Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default Απόψεις για προσπάθεια CKD

    Καλησπέρα.
    Τον τελευταίο καιρο καπια γεγονοτα + ενα θεμα υγειας μου εχουν προκαλεσει αρκετο αγχος και ενταση και νιωθω οτι χανω τη συγκεντρωση μου..
    πχ.
    Εχω επιλεξει το δυσκολο δρομο του recomp εδω και μπολικους μηνες με ισο/υπερθερμιδικη διατροφη σχετικα low carb και παροτι τηρω την διατροφη μου μεχρι την τελευταια λεπτομερεια εχω κανει 2 cheat days που μονο βουλιμικα επεισοδια μπορω να χαρακτηρισω κατι που δεν συνιθιζω και με ξενερωνει..

    Οποτε σκευτηκα οτι μιας και η στασιμοτητα που βλεπω και στις προπονησεις αλλα και πανω μου αυτη τη στιγμη με επιρεαζει ειπα να πειραματιστω με ενα μηνα κυκλικης κετογενικης διαιτας μπας και δω διαφορες πανω μου αλλα και για να μου δωσει ενα κινητρο και ενα παραπανω ενδιαφερον.

    τα stats μου ειναι 1.80 75-76 κιλα λιπος αγνωστο αλλα θα ποσταρω φωτογραφιες αμα θελετε να κανετε καπια υποθεση..

    μεχρι στιγμης εχω τα macros και θα φτιαξω και την διατροφη συντομα.

    cKD plan


    bmr 1900


    1) 85% λιπαρά 15% πρωτεΐνη - BMR-5% 1805cal fats 170gr (1534cal) pro 65gr (270cal)

    2) 75% λιπαρά 25% πρωτεΐνη - BMR-10% 1710cal fats 142gr (1282cal pro 101gr (427cal)


    3) 65% λιπαρά 35% πρωτεΐνη - BMR-15% 1615cal fats 116gr (1049cal) pro 134gr (565cal)


    4) 70% λιπαρά 30% πρωτεΐνη - BMR 1900cal fats 147gr (1330cal) pro 135gr (570cal)


    5) 70% λιπαρά 30% πρωτεΐνη - BMR-10% 1710cal fats 133gr (1197cal) pro 122gr (513cal)


    6) 65% λιπαρά 35% πρωτεΐνη - BMR-15% 1615cal fats 116gr (1049cal) pro 134gr (565cal)


    7) carb up 70% υδατανθρακες /10% λιπαρα - BMR+30% 2470cal fats 27gr (247cal) pro 117gr (494cal) carbs 413gr (1735cal)
    20% πρωτεινη

    Το carb up θα γινει απο την 2η εβδομαδα για να δωσω χρονο στο σωμα 2 εβδομαδες να συνιθισει την κετοση και καθε 7 μερες μεχρι το τελος. (1 μηνα τουλαχιστον αναλογα το αποτελεσμα)



    Θα σας είμουν υποχρεος αν μου λεγατε την αποψη σας πανω στο θεμα.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η δικη μου εμπειρια λεει οτι no-carb διαιτες επιδεινωνουν τα βουλιμικα επεισοδια αν καποιος τα παθαινει. Θυμαμαι πριν καμια 10αρια χρονια οταν πειραματιζομουνα με extremely low carb διαιτες (τοτε πιστευα οτι ειναι ο διαολος οι υδατανθρακες) παθαινα συχνα σχετικα βουλιμικα επεισοδια και πραγματικα ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου αρκει να ειχε ζαχαρη. Αυτο στο λεω γιατι εγραψες οτι ηδη ειχες καποια. Το να κοψεις τους υδατανθρακες ειναι μια γρηγορη μεθοδος για να χασεις βαρος, προσεξε τι λεω, βαρος οχι λιπος. Δεν χρειαζεται ομως, το κλειδι ειναι ο χρονισμος και η ποιοτητα των υδατανθρακων μεσα στην μερα ωστε να κανεις δυνατες προπονησεις. Δηλαδη δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν μπορεις να χασεις λιπος κανοντας 5 γευματα και εχοντας σε 3 απο αυτα μια καλη μεριδα συνθετων υδατανθρακων. Ακομα και τα φρουτα που εχουν απλα σακχαρα, μπορουν να χωρεσουν σε χαμηλη ποσοτητα βεβαια.

    Τελος μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου, ανθρωποι ειμαστε, εχουμε αδυναμιες και δεν μπορουμε παντα να ακολουθουμε ενα προγραμμα σαν στρατιωτες. Οταν ξεφευγεις, εγινε -τελος και παμε παρακατω.

  3. #3
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Ευχαριστω για τις συμβουλες megageo..
    Απ οσο εχω διαβασει για τις κετο φενεται οτι ειναι καλος τροπος να χασεις λιπος και να διατηρησεις πιο αποτελεσματικα την μιυκοτητα σου σε σχεση με μια απλα low carb υποθερμιδικη γιατι λες οτι ειναι μονο για να χασεις βαρος?

    Μεχρι σημερα δεν ειχα σκοπο να χασω βαρος στοχος ηταν να μεινω στα ιδια κιλα που ξεκινησα αλαζοντας τη συσταση του σωματος μου κατι που εν μερει το εχω πετυχει αλλα αυτη την εποχη χρειαζομαι κατι πιο δραστικο να μου ανεβασει λιγο το ηθικο γιατι δεν ειμαι στα καλητερα μου και αυτος ειναι και ο λογος για τα βουλιμικα επεισοδια αλιως τις λιγουρες ξερω να τις ελεγψχω οταν ειμαι ευχαριστημενος απο την προσπαθεια μου..

    Τελος μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου, ανθρωποι ειμαστε, εχουμε αδυναμιες και δεν μπορουμε παντα να ακολουθουμε ενα προγραμμα σαν στρατιωτες. Οταν ξεφευγεις, εγινε -τελος και παμε παρακατω.
    Καλα προφανως δεν κλεγωμαι επειδη 2 μερες εφαγα απλα ειναι κακο σημαδι για μενα απο οσο με ξερω..

    Οποτε λεω μιας και ογκο δεν μπορω να κανω γιατι οχι ενα γρηγορο κοψιμο και μετα ξανα recomp μεχρι να ειμαι ετιμος να χτισω το χειμωνα παλι.

    Μεχρι στιγμης η διατροφη μου ειναι αυτη.

    ON DAY
    1

    70γρ βρωμη υ 50 π 14 λ 5
    300gr ασπραδια υ 2 π 33 λ 0
    19gr κροκος υ0 π3 λ5
    7γρ λιναροσπορο υ 2 λ 3 π 1
    100γρ γιαουρτι 2% υ4 π9 λ2


    Π 45+15 φυτικη
    Υ 58
    Λ 15

    cal 630

    2

    120γr ψητο κοτοπουλο υ 0 π 35 λ 3.6
    50γρ ωμο ρυζι υ 41 π 7 λ 2
    150γρ λαχανικα υ 12 π 3 λ 0.4
    50γρ γιαουρτι υ2 π 5 λ 1

    Π 40 + 9 φυτικη
    Υ 55
    Λ 7

    cal 499

    3 postworkout

    40gr whey
    Π 35
    Υ 0
    Λ 0

    cal 147

    4 post pw

    130γρ ψητο κοτοπουλο υ 0 π 39 λ 4
    71γρ ωμο ρυζι υ 55 π 7 λ 2
    100γρ μπροκολο υ 7 π 3 λ 0.4
    50γρ γιαουρτι υ2 π 5 λ 1

    Π 44 + 9 φυτικη
    Υ 64
    Λ 7.5

    cal 558

    5

    σολωμος τονος η μοσχαρι υ 0 π 29 λ 12
    300γρ λαχανικα υ 21 π 10 λ 1
    10γρ ελαιολαδο υ 0 π 0 λ 10
    50γρ γιαουρτι υ2 π 5 λ 1

    Π 34 + 14 φυτικη
    Υ 21
    Λ 24

    cal 514

    6

    250γρ γιαουρτι 2% υ 10 π 25 λ 5
    4gr ταχινι υ 0 π 1 λ 2.5
    7γρ λιναροσπορο υ 2 λ 3 π 1
    10gr whey υ 0 π 9 λ 0

    Π 34 + 1 φυτικη
    Υ 12
    Λ 9.5

    cal 288

    Συνολο

    233γρ ζωικη πρωτεινη + 47γρ φυτικη / 1176cal (979cal + 197cal)

    210γρ υδατανθρακας (150γρ + 42γρ απο λαχανικα + 20γρ λακτοζη) / 882cal

    63γρ λιπαρα / 567.5cal

    συνολικες θερμιδες 2634cal

    ΑΝΑΛΟΓΙΑ 43/35/22 (πρωτεινη / υδατανθρακες / λιπαρα)

    και τις ημερες που κανω αεροβιο αλαζει σε 2244cal ΑΝΑΛΟΓΙΑ 49/26.4/24.6 (πρωτεινη / υδατανθρακες / λιπαρα)

    σορυ για το τεραστιο ποστ.

  4. #4
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    2πλο ποστ...

  5. #5
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Attachment 9335Attachment 9336Attachment 9337

    και μερικες photos τραβηγμενες γυρω στις 7 το πρωι μετα απο αεροβιο οποτε παιζει φλαταρισμα αλλα βοηθαει το φως αρκετα

    ετσι με το ματι καμια υποθεση για το ποσο λιπος εχω παιζει ετσι για εγκυκλοπαιδικούς λογους? 16-17%?

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οι υδατανθρακες εκτος απο ενεργεια για τις προπονησεις σου ειναι και το γλυκογονο στους μυς που μαζι με το νερο δινουν το σχημα, το μπαλαρισμα που λεμε. Αρα καταλαβαινεις οτι σε no-carb διαιτα εισαι flat, ναι μεν εχεις αποβαλλει ολα τα υγρα αφου δεν εχεις γλυκογονο να τα συγκρατουνε αλλα τι εχεις καταφερει τελικα; Οταν επανελθεις σε κανονικη διατροφη (που θα γινει καποια στιγμη) θα ερθουν ολα πισω. Προφανως αν κανεις CKD υποθερμιδικη θα χασεις και λιπος αλλα το κλειδι ειναι η προσληψη θερμιδων και οχι η ελλειψη υδατανθρακων. Για μενα η καλυτερη διατροφη ειναι high protein/mod carb/low fat. Ο χρονισμος παιζει μεγαλο ρολο και βεβαια οι θερμιδες. Απο κει και περα δεν βρισκω λογο να βασανιζεσαι με κετο διαιτες που και flat θα εισαι και οι προπονησεις θα υποφερουν και τον μεταβολισμο μειωνουν και rebound θα εχεις.

    Βλεπω την διατροφη που κανεις, δεν ειναι κακη αλλα για μενα παρα πολλα γαλακτοκομικα. Υπαρχουν πολλα πραγματα να πειραματιστεις. Βγαλε τα γαλακτοκομικα, μειωσε τα αυγα, βγαλε την whey, αλλαξε το ρυζι με πατατα, βαλε ψαρι, βαλε μονο πρασινα λαχανικα (φασολακια , σπανακι κλπ), βαλε ενα μηλο καπου στην αρχη της ημερας, τρωε στερεο γευμα μετα την προπονηση και παει λεγοντας. Ολα αυτα στα λεω για να πειραματιστεις και μονος σου να δεις τι δουλευει για σενα.


    Eιδα τις φωτο σου, ουτε για αστειο 16-17, εισαι γυρω στο 10%. Μηπως να αναθεωρησεις για την απωλεια λιπους; Μυς χρειαζεσαι οχι να χασεις λιπος.
    Last edited by megageo; 01-04-12 at 13:58.

  7. #7
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Την no-carb επιλογη την σκευτηκα γιατι ειμαι ακομα στο σταδιο που ειπες και συ..υδατανθρακας=διαολος...λογω του οτι προερχομαι απο παχυσαρκο παρελθον με πολυ(μα παρα πολυ) junk θα ηθελα να εξαντλησω το θεμα low carb μεχρι να μην με καληπτουν πλεον τα κερδη μου παρα να φαω ητα ειδικα αυτη την εποχη που δεν ειμαι για να διακινδυνευω..

    συμφωνω παντως οτι χωρις υδατανθρακες δεν ειναι υδανικο...πριν 8 μηνες πχ οι μονοι υδ/κες που επερνα ηταν απο μαρουλι και καπια φαση μετα απο 3μηνες ετσι ενιωθα οτι ειμουνα για πεταμα..κουραση υπνηλια οι προπονησεις ποδιων ηταν γολγοθας. Απλα οπως προανεφερα υπεθεσα οτι ειναι μια καλη επιλογη για ενα συντομο καθαρισμα.

    Οτι χρειαζομαι μυς χρειαζομαι και δεν μπορεις να φανταστεις πως περιμενω την ωρα και την στιγμη να κανω ενα ωραιο clean bulk..για αυτο ελεγα να καθαρισω στα σημεια που οπως φενεται και στις φωτογραφιες δεν θελουν να φυγουν..αν και με τις θερμιδες που περνω η απολεια λιπους ειναι απειροελαχιστη.

    Κοντα στο 10 λες ε? πριν 15 μηνες πιστευα οτι ηταν αδυνατο να βρεθω κοντα σε τετιο νουμερο...(30+)...μου εφτιαξες τη μερα

    Το γαλακτοκομικο θα φυγει και θα αντικαταστησω με κοτοπουλο γιατι ναι μεν μου αρεσει αλλα εχω ελεφρια δυσανεξεια και βαρεθηκα να κυκλοφορω με την κοιλια πρισμενη..

    Γενικα στη διατροφη αν και σπανια αλαζω τροφες (μονο στο 5 αλαζω σολωμο με μοσχαρι μερα παρα μερα) αλλα καμια φορα εναλασω τροφες με τα ιδια μακρο οταν βαριεμαι να φαω το ιδιο περα απο το πρωινο που απλα εχω βρει τη συνταγη και δεν το αλαζω με τιποτα (περιμενω απο την προηγουμενη ποτε θα φαω πρωινο)

    Την whey γιατι να τη βγαλω?

    Σαν τελικη συμβουλη τι μου προτινεις? Τhanks για το χρονο σου geo

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αυτα που σου ειπα παραπανω να δοκιμασεις δεν ειναι απαραιτητα, απλα κανοντας εναλλαγες και παρατηρωντας το σωμα σου θα καταλαβαινεις πως σε επηρεαζει το καθετι, προφανως και η whey δεν κανει κακο αλλα εχεις δει πως θα εισαι χωρις αυτην; Καταλαβαινω το παχυσαρκο παρελθον εχω κι εγω τετοιο σαν εφηβος και ξερω κι απο αλλους δυσκολα ειναι να σου φυγει η φοβια οτι θα ξαναπαχυνεις ενω δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε εισαι πλεον κανονικος προς το αδυνατο ωστε να σταματησεις. Σαν τελικη συμβουλη θα ελεγα οτι περαιτερω απωλεια λιπους/βαρους θα σε φερει αισθητικα σε πολυ μετριο αποτελεσμα καθως λογω του χαμηλου λιπους σου θα χασεις και μυικη μαζα. Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια μεχρι τωρα, για καλοκαιρι αν θες κανε μια συντηρηση, μπορεις να πεσεις και 1-2% λιπος ακομα και να μεινεις στο ιδιο βαρος και απο χειμωνα θα ξεκινουσα ενα clean bulk με στοχο μεχρι το επομενο καλοκαιρι να βαλω 5-6 καλα κιλα. Για μενα πρεπει να ξεχασεις την CKD , δεν ειναι για τον σωματοτυπο σου πλεον και δεν θα σου αρεσει το αποτελεσμα.
    Last edited by megageo; 01-04-12 at 15:21.

  9. #9
    Junior Bodybuilder TheBulkman's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Athens
    Posts
    130

    Default

    Χμμ..Εχεις δικιο...Ενα reality check το χρειαζομαι..

    Απλα οπως ειπα και πιο πανω εδω και 2 μηνες θελω να κανω κατι δραστικο μπας και ανεβει λιγο το ηθικο και ειμαι λιγο σε λιγο μπερδεμενη κατασταση...

    Η εκδοχη του να μην εχω ρεαλιστικη εικονα για το σωμα μου με απασχολει σιγουρα αλλα ειχα την εντιπωση οτι ενα καθαρισμα last stand θα με εποφελουσε.
    Σιγουρα δεν με περνει να χασω μυικη μαζα και δεν θελω να γινω σαν ανορεξικος.

    Θα αρκεστω σε ενα πειραγμα της διατροφης μου και μαλον λιγο εξτρα αεροβιο.

    για καλοκαιρι αν θες κανε μια συντηρηση, μπορεις να πεσεις και 1-2% λιπος ακομα και να μεινεις στο ιδιο βαρος και απο χειμωνα θα ξεκινουσα ενα clean bulk με στοχο μεχρι το επομενο καλοκαιρι να βαλω 5-6 καλα κιλα
    Περιπου αυτο ειχα και γω στο μυαλο μου.

    Μια τελευταια ερωτηση...

    αυτη τη στιγμη κανω
    4 μερες βαρη (τριτη-τεταρτη,παρασκευη-σαββατο) πλατη-στηθος/δικεφαλα,ποδια-ώμοι/τρικεφαλα

    2 μερες αεροβιο το πρωι με αδειο στομαχι για 60 λεπτα στο δρομο γρηγορο περπατημα και 30 λεπτα στο διαδρομο εναλασοντας σπριντ με γρηγορο περπατημα (7-8 σπριντ των 30δευτερολεπτων) + μετα απο τα βαρη περπαταω και ενα μισαωρο μεχρι το σπιτι μου

    θα μου πρωτηνες να κανω το σπλιτ 3ημερο και 1 εξτρα πρωινη η να το αφισω ετσι?

    Ευχαριστω και παλι

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Γεια σου megageo! Θα ήθελα την γνώμη σου γιατί εδώ και 50 μέρες ακολουθώ κι εγώ μία διατροφή που αποτελείται αποκλειστικά από κρέας και χόρτα. (Απο κρέας τρώω μόνο κοτόπουλο και μπακαλιάρο και άπο χόρτα λάχανο, μαρούλι, σπανάκι και μπρόκολο. Τίποτα άλλο.) Απο συμπληρώματα παίρνω πολυβιταμίνη, 1000αρα C, whey και κρεατίνη σε χάπια όλα αυτά το πρωί.
    Παρόλο που έχω δει σημαντικά αποτέλεσματα στην απώλεια λίπους (ή βάρους) δε την παλεύω άλλο. Ώρες ώρες βαριέμαι να σηκωθώ από τον καναπέ και ώρες ώρες κυριολεκτικά βαριέμαι που ζω.
    Αν προσθέσω μερικούς σύνθετους υδατάνθρακες (όπως πατάτα, μακαρόνια ή ρύζι) στο πρώτο γεύμα και μερικούς στο γεύμα μετά την προπόνηση Θα αυξήσει την ενέργεια μου συνολικά για όλο το 24ωρο; Τι άλλο μου προτείνεις να κάνω; Ευχαριστώ!

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Γεια σου φιλε, καλα καταλαβες οτι η ελλειψη ενεργειας ειναι λογω του low carb το οποιο αν συνδυαζεται και με low fat ειναι καταστροφικο για διαθεση/ενεργεια/libido. Προτεινω να εισαγεις σιγα-σιγα υδατανθρακες στην διατροφη σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η δική μου προσπάθεια
    By AU77 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 7
    Last Post: 03-06-13, 20:33
  2. Η προσπάθεια μου!
    By Antonia 7 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 28
    Last Post: 15-06-12, 18:54
  3. Την γνωμη σου για την προσπάθεια μου
    By xaris110 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-11, 15:48
  4. η προσπαθεια μου.....
    By tsiko in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-11, 13:47
  5. Συμβουλές για την Προσπάθειά μου
    By kwstakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-11, 19:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •