, το μάτι μου πήγε στην ημερομηνία εγγραφής του παιδιού
    Manoula δε εδωσα σημασια σημερα και βραχυκυκλωσες
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Manoula δε εδωσα σημασια σημερα και βραχυκυκλωσες

    Kαρφώθηκα

  8. #8
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    χαχαχαχαχαχ αχ βρε Ειρηνη δεν αντεξα να μην γελασωω! αχαχα με συγχωρεις!!

    Σορρυ για το οφφ τοπικ.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαρφώθηκα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    χαχαχαχαχαχ αχ βρε Ειρηνη δεν αντεξα να μην γελασωω! αχαχα με συγχωρεις!!

    Σορρυ για το οφφ τοπικ.

    Δεν πειράζει γελάστε ελεύθερα, χαχα!!! Το χρειαζόμαστε κι αυτό.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    δεν ειναι το ιδιο πραγμα με pull ups, ειναι πολυ ποιο δυσκολο, και λαμβανουν μερος περισσοτερες μυικες ομαδες. το χρησιμοποιουν για προπονηση οσοι ασχολουνται με την αναρριχηση και την ορειβασια, τα οποια θεωρουνται αθληματα, και μπορεις να παρεις περισσοτερες πληροφοριες στο eooa.gr Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης.
    σαν γυμναστικη μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη, αλλα δεν μεγαλωνει μυς, δινει δυναμη στο πανω μερος του σωματος. τωρα αυτο μπορει να μην το εκφραζω σωστα, αλλα στην πραξη, επειδη υπαρχει μεγαλη επαναληψη, καις τους μυς σε σημειο που δεν μπορεις να ξυστεις. φαντασου κατι σαν τους αθλητες που κανουν κρικους. δυνατο κορμι χωρις φουσκωματα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν πειράζει γελάστε ελεύθερα, χαχα!!! Το χρειαζόμαστε κι αυτό.
    Ετσι ....! Καιρος να αναγνωριστει το κοινωνικο μου εργο εδω μεσα που σε αυτους τους δυσκολους καιρους σας προσφερω απλετο χαμογελο .......Ευχαριστω ευχαριστω ! Παρακαλω τη διευθυνση διπλα στο advanced να προστεθει ....laugh maker
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Ετσι ....! Καιρος να αναγνωριστει το κοινωνικο μου εργο εδω μεσα που σε αυτους τους δυσκολους καιρους σας προσφερω απλετο χαμογελο .......Ευχαριστω ευχαριστω ! Παρακαλω τη διευθυνση διπλα στο advanced να προστεθει ....laugh maker
    χαχαχαχ
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by zerdes View Post
    δεν ειναι το ιδιο πραγμα με pull ups, ειναι πολυ ποιο δυσκολο, και λαμβανουν μερος περισσοτερες μυικες ομαδες. το χρησιμοποιουν για προπονηση οσοι ασχολουνται με την αναρριχηση και την ορειβασια, τα οποια θεωρουνται αθληματα, και μπορεις να παρεις περισσοτερες πληροφοριες στο eooa.gr Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης.
    σαν γυμναστικη μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη, αλλα δεν μεγαλωνει μυς, δινει δυναμη στο πανω μερος του σωματος. τωρα αυτο μπορει να μην το εκφραζω σωστα, αλλα στην πραξη, επειδη υπαρχει μεγαλη επαναληψη, καις τους μυς σε σημειο που δεν μπορεις να ξυστεις. φαντασου κατι σαν τους αθλητες που κανουν κρικους. δυνατο κορμι χωρις φουσκωματα.

    Άρα αυτή η άσκηση είναι πιο πολύ ως ένα μέσο ενδυνάμωσης και όχι μυικής υπερτροφίας. Βέβαια μπορούμε να την εντάξουμε στο πρόγραμμά μας, θα βοηθήσει να ξεπεράσουμε πλατό κλπ..

    Υπάρχει και κάτι παρόμοιο, αυτή τη στιγμή δεν βρίσκω βίντεο να δείτε, ούτε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία, είναι κάτι σαν τινάγματα σκοινιών. Φανταστείτε να κρατάτε με τα χέρια σας 2 άκρες χοντρών σκοινιών και να τα τινάζεται. Τρομερή άσκηση.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ok το βρήκα



  16. #16
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ok το βρήκα


    Καλα αυτο πρεπει να ναι τερμα κουραστικο μιλαμε...!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  17. #17
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ελα ρε συ αυτη την ασκηση την κανω καθε βδομαδα με τη κυρα μου οταν καθομαστε ο ενας απεναντη στον αλλον και τεντωνουμε - τιναζουμε τα σεντονια
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  18. #18
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Εγω προσπαθησα προχθές να ανέβω σε ενα climbing rope και σχεδον απετυχα.Αυτο που παρατήρησα ειναι 1.μοιαζει σαν να κανεις pull ups με το ενα χερι και μετα με το άλλο,2.το σχοινι γλιστράει και η λαβή σου δεν ειναι σταθερή,οποτε θελει δυνατη λαβη.

    Αλλά όλη η αλήθεια είναι οτι το σχοινί ήταν αυτοσχέδιο,δλδ το ειχα φτιάξει μονος μου με 4 σχοινια ενωμενα,και δεν ειχε καλη λαβή και δευτερον,οτι προσπαθησα να ανέβω καθιστος με τα ποδια σε σχήμα L,οπότε δύσκολα τα πραγματα

    Παντως μου φανηκε πολυ δυνατη ασκηση γτ χρειαζόμουν πολυ δυναμη για να ανέβω όσο ανέβηκα και σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα επαγγελματικο climbing rope,σαν αυτα του crossfit.Με κρικο ταβανιου το δοκιμασα.

    Και επειδη το εψαξα,υπαρχουν πολυ τυποι σχοινιων,πχ δε μπορεις να δοκιμασεις καραβοσχοινια,γτ καθενα φτιαχνετε για διαφορετικο λογο,πχ τα καραβοσχοινα ειναι μεγαλα αλλα επιπλεουν,αλλα κρατουν την ταλαντωση πιο πολυ,άλλα έχουν διαφορετικα υλικά και δεν γλιστρανε κ.ο.κ
    Last edited by nikos nikos; 19-04-12 at 01:36.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    21-09-10
    Location
    ΚΟΡΩΠΙ
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by jimakos0 View Post
    Aνεβασμα σε σχοινι , ειναι μια εξαιρετικη και δυσκολη ασκηση .ποιες μυικες ομαδες δουλεύουν? ποια αθληματα την χρησιμοποιούν και γιατι ? Ποια η διαφορά με TA pulls ups ? ακουω γνωμες......
    Ως πρωην αθλητης της παλης και του τζουντο,μπορω να απαντησω οτι οι αθλητες των παραπανω αθληματων την χρησιμοποιουν πολυ για να αναπτυξουν δυνατη λαβη (πιασιμο-κρατημα) με τις παλαμες τους, που τους βοηθα να εχουν σταθεροτητα στις λαβες τους,και δυναμη στα χερια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rock climbing video
    By psirro in forum Off Topic
    Replies: 3
    Last Post: 14-06-08, 07:06
  2. indoor climbing
    By DerSieger in forum Off Topic
    Replies: 26
    Last Post: 20-06-07, 08:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •