Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-03-11
    Posts
    5

    Default αυξηση σε μυικο ιστο??

    καλημερα!
    σημερα το πρωι εκανα λιπομετρηση για πρωτη φορα και ενω νομιζα πως ειμαι 52 μισο με 53 κιλα η ζυγαρια εδειξε
    50,900 η διατροφολογος μου ειπε οτι μπορω να παρω ακομα 2 με τρια κιλα σε μυς και θα ηθελα συμβουλη για το
    τι να αλλαξω ωστε να παρω τουλαχιστον 1!
    να σας πω τις μετρησεις που μου εβγαλε.
    καταρχην ειμαι 1,58 50,9 κιλα 32 ετων ασχολουμαι με βαρη απο τα 25 μου κανω διατροφη με καποια διαστηματα που σταματαω και ειμαι πιο ελαστικη γιατι καπου κουραζομαι..!.να σας πω τις μετρησεις μου ειναι μυικη μαζα 20,4 λιπος 19% fat mass 9.7k ποσοστο νερου 30% ποσοστο μυς 11%.
    θελω λοιπον να παω σε κιλα 52 τουλαχιστον.
    και κατι αλλο το λιπος μου ειναι καλο η να πεσω κιαλλο?
    ευχομαι να μην σας μπερδεψα..
    ευχαριστω!!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλημέρα!

    Απ'ότι κατάλαβα, ο στόχος σου είναι να πάρεις μυικό ιστό. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με το να συνεχίσεις να κάνεις βάρη και να το υποστηρίζεις με τη διατροφή σου η οποία πρέπει να κυμαίνεται ελαφρά υπερ-θερμιδική.
    Μην κολλάς σε αριθμό ζυγαριάς, ο καθρέφτης είναι ο καλύτερος οδηγός για να δεις πότε θα φτάσεις εκεί που θες.
    Χρειάζεται όμως συνέπεια στις προπονήσεις σου και στη διατροφή σου αν θες να δεις αποτέλεσμα!


    Quote Originally Posted by KORG View Post
    η διατροφολογος μου ειπε οτι μπορω να παρω ακομα 2 με τρια κιλα σε μυς και θα ηθελα συμβουλη για το
    τι να αλλαξω ωστε να παρω τουλαχιστον 1!
    Ρώτα την πως μπορείς να τα πάρεις τα 2-3 κιλά σε μύες γιατί εμείς οι κακομοίρες παιδευόμαστε χρόνια

    Η αύξηση μάζας δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση.. Θέλει κόπο και χρόνο!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς ήρθες!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-03-11
    Posts
    5

    Default

    χαχαχχαχα!το ξερω δεν ειναι ευκολο!
    το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα πρεπει να παρω συμπληρωμα πρωτεινης..
    δεν παιρνω τωρα γενικα παιρνω 2 μηνες το χρονο και σταματαω.τωρα θα παρω ξανα!
    να γραψω την διατροφη που κανω μηπως με βοηθησεις λιγακι..!
    ευχαριστω!!!
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλημέρα!

    Απ'ότι κατάλαβα, ο στόχος σου είναι να πάρεις μυικό ιστό. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με το να συνεχίσεις να κάνεις βάρη και να το υποστηρίζεις με τη διατροφή σου η οποία πρέπει να κυμαίνεται ελαφρά υπερ-θερμιδική.
    Μην κολλάς σε αριθμό ζυγαριάς, ο καθρέφτης είναι ο καλύτερος οδηγός για να δεις πότε θα φτάσεις εκεί που θες.
    Χρειάζεται όμως συνέπεια στις προπονήσεις σου και στη διατροφή σου αν θες να δεις αποτέλεσμα!




    Ρώτα την πως μπορείς να τα πάρεις τα 2-3 κιλά σε μύες γιατί εμείς οι κακομοίρες παιδευόμαστε χρόνια

    Η αύξηση μάζας δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση.. Θέλει κόπο και χρόνο!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Πραγματικα ειναι πιο δυσκολο για μας τις γυναικες να παρουμε κιλα σε καθαρους μυες....Σιγουρα πρεπει να δωσεις εμφαση και στη διατροφη σου

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Η ταπεινη γνωμη ενος αρσενικου ειναι οτι σε αυτα τα κιλα που ειναι η φιλη μας το να παρει 2-3 κιλα εστω και λιπος δεν ειναι τραγικο ισα ισα που στρογγυλευουν οι καμπυλες Ημαρτον με τους μυς......αφηστε κατι και για μας
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όπως έγραψε και η Ειρήνη παραπάνω, το κλειδί βρίσκεται στη διατροφή σου. Η απόκτηση μυικού ιστού και γενικά ποιτοικών κιλών, είναι μια χρονοβόρα διαδικασία η οποία βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό στη διατροφή.

    Είναι πολύ εύκολο να πάρεις 2 κιλά: κάτσε και φάε για 4-5 μέρες ότι θέλεις, όπως πίτσες, πιτόγυρα, βάφλες και παγωτά και θα πάρεις άνετα αυτά τα κιλά. Το ζήτημα όμως βρίσκεται αλλού και υπάρχει ένα "μπακαλίστικο" κόλπο για να καταλαβαίνεις πως κάνεις καλή δουλειά: η αργή και σταθερή, όχι η απότομη δηλαδή, αύξηση κιλών.

    Προσοχή λοιπόν στη διατροφή και μη βιαστείς πάνω απ' όλα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-03-11
    Posts
    5

    Default

    ναι το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο..κοιτοντας τον καθρευτη και οχι την ζυγαρια(δεν δινω ιδιαιτερη βαση απλα ηξερα πανω κατω οτι ειμαι στα 52 με 53) στα ποδια ειμαι μια χαρα και σε ογκο και σε μυς δεν θελω παραπανω απο την μεση και πανω απλα ηθελα λιγο παραπανω κοψιμο οχι ογκο δεν ειμαι αδυνατη εχω και ανοιχτη πλατη και χερια γενικα .λιγο παραπανω πως να το πω γραμμωση?
    μηπως ειναι λαθος το αυξηση σε μυς που σας εγραψα?
    ευχαριστω για την βοηθεια..

  9. #9
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Εμένα πάντως τα 51 κιλά με 1,58 ύψος μια χαρά μου φαίνονται. Κι εγώ προσπαθώ να πάρω βάρος αλλά είμαι 52 και 1,70.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by KORG View Post
    ναι το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο..κοιτοντας τον καθρευτη και οχι την ζυγαρια(δεν δινω ιδιαιτερη βαση απλα ηξερα πανω κατω οτι ειμαι στα 52 με 53) στα ποδια ειμαι μια χαρα και σε ογκο και σε μυς δεν θελω παραπανω απο την μεση και πανω απλα ηθελα λιγο παραπανω κοψιμο οχι ογκο δεν ειμαι αδυνατη εχω και ανοιχτη πλατη και χερια γενικα .λιγο παραπανω πως να το πω γραμμωση?
    μηπως ειναι λαθος το αυξηση σε μυς που σας εγραψα?
    ευχαριστω για την βοηθεια..
    Το να καθαρίσεις λίγο παραπάνω (γιατί για να γραμμώσεις είναι μια διαδικασία που δε τη καταλαβαίνουμε πολλοί. Η γράμμωση ακριβώς με την έννοια του όρου, σημαίνει ένα πολύ ψηλό επίπεδο φυσικής κατάστασης, όπως αυτό που έχουν οι κοπέλες στα avatar των κοριτσιων), είναι πάλι μια διαδικασία που θα δώσεις βάση στη διατροφή.

    Όσο πιο καθαρά τρως, όσο πιο ποιοτικά και αυστηρά, τόσο περισσότερο θα δείχνεις καλύτερα και θα καθαρίζεις. Είναι μια κατάσταση που θα οδηγήσει σε απώλεια κιλών, όμως οπτικά θα φαίνεσαι πάρα πολύ καλύτερα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-03-11
    Posts
    5

    Default

    οχι δεν θελω τοσο πολυ..!!!ναι να καθαρισω εννοω..οκ καταλαβα θα προσεξω την διατροφη μου περισσοτερο και βλεπουμε!ευχαριστω πολυ!
    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Το να καθαρίσεις λίγο παραπάνω (γιατί για να γραμμώσεις είναι μια διαδικασία που δε τη καταλαβαίνουμε πολλοί. Η γράμμωση ακριβώς με την έννοια του όρου, σημαίνει ένα πολύ ψηλό επίπεδο φυσικής κατάστασης, όπως αυτό που έχουν οι κοπέλες στα avatar των κοριτσιων), είναι πάλι μια διαδικασία που θα δώσεις βάση στη διατροφή.

    Όσο πιο καθαρά τρως, όσο πιο ποιοτικά και αυστηρά, τόσο περισσότερο θα δείχνεις καλύτερα και θα καθαρίζεις. Είναι μια κατάσταση που θα οδηγήσει σε απώλεια κιλών, όμως οπτικά θα φαίνεσαι πάρα πολύ καλύτερα!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυικο πιασιμο
    By vaggelis321 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 02-10-11, 14:25
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53
  3. Μυικό Πρήξιμο
    By Pavlakos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 13-08-10, 11:11
  4. Μυικό Πιάσιμο
    By odysseas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-06, 20:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •