Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default SOS συσχετιση πονου στο καλαμι με ενοχληση στην μεση

    οπως εχω αναφερει και σε παλιοτερα ποστ εδω και 2 μηνες περιπου εχω ενα τρελο καψιμο στην αριστερη κνημη(μπροστα στο καλαμι,το δεξι ποδι ειναι το δυνατο μου και εχουνε μια μικρη διαφορα σε μυικοτητα)που με εμποδιζει να τρεξω συνεχομενα για πανω απο 10 λεπτα.στην συνεχεια αν το ζορισω η περιοχη αυτη καιγεται και νιωθω πολυ βαρυ το συγκεκριμενο σημειο.επισης εχω μια ενοχληση στην μεση,σαν να νιωθω τους ραχιαιους μου.δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω.ακομα κ οταν περπαταω νιωθω τους ραχιαιους μου και γενικοτερα την ολη περιοχη λιγο βαρια.συζητησα το προβλημα μου σχετικα με την μεση με εναν γυμναστη και μου συνεστησε να κανω ραχιαιους και κοιλιακους τους οποιους ειχα να γυμνασω απο τελη αυγουστου.(θεωρουσα (λανθασμενα?) οτι αρκουν αρσεις θανατου και squat για την εκγυμναση τους.)εδω και 2 μερες παιρνω καποια αντιφλεγμονωδη αναλγητικα (biofenac και norgestic)τα οποια μου συνεστησε ο γιατρος που επισκεφτηκα.επισης εκανα ακτινογραφιες σε κνημη και μεση χωρις να φαινεται κατι ανησυχητικο.αυριο πρωι εχω παλι ραντεβου με τον γιατρο.πραγματικα εχω αρχισει να ανησυχω.εκανα 10 μερες αποχη απο βαρη και αεροβια αλλα το προβλημα μου δεν διορθωθηκε.μονο με το περπατημα ενιωθα οτι επιβαρυνα την μεση μου.να αναφερω οτι δεν ποναω,δεν εχω νιωσει κανεναν πονο στην μεση.απλα αισ8ανομαι εντονα τους ραχιαιους μου.

  2. #2
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    ποιο ''προβλημα'' σου εμφανιστηκε 1ο;

  3. #3
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    το προβλημα με την κνημη

  4. #4
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    σιγουρα ο γιατρος θα σου δωσει καλυτερη εξηγηση,
    αλλα προσωπικα, για την κνημη που λες εγω υποπτευομαι τενοντιτιδα προσθιου κνημιαιου, που δινει συμπτωματα στο σημειο που λες (μπροστα στο καλαμι και σου εμφανιζεται μετα απο δραστηριοτητα), ρωτησε τον γιατρο σου για αυτο το ενδεχομενο αν θες.
    για ραχιαιους θολο τοπιο, μηπως λογω προβληματος κνημης αλλαξες τον τροπο βαδισης σου και επιβαρυνεις τους ραχιαιους;

  5. #5
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Εάν συσχετιζόταν ο πόνος με πρόβλημα στη μέση λόγω κήλης για παράδειγμα, θα είχες ενοχλήσεις και πιο ψηλά στο πόδι, στο μηρό και τον γλουτό.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    01-02-12
    Location
    Κυπρος
    Posts
    11

    Default

    Παρομοιο πονο στην κνημη ειχα πριν 2 χρονια οταν εκανα skipping(σχινακη) στο οποιο υπερχρησιμοποιειται το εν λογο σημειο και με τον συνδυασμο παγου και ξεκουρασης περασε(φυσικα 15 χρονων θεραπευεσαι στο πι κε φi)

    Υ.Γ Ψαξε περιοστιτιδα στο google να δεις αν ταιριαζουν τα συμπτωματα

  7. #7
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    κοιταξα στο ιντερνετ για περιοστιτιδα και τενοντιτιδα και εχω ακριβως τα συμπτωματα που περιγραφει.παρολ'αυτα σημερα ο γιατρος μου ειπε πως η μεση ειναι υπευθυνη για τον πονο στην κνημη.δεν μου εξηγησε γιατι και νομιζω οτι βαριοτανε να ασχοληθει.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    τελικα θα κανω μαγνητικη σε λιγο καιρο να δω τι ακριβως παιζει.με τα αντιφλεγμονωδη που παιρνω παω καλυτερα αλλα παλι σημερα στην προπονηση οι ραχιαιοι μου πρηστικαν επικινδυνα μετα απο squat και αρσεις θανατου.το γεγονος οτι ειχα να κανω ραχιαιους απομονωτικα μπορει να οδηγησε στην αποδυναμωση τους?παρολο που εκανα squat και deadlifts?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ενόχληση Στην Πλάτη
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 11-06-16, 16:08
  2. Ενόχληση στη μέση
    By gsisr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-11, 12:46
  3. Ενόχληση στη μέση ;
    By stathis23 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 19-06-11, 12:05
  4. Ενόχληση Στη Μέση
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 16-03-10, 22:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •