Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 47
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Cool ερωτηση διατροφης

    hello θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το whey π διαβαζω συνεχεισ στο forum.προσπαθω να φτιαξω μια διατροφη.

  2. #2
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Πρωτεινουλα!!! Υπαρχουν παρα πολλες ! Εγω πηρα μια με γευση σοκολατα και θα καταναλωνεται ως μεταπροπονητικο αμεσως μετα, τις ημερες που εχω τα βαρη!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    καθαρή πρωτεΐνη ορού γάλακτος
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδια.εχω μιαμισι βδομαδα π εχω ξεκινησει γυμναστηριο και η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβαινω ν φαω οσο χρειαζεται.συμπληρωμα να ξεκινησω απο τωρα η να περιμενω ν περασουν κανα δυο μηνες να παρω τ κολαει.?παπακι περιττο να σ πω οτι με αυτα π γραφεις στο ημερολογιο με βοηθας πολυ κ λυνοντα κ δικες μ αποριες.το φορουμ ειναι πολυ χρησιμο.

  5. #5
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Το φορουμ ειναι πλουτοπαραγωγικη πηγη χχαχχαχαχαα εαν δεν προλαβαινεις να φας κ να κανεις πολλα κ μικρα γευματα εφυγες για πρωτεινη, θα σου λυσει τα χερια ! Διαλεξε καμια με αγαπημενη σου γευση κιολας χιχι θα σου φαινεται σαν γλυκο.
    Αντε παμε παμε ολοι δυνατα!

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Το γεγονος οτι ειναι ευκολη - φτηνη λυση (whey) μη σας παρασυρει στη παγιδα να την προτιματε εναντη στερεας τροφης η οποια ειναι αναντικαταστατη..
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    με τη δουλεια π κανω δυστηχως δε προλαβαινω ν φαω σωστα γευματα κ κανω προπονηση παντα απογευμα οποτε θα με βολευει μετα ν φαω αυτο π δεν εχω κ ορεξη γ φαγητο.αυτη ποσο στοιχιζει πανω κατω κ ποσο καιρο κραταει.την τρως μια φορα?μετα τα βαρη?

  8. #8
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Εγω πηρα τη myofusion σοκολατα τη διαλυεις σε νερο γινεται σαν μιλκο! εχει καμια 30 ευρω και τοσες δοσεις βγαινουν , εχει δοσομετρητη μεσα. Παιρνω μονο μετα τα βαρη τις μερες που παω gym. Αμεσως μολις τελειωσω δηλαδη. Ουτε με επρηξε ουτε τιποτα που φοβομουνα για πρηξιμο κοιλιας. Καλα λιγες μερες εχω αλλα σου μιλαω παντα με τα δικα μου μεχρι τωρα δεδομενα. Οποτε θα με βγαλει ενα μηνα λιγο παραπανω.
    Υπαρχει και σε γιγας συσκευασια που εχει 60αρι.
    Δεν εχεις ορεξη για φαγητο??πωπω πως ζηλευω εγω μονιμως την ταινια εχω

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    καλα μονο μετα το γυμν δεν εχω δε ξερω γτ μ κοβεται η ορεξη.για σοκολατες δυστηχως εχω παντα αν και τις εκοψα τελειως.εγω παω 6 φορες την εβδομαδα θα παιρνω καθε μερα?πολυ δεν ειναι?sorry γ τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι νεα στο χωρο.

  10. #10
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    6 φορες τη βδομαδα για αρχη νομιζω ειναι πολυ, μηπως κουραστεις και τα παρατησεις? τι προγραμμα ακολουθεις?
    εγω προσωπικα μονο εκεινες τις μερες που παω θα την καταναλωνω, οχι κ τις 7 μερες της εβδομαδας...

    αχ αυτο με τις σοκολατες σε καταλαβαινωωωωωω απολυτα!!!!τι να κανουμε θα κανουμε κουραγιο...!

  11. #11
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Πας 6 φορες την βδομαδα και κανεις βαρη??Γιατι αν κανεις βαρη 6 φορες ειναι παρα πολλες..
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    κανω κ powervibe ενδιαμεσα οποτε δεν ειναι καθε μερα βαρη.αυτη τη βδομαδα τελειωνουν κ δε θα τα ανανεωσω γτ αποτι μ λενε
    ειναι χασιμο χρονου.κανω καθε μερα διαδρομο μιση ωρα πριν και μιση μετα.και κανα τεταρτο ελληπτικο η ποδηλατο.ακολουθω το thread της καρδουλας
    και κανω τον κυκλο για αρχη δηλαδη το πρωτο επιπεδο με οχι πολλα κιλα γ να μαθω τις ασκησεις αλλα αρκετα ωστε να με ποιανουν.κανω 3 σετ των 15 σε ολα.αυτο μ ειπαν στο gym. ο γυμναστης που ειναι εκει
    μου ειπε σε αλλες τρις προπονησεις θα μ βγαλει προγραμμα αλλα μ λενε πως οι γυμναστες βγαζουν οτι να ναι.εσυ τ βγαλες μονη σου?ακουω τοσα κ απο τοσους π δεν ξερω τι να κανω.μολις τελειωσουν τα vibe θα κανω 2 μερες ξεκουραση γ να μην εξοντονομαι αν κ μ αρεσει παρα πολυ κ δεν νομιζω να τ βαρεθω.

  13. #13
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Αν ειναι οταν σου βγαλει το προγραμμα ο γυμναστης ανεβασε το εδω για να το δουμε ολοι μαζι.Και ξεκουρασου και καμια μερα απο τον διαδρομο βρε Μπετυ θα κλαταρεις! Καθε μερα 1 ωρα τρεξιμο ειναι παρα πολυ..
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  14. #14
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Συμφωνω απολυτα με τον Αγγελο εμενα το τρεξιμο καθε μερα μου εκαψε μεν λιπος απο τα ποδια , αλλα μ χαλασε τα γονατα ...
    Κι εγω της Καρδουλας ακολουθω αλλα επειδη εκανα χρονια βαρη παλιοτερα - κ τα παρατησα το ζωον- περασα τωρα στο πιο προχωρημενο , απο οτι φαινεται οι μυες μου δεν επαθαν αμνησια θυμηθηκαν πολυ γρηγορα.
    μη κανεις τιποτα οτι σου δωσουν απο κει ,ανεβασε το να το δουν κ τα παιδια πρωτα

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    ετοιμα προγραμματα εχουν και τα δινουν σε ολο τον κοσμο.ανεβασε το εδω οταν στο δωσει να σου κανουν τα παιδια διορθωσεις και μετα απο λιγο καιρο θα δεις τι δουλευει καλα για σενα και θα μπορεις να το φτιαξεις και μονη σου

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    καλα μη φανταστεις και τρεξιμο.Πολυ γρηγορο περπατημα κανω ωστε να με καψουν τα ποδια κ πολυ λιγο τρεξιμο γτ με κουραζει πολυ κ θα κλαταρω καμια ωρα πανω στο διαδρομο και θα γινω ρομπα.αλλα μηπως το κανω τζαμπα?γτ δε θελω ν χασω κιλα??οσο για το προγραμμα αυτο μου ειπε κ μενα φιλος μου, οτι δινουν τα ιδια σε ολους.επισης ειπα πως δεν θελω να κανω πλαγιους γτ διαβασα εδω πως μεγαλωνει τη μεση κ το ιδιο μ ειπε κ
    αυτος ο φιλος μ κ στο gym μου ειπε πως αυτο δεν ισχυει.

  17. #17
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Δε το κανεις τσαμπα εκατο φορες κανε πολυ γρηγορο περπατημα κ παιξε κ με ανηφορα αν θες.....εγω αυτο κανω... ανεβαζω κατεβαζω την κλιση...
    Οσο για τους πλαγιους σε μενα τουλαχιστον δε μεγαλωσε η μεση....Βεβαια δε κανεις πολλα για τους πλαγιους(ασκησεις εννοω). Παντα ομως παιζει ρολο και τι τρως και να πινεις πολυ νερο για να μην εχεις κατακρατηση...

  18. #18
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Σε γενικες γραμμες οι πλαγιοι σου μεγαλωνουν την μεση.Αλλα παιζουν κ αλλα ρολο σε αυτο.Π.χ τα κιλα που φορτωνεις.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  19. #19
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by MPETY View Post
    κανω καθε μερα διαδρομο μιση ωρα πριν και μιση μετα
    εννοεις μιση ωρα αεροβιο,μετα βαρη και μετα μιση ωρα αεροβιο?

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    ναι μιση ωρα πριν αεροβιο και μιση μετα.αλλα οχι πολυ τρεξιμο,γρηγορο περπατημα.κακο αυτο?

  21. #21
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Μιση ωρα πριν τα βαρη ειναι παρα πολυ ωρα, το καλυτερο ειναι να κανεις ζεσταμα 5-10 λεπτα. Μπορεις μετα τα βαρη καθε βδομαδα να αυξανεις το αεροβιο σου κατα 5 λεπτα μεχρι να φτασεις τα 45 λεπτα συνολο.

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    ναι το σκεφτομουν και γω γιατι δε θελω να χασω και κιλα.

  23. #23
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Και το πιο σημαντικο ειναι οτι θα κουραστεις και δε θα μπορεσεις να "τσιτωσεις " μετα στα βαρη...

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    ευχαριστω πολυ δικιο εχεις.κατι αλλο βλεπω στο thread πως βαρη πρεπει να κανουμε 3 φορες την εβδομαδα,τις αλλες μερες εσυ τι κανεις?κανεις αυτα τα ομαδικα?εγω τωρα κανω τα vibe λλα οταν τελειωσουν?

  25. #25
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το πιο σημαντικό είναι το εξής: κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη γιατί μπορούμε ευκολότερα να χρησιμοποιήσουμε το σωματικό λίπος ως καύσιμο, αφού πριν έχουμε κάνει προπόνηση με βάρη και έχουμε "εξαντλήσει" άλλες μορφές ενέργειας.

    Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει πως χρονικά, δύο τύποι αερόβιας μου έχουν δουλέψει: η πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι και η αερόβια μετά τα βάρη. Στα πρώτα μου γυμναστηριακά χρόνια έκανα 20 λεπτά πριν τα βάρη και άλλα 30 μετά, με αποτέλεσμα να τρώω 2 με 2,5 ώρες στο γυμναστήριο, να κουράζομαι πάρα πολύ και τελικά να μη βλέπω το αποτέλεσμα που ήθελα.

    Η διάρκεια της αερόβιας, ο τρόπος που γίνεται αυτή (προσωπικά προτιμώ το γρήγορο περπάτημα με ανηφόρα) θα σε βοηθήσει να κάψεις όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος και να χάσεις λίγο βάρος.

    Στους πλάγιους που λες, οι κοιλιακοί χρειάζονται πάνω απ' όλα διατροφή και αερόβια για να καεί το λίπος που τους καλύπτει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #26
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by MPETY View Post
    ευχαριστω πολυ δικιο εχεις.κατι αλλο βλεπω στο thread πως βαρη πρεπει να κανουμε 3 φορες την εβδομαδα,τις αλλες μερες εσυ τι κανεις?κανεις αυτα τα ομαδικα?εγω τωρα κανω τα vibe λλα οταν τελειωσουν?
    Εαν εννοείς το πρόγραμμα που έχει γράψει η Ειρήνη, τότε γράφει στο τέλος πως τις μέρες που δε κάνεις βάρη κάνεις αερόβια! Εσύ θα μπορούσες να βάλεις κοιλιακούς εκείνες τις μέρες, ώστε να κάνεις κοιλιακούς-αερόβια και τις άλλες μέρες βάρη-αερόβια.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #27
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Ακριβως συμφωνω απολυτα , αεροβιο . Και εγω προτιμω γρηγορο περπατημα ανηφορα δεν τρεχω πια λογω γονατου ,και ποδηλατο. Σπανιότερα, κοτσάρω και λίγο ελλειπτικό!! Τα ομαδικά τα έχω κόψει πια ,μια που με ρωτας, στο δικό μου σωμα προσωπικα δε δουλεψαν καθολου και μου ανοιγαν και την ορεξη χειροτερα...Μονο με τα βαρη καταλαβαινω να κανω ουσιαστικη δουλεια.

  28. #28
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Και κοιλιακους πολυ σωστα τα λεει παραπανω ο φιλος μας mazda6. Εγώ κανω 2 φορες τη βδομαδα απο ενα τεταρτο την καθε φορα, κι ενα πενταλεπτακι ραχιαιους. Οπως μου ειπαν τα παιδια του φορουμ 2 με 3 φορες, παραπανω δεν εχει ουσια, τους καις ειναι σα να μην κανεις τιποτα.Με αεροβιο και προσοχη στη μάσα θα φανουν

  29. #29
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μια σημείωση εδώ: εγώ μιλάω με όρους προπόνησης για τους κοιλιακούς. Τους μετράω με set, επαναλήψεις και κιλά (ασκήσεις με βάρη κάνω), όπως ακριβώς με το υπόλοιπο σώμα. Και όπως ακριβώς κάνουμε το πολύ δύο φορές την εβδομάδα το υπόλοιπο σώμα, είναι καλό να μένουμε και στους κοιλιακούς σε 2 ή 3 φορές την εβδομάδα.

    Δεν τους μετράω δηλαδή με λεπτά της ώρας...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-03-12
    Posts
    36

    Default

    ωραια θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.και γω γρηγορο περπατημα κανω στην ανηφορα.και καθε μερα κανα 10 λεπτο στεπ γ τον πωπω.χαχα.
    να σας γραψω κ μια διατροφη π εβγαλα να μ πειτε γνωμες να ξαναπω οτι στοχος μ ειναι η γραμμωση κ λιγο ογκος.δε θελω ν χασω βαρος.
    λοιπον
    1ο γευμα πρωι 4 κουτ σουπας κουακερ με γαλα πρασινο (τα βραζω μαζι)
    μετα απο καμια ωρα πινω μαυρο τσαι με λιγο γαλα δε μ αρεσει ο καφες ευτυχως

    2ο γευμα γιαουρτακι 1,5% με κανα μηλο η καμια φραουλα

    3ο γευμα κοτοπουλο η ψαρι βραστο η ψητο με καστανο ρυζι η βραστη πατατα
    προπονηση
    4ο γευμα μπανανα

    5ο κοτοπουλο η ψαρι με σαλατα

    τα γλυκα τα βγαλα τελειως. μονο τις δυσκολες μερες μπορει να φαω το γιαουρτι με το κακαο π λεει η καρδουλα.τις μερες π δεν προλαβαινω να τα φαω ολα γτ ειναι και πολλα μετα την προπονηση θα αντικαταστησω τα 2 γευματα με συμπληρωμα πρωτεινης.αυτο ειναι ok?
    αυτα


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση για συμπλήρωμα διατροφής
    By Cocalol in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 15-02-12, 16:50
  2. Ερώτηση Για Συμπληρώματα Διατροφής
    By christakos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 07-08-11, 18:49
  3. Ερώτηση : Συμπλήρωμα Διατροφής.
    By Δημήτρης in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-11, 19:46
  4. Συνδιασμός προπονησεων...και μια ερωτηση διατροφής
    By Frostgale in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-11, 17:11
  5. Ερώτηση Για Συμπληρώματα Διατροφής
    By John_Vam in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-11, 21:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •