Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-05-11
    Posts
    15

    Default Τραυματισμός στην μέση σε προπόνηση ΜΜΑ

    Καλησπερα, ειμαι 16 χρονων και ασχολουμαι λιγους μηνες με το κικ μποξινγκ και μμα. Συγκεκριμενα με γκραπλινγκ εκανα την πρωτη μου προπονηση χτες και στο σπαρινγκ μου συνεβη ενα ατυχημα... Ο συναθλητης μου (ιδιων κιλων) προσπαθησε να με σηκωσει απο τα ποδια και εγω του κλειδωσα το κεφαλι και εριξα το βαρος μου πισω χαμηλα. Αυτος ομως καταφερε να με σηκωσει ψηλα και του γλιστρησα με αποτελεσμα να πεσω απο υψος πανω απο την πλατη του στο πατωμα με το στηθος ενω τα ποδια μου βρισκονταν ακομα στην πλατη του. Ξαφνικα εβγαλα μια κραυγη και νομιζω η μεση μου εκανε ενα κρακ... ''Υπερτεντωθηκε'' η μεση μου (αναδιπλωσε καπως) και ο πονος ηταν πολυς... Συνεχιζει να με ενοχλει ακομα... Δεν εχω καποιο μουδιασμα στα ποδια... Φοβαμαι μηπως επαθε κατι η σπονδυλικη μου στηλη ή η μεση μου χαμηλα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μην κάθεσαι καθόλου ! Τρέξε γρήγορα στο γιατρό !!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μην κάθεσαι καθόλου ! Τρέξε γρήγορα στο γιατρό !!!
    +10000000000000

    Η γρήγορη και έγκαιρη πρόληψη ενός προβλήματος είναι η καλύτερη θεραπεία!!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-05-11
    Posts
    15

    Default

    Ευχαριστω πολυ, επισκεφθηκα ορθοπεδικο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα, η σπονδυλικη στηλη ειναι στη θεση της και ο πονος θα περασει.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie Vasili's Avatar
    Join Date
    18-03-12
    Location
    UK/Plymouth
    Posts
    16

    Default

    Λογικά τον είχες guard και βρήκες την ευκαιρία να αρπάξεις το χέρι του για armbar,αν δεν σου βγήκε θα γύρισε ο συναθλητής σου και γύρισες σε guard στο λαιμό του μαζί με το χέρι του και σε σήκωσε?Αν το κατάφερε λογικό το άσχημο πέσιμο προφανώς δεν θα τον έπιασες για ''sweet sleep'' :D
    Anyway φίλε μου ευτυχώς είσαι καλά και να ξέρεις τα sparing αρκετές φορές έχουν τραυματισμούς κυρίως όταν τα άτομα είναι νέα και δεν γνωρίζουν και είναι φυσιολογικό έτσι!Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις αλλά δεν είναι ντροπή να πούμε tap,ούτε οι συναθλητές μας θα μας κοροϊδέψουν.
    Όλα σιγά σιγά θα έρθουν από μόνα τους όταν τα αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία.Σου εύχομαι να το συνεχίσεις και τα καλύτερα!

  6. #6
    New Member NickGrappler's Avatar
    Join Date
    02-09-11
    Location
    Patrai
    Posts
    29

    Default

    Μετά από 1 μήνα αποχής λόγω τραυματισμού στον ώμο μπήκα και γω για sparring, επιχείρησα ένα άτσαλο takedown και υπέφερα για καιρό από μυικό τράβηγμα. Περιττό να σου πω φίλε πως μέχρι ώρας δεν έχω φτάσει την εκρηκτικότητα που είχα προτού συμβεί αυτό.
    Χάρη στο τράβημά μου όμως αυτό κατάφερα να βελτιώσω την ελληνορωμαϊκή μου, δλδ το παιχνίδι από το clinch. Παλιότερα ήμουν κατ' εξοχήν freestyle wrestler άτεχνος αλλά πολύ γρήγορος. Αυτό που θέλω να πω είναι πως σου εύχομαι ενοείται γρήγορη ανάρωση. Αλλά ίσως αυτός ο μικροτραυματισμός σου να σε αναγκάσει να προσθέσεις νέα όπλα στη διάθεσή σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός στη μέση..
    By veggeto in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 29-06-11, 14:52
  2. Τραυματισμός Στο Χέρι & Λύσεις Για Προπόνηση;
    By ageloskorg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-01-11, 22:51
  3. Τραυματισμός στον Αγκώνα & Προπόνηση
    By M51 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-09, 11:56
  4. Πώς να αδυνατίσω στην μέση!!?
    By ansta21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 30-06-09, 06:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •