Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default Δεν Χάνω Λίπος - Βοήθεια..!

    Καλησπέρα!!!

    Πέρσι από 72 κιλά πήγα 62 μέσα σε 4 μήνες (χάνω πάρα πολύ δύσκολα) με διαιτολόγο και καθημερινή αερόβια γυμναστική (διάδρομο και ποδήλατο) και τα διατήρησα. Να τονίσω ότι εκτοτε πήγαινα 3-4 φορές την εβδομάδα εκτός απο 2 μήνεσ που το σταμάτησα λόγω προβλημάτων υγείας. Πρίν απο ένα μήνα, εκοψα το τσιγάρο(1 πακέτο*10 χρόνια) και χωρίς να αλλάξω κάτι στη διατροφή μου, πήρα 3 κιλά.Οπως καταλαβαίνετε φρίκαρα...

    Ενώ εδώ και 2 βδομάδες πάω καθημερινά στο γυμναστήριο και κάνω και την δίαιτα της διαιτολόγου, κάνω 1 ώρα αεροβική άσκηση αλλά και λίγα βάρη σε μυικές ομάδες. αντί να αδυνατίζω μένω σταθερή και νιώθω και τα ρούχα μου πίο στενά. Εχω παρει και 3-4 πόντους στην περιφέρεια και στα πλαϊνά τησ κοιλιάς και στα μπούτια...Μου έρχεται να κλάιω με τόση προσπάθεια. Είναι αυτό δυνατόν ρε παιδιά?? Τι να αλλάξω στην γυμναστική, να κάνω τρέξιμο εντονότερα και ελλειπτικό και να κόψω τα βάρη? Μήπως με πρίζουν αυτά?

    Ειχα ακούσει ότι το τσιγάρο αυξάνει το μεταβολισμό αλλά είναι δυνατόν να τρώω το ίδιο και να παχαίνω μετά απο τόση γυμναστική???

  2. #2
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Έχω ακούσει πολλούς να παίρνουν κάποια κιλά όταν κόβουν το τσιγάρο άλλα οι περισσότεροι γιατί κάνουν συχνότερες επισκέψεις στο ψυγείο για την αμέσως επόμενη περίοδο απο το κόψιμο του τσιγάρου.

    Εφόσον δεν έχει αλλάξει τίποτα στην διατροφή σου και κάνεις ότι μπορείς όσον αφορά το ασκησιολόγιο εγώ σου προτείνω να κάνεις υπομονή μέχρι ο μεταβολισμός σου να βρεί κανονικά τον ρυθμό του καθώς προσωπικά πιστεύω ότι το να κόψεις το κάπνισμα είναι μεγάλη αλλαγή για το σώμα σου.

    Πιστεύω οτι με καθημερινή αερόβια 1 ώρας και βάρη δεν πρέπει να αυξήσεις και άλλο την προπόνηση σου αλλά να κάνεις υπομονή και να αφήσεις το σώμα σου να έρθει εκεί που το θες χωρίς να το πιέσεις υπερβολικά

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Απλά σκέφτομαι μήν πρίζεται το σώμα απο τα βάρη, αυτό δεν θέλω...

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο, για γρηγορότερη καύση λίπους καλύτερα είναι να γίνεται η αερόβια μετά τα βάρη ή πριν?

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Επίσης, η διαιτολόγος μου ΄λεγε παλία όχι βάρη όσο θέλουμε να χάσουμε λίπος...Ισχύει αυτό ή είναι legend????

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-02-12
    Posts
    33

    Default

    η διαιτολόγος είναι άσχετη να κάνεις πολλά βάρη και ας πρηστείς (που μόνο αυτό δε συμβαίνει)
    Last edited by SHRED; 01-04-12 at 17:09.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Ντίνα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Μη πανικοβάλλεσαι, θα βρούμε τι φταίει. Αρχικά η προσέγγιση στη γυμναστική είναι λάθος. Πολύ αερόβια δε σημαίνει και χάσιμο λίπους. Όπως λάθος είναι να παραμελείς τα βάρη. Αυτά είναι που θα βοηθήσουν το μεταβολισμό σου να ανέβει. Άσε τι έλεγε η διαιτολόγος, αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!!!

    Γράψε αναλυτικά τη διατροφή που σου έχει δώσει, αν την τηρείς ακριβώς, το πρόγραμμα γυμναστικής σου και πόσο χρ. είσαι.
    Το τσιγάρο όντως ανεβάζει το μεταβολισμό, αλλά οι περισσότεροι που παχαίνουν είναι επειδή το ρίχνουν στο φαγητό.

  7. #7
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Όχι βρε συ τι να πρηστείς..Συνέχισε κανονικά όπως είσαι τώρα και μην μασάς και προπαντώς μην ΒΙΑΖΕΣΑΙ..Η βιασύνη είναι το χειρότερο στην γυμναστική οδηγεί μόνο σε υπερπροπονήσεις κτλ..
    Άσε το σώμα σου να πάρει τον χρόνο του και θα έρθει σύντομα εκεί που το θες

  8. #8
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία με τους στόχους σου!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Λοιπόν,

    είμαι 29 ετών και στη ζυγαριά στο σπίτι είμαι 64 κιλά. Το πρόγραμμα διατροφής είναι

    Πρωι: Γάλα και 2 κ.σ. δημητριακά
    Δεκατ: 2 μήλα / ή ένα τόστ
    Μεσ: Κοτόπουλο / Μπριζόλα/Λαδερό/Σολωμό/ 40γρ τυρί,σαλάτα/1 φ ψωμί
    ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    Απογ:1 φρούτο
    Βράδυ: Γιαούτι 2%, 1/2 μπανάνα, 2 κσ δημητριακά, 1 κγ μέλι

    Το κλασικό της διαιτολόγου....

    Οσο για την γυμναστική κάνω 6 μέρες τη βδομάδα 40 λεπτά ελλειπτικό, 20 λεπτά τρέξιμο στο 8 και μετά κάνω βάρη εναλάξ ανα ημέρα 3*10 για το καθε μηχάνημα χέρια, πόδια, όμους, στήθος...κάθε μέρα κάνω κοιλιακούς..

    Αυτά...

    Το πρόβλημα μου είναι στην περιφέρεια και στα πλαινά της κοιλιάς...Η κοιλιά μου είναι πλάκα...

  10. #10
    New Member
    Join Date
    30-11-11
    Posts
    83

    Default

    Ελπίζω την διατροφή να μην την έβγαλε η διατροφολόγος..
    3μιση φρούτα
    4 κουταλιες δημητριακα
    1 γευμα με πηγή πρωτείνης-και αν-
    Τέλος πάντων, αξίζει να αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου και να διαβάσεις κάποια άρθρα διατροφής που έχει το site και όλα θα πάνε πολύ καλά..

    Η Καρδούλα και τα υπόλοιπα παιδιά του φόρουμ θα σε καθοδηγήσουν ανάλογα!
    Last edited by GnG; 01-04-12 at 23:52.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Καλημερα, διαιτολόγος μου την έβγαλε την διατροφή.... Σκοπός μου είναι η κάυση λίπους και αυτή είναι η διατροφή που συνήθως δινουν νομίζω για αυτό... Είναι τόσο λάθος διατροφή?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Ντίνα!

    Όπως το πες, οι διαιτολόγοι δίνουν τέτοιου είδους δίαιτα για χάσιμο βάρους(πρόσεξε.. άλλο χάσιμο βάρους και άλλο λίπους).
    Το αποτέλεσμα που έχεις μέχρι τώρα νομίζω πως δίνει απάντηση στην απορία σου για το αν είναι λαθος ή όχι.
    Με 1 ώρα αερόβια και τόσο λίγο φαγητό, έχεις φρικάρει το μεταβολισμό σου βρε κοπέλα μου.
    Είναι δυνατόν πρωινό, που είναι το σημαντικότερο γεύμα της μέρας να τρως λίγο γάλα με 2 κουταλιές δημητριακά;!!!
    Και μετά τη γυμναστική ως γεύμα ένα φρούτο;!!!!!!
    Που είναι οι πηγές πρωτείνης; Που είναι τα καλά λιπαρά; Που είναι τα λαχανικά για τις φυτικές ίνες και βιταμίνες;
    Απαράδεκτο διαιτολόγος και να μην έχει λαχανικά σε μια διατροφή τουλάχιστον σε 2 γεύματα!

    Για να χάσεις λίπος δεν χρειάζεται να τρως λιγότερο αλλά να τρως σωστά.
    Μικρά και συχνά γεύματα που να συνδιάζουν πρωτείνη/υδατάνθρακα/λιπαρά.

    3 βασικά γεύματα + 2-3 σνακ ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες των προπονήσεών σου.
    Επίσης καλό είναι να μειώσεις την αερόβια, να ξεκουράσεις το σώμα σου και να αυξήσεις τα βάρη. Τα βάρη θα σου δώσουν αυτό που θες, δηλαδή και θα σφίξει το σώμα σου και θα ανεβάσεις το μεταβολισμό σου αφού ο μυικός ιστός καταναλώνει θερμίδες σε αντίθεση με τον λιπώδη.

    Αυτα πολύ περιληπτικά για να καταλάβεις την ιδέα της σωστής διατροφής. Περιηγήσου και στα άλλα ημερολόγια, διάβασε κάποια άρθρα που θα βρεις στο φόρουμ και θα πάρεις αρκετές ιδέες.

  13. #13
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλημέρα,αυτό που είδα στην "διατροφή" της διαιτολόγου δεν μου άρεσε.Πχ στο μεσημεριανό και το απογευματινό λείπει η πρωτείνη,μπορείς να βάλεις ένα ποτήρι γάλα ή ένα γιαούρτι μαζί με το φρούτο.Στο πρωινό σου και το βραδυνό σου καλύτερα να προτιμάς βρώμη που δεν είναι επεξεργασμένη παρά τα επεξεργασμένα δημητριακά που κυκλοφορούν παντού,επίσης βγάλε το μέλι τελείως.Το σημαντικότερο γεύμα είναι αυτό μετά την προπόνηση.Γι'αυτό καλύτερα στο απογευματινό σου να βάλεις κάτι σαν το μεσημεριανό,χωρίς το ψωμί όμως...και να βάλεις το απογευματινό(μήλο κλπ) λίγο αργότερα.Ακόμα καλύτερα κάνε μια δικιά σου διατροφή,υπολόγισε τις θερμίδες και τα λίπη/πρωτείνη/υδατάνθρακες που χρειάζεσαι ημερησίως από εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 και θα βάλεις αυτά που αρέσουν εσένα.(υγιεινές επιλογές πάντα).Και κάτι τελευταίο,βλέπω πολύ αερόβια ρε παιδί μου,κάνε 2-3 φορές άντε 3-4 την βδομάδα,όχι παραπάνω.Και κοιλιακούς 2-3 φορές αρκούν.Όλα αυτά που θες να φκιάξεις στο σώμα σου,φκιάχνονται στην κουζίνα...και με τον κατάλληλο συνδιασμό με βάρη-αερόβια θα πετύχεις αυτό που θες.Αυτά από εμένα...

  14. #14
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα Ντίνα!

    Όπως το πες, οι διαιτολόγοι δίνουν τέτοιου είδους δίαιτα για χάσιμο βάρους(πρόσεξε.. άλλο χάσιμο βάρους και άλλο λίπους).
    Το αποτέλεσμα που έχεις μέχρι τώρα νομίζω πως δίνει απάντηση στην απορία σου για το αν είναι λαθος ή όχι.
    Με 1 ώρα αερόβια και τόσο λίγο φαγητό, έχεις φρικάρει το μεταβολισμό σου βρε κοπέλα μου.
    Είναι δυνατόν πρωινό, που είναι το σημαντικότερο γεύμα της μέρας να τρως λίγο γάλα με 2 κουταλιές δημητριακά;!!!
    Και μετά τη γυμναστική ως γεύμα ένα φρούτο;!!!!!!
    Που είναι οι πηγές πρωτείνης; Που είναι τα καλά λιπαρά; Που είναι τα λαχανικά για τις φυτικές ίνες και βιταμίνες;
    Απαράδεκτο διαιτολόγος και να μην έχει λαχανικά σε μια διατροφή τουλάχιστον σε 2 γεύματα!

    Για να χάσεις λίπος δεν χρειάζεται να τρως λιγότερο αλλά να τρως σωστά.
    Μικρά και συχνά γεύματα που να συνδιάζουν πρωτείνη/υδατάνθρακα/λιπαρά.

    3 βασικά γεύματα + 2-3 σνακ ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες των προπονήσεών σου.
    Επίσης καλό είναι να μειώσεις την αερόβια, να ξεκουράσεις το σώμα σου και να αυξήσεις τα βάρη. Τα βάρη θα σου δώσουν αυτό που θες, δηλαδή και θα σφίξει το σώμα σου και θα ανεβάσεις το μεταβολισμό σου αφού ο μυικός ιστός καταναλώνει θερμίδες σε αντίθεση με τον λιπώδη.

    Αυτα πολύ περιληπτικά για να καταλάβεις την ιδέα της σωστής διατροφής. Περιηγήσου και στα άλλα ημερολόγια, διάβασε κάποια άρθρα που θα βρεις στο φόρουμ και θα πάρεις αρκετές ιδέες.
    Είσαι γρήγορη


  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χαχαχα!!!!!!!:P

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις, θα διαβάζω και θα προσαρμώσω το πρόγραμμα...

    Να ρωτήσω κάτι? Γιατί η καθημερινή αερόβια κάνει κακό? Δεν βοηθά στην κάυση?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    H καθημερινή και σε μεγάλη διάρκεια αερόβια φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν ισχύει το όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο. Το σώμα εξαντλείται, έρχεται έλλειψη ενέργειας, κίνδυνος τραυματισμού και το κυριότερο μείωση μυικού ιστού αν το παρακάνεις.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-04-12
    Posts
    7

    Default

    Παιδία συνεχίζω να μή χάνω.... Σε πόντους έιμαι πάνω σε κιλά πανω... Τι στο καλό μήπως να πάω στη διαιτολόγο???
    Μείωσα την αερόβια σε 30' και κάνω πιο πολλά βάρη όπως μου προτείνατε.... Εχω βαρεθεί!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by ntina1980 View Post
    Παιδία συνεχίζω να μή χάνω.... Σε πόντους έιμαι πάνω σε κιλά πανω... Τι στο καλό μήπως να πάω στη διαιτολόγο???
    Μείωσα την αερόβια σε 30' και κάνω πιο πολλά βάρη όπως μου προτείνατε.... Εχω βαρεθεί!!!
    Nτινουλα καλημερα ! βρε κοπελα μου δεν εισαι 16-17 πια, μην βιαζεσαι τοσο πολυ πριν 4-5 μερες σου εδωσαν συμβουλες εδω τα παιδια και προπαντων μην απελπιζεσαι , κανε οτι σου λενε και σιγα σιγα θα φυγουν και οι ποντοι
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλημέρα..μην αγχώνεσαι ρε συ...φτιάξε διατροφή μέσα από το forum και όλα θα πάνε καλά!!

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-15
    Posts
    4

    Default

    Καλησπερα,

    Θα ηθελα να σε πληροφορησω λιγο σχετικα με το διατροφικο κομματι. Νομιζω αρχικα οτι θα επρεπε να πας σε εναν εξειδικευμενο αθλητικο διαιτολογο.
    επισης, θα επρεπε να ξερεις οτι οι λογοι που δεν χανεις ειναι πολλοι και διαφοροι δεν ειναι ενας παραγοντας.
    και τελος θα ηταν καλο να ακουσεις τις συμβουλες των κυριων που σου ειπαν για το ειδος της ασκησης. τα πιο βασικα ειναι η διατροφη, η ασκηση, το αγχος, το ποτο και τα φαρμακα... επισης, να κοιταξεις λιγο για τυχον ορμονικες διαταραχες ή θυροειδη. Αν δεν υπαρχει κανενα θεμα υγειας τοτε κανεις κατι λαθος.

  22. #22
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-15
    Posts
    4

    Default

    Με άλλα λόγια, για τον κάθε άνθρωπο ο λόγος που η ζυγαριά "κολλάει" είναι διαφορετικός. Γι αυτό ακριβώς δεν μπορώ να σας δώσω μία πιθανώς λανθασμένη απάντηση η οποία όχι μόνο δε θα σας βοηθήσει αλλά θα σας απομακρύνει και από το στόχο σας.
    Γυμναστική και δίαιτα είναι δύο έννοιες άρρηκτα συνδεδεμένες. Για να επιτύχουμε μία σωστή και μόνιμη απώλεια βάρους πρέπει να εφαρμόζουμε και τα δύο. Το κάθε ένα μόνο του δύσκολα θα φέρει αποτελέσματα και αν εν τέλει φέρει, αυτά θα είναι παροδικά.






  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-15
    Posts
    4

    Default

    Αλλαξε διατροφη και κανε ασκησεις που βοηθουν στη καυση λιπους στα σημεια που σε ενδιαφερουν... Νομιζω οι εμπειροι γυμναστες θα σε καθοδηγησουν σχετικα.....

  24. #24
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Το thread δημιουργηθηκε πριν 3 χρονια φιλε μου
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-10-15
    Posts
    4

    Default

    καλλιο αργα παρα ποτε, εχεις δικιο τωρα το ειδα
    Last edited by diet15; 16-10-15 at 12:41.

  26. #26
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    'αραγε τελικά να εχασε λίπος?

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-03-22
    Posts
    1

    Default

    Τελικά το κατάφερες ;

  28. #28
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    που τα ξεθαβετε αυτα
    NO EXCUSES


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια δεν χάνω τίποτα!!
    By singular in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 37
    Last Post: 20-05-12, 23:16
  2. Συμβουλές και βοήθεια γιατί νομίζω χάνω το χρόνο μου
    By TomK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-10, 19:12
  3. Πρώτα χτίζω μύες και μετά χάνω λίπος?
    By progenize in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-05, 05:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •