Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 39
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Ενόχληση στον αγκώνα

    Καλησπερα παιδια. Ξερω πως την πατησα...
    εκανα skull crushers και φορτωσα κιλα και στις τελευταιες 2 επαναληψεις ενοιωσα οτι ζοριζομαι με τον αγκωνα για να παει ι μπαρα τερμα πανω και στο τελος της κινησης κλειδωσα και τους αγκωνες.
    Απτην επομενη μερα και εδω και 5 μερες περιπου νοιωθω μια μικρη ενοχληση στον εναν αγκωνα. Οχι πονο ή κατι φοβερο,μια μικρη ενοχλησουλα μια στο τοσο.

    Εχει ξαναπαθει κανεις κατι παρομοιο;

    Ειπα για μερικες μερες ακομα να αφησω το ανω σωμα για να το ξεκουρασω λιγο.
    Get big or die trying!

  2. #2

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    αν μπορεις ξεκουρασου λιγο... και απο εδω και περα κανε πολυ καλο ζεσταμα και κανε περισσοτερα σετ προθερμανση για να μην το ξαναπαθεις...

  3. #3
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Και προφανως δε θελει να "κλειδωνω" τους αγκωνες σε ασκησεις σαν αυτη... παρα να αφηνω μια μικρηηηη κλιση.
    Get big or die trying!

  4. #4

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Και προφανως δε θελει να "κλειδωνω" τους αγκωνες σε ασκησεις σαν αυτη... παρα να αφηνω μια μικρηηηη κλιση.
    Ακριβως ειδικα προσεχε στο στηθος που φωρτονουμε πολλα κιλλα να ην κλειδωνεις αγκονες για λιγο καιρο...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Επισης στις βυθισεις κλειδωνω παντα τους αγκωνες. Μηπως κανω κακως και εκει;
    Get big or die trying!

  6. #6
    Ratamahatta's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Location
    αχαρνες
    Posts
    390

    Default

    ατιμο πραγμα αυτοι οι αγκωνες , ειναι απο τα σημεια που ειναι επιρρεπη σε ενοχλησεις-τραυματισμους
    κατα καιρους ειχα πονους μεχρι που ανακαλυψα ποιες ασκησεις με ενοχλουν τις εκοψα και απο τοτε ειμαι ο.κ
    θα σου προτεινα το ιδιο

  7. #7
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Όντως ατιμοι οι αγκώνες..Εγώ έχω πρόβλημα στον δεξί αγκώνα στις γαλλικές πιέσεις μόνο..
    Άλλαξα την γωνία της άσκησης και τώρα ειναι καλύτερα,αν με ξαναενοχλήση απλά θα αλλάξω άσκηση..Καλύτερα να σκεφτείς να κάνεις το ίδιο.
    Τώρα ειναι μια απλή ενόχληση..αν το ζορίσεις πολύ ποιος ξέρει..

  8. #8
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Κοτσιs198923, και εγω σε αυτη την ασκηση την επαθα!!! Στις γαλλικες!!!
    Γαλλικες με ισια μπαρα. Τι εκανες και ειναι καλυτερα;
    Eπισης, με ισια μπαρα ή με στραβομπαρα εκανες;
    Last edited by Hanos; 28-03-12 at 00:50.
    Get big or die trying!

  9. #9
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Hanos εγώ που έχω πρόβλημα και με τον ώμο όταν κάνω γαλλικές με τσιμπάει ώμος και αγκώνας. Εγώ θα έλεγα να τις έβγαζες τελείως από το πρόγραμμα σου, υπάρχουν αρκετές άλλες που μπορείς να τις αντικαταστήσεις. Κάνε τις με αλτήρα και ένα ένα χέρι για πιο ελεγχόμενα. Γενικά στις ασκήσεις όταν "κλειδώνεις" όλη ή πίεση περνάει στους αγκώνες και σίγουρα επιβαρύνονται

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Καλημερα φιλε μου.Και εγω το εχω παθει και στην skull crusher και σε αλλες ασκησεις.Εγω απλα το ξεκουρασα και μου περασε.Δεν ειναι τιποτα.Αλλα αν δεις οτι σε ξαναπιανει σταματα την συγκεκριμενη ασκηση γιατι μπορει να σε οδηγησει σε τιποτα πιο σοβαρο απο μια ενοχληση.Καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Ειναι τυπικο προβλημα τενοντων τοσο στον αγκωνα οσο και στους ωμους.
    Αν πας σε γιατρο σχεδον σιγουρα θα σου δωσει μυοχαλαρωτικα και θα σου πει να ξεκουραστεις για αρκετες μερες.

    Καλο ειναι οταν νοιωθουμε ενοχληση να μην φορτωνουμε κιλα, ασκησεις που επιβαρυνουν λογω θεσης τα παραπανω ειναι τα Skull Crushers (παντα τα προτιμουσα αλλα πλεον δεν μπορω να κανω πολλα κιλα για αισθανομαι πονο στον αριστερο αγκωνα) καθως επιβαρυνουν τους αγκωνες λογω της γωνιας που πρεπει να ερθουν τα χερια και τα ανοιγματα στηθους με αλτηρες (και αυτο το εκοψα λογω πονου στον ωμο) λογω της πιεσης στου ωμους στο τελος της ασκησης.

    Γαλλικες και SC να κανετε με σταβομπαρα η ισια επιβαρυνει τον καρπο γιατι τον φερνει σχεδον σε αφυσικη θεση αναλογιζομενου του φορτου που κουβαλαει εκεινη την στιγμη.
    Last edited by Red.Out; 28-03-12 at 10:42.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Βάλτε τον εγωισμό στην άκρη, τουλάχιστον στις απομονωτικές. Στα βυθίσματα, μπορείτε να σπρώξετε, λίγο με τον ώμο, λίγο με το στήθος, για να κλέψετε, σώζεται. Στις απομονωτικές, ο,τι δε πάει στον μυ που θέλουμε πάει στους τένοντες.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Red out, στις γαλλικες αν αντι για ισια μπαρα που εχω παρω στραβομπαρα θαναι καλυτερα και για τους αγκωνες ή μονο για τους καρπους;

    Επειδη την μια μερα πουχω δικεφαλα,τρικεφαλα και ωμους την κανω στο σπιτι, ποιες ασκησεις να κανα για τρικεφαλα αφου οι γαλλικες βγαινουν εκτος; ειναι αρκετα νακανα μονο kickbacks και εκτασεις αλτηρων πισω απτο κεφαλι;
    Get big or die trying!

  14. #14
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Συμφωνώ με Παυλίδη... σε πολυαρθρικες ασκήσεις μπορούμε να σπρώξουμε η όπως το είπε να κλέψουμε με κάποιους άλλοις μύες ...σε ασκήσεις απομόνωσης όμως δεν μπορούμε να βοηθηθούμε από άλλες μυϊκές ομάδες και αναγκαστικά καταπονάμε τένοντα. χαμήλωσε κιλα σε ασκήσεις που σε ενοχλούν
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  15. #15
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Red out, στις γαλλικες αν αντι για ισια μπαρα που εχω παρω στραβομπαρα θαναι καλυτερα και για τους αγκωνες ή μονο για τους καρπους;

    Επειδη την μια μερα πουχω δικεφαλα,τρικεφαλα και ωμους την κανω στο σπιτι, ποιες ασκησεις να κανα για τρικεφαλα αφου οι γαλλικες βγαινουν εκτος; ειναι αρκετα νακανα μονο kickbacks και εκτασεις αλτηρων πισω απτο κεφαλι;
    Οχι δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στον φορτο των αγκωνων με ισια η με στραβομπαρα.
    Ωστοσο γαλλικες μπορω να κανω ενω skull crushers οχι καθοτι αλλαζει η μοιρα κινησης των αγκωνων και του βραχιονα και επιβαρυνεται λιγοτερο ο τενοντας, εμπειρικα τελειως το λεω αυτο δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ κινησιολογικα.

    3 ασκησεις για τα τρικεφαλα ειναι αρκετες μπορεις να κανεις πιεσεις με κλειστη λαβη http://www.exrx.net/WeightExercises/...enchPress.html την βολευομαι πολυ σαν ασκηση αλλα προσοχη μην κατεβεις πολυ γιατι παλι επιβαρυνεις των αγκωνα, επισης καλη ασκηση θεωρω και τις πιεσεις με τα δυο χερια πισω απο το κεφαλι http://www.exrx.net/WeightExercises/.../DBTriExt.html.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Eπισης στα Kickbacks στο τελος της κινησης εσφυγγα τους τρικεφαλους για 1-2'' αλλα για να γινει αυτο "κλειδωνα" τον αγκωνα. Λετε να επιβαρυνει και εκει;
    γενικα στα τρικεφαλα μπορουν να γινουν οι ασκησεις και να πιασουν καλα τον μυ ΧΩΡΙΣ να κλειδωνεις τον αγκωνα;
    Get big or die trying!

  17. #17
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    γενικα στα τρικεφαλα μπορουν να γινουν οι ασκησεις και να πιασουν καλα τον μυ ΧΩΡΙΣ να κλειδωνεις τον αγκωνα;
    Θα με ενδιεφερε να παρω μια απαντηση σε αυτο....!!!
    Get big or die trying!

  18. #18
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Όπως είσαι ξαπλωμένος στον πάγκο,αντί να έχεις τα χέρια σου κάθετα στο σώμα σου και να φέρνεις την μπάρα στο μετωπό σου, φέρνεις τα χέρια σου σε πιο πλάγια θέση (προς τα αυτιά σου) έτσι ωστε να εκτελείς την επανάληψη ουστιαστικά πίσω απο το κεφάλι σου και να αποφορτίζεις τους αγκώνες σου.Θα σου στείλω ενα βιντεο γιατί ακόμα δεν μπορώ να βάλω λινκς εδώ.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Πολυ ωραιος ο kotsis198923, ευχαριστω για το τιπ.
    Get big or die trying!

  20. #20
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Tίποτα μεγάλε!Δοκίμασε το μια και πες μας αν δούλεψε και πάνω σου.Εγώ έπρεπε να κατεβάσω μερικά κιλάκια αλλάζωντας την θέση των χεριών πάντως..Εχε το και αυτό στο νου σου

    Και το κάνω με στραβόμπαρα,βοηθάει επίσης η λαβή για να μην πιέζονται η αγκώνες
    Last edited by kotsis198923; 29-03-12 at 00:06.

  21. #21
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Quote Originally Posted by kotsis198923 View Post
    Όπως είσαι ξαπλωμένος στον πάγκο,αντί να έχεις τα χέρια σου κάθετα στο σώμα σου και να φέρνεις την μπάρα στο μετωπό σου, φέρνεις τα χέρια σου σε πιο πλάγια θέση (προς τα αυτιά σου) έτσι ωστε να εκτελείς την επανάληψη ουστιαστικά πίσω απο το κεφάλι σου και να αποφορτίζεις τους αγκώνες σου.Θα σου στείλω ενα βιντεο γιατί ακόμα δεν μπορώ να βάλω λινκς εδώ.
    Αυτο ουσιαστικα ειναι η περιγραφη των Skull Crushers καθετα χερια, κλειστη λαβη, κατεβασμα στο μετωπο
    και οι Γαλλικες πιεσεις ελαφρα πλαγια θεση κατεβασμα πισω απο το κεφαλι.
    Οι πρωτες να αποφευγονται αν υπαρχουν θεμα με τους αγκωνες καθως τους επιβαρυνουν περισσοτερο.

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Θα με ενδιεφερε να παρω μια απαντηση σε αυτο....!!!
    Το κλειδωμα του αγκωνα γενικα πρεπει να αποφευγετε.
    Οταν κλειδωνεις τον αγκωνα ουσιαστικα παιρνεις τον φορτο απο τον μυ και επιβαρυνεις τον τενοντα.
    Σε καμια ασκηση μην κανεις πληρη εκταση του χεριου και κλεβεις και τραυματιζεσαι.
    Last edited by Red.Out; 29-03-12 at 00:12.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    UPDATE σχετικα με τον τραυματισμο...
    μετα απο 12 μερες αποχης ξαναμπηκα στα βαρη με λιγο λιγοτερα κιλα ομως και λιγο παραπανω επαναληψεις.
    Εκανα ωμους,δικεφαλα,τρικεφαλα. Skaull crushers ή γαλλικες δεν εκανα καλου κακου.

    Οταν εκανα καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα λιιιγο πριν κατεβει τελιως κατω η μπαρα ενοιωθα μια ενοχλησουλα στον αγκωνα. Οχι κανα φοβερο πονο αλλα κατι αρκετο να μου θυμιζει οτι κατι παιζει εκει. oποτε απεφευγα να την κατεβαζω εντελως κατω τη μπαρα,κρατουσα μια γωνια.

    πιστευετε οτι μεχρι να περασει τελιως θαπρεπε να αποφευγω ασκησεις οπου κραταω πολλα κιλα π.χ. romanian deadlifts και bent over barbel rows;
    Get big or die trying!

  23. #23
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Δες λίγο αυτά:

    http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=93&lang=el

    http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=91&lang=el

    http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=94&lang=el


    Πάντως, αγού νιώθεις ενόχληση παρόλο που το ξεκούρασες... Μήπως να πας σε έναν καλό ορθοπεδικό?
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  24. #24
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ισως ηταν λιγος ο χρονος για να περασει...
    θα του δωσω λιγο χρονο ακομα.

    Παντως οποιος ξερει θα ηθελα απαντηση στο σε τι ειδους ασκησεις θα καταπονουνταν ο συγκεκριμενος τενοντας. το σιγουρο ειναι οτι δεν ξανακανω συντομα γαλλικες ή skull crushers οπου αποκει την επαθα.
    Get big or die trying!

  25. #25
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Σίγουρα καταπονείται σε όλες τις βαριές που εμπλέκουν χέρια, πιέσεις ώμων, στήθους, έλξεις, κωπηλατικές, βυθίσεις. Στα deadlifts δε νομίζω να καταπονούνται κάπως. Το να πας γυμναστήριο και να κάνεις 2 βδομάδες τις βασικές ασκήσεις με πολύ λίγα κιλά (ή να μη τις κάνεις καθόλου) δεν απέχει και πολύ από το να μην πας καθόλου και δεν αξίζει το ρίσκο. Ή κάνε 2-3 προπονήσεις για 2 βδομάδες πόδια και μόνο απομονωτικές για το πάνω σώμα.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Οκ ευχαριστω για τη συμβουλη,καλυτερα να του δωσω λιγο χρονο ακομα.
    Για ολη αυτη και την επομενη βδομαδα θα κανω μονο ποδια και απομονωτικες στηθος και χερια.
    Get big or die trying!

  27. #27
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Καλο θα ηταν παντως να πηγαινες σε ενα ορθοπεδικο και να κανετε καποιες εξετασεις/ακτινογραφιες/μαγνητικες κτλ καθως αν εχεις ενα προβλημα οσο πιο νωρις το προβλαβεις τοσο πιο ευκολα το λυνεις.

    Εγω εχω ραντεβου 10 του μηνα με ορθοπεδικο και ξερω απο τωρα τι περιπου θα μου πει.
    Σιγουρα εχω καποια μορφη επικονδυλίτιδας και στα δυο χερια καθως στις ασκησεις δικεφαλων τα τελευταια σετ μου σκιζουν τα χερια στην μεσα πλευρα του αγκωνα και οι γαλλικες την εξω μερια και σιγουρα τενοντιτιδα στον στροφεα του αριστερουωμου και φοβαμαι πως ειμαι και σε αρχικο σταδιο συνδρομου καρπιαιου σωληνα λογω της δουλεια γραφειου.
    Θα με κουμπωσει στα μυοχαλαρωτικα/αντιφλεγμωνωδη παλι και με βλεπω να κανω μονο αεροβια για κανα μηνα.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  28. #28
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Quote Originally Posted by Red.Out View Post
    Καλο θα ηταν παντως να πηγαινες σε ενα ορθοπεδικο και να κανετε καποιες εξετασεις/ακτινογραφιες/μαγνητικες κτλ καθως αν εχεις ενα προβλημα οσο πιο νωρις το προβλαβεις τοσο πιο ευκολα το λυνεις.

    Εγω εχω ραντεβου 10 του μηνα με ορθοπεδικο και ξερω απο τωρα τι περιπου θα μου πει.
    Σιγουρα εχω καποια μορφη επικονδυλίτιδας και στα δυο χερια καθως στις ασκησεις δικεφαλων τα τελευταια σετ μου σκιζουν τα χερια στην μεσα πλευρα του αγκωνα και οι γαλλικες την εξω μερια και σιγουρα τενοντιτιδα στον στροφεα του αριστερουωμου και φοβαμαι πως ειμαι και σε αρχικο σταδιο συνδρομου καρπιαιου σωληνα λογω της δουλεια γραφειου.
    Θα με κουμπωσει στα μυοχαλαρωτικα/αντιφλεγμωνωδη παλι και με βλεπω να κανω μονο αεροβια για κανα μηνα.
    Ποποποπο!!! Σφύζεις από υγεία!!! Περαστικά σε όλους τους τραυματίες!!!
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  29. #29
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Ναι αστα αγκωνες και ωμοι με ταλαιπωρουν αρκετο καιρο και ειδικα φετος που επαιξα δυνατα ολο τον χρονο εκανα μ@λ@κι@ ουτε μια εβδομαδα off δεν πηρα και δεν εριξα και την ενταση καθολου, ανεβηκα μεν σε κιλα αλλα οι τενοντες ταλαιπωρηθηκαν πολυ, μαλλον καποια στιγμη θα πρεπει να αρχισω να ακουω τις συμβουλες μου.
    Last edited by Red.Out; 03-04-12 at 12:50.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Τα παω καλυτερα λιγο οποτε θα του δωσω λιγο ακομα χρονο πριν παω στον γιατρο.
    Θελει 80 ευρω επισκεψη ενας καλος που εχω ρε γαμωτο. Πολλα λεφτα. και αν παω με στειλει για εξετασεις και ξαναπαω, θα χρειαστω μισο μισθο για ολο αυτο!!
    Get big or die trying!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος Στον Αγκώνα
    By jkathar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 13-06-10, 12:29
  2. Τραυματισμός στον Αγκώνα & Προπόνηση
    By M51 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-09, 11:56
  3. Πόνος στον αγκώνα
    By Dart in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 19-06-07, 16:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •