Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-04-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3

    Default Προτασεις για Διατροφη (& Γυμναστικη) για Γραμμωση και Αυξηση Βαρους

    Καλημερα,

    Χρειαζομαι την βοηθεια σας. Εχω διαβασει λιγα εδω λιγα εκει στο φορουμ αλλα η αληθεια

    ειναι οτι πιο πολυ μπερδευτικα παρα εβγαλα ακρη. Με λενε

    Νικο, ειμαι 22 χρονων, 1,72 και 60 κιλα. Ειμαι αρχαριος οσο αναφορα

    διατροφη/γυμναστικη. Πηρα την αποφαση να ξεκινησω ενα προγραμμα διατροφης,οχι

    αυστηρο ή κτ τρελο απλα θελω να εχω ενεργεια, καλη υγεια γενικα, να γυμναστω και πιο

    πολυ να βαλω μερικα κιλα,στοχος τα ~69. Η μερα μου ξεκιναει στις 11-12 το πρωι κ

    σκοπευω να πηγαινω γυμναστηριο 3-4 φορες την εβδομαδα κατα τις 12-1 το μεσημερι αρα

    το πρωινο μ θα ειναι ενα γευμα πριν το γυμναστηριο τις μερες αυτες. Τα απογευματα, 4/7

    συνηθως, δουλευω σε μια καφετερεια κ εχει περπατημα αρκετο οπως κ βαρη. Αρα κ το

    βραδυνο πρεπει να ειναι κτ γρηγορο κ απλο οταν δουλευω γτ δεν εχω την πολυτελεια ενος

    βραδυνου. Το BMR μου το εβγαλα 1598 και χρησιμοποιωντας τον 3ο συντελεστη, γιατι θεωρω οτι εχω σωματικη ασκηση στη δουλεια οπως επισης κ με το γυμναστηριο που σκοπευω να βαλω στο προγραμμα μου, φτανω τις

    2478 θερμιδες κ επειδη θελω να βαλω κιλα προσθετω αλλες 600 με αποτελεσμα να θελω ~3078 θερμιδες

    την ημερα. Θα θελα να μου προτεινετε αν γινεται ενα προγραμμα διατροφης οπου εχω χασει

    λιγο την μπαλα. Ξερω υπαρχουν διαφορα αλλα θεματα με διαφορες προτασεις αλλα θα ηθελα αν γινεται ενα προγραμμα πιο πολυ κομμενο κ ραμμενο στα μετρα μου. :) Στο γυμναστηριο σκοπευω να κανω προγραμμα γραμμωσης με ελαχιστη

    αεροβια,κυριως για προθερμανση δηλαδη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Veni, Vidi, Vici.

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλημέρα και καλώς ήρθες.Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να πάρεις ιδέες διατροφής από την ενότητα αυτή http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=16 και έτσι να ταιριάξεις στην διατροφή σου αυτά που σου αρέσουν κιόλας αλλά υγιεινές τροφές πάντα.Στο πρωινό σου προτίμησε βρώμη με γάλα και κανά αυγό,μεσημεριανό πχ ζυμαρικά,πατάτες,κρέας,κοτόπουλο κλπ,το ίδιο μετά την προπόνηση(αν διάβασα σωστά και δεν κάνω λάθος...το μεσημεριανό είναι μετά την προπόνηση).Και το βραδάκι θα μπορούσες να τρως κάτι όπως το μεσημέρι.Επίσης βάλε 2 σνακ μέσα στην μέρα όπως μήλο-γιαούρτι/γάλα/cottage και πιστεύω θα είσαι οκ.Αυτά...

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Είναι πολλές 3000+ θερμίδες για 60 κιλά. Δε θα σου αρέσουν τα κιλά που θα πάρεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Από τη στιγμή που δε γυμνάζεσαι, δεν υπάρχει λόγος για τόσες θερμίδες. Υπολόγισε πόσες καταναλώνεις τώρα, και όταν με το καλό ξεκινήσεις το γυμναστήριο, μπορείς να ανεβάζεις σταδιακά τις θερμίδες σου.

    Χωρίς αερόβια, πως θα κάνεις γράμμωση ??? Άσε που με τόσα λίγα κιλά, στο τέλος θα γίνεις φτερό στον άνεμο. Φρόντισε να βάλεις καθαρά-ποιοτικά κιλά πάνω σου. Αργότερα μπορείς να τα γραμμώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-04-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3

    Default

    Πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τωρα, η διατροφη που κανω ειναι η χειριστη θα μπορουσα να πω. Μεσημεριανο κ μετα ξανα αργα το βραδυ ενα σουβλακι(οχι αθηναικο) κ ενδιαμεσα μαλακιουλες(κρουασανακια με μερεντα απο το μαγαζι). Για αυτο κυριως θελω να μπω σε ενα προγραμμα διατροφης. Κιλα δεν βαζω καθολου ευκολα,εχω να βαλω κιλα 6 χρονια,κ αν εχω βαλει ενδιαμεσα 1-2 τα εχω χασει σε μηδενικο χρονο για αυτο ισως κ να ανεβασα τις θερμιδες τοσο. Ναι ξερω οτι θελει και αεροβια γυμναστικη η γραμμωση αλλα ετσι πως θα βαλω κιλα? Αρα απο οτι καταλαβαινω τρωω σωστα με προγραμμα και παραλληλα γυμναστηριο κ οταν καταφερω να παρω τα κιλα παω για γραμμωση?!
    Veni, Vidi, Vici.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by zer_raiden View Post
    Αρα απο οτι καταλαβαινω τρωω σωστα με προγραμμα και παραλληλα γυμναστηριο κ οταν καταφερω να παρω τα κιλα παω για γραμμωση?!
    Σωστά κατάλαβες !!

    Διάβασε λίγο τις διατροφές των άλλων παιδιών εδώ στην ενότητα της διατροφής. Θα πάρεις ιδέες για συνδυασμούς τροφών, και θα δεις πως πρέπει να οργανώσεις τη διατροφή σου.

    Αρχικά, και μόνο που θα την καθαρίσεις από τις σαβούρες που τρως, θα δεις αλλάγές πάνω σου. Στην πορεία, όσο πιο ποιοτική διατροφή κάνεις, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή & Θερμίδες Για Αύξηση Βάρους
    By daskalos01 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 12-11-11, 11:28
  2. Προτάσεις για αύξηση βάρους
    By foudas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 02-03-11, 18:48
  3. Αυξηση Βαρους (Διατροφη)
    By rockybalboa in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-08, 02:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •