Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie aineias's Avatar
    Join Date
    20-03-12
    Posts
    5

    Default Αδυνάτισμα, μειωση χοληστερινης, γράμμωση

    Γεια σας, είμαι νέος στο φορουμ και θα ήθελα τις συμβουλες σας.

    Εδω και 5 χρόνια το γρηγορο φαγητο , τα γλυκα και η ελλειψη γυμναστικης μου δημιουργησαν υψηλη χοληστερινη. Ειμαι 30 ετων ,1,78, 87 κιλα τωρα αλλα πριν εναμιση μηνα ημουν 94. Η χοληστερινη μου πριν απο 5 χρονια και σταδιακα στις μετρησεις σε αυτα τα χρονια ειχε την εξης πορεια 340,300,280,241,276,242. Απο λαμποργκινι που τριακοσαριζα εβαλα κοφτη και το τελευταιο νουμερο ειναι μονο επειδη εκοψα τα εξω. Τωρα με την βοηθεια του διατροφολογου ξεκινησα εδω και μια εβδομαδα διατροφη για χασιμο βαρους και ηδη εχασα το πρωτο κιλο. Μου εδωσε συμπληρωμα krill oil γιατι κανει καλο στην μειωση της χοληστερολης παρα πανω απο καποιο κοινο ιχθυελαιο. Το παν ειναι να αποφυγω τα χαπια απο τοσο νεος.
    Τωρα στο θεμα μας ... Επειδη κανω την προσπαθεια να βελτιωσω μεταβολισμο, να χασω βαρος, ειπα ας μην το κανω μονο για την χοληστερινη αλλα να φτιαχτω κιολας και να γυρισω σελιδα οσο ειναι νωρις για να μην καταληξω καρδιοχειρουργημενος.
    Η διαιτολογος μου δεν κρινει απαραιτητο να παρω συμπληρωμα whey πρωτεινη γιατι εχουμε ισορροπημενη διατροφη στο φαγητο. Απο την αλλη τις περισσοτερες φορες το δεκατιανο μου δεν μπορω να το παρω γιατι εκεινη την ωρα τελειωνω το γυμναστηριο και ετσι απο το πρωινο πηγαινω κατευθειαν στο μεσημεριανο.
    Αν υποθεσουμε οτι παιρνω καποιο συμπληρωμα πρωτεινης ποιο θα ηταν αυτο και ποσα scoop , διαβαζω μερικα στην συσταση μιλανε για χοληστερολη. Μονο η whey isolate της warriorlab δεν λεει τιποτα για χοληστερινη ουτε ναι ουτε οχι και η hydrowhey Platinum της ON δεν εχει το διευκρινιζει , τουλαχιστον απο αυτες που εψαξα.
    Δεν ξερω ποια ταιριαζει για μένα και αν πρεπει να παρω απο τοσο νωρις, η αν πρεπει να αδυνατισω πρωτα. Γυμναζομαι σχεδον ενα μηνα τωρα σε γυμναστηριο.Οποιον και να ρωτησω απο γιατρους και διατροφολογους ειναι εναντια στα ¨κουβαδακια¨ . Απο την αλλη αν παιρνω μονο ενα scoop καπακι μετα την προπονηση θα γινει δουλεια η θα ειναι μονο στο μυαλο μου σαν την σουπερμαντολινη του Βουτσα στην παλια ελληνικη κωμωδια;

    Συγνωμη αν σας κουρασα.

    ΥΓ δεν θελω να γινω τουμπανο ....τυμπανακι μικρο για τα παιδια ναι... Να φαινεται οτι γυμναζομαι , να γραμμωσουν οι μυς.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    εμπιστευσου τον διατροφολογο σου και συνεχισε το πλανο που σου εχει δωσει, δεν θα κανει κακο στη χοληστερινη σου αμα βαλεις 1 σκουπ Whey μετα την προπονηση, βασικα ειναι αρκετα καλη επιλογη γιατι θελουμε κατι που θα απορροφηθει αμεσα και η πρωτεινη σε σκονη ειναι παρα πολυ καλη επιλογη. συζητησε το με τον διατροφολογο και ρωτησε τον γιατι πιστευει οτι δεν ειναι καλη ιδεα για μετα την προπονηση?.. σε αυτο το σταδιο ομως με 1 μηνα προπονηση κακο δεν θα κανει, αλλα δεν χρειαζεται... οποτε εγω θα ελεγα να το αφησεις για πιο μετα που θα εχεις καποιο διαστημα στο γυμναστηριο και στην διατροφη που σ εχει δωσει ο ειδικος

    ρωτα τον αμα ξερει και για την νιασινη , ειναι συμπληρωμα που το πιστευουν πολλοι οτι κανει καλο στη χοληστερινη , κανε ενα search απο περιεργεια αν θες, πατα Niacin και μην κοιτας αυτα που λενε Flush free.

    προσεξε τη διατροφη που σ εχουν δωσει, κανε Αεροβια και ολα θα πανε καλα... Ιχθυελαια , krill oil Κλπ καλο κανουν, κοιταξε και νιασινη που σου ειπα αλλα θα εισαι οκ
    Last edited by stathis23; 26-03-12 at 00:54.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie aineias's Avatar
    Join Date
    20-03-12
    Posts
    5

    Default

    Το θέμα είναι ποια whey γιατί δεν ξέρω ποια να διαλέξω αν τυχόν και πάρω, καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω παρα να πάρω καμια σαβουρα

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Φίλε μου καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, τα νουμεράκια που αναφέρεις και μάλιστα από την ηλικία των 25 είναι αρκετά υψηλά και δεν δικαιολογούνται μόνο από την κακή διατροφή.
    Μερικοί άνθρωποι έχουν γενετική προδιάθεση να εμφανίζουν υψηλές τιμές χοληστερίνης, ειδικά εάν έχουν στην οικογένειά τους άτομα με παρόμοιο πρόβλημα.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις πολλές φορές δε γίνεται να αποφύγεις και τη φαρμακευτική αγωγή εκτός από τη διατροφή.
    Μακάρι βέβαια να μην ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία και να πάνε όλα καλά.

  5. #5
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Κατ' αρχήν είμαι ομοιοπαθής. Είχα 320 και τώρα είμαι στο 170.

    Βασικότερο όλων η διατροφή. Τελείως εκτός (όσο το δυνατόν) κορεσμένα και τρανσ λιπαρά.΄Δηλαδή από πρωτείνη περισσότερο ασπράδια, cottage, κοτόπουλο στήθος, ψάρια και τέλος πάντως καθαρή πρωτείνη. Η διαιτητική χοληστερόλη έχει πολύ λιγότερη σγμασία, οπότε όποια πρωτείνη πάρεις το ίδιο είναι. Επίσης όχι τηγανιτά και οτιδήποτε έχει σχέση με ζάχαρη (ή ζάκχαρα). Βρώμη με γάλα 2% το πρωί. Η βρώμη ρίχνει τη χοληστερίνη.

    Δεύτερο αερόβια υψηλής έντασης. Όχι τρέξιμο στην αρχή. Βάλε το διάδρομο στο 10% και κάνε γρήγορο περπάτημα.

    Το σωματικό λίπος παίζει τεράστιο ρόλο. Όταν έπεσα κάτω από 15% η χοληστερίνη κυριολεκτικά καταποντίστηκε.

    Αν θες σπό συμπληρώματα πάρα EGCG και σκόρδο. H niacin είναι καλή αν την αντέχεις (γίνεσαι κατακόκκινος για 45 λεπτά). Μόνο η κανονική δουλεύει (όχι η flush free).

  6. #6
    Bodybuilding Newbie aineias's Avatar
    Join Date
    20-03-12
    Posts
    5

    Default

    Το σωματικό μου λίπος ειναι 26% μετα απο λιπομετρηση στην διατροφολογο και 28,9 στην περιοχή της κοιλιας. Άντε να δούμε ποτε θα φύγει αυτο

  7. #7
    Bodybuilding Newbie aineias's Avatar
    Join Date
    20-03-12
    Posts
    5

    Default

    Σήμερα μίλησα με τον γυμναστή στο γυμναστήριο που πάω και τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω μια πρωτείνη κατά προτίμηση την Hydrowhey της ON για μετά την προπόνηση μόνο, και μου είπε να χάσω λίγα ακόμα κιλά και μετά, γιατί λέει ο οργανισμός τρώει λίπος τώρα ενω αν πάρουμε πρωτείνη θα τρώει απο κεί και δεν θα χάνουμε κιλά και λίπος. Ισχύει αυτό;

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προσωπικά νομίζω ότι πρέπει να δεις τα πράγματα ρεαλλιστικά και ωμά. Αυτό περιλεμβάνει και το τι ορίζεις εσύ ως "γράμμωση". Γράμμωση κάνουμε όταν έχουμε μυς να γραμμώσουμε... εσύ με τη κακή διατορφή που έκανες και την έλλιψη άσκησης, προφανώς ούτε να γίνεις τούμπανο μπορείς (χρόνια και χρόνια προσπαθούμε και τίποτα ακόμη ), ούτε να γραμμώσεις. Καμιά σχέση με αυτούς τους όρους.

    Γνώμη μου λοιπόν είναι να αφήσεις κατα μέρος τα συμπληρώματα και να συνεχίσεις το διάβασμα και το αδυνάτισμα. Όταν χάσεις τα περιττά σου κιλά, που σημαίνει πως ίσως πρέπει να πέσεις ακόμη και στα 78, τότε μπορείς να συζητήσεις πιο σοβαρά με όρους μυικής ανάπτυξης και γράμμωσης.

    Εγώ πάλι νομίζω πως ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης ίσα ίσα μπορεί να βοηθήσει κάτι τέτοιο, όταν καταλάβεις πως θα το έχεις ακριβώς για να συμπληρώσεις μια ήδη σωστή και προσεγμένη διατροφή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie aineias's Avatar
    Join Date
    20-03-12
    Posts
    5

    Default

    Όταν λες διάβασμα τι εννοείς; για γράμμωση όταν λέω δεν σημαίνει οτι θα είμαι φέτες, απλά και ταπεινα να φαίνεται ένα ωραίο σώμα και όχι σαν κάτι αιθίοπες μαραθωνοδρόμους πετσι και κοκκαλο. Έχω ξανααδυνατίσει στο παρελθόν χωρίς γυμναστική και το αποτέλεσμα δεν ειναι οτι καλύτερο
    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Προσωπικά νομίζω ότι πρέπει να δεις τα πράγματα ρεαλλιστικά και ωμά. Αυτό περιλεμβάνει και το τι ορίζεις εσύ ως "γράμμωση". Γράμμωση κάνουμε όταν έχουμε μυς να γραμμώσουμε... εσύ με τη κακή διατορφή που έκανες και την έλλιψη άσκησης, προφανώς ούτε να γίνεις τούμπανο μπορείς (χρόνια και χρόνια προσπαθούμε και τίποτα ακόμη ), ούτε να γραμμώσεις. Καμιά σχέση με αυτούς τους όρους.

    Γνώμη μου λοιπόν είναι να αφήσεις κατα μέρος τα συμπληρώματα και να συνεχίσεις το διάβασμα και το αδυνάτισμα. Όταν χάσεις τα περιττά σου κιλά, που σημαίνει πως ίσως πρέπει να πέσεις ακόμη και στα 78, τότε μπορείς να συζητήσεις πιο σοβαρά με όρους μυικής ανάπτυξης και γράμμωσης.

    Εγώ πάλι νομίζω πως ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης ίσα ίσα μπορεί να βοηθήσει κάτι τέτοιο, όταν καταλάβεις πως θα το έχεις ακριβώς για να συμπληρώσεις μια ήδη σωστή και προσεγμένη διατροφή.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εννοώ πως από τη στιγμή που γράφτηκες εδώ, υπάρχει πληθώρα άρθρων στις ενότητες της διατροφής και της προπόνησης, που μπορεί να σου δώσει ένα μπούσουλα για να καταλάβεις σε ποιό δρόμο πρέπει να κινηθείς.

    Αυτά θα σε βοηθήσουν να αποφύγεις διάφορους "αστικούς μύθους" του στυλ "πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις είναι όγκος, λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις είναι γράμμωση". Το καρφί βέβαια αυτό το πετάω γι' αυτό που είπε ο γυμναστής στο γυμναστήριο που πας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα, μείωση λιπώδους ιστού και αύξηση μυικού.
    By shiba in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 15-08-11, 20:05
  2. Συμβουλές Για Αδυνάτισμα Και Γράμμωση
    By spalkman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 13-10-10, 21:45
  3. Διατροφή για γράμμωση και μείωση ποσοστού λίπους
    By virusakoSs in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-09, 17:25
  4. Γράμμωση και μείωση λίπους
    By despinav in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 08-04-08, 19:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •