Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Διάδρομος Για Κάψιμο Λίπους - Πόσο;

    Καλησπερα.Θελωντας απεγνωσμενα να χασω κοιλιακο λοιπος,κανω 60λεπτα διαδρομο(γρηγορο περπατημα) στο γυμναστηριο και 30λεπτα στο σπιτι το απογευμα αφου εχω διαδρομο.Κανω καλα η λαθος.ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Καλησπερα , Τι στοχευεις ως προς την απωλεια λιπους? Με τη διατροφη σου κινεισαι αναλογα?
    Προσωπικα σε μενα κατι τετοιο ειχε δουλεψει παλιοτερα πολυ ικανοποιητικα το εκανα για κανα διμηνο ..βεβαια εγω ειμαι και γυναικα στοχευα στους μηρους -γλουτους.

  3. #3

    Default

    Ναι με τη διατροφη μου νομιζω οτι ειμαι καλα.Να με σε κουραζω με το τι τρωω αλλα αν θελεις χαρα μου να σου αναφερω και να με συμβουλεψεις.

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Κακως κανεις τοσο πολυ αεροβια,60 λεπτακια 2-3(-4) φορες την εβδομαδα αρκουν.Για να χασεις λιπος κανε διατροφη.Το σωμα φκιαχνιεται στην κουζινα,δεν μπανα χτυπιεσαι στο γυμναστηριο,χωρις διατροφη θα δεις ελαχιστη αλλαγη απο αυτην που θα εβλεπες αν εκανες μια.

  5. #5
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Για να χασεις λιπος κανε διατροφη.Το σωμα φκιαχνιεται στην κουζινα,δεν μπανα χτυπιεσαι στο γυμναστηριο,χωρις διατροφη θα δεις ελαχιστη αλλαγη απο αυτην που θα εβλεπες αν εκανες μια.

    Ετσι ειναι τα πραγματα.....

  6. #6
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Για να στοχευσεις σε πιο γρηγορη απωλεια λιπους.

    1)Κανε μετα τα βαρη αεροβια.(Αν κανεις βαρη)
    2)Παιζει ρολο η ενταση δηλαδη χτυποι καρδιας.Οσο πιο ψηλα ειναι τοσο αυξανεται και η απωλεια λιπους.Γενικως κρατα τους παλμους ουτε πολυ ψηλα Ουτε πολυ χαμηλα.
    3)Καλη διατροφη.

    Καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  7. #7
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Οσο πιο ψηλα ειναι τοσο αυξανεται και η απωλεια λιπους.
    Δεν ισχύει.

    jimmyandrews κράτα χαμηλότερα την ένταση σε μια από τις δύο αερόβιες. Δες τη μια εκ των δύο σαν απλά να κάνεις μια δραστηριότητα για να μην είσαι στατικός και όχι σαν άσκηση.

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το 1 δεν είναι καλή ιδέα για έναν άνθρωπο 40 χρονών. Εκτός από θέμα χρόνου, μπορεί να τον ζορίσει και σωματικά.

    Το 2 είναι λάθος. Η καύση λίπους δεν αυξάνεται ανάλογα με τους χτύπους της καρδιάς. Μέσα σε ένα εύρος τιμών των παλμών, απλά προτιμάται από το σώμα το λίπος σαν καύσιμο. Από κάποιους παλμούς και μετά, εκτός από την επιβάρυνση στο κυκλοφορικό, δεν προσφέρει κάτι άλλο η αερόβια.

    Το 3 είναι πολύ γενικό κι αόριστο. Χρειάζεται πλήρη διατροφή, με ποικιλία διαφορετικών τροφών, ανάλογα με τις ανάγκες του, και χρονισμένη σύμφωνα με τις καθημερινές του ασχολίες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Δεν ισχύει.

    jimmyandrews κράτα χαμηλότερα την ένταση σε μια από τις δύο αερόβιες. Δες τη μια εκ των δύο σαν απλά να κάνεις μια δραστηριότητα για να μην είσαι στατικός και όχι σαν άσκηση.
    Δεν ισχυει οτι καις με παραπανω ενταση? Τοτε αν ηταν ετσι μονο με περπατημα θα καιγαμε αβερτα?Δηλαδη με χαμηλη ενταση.Δηλαδη δεν καις παραπανω οταν οι παλμοι σου ειναι πιο ψηλα?..
    Last edited by aggelos1994; 27-03-12 at 20:26.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Το 1 δεν είναι καλή ιδέα για έναν άνθρωπο 40 χρονών. Εκτός από θέμα χρόνου, μπορεί να τον ζορίσει και σωματικά.

    Το 2 είναι λάθος. Η καύση λίπους δεν αυξάνεται ανάλογα με τους χτύπους της καρδιάς. Μέσα σε ένα εύρος τιμών των παλμών, απλά προτιμάται από το σώμα το λίπος σαν καύσιμο. Από κάποιους παλμούς και μετά, εκτός από την επιβάρυνση στο κυκλοφορικό, δεν προσφέρει κάτι άλλο η αερόβια.

    Το 3 είναι πολύ γενικό κι αόριστο. Χρειάζεται πλήρη διατροφή, με ποικιλία διαφορετικών τροφών, ανάλογα με τις ανάγκες του, και χρονισμένη σύμφωνα με τις καθημερινές του ασχολίες.
    Δεν ηξερα οτι ηταν 40 χρονων κ δουλευε.

    Οπως ειπα παραπανω οι παλμοι να μην ειναι πολυ ψηλα οπως λες αλλα ουτε χαμηλα ωστε να καιει.

    Το τριτο το ειπα αοριστα.Αλλα αυτο εννοουσα!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Άλλο το πόσο καις, άλλο το πόσο λίπος καις. Μπορεί το πρώτο να αυξάνεται, αλλά το 2ο να μειώνεται, καθώς αυξάνεται η ένταση.

  12. #12
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Άλλο το πόσο καις, άλλο το πόσο λίπος καις. Μπορεί το πρώτο να αυξάνεται, αλλά το 2ο να μειώνεται, καθώς αυξάνεται η ένταση.
    Ωραια με καλυψες.Ευχαριστω!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-02-12
    Posts
    37

    Default

    Απο αυτα που εχω δει στους διαδρομους και στα ποδηλατα που εχω κανει μεχρις στιγμης στο γυμναστηριο για καποιον στην ηλικια των 20 περιπου το ευρος παλμων ειναι 125-145.Στο ευρος αυτο,ναι ισχυει οτι οσο πιο ψηλα τοσο πιο πολυ λιπος καις..Για τις αλλες ηλικιες δεν εχω προσεξει,αλλα αν θυμαμαι καλα μεχρι την ηλικια των 30 τα ορια του ευρουςαυξανονται,ενω μετα τα 40 αρχιζουν και πεφτουν. π.χ. (ενδεικτικες τιμες χωρις να ειναι οι σωστες) για εναν 30αρη το ευρος ειναι 130-150,ενω για εναν 40αρη 120-140.

  14. #14
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Galazios View Post
    Απο αυτα που εχω δει στους διαδρομους και στα ποδηλατα που εχω κανει μεχρις στιγμης στο γυμναστηριο για καποιον στην ηλικια των 20 περιπου το ευρος παλμων ειναι 125-145.Στο ευρος αυτο,ναι ισχυει οτι οσο πιο ψηλα τοσο πιο πολυ λιπος καις..Για τις αλλες ηλικιες δεν εχω προσεξει,αλλα αν θυμαμαι καλα μεχρι την ηλικια των 30 τα ορια του ευρουςαυξανονται,ενω μετα τα 40 αρχιζουν και πεφτουν. π.χ. (ενδεικτικες τιμες χωρις να ειναι οι σωστες) για εναν 30αρη το ευρος ειναι 130-150,ενω για εναν 40αρη 120-140.
    Εγω παντως οταν τρεχω οι παλμοι ειναι 170-180 συνηθως. Και ειμαι 18.Ανεβαινουν σταδιακα βεβαια δεν αρχιζουν απο τοσο ψηλα.Απο τους 100-110 φτανουν εκει.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Από τα 220 αφαίρεσε την ηλικία σου και ο,τι βρεις πολλαπλασίασε το με το 0,65 και κράτα αυτούς τους παλμούς, λίγο πάνω, λίγο κάτω. 170-180 είναι αναερόβια άσκηση.

  16. #16
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Από τα 220 αφαίρεσε την ηλικία σου και ο,τι βρεις πολλαπλασίασε το με το 0,65 και κράτα αυτούς τους παλμούς, λίγο πάνω, λίγο κάτω. 170-180 είναι αναερόβια άσκηση.
    130 βγηκαν.Μα φιλε μου με 130 παλμους δεν ιδρωνω καν.Λιγοι δεν ειναι?Αντε πες 140.Αλλα γιατι στα 170 ειναι αναεροβια?
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  17. #17
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αν θες να ιδρώσεις πιες 3 λίτρα νερό και μπες στη σάουνα, ίχνος λίπος δε θα φύγει όμως. Στα 170 είναι αναερόβια γιατί η άσκηση που απαιτεί 170 παλμούς είναι αναερόβια, de facto.

  18. #18
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Αν θες να ιδρώσεις πιες 3 λίτρα νερό και μπες στη σάουνα, ίχνος λίπος δε θα φύγει όμως. Στα 170 είναι αναερόβια γιατί η άσκηση που απαιτεί 170 παλμούς είναι αναερόβια, de facto.
    Ωραια !Σε κανα μηνα θα σου πω αν δουλευει το ιδιο και με 130 και με 170 παλμους.

    Οσο για την σαουνα ΛΟΛ.
    Last edited by aggelos1994; 27-03-12 at 21:01.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-03-12
    Posts
    3

    Default

    παιδια μπερδευτηκα..αλλο η αεροβια και αλλο η αναεροβια???ποια η διαφορα?

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ χονδρικά και απλά για να μη μπερδευόμαστε:

    Αερόβιος μηχανισμός είναι αυτός που δραστηριοποιείται κυρίως σε μυικές προσπάθειες αντοχής και ενεργοποιείται στην τυπική αερόβια προπόνηση. (δηλαδή η αερόβια που όλοι ξέρουμε).

    Αναερόβιος μηχανισμός κυρίως δραστηριοποιείται σε μυικές προσπάθειες ταχύτητας ή παρατεταμένης δύναμης (πχ στην τυπική προπόνηση με βάρη)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για κάψιμο λίπους
    By Μιχάλης in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-10, 00:14
  2. κάψιμο λίπους
    By k@stss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-09, 08:03
  3. Κάψιμο λίπους
    By paladin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-04, 00:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •