Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default Συμπληρώματα για καλύτερη υγεία

    Ακολουθεί λίστα συμπληρωμάτων που έχω δοκιμάσει και πιστεύω ότι βοηθούν σε ηλικίες άνω των 35.

    Κατ? αρχήν δεν είναι συμπληρώματα body building, αλλά αντιοξειδωτικά και αντιφλεγμονώδη. Για όλα αυτά έχω βρει έρευνες στο παρελθόν που καταδεικνύουν ότι η μακροχρόνια χρήση δε δημιουργεί προβλήματα. Πέραν αυτών το κόστος είναι πολύ μικρό (όχι στην Ελλάδα).

    Πράσινο τσάι (αντιοξειδωτικό, αυξάνει το μεταβολισμό, μειώνει την LDL).
    Turmeric (αντιφλεγμονώδες, βοηθά το προστάτη)
    Σκόρδο (για το καρδιαγγειακό)
    CoQ10 (για το καρδιαγγειακό)
    Fish oil (για το καρδιαγγειακό, αντιφλεγμονώδες)
    DIM (Μεταβολισμός «κακών» οιστρογόνων - μετά τα 40 είναι θέμα)

    Και bonus για τους λίγο ματαιόδοξους: κρέμα νύχτας

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ελα ρε Κωστα καλημερα ! Μιας και το εχεις ψαξει πολυ με την διασκεδασηΥπαρχη κανα συμπληρωμα για την τεστο η υπαγονται στα φαρμακερα τετοιου ειδους βοηθηματα. Νομιζω οτι ειναι απο τα πρωτα θυματα της ηλικιας μας η τεστο....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Τα συμπληρώματα για αύξηση της testo δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
    Έστω και ότι κάποιο δουλεύει. Και να έχεις αύξηση 20% δε πρόκειται να δεις διαφορά πουθενά.

    Προσωπικά κοιτάω να μειώνω τα οιστρογόνα (λίγο) γιατί μετά τα 40 αυξάνονται αρκετά. Κάνουν πολύ κακό στο προστάτη και επίσης συσωρεύουν λίπος και υγρά. Μάλιστα κάπου διάβασα οτι ένας άντρας 55 χρονώ έχει περισσότερα οιστρογόνα από μια γυναίκα στην ίδια ηλικία.
    Αυτό μπορεί να επιτευχθεί κρατώντας χαμηλό σωματικό λίπος μιας και η αρωματάση (το ένζυμο που μετατρέπει τη τεστοστερόνη σε οιστρογόνα) βρίσκεται σε μεγάλες συγκεντρώσεις στο λίπος. Επίσης από συμπλήρωμα βοηθά νομίζω το DIM. Είναι μια πιο βιοδιαθέσιμη έκδοση της I3C μιας ουσίας που βρίσκεται στα σταυρανθή λαχανικά (μπρόκολο).

    Επίσης προσέχω τη κορτιζόλη: Καλύτερη διατροφή και βιταμίνη C.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Ενδιαφέρον τόπικ (γιατί το αφήνουμε να πέσει κάτω),

    Θα είχε νόημα να πούμε τι κάνουμε proactively, ασχετως αν είμαστε πάνω ή κάτω από 35.

    Απ τη μεριά μου:

    - 1-2 φορές το χρόνο παίρνω γλουκοσαμίνη,
    - Εννοείται ροφήματα αντιοξειδωτικά, όπως πράσινο τσάι και διάφορα βότανα πιο περιορισμένα, συνεχώς
    - Και βιταμίνη (κυρίως c), όχι όλο το χρόνο,
    - Και μιας και λέτε κι εσείς για τεστο, ας πουμε κι εμείς τα δικά μας:) προβιοτικά, επίσης σε φάσεις
    - Και σίδηρο σε επιλεγμένες περιόδους επίσης ανάλογα με τις εξετάσεις μου πάντα

  5. #5
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Για γυναίκες θα πρότεινα και 1000iu βιταμίνη D3 τη μέρα. Ρυθμίζει το μεταβολισμό του ασβεστίου και έχει προστατευτική δράση σε κάποιες μορφές καρκίνου.

    Επίσης η τεστο είναι υπαρκτή και στις γυναίκες και έχει μεγάλο λόγο στη μυική ανάπτυξη αλλά και στη libido. Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι αν τα συμπληρώματα που υποτίθεται οτι βοηθάν τους άντρες κάνουν και για τις γυναίκες.

    Την παρακάτω multi παίρνω για τη γυναίκα μου:
    http://www.iherb.com/Rainbow-Light-J...0-Tablets/1797
    Last edited by kostas69; 05-04-12 at 11:07.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Για γυναίκες θα πρότεινα και 1000iu βιταμίνη D3 τη μέρα. Ρυθμίζει το μεταβολισμό του ασβεστίου και έχει προστατευτική δράση σε κάποιες μορφές καρκίνου.

    Επίσης η τεστο είναι υπαρκτή και στις γυναίκες και έχει μεγάλο λόγο στη μυική ανάπτυξη αλλά και στη libido. Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι αν τα συμπληρώματα που υποτίθεται οτι βοηθάν τους άντρες κάνουν και για τις γυναίκες.

    Την παρακάτω multi παίρνω για τη γυναίκα μου:
    http://www.iherb.com/Rainbow-Light-J...0-Tablets/1797
    Κωστα για daa τι νομιζεις...?
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Για το DAA το έχει απαντήσει ο megageo σε πολλά posts.

    Φαίνεται οτι ψιλοδουλεύει. Το είχα χρησιμοποιήσει δοκιμαστικά στο παρελθόν και είδα μόνο λίγη παραπάνω libido (που παρεπιπτόντως δε μου λείπει).
    Δε θα έδινα ξανά λεφτά γι' αυτό. Είχα καλύτερα αποτελέσματα για ένα 2μηνο με 20αρια squats.

    Προσωπικά για τέτοιας κατηγορίας συμπήρώματα θα έψαχνα σε AI τύπου ισχυρισμούς και μόνο για τη περίοδο δίαιτας.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Ενδιαφέρον τόπικ (γιατί το αφήνουμε να πέσει κάτω),

    Θα είχε νόημα να πούμε τι κάνουμε proactively, ασχετως αν είμαστε πάνω ή κάτω από 35.

    Απ τη μεριά μου:

    - 1-2 φορές το χρόνο παίρνω γλουκοσαμίνη,
    - Εννοείται ροφήματα αντιοξειδωτικά, όπως πράσινο τσάι και διάφορα βότανα πιο περιορισμένα, συνεχώς
    - Και βιταμίνη (κυρίως c), όχι όλο το χρόνο,
    - Και μιας και λέτε κι εσείς για τεστο, ας πουμε κι εμείς τα δικά μας:) προβιοτικά, επίσης σε φάσεις
    - Και σίδηρο σε επιλεγμένες περιόδους επίσης ανάλογα με τις εξετάσεις μου πάντα
    Άλλο 30, άλλο 40 και άλλο +45. Πίστεψέ με. Μιλάμε για παιδιά, προκλημακτηριακή φάση, κοσμογονικές αλλαγές που την κάθε γυναίκα την επηρεάζουν διαφορετικά. Θα το καταλάβεις με τον καιρό. Εγώ πάντως από τις εξετάσεις που κάνω δεν βλέπω να αλλάζει τίποτε ασχέτως τι συμπληρώματα παίρνω αυτού του είδους πάντα. Όσο για τη γυναίκα μου που παίρνει μόνο μια πολυβιταμίνη έχει πολύ καλύτερες εξετάσεις από εμένα. Πρώτη φορά έχω δει άνθρωπο που να έχει HDL στο 74 και LDL στο 61.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post
    Φαίνεται οτι ψιλοδουλεύει. Το είχα χρησιμοποιήσει δοκιμαστικά στο παρελθόν και είδα μόνο λίγη παραπάνω libido (που παρεπιπτόντως δε μου λείπει).
    Σε εμένα δυο φορές που πήρα δεν έκανε απολύτως τίποτε.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Καλημέρα Δημήτρη, προφανώς η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο, έχεις δίκιο.

    Δε το δωσα καλά, να ποστάρουμε τι κάνουμε proactively ενοούσα ασχέτως ποιας ηλικίας είμαστε.

    Συμφωνώ, κανένα από τα συμπληρώματα/ ενέργειες, για τα δικά μου πάντα, δεν επηρεάζουν τα αποτελέσματα εξετάσεων (πέραν του σιδήρου).

    Τα οφέλη τους δεν εμφανίζονται στις εξετάσεις, αλλά διαφορετικά.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Σε εμένα δυο φορές που πήρα δεν έκανε απολύτως τίποτε.
    Δημητρη εγω το παιρνω σε περιοδο με πολυ υδατανθρακα...αντιθετα απο οτι ειπε ο Κωστας...διαφορα ειδα μονο σε θεμα λιγης παραπανω δυναμης...απο λιπιτο τιποτα παντως...ειμαι τωρα στην 3 εβδομαδα και θα το παρω μεχρι τελους αφου το αγορασα...παντως καλο ειναι να ακουεις γνωμες απο καποιους που δοκημασαν και σασ ευχαριστω ρε παιδια
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Τα οφέλη τους δεν εμφανίζονται στις εξετάσεις, αλλά διαφορετικά.
    Αυτό είναι το λεγόμενο placebo.

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Δημήτρη δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς placebo, το googlara στα γρήγορα, αν σημαίνει αυτό:

    placebo
    Ορισμός

    1. Μια ανενεργός ουσία που χορηγείται στον ασθενή για να ικανοποιήσει την απαίτηση του για κάποιο φάρμακο.

    2. Ένα μη ειδικό, αδρανές φάρμακο (εικονικό φάρμακο) που χρησιμοποιείται ως μέσο ελέγχου στη δοκιμασία μιας θεραπείας, για την οποία υπάρχει η υπόνοια ότι είναι χρήσιμη για μια συγκεκριμένη νόσο ή κατάσταση. Το εικονικό φάρμακο χορηγείται σε μια ομάδα ασθενών και το φάρμακο που δοκιμάζεται χορηγείται σε μια άλλη όμοια ομάδα. Στην συνέχεια συγκρίνονται τα αποτελέσματα που λαμβάνονται από τις δύο ομάδες. Αν και το εικονικό φάρμακο θεωρείται ότι δεν έχει κάποια ειδική δράση, φαίνεται συχνά ότι η χορήγησή του προκαλεί μια θετική αντίδραση στον ασθενή. Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι υπεύθυνες για το αποτέλεσμα αυτό είναι οι ψυχολογικές επιδράσεις των προσδοκιών του ασθενούς για κάποιο όφελος.

    τότε δεν εννοώ εγώ τη ψυχολογική ψευδαίσθηση του φαρμάκου. Αν εννοείς κάτι διαφορετικό εξηγησε το pls

    Πολλά από τα συμπληρώματα / ενέργειες έχουν καταρχάς προληπτική δράση, ολοκληρώνουν τη γενική καλή λειτουργία του οργανισμού.
    Εκτός όμως από την πρόληψη, επίσης αν γνωρίζεις τον οργανισμό σου πώς λειτουργεί, τις αντιδράσεις του και κυρίως είσαι alert και δίνεις προσοχή στα σημάδια του, τότε μπορείς να καταλάβεις αν το όποιο συμπλήρωμα / ενέργεια απαιτείται και πώς επιδρά στη συμπεριφορά του οργανισμού σου. Πάντα μιλάω για τη δική μου περίπτωση.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Όταν δεν βλέπεις βελτίωση σε κάποιον δείκτη τον οποίο υποτίθεται ότι βελτιώνει τότε η ουσία δεν έχει ουσιαστική επίδραση παρά μόνο ψυχολογική. Πάντα η σύγκριση γίνεται κάτω από τις ίδιες συνθήκες.
    Το αν μια ουσία κάνει κάποια δουλειά ή όχι μπορείς να το βρεις εύκολα. Είτε κάνοντας εξετάσεις είτε ψάχνοντας για έρευνες. Πάντως για μένα οι εξετάσεις είναι τρανή απόδειξη αν δουλεύει ή όχι. Οι έρευνες συνήθως παίρνουν σαν δείγμα το μέσο πλυθησμό δηλαδή άτομα που δεν γυμνάζονται. Αυτό το "κάνει γενικά καλό" για μένα δεν ισχύει. Αν κάνει σε κάποια νούμερα θα φαίνεται.

  15. #15
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Σε μερικά συμπληρώματα δε μπορείς να ξέρεις αν είναι placebo ή κάνουν δουλειά με κανένα τρόπο. Για παράδειγμα για χρόνια προσπαθούσαν να εξηγήσουν το Γαλλικό φαινόμενο (δηλ. πως ενώ οι Γάλλοι καταναλώνοντας πολλά κορεσμένα έχουν μικρό ποσοστό καρδιοπαθειών). Οι ενδείξεις μέχρι στιγμής δείχνουν προς τη ρεσβερατρόλη που περιέχεται στο κόκκινο κρασί. Δεν υπάρχουν όμως ακόμη αποδείξεις. Μόνο η μακροχρόνια χρήση θα το αποδείξει και αυτό σε απολύτως ελεγχόμενο περιβάλλον πράγμα σχεδόν αδύνατο.

    Μέχρι τότε μάλλον θα βασιζόμαστε σε στατιστικά στοιχεία.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Πω πω παιδιά είστε απίστευτοι,

    Δημήτρη (είσαι και καρντάσι:)), δεν είναι δυνατόν κάτι να είναι τόσο μικρή η επίδραση του που να μην αποτυπώνεται σε μετρήσεις? (τουλάχιστον τις κλασσικές εξετάσεις που κάνουμε όλοι), αν κάνεις κάποιες ειδικε΄ς που δεν τις ξέρω πάω πάσο.

    Να πω τι εννοώ:

    - Π.χ. Λόγω ευισθησίας σε αρθρώσεις, μετά από περίοδο σχετικής χαλαρότητας σε βάρη - συντήρηση- που είναι να ξαναμπώ σε πιο έντονο πρόγραμμα, ή 1-2 φορές το χρόνο παίρνω γλουκοζαμίνη,
    - Ομοίως για προβιοτικά / βιταμίνες κτλ

    Οι εξετάσεις που κάνω έχουν τα ίδια αποτελέσματα πάνω κάτω, εχω παρατηρήσει όμως ότι αν δεν πάρω κάποια συγκεκριμένα συμπληρώματα νιώθω ενοχλήσεις στον οργανισμό μου τις οποίες τις αποφεύγω διαφορετικά. Δυστυχώς αυτά είναι πολύ μικρά, που δεν αποτυπώνονται σε εξετάσεις τουλαχιστον κλασικές, είναι όπως υπαρκτά σημάδια.

    Εμπειρικά μιλάω πάντα για το δικό μου οργανισμό εξαρχής. Δυστυχώς επειδή δεν υπάρχει η έρευνα/ ή εγώ δεν την έχω διαβάσει, δεν μπορώ να αρνηθώ αυτά που αντιλαμβάνομαι, και το πως αντιδρώ.

    ps Ειμαι στη διάθεσή σας για όποια έρευνα παραθέσετε :)) Υπέρ της τεχνικής γνώσης είμαι κι εγώ
    Last edited by natasa; 05-04-12 at 14:01.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Η γλουκοσαμίνη είναι γνωστό ότι βοηθάει στην συγκέντρωση υγρών στην άρθρωση με αποτέλεσμα την καλύτερη λίπανσή της. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν δεν παίρνεις θα χαλάσουν οι αρθρώσεις σου. Για τις βιταμίνες που γράφεις τι να σου πω τώρα αυτά είναι συστατικά απαιραίτητα με τη διατήρηση της ζωής οπότε τι να δεις από εξετάσεις? Μόνο αν έχεις έλλειψη θα φανεί το πρόβλημα. Όπως και τα προβιοτικά δεν έιναι θέμα πρόληψης αν έχεις ήδη κάποιο θέμα με φουσκώματα. Γιατί αν δεν έχεις τέτοιο θέμα δεν βλέπω κάποιο λόγο να τα πάρεις.
    Μιλάμε όμως για νορμάλ καταστάσεις στις οποίες για να διατηρήσεις ένα καλό επίπεδο υγείας δεν χρειάζεται ιδιαίτερα συμπληρώματα πέραν κάποιων βιταμινών. Το υπόλοιπα έχουν να κάνουν με το πρόγραμμα ζωής που έχεις π.χ. αν καπνίζεις, αν ξενυχτάς, αν τρως χάλια, δεν γυμνάζεσαι κτλ. Σ' αυτές τις περιπτώσεις τι πρόληψη να κάνεις? Ότι και να κάνεις την τύχη σου κυνηγάς.

  18. #18
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Υπάρχουν τα παρακάτω στοιχεία σχετικά με τη γλουκοσαμίνη: Glucosamine and chondroitin users live longer

    Για μένα αποτελεί μια ένδειξη να το παρακολουθήσει κάποιος περισσότερο

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-07-11
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by kostas69 View Post

    Επίσης προσέχω τη κορτιζόλη: Καλύτερη διατροφή και βιταμίνη C.
    Phosphatidylserine στα 400mg τη μέρα.Λίγο ακριβή αλλά αξίζει.

  20. #20
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Phosphatidylserine στα 400mg τη μέρα.Λίγο ακριβή αλλά αξίζει.
    Αυτό παίρνεις? Ακριβό αλλά αν είσαι ευχαριστημένος να το πάρω για μια δοκιμή.

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-07-11
    Posts
    5

    Default

    Ναί αυτό.Αν το κάνεις ένα μήνα με 400mg και ένα μήνα off τότε αξίζει και οικονομικά.
    Μια έρευνα αναφέρει οτι μετά από χορήγηση PS περίπου 1 μηνός η μείωση της κορτιζόνης συνέχισε να είναι μειωμένη και τον επόμενο μήνα.
    Αν δεν είναι placebo effect αυτο που νιώθω τότε μπορώ να πω πως δουλεύει για μένα.Νιώθω οτι με βοηθά να είμαι πιό ξεκούραστος στη γυμναστική.Πιο ξεκούραστος στις σκέψεις μου.Δεν ξέρω αν το "ξεκούραστος" είναι η ορθή λέξη για να το περιγράψω. Ίσως εύστροφος, ίσως ξύπνιος να ταίριαζε καλύτερα..
    Last edited by tomatoma; 08-05-12 at 21:52.

  22. #22
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Ok έκλεισε θα το πάρω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ρόφημα Όλο Υγεία
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-11, 17:51
  2. Υγεία - Γιατροί, κτλ..
    By kolakos in forum Off Topic
    Replies: 31
    Last Post: 11-02-10, 11:05
  3. Διατροφή ή Υγεία?
    By microbiologist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 17-10-09, 17:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •