Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-05-12
    Posts
    1

    Question Βοηθεια με Αρχαριο για Διατροφη Ογκου

    Καλησπερα παιδες ειμαι νεος στο forum σας και βρηκα την αφορμη να γραφτω επειδη με ενδιαφερει να αυξησω τον σωματικο μου ογκο.
    Καταρχας θα ηθελα να πω οτι ειμαι 17 χρονων εχω υψος 1.80 και ειμαι μονο 67 κιλα ( απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα λεπτος ημουν) τελοσπαντων ειδα το ποστ "Οδηγός Διατροφής/Υπολογισμός Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών" και υπολογισα οτι εχω
    BMR=1768.3
    Θερμιδες Συντηρησης: 2740.865 (πηγαινω 4 φορες γυμναστηριο συνηθως την βδομαδα)
    Ο στοχος μου ειναι να καταναλωνω 3490.865 θερμιδες/ημερα ωστε να παιρνω 3 κιλα τον μηνα
    Ακολουθωντας μια αναλογια 30/50/20 εβγαλα τα εξης:
    1048 θερμιδες απο πρωτεϊνες αρα 262γρ περιπου
    1746 θερμιδες απο υδατανθρακες 437γρ περιπου
    698 θερμιδες απο λιπαρα 77γρ περιπου

    Και θετω το ερωτημα τωρα...μηπως υπαρχει καποια ετοιμη διατροφη απο καποιον περιπου σ'αυτες τις αναλογιες..
    ή θα μπορουσατε να μου προτεινεται καποια?(δεν βαριεμαι να φτιαξω μονος αλλα δεν ξερω ποση αναλογια εχει το καθε φαγητο σε πρωτεϊνες υδατανθρακες και λιπαρα και ηλπιζα να με βοηθησετε ως πιο εμπειρη).Ευχαριστω οποιον ασχοληθει με το θεμα μου.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ Αντώνη.

    Οι θερμίδες που έχεις σαν στόχο, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ !! Δε μπορεί να διαχειριστεί το σώμα σου τόσο μεγάλο θερμιδικό πλεόνασμα. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 3000 θερμίδες.

    Τα μάκρος, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν τώρα. Απλά φρόντισε να τρως ποικιλία τροφών. Κρεατικά, ψάρια, πουλερικά, σαλάτες, ελαιόλαδο, και γενικά καθαρές-υγιεινές τροφές.

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.



    Έτοιμη διατροφή δεν ξέρω αν υπάρχει ακριβώς στο φόρουμ, αλλά μπορείς να βοηθηθείς από εδώ :

    Πίνακες Σύστασης Τροφίμων
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member darksniper87's Avatar
    Join Date
    05-05-11
    Location
    Κύπρος
    Posts
    56

    Default

    Αν θες εύκολο τρόπο για να βγάλεις το πρόγραμμα διατροφής μπορείς να χρησιμοποιήσεις το myfitnesspal.com όπου εκεί έχει έτοιμα τα θρεπτικά συστατικά των φαγητών και μπορείς εύκολα να κάνεις τις ανάλογες τροποποιήσεις.
    Όπως είπε και ο cuban είναι πολλές οι θερμίδες που έβαλες για στόχο. Πιστεύω 500 θερμίδες έξτρα είναι υπερ αρκετές για αύξηση μυικής μάζας και λιγότερη αύξηση ποσοστού λίπους.
    Τώρα για τα κιλά που θα βάλεις την εβδομάδα εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (γονίδια, γυμναστική,...). Εσύ θα τρως τις έξτρα θερμίδες για να αναβολική δράση και απ'εκεί και πέρα αν έχεις θέληση, γυμνάζεσε σωστά και δίνεις τον καλύτερο σου εαυτό στο γυμναστήριο τότε θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα, ειδικά αν είσαι πρωτάρης. Ειδάλιως, όλες αυτές οι έξτρα θερμίδες θα σου κάτσουνε λίπος και στο τέλος θα είσαι χειρότερος απ'ότι άρχισες.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    20-11-11
    Posts
    72

    Default

    παιδια ειναι λαθος να εχει τοσες παραπανω επειδη θα τις αυξησει ξαφνικα? η γενικα ειναι λαθος? π.χ αν εγω εχω διατροφη εδω και μηνες με 250 θερμιδες παραπανω και μετα αυξησω στις 500 και μετα στις 700 ειναι λαθος?και θα βαλω αρκετο λιπος? ακομα κι αν ειναι οσο πιο καθαρη διατροφη γινεται?

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γενικά είναι λάθος να κάνεις ακραίες αυξομειώσεις θερμίδων. Ζορίζεις το σώμα σου ζωρίς λόγο. Αν ανεβάσεις τόσο πολύ τις θερμίδες σου, επειδή δε θα χρειάζονται όλες, πολλές από αυτές θα αποθηκευτούν σαν λίπος.

    Τις θερμίδες σου τις αυξάνεις όταν παρατηρήσεις στασιμότητα για αρκετό διάστημα (4-5 βδομάδες), και εφόσον οι υπόλοιποι παράγοντες (υγεία, προπόνηση, ξεκούραση) είναι σωστά ρυθμισμένοι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή όγκου για αρχάριο
    By LittleO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 22-07-11, 17:15
  2. Απορίες σχετικά με διατροφή όγκου για αρχάριο
    By hayate in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-11, 14:51
  3. Διατροφή Όγκου Για Αρχάριο - Γνώμες;
    By dimitris95 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 36
    Last Post: 27-02-11, 21:00
  4. Διατροφή όγκου bodybuilding για αρχάριο!
    By adamz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-11, 03:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •