Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 45
  1. #1
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Exclamation Καταναλωση αλκοολ με χρηση πρωτεινης βλαπτει?

    Χαιρετε! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Κανω προπονηση (ΜΜΑ δλδ πολυ αεροβιο) 6 φορες την εβδομαδα και θα ηθελα να να σας ρωτησω. Μετα απο καθε προπονηση πινω 30g πρωτεινη μαζι με νερο σχεδον 250ml (αν παιζει ρολο). Αν πινω αλκοολ υπαρχει περιπτωση να με βλαψει σε καποιον τομεα? Προπονηση τελειωνω καιτα τις 11μμ αρα το αλκοολ ερχετε το πολυ μετα απο κανα 2ωρω. Τι μου προτεινετε?

    Ευχαριστω εκ των προταιων ;)

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να μη πίνεις αλκοόλ. Κάποια πράγματα στο bodybuilding, όπως και στο σωστό μαχητή του MMA θέλω να πιστεύω, δε συμβαδίζουν.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Μην πίνεις αλκοόλ φίλε μου
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  4. #4
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by Byron93 View Post
    Μην πίνεις αλκοόλ φίλε μου
    Okay φιλε, θα ακολουθησω την συμβουλη σου.

  5. #5
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Billakos_MMA_Fighter View Post
    Χαιρετε! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Κανω προπονηση (ΜΜΑ δλδ πολυ αεροβιο) 6 φορες την εβδομαδα και θα ηθελα να να σας ρωτησω. Μετα απο καθε προπονηση πινω 30g πρωτεινη μαζι με νερο σχεδον 250ml (αν παιζει ρολο). Αν πινω αλκοολ υπαρχει περιπτωση να με βλαψει σε καποιον τομεα? Προπονηση τελειωνω καιτα τις 11μμ αρα το αλκοολ ερχετε το πολυ μετα απο κανα 2ωρω. Τι μου προτεινετε?

    Ευχαριστω εκ των προταιων ;)
    Eλα ρε Μπιλι.Δεν υπαρχει λογος να πινεις αλκοολ.Οσο μπορεις μειωσε το αν επινες Η ακομα καλυτερα κοψτο.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  6. #6

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Καθιστε ρε παιδια και εγω πεινω αλκοολ.... Περα οτι το αλκοολ βλαπτει απο μονο του το ξερουμε ολοι... Το παιδι απο οτι καταλαβα ρωταει αν ο συνδιασμος προτεινης με αλκοολ μπορει να σου κανει κακο....

  7. #7
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δεν έχεις πρόβλημα με το αλκοόλ και την πρωτεΐνη. Πιες (υπεύθυνα) ή μη πίνεις, επειδή το θες, μη καταπιέζεσαι από τα 18.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    196

    Default

    ΜΗΝ πίνεις αλκοόλ φίλε.

  9. #9
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Να μην πίνεις χαζοποτά. Να πίνεις τσιπουράκι χωρίς γλυκάνισο και καμιά καλή μπυρίτσα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Να μην πίνεις χαζοποτά. Να πίνεις τσιπουράκι χωρίς γλυκάνισο και καμιά καλή μπυρίτσα.
    ΓΑΤΑΚΙΑ !!! Επαληθευομαι και με συνταγη γιατρου.....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Να μην πίνεις χαζοποτά. Να πίνεις τσιπουράκι χωρίς γλυκάνισο και καμιά καλή μπυρίτσα.
    Γιατί είναι και πολύ έξυπνο ποτό το τσίπουρο, η μεγαλύτερη εκμετάλλευση σκουπιδιών σε βάρος των Ελλήνων, μαζί με τα λουκάνικα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Γιατί είναι και πολύ έξυπνο ποτό το τσίπουρο, η μεγαλύτερη εκμετάλλευση σκουπιδιών σε βάρος των Ελλήνων, μαζί με τα λουκάνικα.
    Εξαρτάται. Εάν είσαι άσχετος πίνεις ό,τι τσαμπουροσαβούρα σου πλασάρει ο καθένας. Υπάρχουν αποστάγματα σταφυλιού που δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από πανάκριβα ''εισαγόμενα'' με υψηλές περγαμηνές....
    Και όσον αφορά τα λουκάνικα, ξανά, εάν παίρνεις απ'οπου να 'ναι, ε ναι, θα φας ό,τι μύτες αυτιά και δέρματα ''πετάνε'' οι χασάπηδες.... Έλα να δοκιμάσεις τα λουκάνικα που φτιάχνω σπίτι μου με κοτοπουλάκι, βασιλικό και λιαστή ντομάτα και το ξανασυζητάμε.

  13. #13
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Χαλαραααα ....!!! Η ζωη θελει και λιγο σαβουρα , η πολυ ποιοτητα βλαπτει...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  14. #14
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    το αλκοολ αν δεν κανω λάθος είναι υδατανθρακας ετσι;
    Εκτος απο το κακο που κανει το ποτο δεν βλεπω αλλο κακο σε συνδυασμο με την πρωτείνη. Φυσικα δεν νομιζω να είναι καλος υδατανθρακας οπως η βρωμη ή το μαυρο ρύζι κλπ... Καλο είναι να αποφευγεται αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα παθεις κατι αν πιεις μια δυο φορες.

    Δηλαδη αυτο που θελω να πω είναι οτι το ιδιο κακο θα κανει είτε πιεις πρωτείνη είτε όχι...
    Last edited by ggeorge; 25-03-12 at 11:29.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Εξαρτάται. Εάν είσαι άσχετος πίνεις ό,τι τσαμπουροσαβούρα σου πλασάρει ο καθένας. Υπάρχουν αποστάγματα σταφυλιού που δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από πανάκριβα ''εισαγόμενα'' με υψηλές περγαμηνές....
    Και όσον αφορά τα λουκάνικα, ξανά, εάν παίρνεις απ'οπου να 'ναι, ε ναι, θα φας ό,τι μύτες αυτιά και δέρματα ''πετάνε'' οι χασάπηδες.... Έλα να δοκιμάσεις τα λουκάνικα που φτιάχνω σπίτι μου με κοτοπουλάκι, βασιλικό και λιαστή ντομάτα και το ξανασυζητάμε.
    Μα το τσίπουρο δεν είναι απόσταγμα σταφυλιού, είναι υπολείμματα(όχι λόγω φημών που κυκλοφορούν, officially, το τσίπουρο είναι υπολείμματα) της απόσταξης του σταφυλιού. Ο μόνος λόγος που υπήρξε η ιδέα του τσίπουρου είναι επειδή κάποιος ήταν αρκετά τσιγγούνης ώστε να πουλάει ακόμα και τα υπολείμματα και επειδή βρέθηκε και κάποιος να τα αγοράσει. Και ο μόνος λόγος που πίνεται το τσίπουρο, είναι επειδή μας μάθανε να το πίνουμε οι πρόγονοί μας, αν δώσεις τσίπουρο σε έναν αντικειμενικό κριτή, θα το φτύσει.
    Υπάρχουν χώρες που παράγουν πολλές φορές πολλαπλάσιο κρασί από την Ελλάδα κι όμως τα υπολείμματα τα πετάνε (δηλαδή αν οι Έλληνες παραγωγοί είναι 1 φορά κερδισμένοι από το τσίπουρο οι Ιταλοί θα ήταν 10). Γιατί; Γιατί οι χώρες που παράγουν κρασί εξάγουν και ένα μεγάλο μέρος του, και αν αρχίσουν να κάνουν τα υπολείμματα ποτό, θα τους χαλάσει το όνομα.
    Για τα λουκάνικά σου, πάσο.

  16. #16
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by UltraB View Post
    Καθιστε ρε παιδια και εγω πεινω αλκοολ.... Περα οτι το αλκοολ βλαπτει απο μονο του το ξερουμε ολοι... Το παιδι απο οτι καταλαβα ρωταει αν ο συνδιασμος προτεινης με αλκοολ μπορει να σου κανει κακο....
    Ναι φιλε αυτο ακριβως ρωτησα ;)

  17. #17
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Δεν έχεις πρόβλημα με το αλκοόλ και την πρωτεΐνη. Πιες (υπεύθυνα) ή μη πίνεις, επειδή το θες, μη καταπιέζεσαι από τα 18.
    Ειμαι 21.........

  18. #18
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Τον συνδιασμο πρωτεινης και αλκοολ τον θεωρησα κακο, γιατι τον συσχετησα με τον συνδιασμο αλοοκλ + αντιβιωση. Μου ιχαν πει οτι αν παρω ενα χαπι και μετα πιω ποτο, ειναι σαν να μην πειρα το χαπι γιατι το ενα αντιδραει αντιθετα απο το αλλο.

    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας ;)

  19. #19
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Ο οργανισμός αντολαμβάνεται το αλκοολ σα δηλητήριο και η πρώτη προτεραιότητά του είναι να το αποβάλλει. Σταματά λοιπόν σε σημαντικό βαθμό τις υπόλοιπες δραστηριότητες (τη πρωτεινοσύνθεση μεταξύ αυτών) και δουλεύει για την αποβολή.

    Με άλλα λόγια αλκοόλ και πρωτείνη σημαίνει οτι μεγάλο μέρος της πρωτείνης θα γίνει λίπος.

  20. #20
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Ο οργανισμός αντολαμβάνεται το αλκοολ σα δηλητήριο και η πρώτη προτεραιότητά του είναι να το αποβάλλει. Σταματά λοιπόν σε σημαντικό βαθμό τις υπόλοιπες δραστηριότητες (τη πρωτεινοσύνθεση μεταξύ αυτών) και δουλεύει για την αποβολή.

    Με άλλα λόγια αλκοόλ και πρωτείνη σημαίνει οτι μεγάλο μέρος της πρωτείνης θα γίνει λίπος.
    Φιλε σε ευχαριστω, ηταν πολυ χρησιμη πληροφορια ;)

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-05-12
    Posts
    2

    Default

    ολα ειναι στο σικωτι .το χειμειο μας , γι ατην αντιβιωση που ρωτησες πριν υσχιουν τα εξης: ερχεται η αντιβιωση και στον σωμα και το σικωτι την μεταβαλει στην δραστικη ουσια που πρεπει να ενεργησει... ετσι και γιαυτο οταν ενα γιατρος δινει αντιβιωτικα σου πρωτηνει και τι να τρως η να μην τρως τρως,ετσι δυναμωνει ηδραστικη ουσια που παραγει το σικωτι.οσο αφορα το αλκοολ...εαν περνει καποιο χειμικο πχ πρωτεινη το επιβαρηνεις το συκωτι να δουλευει περισοτερο,στηνπεριπτωση της αντιβιωσεις το συκωτι σε συνδιασμο μετο αλκοολ δεν μεταβολιζει γρηγορα την αντιβιωση και ετσι εχει σαν αποτελεσμα να επειβαδυνει την δραση της πχ εαν ηταν να παραγει μεσα σε 6 ωρες την δραση την το κανει σε 12 ωρες, ετσι ενα ποτηρι δεν κανει κακο εαν το ειπιαμε καταλαθος,τωρα εαν πινεις καθημερινα μαζι με τη αντιβιωση τοτε το συκωτι αλλαζει λειτουργια και αντι να μεταβολιζει το αλκοολ απο το αιμα το ενιχειη με περισσοτερη κρεατινηνη και τοτε αρχιζει η κυρωση του συκωτιου και η κακη λΕιτουργια των νεφρων.ΟΠΟΤΕ εχουμε και λεμε, η θα πινεις ενα ποτηρακη την εβδομαδα η θα κοψεις την πρωτεινη. εαν πινεις καθημερινα δυνατο αλκοολ τοτε χεις προβλημα ,πρωτο συπτωμα θα χανεις κιλα αντι να περνεις.....

  22. #22
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-05-12
    Posts
    2

    Default

    Tην αντιβίωση τη παίρνουμε κάθε 6, 8 ή 12 ώρες γιατί η δράση του κάθε χαπιού καλύπτει εκείνες τις ώρες όταν καταναλώνουμε αλκοόλ ταυτόχρονα μεταβολίζουμε πιο γρήγορα τις ουσίες που περιέχει η αντιβίωση οπότε εκείνες τις ώρες ο οργανισμός μένει ακάλυπτος κ επιτρέπει στους μικροοργανισμούς που τον ταλαιπωρούν να ανασυνταχθούν.η αντιβιωση μεταβολιζεται στη συκωτι,οπως και η αλκοολη.αν παιρνεις ηδη αντιβιωση αυτη δεσμευει τα ενζυμα στο συκωτι,με αποτελεσμα να μην μπορει να μεταβολιστει η αλκοολη και να δημιουργειται αθροιση της στον οργανισμο

  23. #23
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    εγώ όταν παίρνω supps δεν πίνω..γιατί τα supps τα παίρνεις θεωρητικά μαζί με τέλεια διατροφή για να αγγίξεις την τελειότητα..δλδ για σοβαρή δουλειά να στο πω πολύ απλά..όταν δεν παίρνω πίνω ένα ποτάκι!!

  24. #24
    Bodybuilding Newbie musclepro's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by Raf View Post
    εγώ όταν παίρνω supps δεν πίνω..γιατί τα supps τα παίρνεις θεωρητικά μαζί με τέλεια διατροφή για να αγγίξεις την τελειότητα..δλδ για σοβαρή δουλειά να στο πω πολύ απλά..όταν δεν παίρνω πίνω ένα ποτάκι!!
    +1 ακριβώς
    i have to eat eat eat eat

  25. #25
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by Raf View Post
    εγώ όταν παίρνω supps δεν πίνω..γιατί τα supps τα παίρνεις θεωρητικά μαζί με τέλεια διατροφή για να αγγίξεις την τελειότητα..δλδ για σοβαρή δουλειά να στο πω πολύ απλά..όταν δεν παίρνω πίνω ένα ποτάκι!!
    Φιλαρακο εξηγησε μου τι ειναι το supps plz ;)

  26. #26
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    συμπληρώματα
    Gym Motivation: www.facebook.com/hardcoregymmotivation

  27. #27
    Banned New Member
    Join Date
    12-03-12
    Location
    Greece
    Posts
    70

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    συμπληρώματα
    Η δικια μου θεωρια λεει οτι αν κατι (το τσιγαρο, το αλκοολ, το κοκκινηστο) σε ανεβαζει ψυχολογικα ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις, γιατι θα αισθανθεις καλυτερα, ασχέτος αν ειναι "καλο" για την υγεια ή οχι. Εγω παιζω με τις ωρες PRO 2012 ακομη και αν αυτο καταπατα το ωραριο του υπνου μου ή του διαβασματος για την σχολη, μονο και μονο επειδη αν του αντισταθω θα το εχω στο νου μου για το υπολοιπο της ημερας. Με το να στερεις απο τον εαυτο σου πραγματα τα οποια θα τα σκευτεσε συνεχως και θα σου βασανιζουν το μυαλο τοτε και παλι αυτο ειναι ενα μειων για τον οργανισμο σου, ο οποιος δεν θα τραβαει στην πρποπονηση και δεν θα μπορει να ανταπεξελθει στη καθημερινοτητα, γιατι θα εχει θεση σαν πρωτεροτητα αυτο που του στερησες και οχι την προπονηση. Και τελος να πω οτι σηγουρα πρεπει να υπραξουν θυσιες για να πετηχεις εναν μεγαλο στοχο, το θεμα ειναι κατα ποσο ψυλα θελει να φτασει ο καθενας μας.......

  28. #28
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλημέρα..έχεις δίκιο σε αυτό που λες..αν κάτι το θες τόσο κάντο για να μην το σκέφτεσαι μετά..απλά μας ρώτησες και εμείς σου απαντήσαμε ο καθένας ξεχωριστά..άμα θες να πιεις κάντο δεν υπάρχει πρόβλημα απλά μας ρώτησες και σου είπαμε πως έχει..!!

  29. #29
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Προσωπική γνώμη και πάντα φιλική..
    Τα συμπληρώματα και το αλκοόλ δεν πάνε μαζί. Δεν είμαι ειδικός-χημικός ή οτιδήποτε άλλο..αλλά η λογική μου λέει ότι συπληρώματα παίρνουμε όταν έχουμε καθαρίσει τη διατροφή μας και χρειαζόμαστε μία ακόμα extra βοήθεια..δηλαδη συμπλήρωματα..
    τώρα καθαρή διατροφή και αλκοόλ δεν συμβαδίζουν και το ξέρεις..και προφανώς δεν μιλάω για εξαιρέσεις του κανόνα..
    Φιλικά πάντα!

  30. #30
    Junior Bodybuilder soul's Avatar
    Join Date
    17-05-12
    Posts
    149

    Default

    και γω συμφωνω με τα παιδια για την χρηση συμπληρωματων,βεβαια μπορω να καταλαβω να σπας το προγραμμα με κανα παγωτο η μια μπιρα αλλα το τσιγαρο φιλε μου δεν παει με τον αθλητισμο..


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Κατανάλωση Πρωτεϊνης Πριν Τον Ύπνο Βελτιώνει Την Ανάρρωση
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 17-03-12, 16:09
  2. χρηση πρωτεινης ογκου και κρεατινης ταυτοχρονα
    By iceman91 in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 4
    Last Post: 06-11-11, 14:48
  3. Ημερησια Καταναλωση Πρωτεινης
    By jimbliz in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-11, 23:14
  4. Χρήση ΖΜΑ & αλκοόλ
    By juniorjack in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-10, 14:01
  5. Κατανάλωση Συμπληρώματος Πρωτεϊνης Χωρίς Παύση;
    By oklo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 26-06-10, 23:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •