Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default Διάρκεια προπόνησης

    Πριν από κάμποσο καιρό αποφάσισα να αλλάξω πρόγραμμα. Το δημοσίευσα για σχολιασμό εδώ.

    Στην αρχή το κράτησα, όμως λόγω δουλειάς ο χρόνος μου ξαφνικά έγινε εξαιρετικά άστατος. Έτσι έκανα προπόνηση για λιγότερο διάστημα δηλαδή είχα προγραμματίσει 40 λεπτά και τελικά κατέληγα 25-30. Κατά μέσο όρο 9 σετ για τις μεγάλες μυϊκές ομάδες και 4 για τις μικρές ανά προπόνηση. Βέβαια σωστή φόρμα και πολλά κιλά.

    Με έκπληξή μου διαπίστωσα ότι είχα καλύτερα αποτελέσματα και ήμουν και πιο ξεκούραστος.

    Τώρα έχω αλλάξει το split σε 4 μέρες από 30 λεπτά τη φορά και κάνω ΗΙΙΤ 1 φορά αντί για 2 (ναι επηρεάζει πολύ στην αποκατάσταση).

    Πολύ ευκολότερα πιο συγκεντρωμένα, ξεκούραστα με καλύτερα αποτελέσματα.

    Άποψή μου ότι μετά τα 40 πρέπει να μειώνεται ο χρόνος της προπόνησης και να αυξάνεται η ένταση (σε λογικά πλαίσια). Κάπου διάβασα στο δίκτυο ότι λόγω αυξημένης κορτιζόλης σε αυτές τις ηλικίες από μια χρονική στιγμή και μετά μάλλον χάνεις παρά κερδίζεις.

    Ακούω απόψεις και εμπειρίες σε αυτό το θέμα.
    Last edited by kostas69; 05-04-12 at 09:12.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Εγώ κάνω 12-14 σετ στις μεγάλες και 8-9 στις μικρές ανάλογα με τη διάθεση. Περίπου μια ώρα βγαίνει η προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα. Κάνω και 2 φορές διάδρομο από 50 λεπτά γρήγορο περπάτημα με ελαφριά κλήση. Όταν είναι καλός ο καιρός βγαίνω έξω για ποδήλατο (το Σ/Κ πάντα) αντί για διάδρομο στο σπίτι.
    Δεν μπορώ να πω ότι κουράζομαι ιδιαίτερα. Δεν είδα καμιά διαφορά στη λιγότερη προπόνηση εκτός από αύξηση του λίπους ή περισσότερη κατακράτηση υγρών. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε.

  3. #3
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Δημήτρη τα σετ τα πας όλα μέχρι αποτυχίας?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Και να θέλω δεν μπορώ γιατί κάνω προπόνηση μόνος. Βάζω τόσα κιλά ώστε η τελευταία να βγαίνει με ζόρι. Ειδικά για πιέσεις και καθίσματα (στήθος - ώμους - πόδια) χρησιμοποιώ κυρίως το smith για να μην τύχει και κολήσω.

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ομοιος Δημητρη και μαλιστα χωρις σμιθ , και ο φοβος πολλες φορες μεγαλυτερος του πονου !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Ακριβώς ίδια περίπτωση και εγω. 2 σετ για ζέσταμα και τα υπόλοιπα 1 ή 2 με πολύ ζόρι. Bench και squat στο smith. Πάντως η κάνω αεροβική 4 φορές (1 ΗΙΙΤ, 2 τρέξιμο, 1 γρήγορο περπάτημα) και αυτό όλο το χρόνο. Θεωρώ τον ευατό μου cardio junkie.

  7. #7
    Ratamahatta's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Location
    αχαρνες
    Posts
    390

    Default

    πιστευω οτι η προπονηση μερα παρα μερα (3 την εβδομαδα) ειναι η καλυτερη παντως μιας κ δινει τον χρονο για αναρρωση.και εγω παντως κοντα στην 1ωρα προπονηση με βαρη κανω. μεγαλες ομαδες 4 ασκησεις με 3 λειτουργικα σετ , μικρες ομαδες 3ασκησεις με 3 λειτουργικα σετ.
    δυστηχως δεν μπορω,αντεχω,βαριεμαι,δεν εχω χρονο για αεροβιο.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-11-10
    Location
    ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Posts
    30

    Default

    Σκέφτομαι να παρατήσω τα split και να κάνω τρεις φορές την εβδομάδα πολυαρθρικές
    Καθίσματα, άρσεις θανάτου, έλξεις και πιέσεις, από τρία σετ μέχρι αποτυχίας.
    Γνώμες παρακαλώ!!

  9. #9
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Σκέφτομαι να παρατήσω τα split και να κάνω τρεις φορές την εβδομάδα πολυαρθρικές
    Καθίσματα, άρσεις θανάτου, έλξεις και πιέσεις, από τρία σετ μέχρι αποτυχίας.
    Γνώμες παρακαλώ!!
    Σα πρόγραμμα δε είναι άσχημο. Μια full body παραλαγή σκέφτομαι για τον ερχόμενο χειμώνα. Το θέμα είναι αν θα βάλεις και αεροβική. Για μένα μετά από προπόνηση ποδιών την επόμενη μέρα έχει ξεκούραση και τη μεθεπόμενη το πολύ περπάτημα. Αν το συνδύαζα λοιπόν με αεροβική θα κοίταγα να κάνω upper lower body.

    Επειδή παρακολουθώ πολλά ξένα αντίστοιχα sections αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι μετά τα 40 το πρώτο πράγμα που χτυπάει είναι οι καρποί κι μετά γόνατα και αγκώνες. (Προς έκπληξή μου όχι η μέση.) Εγω προσωπικά μετά τα 90 κιλά στις πιέσεις τους δένω πάντα (είχα τσιμπήματα στο παρελθόν). Οπότε προσωπικά δε θα έβαζα τρεις φορές την εβδομάδα πιέσεις.

    Πάντως ένα τέτοιο πρόγραμμα προσωπικά θα τα έκανα το πολυ για 2 μήνες και μετά κάτι ελαφρύ.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-11-10
    Location
    ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Posts
    30

    Default

    H Σκέψη που έχω είναι: τρεις φορές την εβδομάδα gym (Δευτέρα, Τετάρτη , Παρασκευή) , (ενδιάμεσα ξεκούραση ) με το πρόγραμμα που προανέφερα, σε διαφορετικές παραλλαγές, π.χ. αν τη δευτέρα κάνω καθίσματα και πιέσεις την τετάρτη προβολές και επικλινή, και στο τέλος αερόβια χαμηλής έντασης μέχρι να συμπληρωθεί μία ώρα. (Απ' ότι είδα σε μία δοκιμή περισσεύουν 15-20 λεπτά για αερόβια), Η αλήθεια είναι όμως ότι οι σφυγμοί ανεβαίνουν σε τέτοιο επίπεδο που δεν νομίζω ότι πολυχρειάζεται (η αερόβια).

    Θα δείξει η νεκροψία.

  11. #11
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Daniel μια ιδέα:

    Δευτέρα: Βυθίσεις - Μονόζυγο (ίσως με πρόσθετο βάρος)
    Τετάρτη: Σκουώτ
    Παρασξευή: Άρσεις (βαριές) ώστε ΣΚ να προλάβεις να ξεκουραστείς για Δευτέρα

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-11-10
    Location
    ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Posts
    30

    Default

    [Daniel μια ιδέα:

    Δευτέρα: Βυθίσεις - Μονόζυγο (ίσως με πρόσθετο βάρος)
    Τετάρτη: Σκουώτ
    Παρασξευή: Άρσεις (βαριές) ώστε ΣΚ να προλάβεις να ξεκουραστείς για Δευτέρα]

    Ενδιαφέρον, αξίζει να δοκιμαστεί.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μέγιστη διάρκεια προπόνησης bodybuilding
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 64
    Last Post: 07-06-13, 12:27
  2. Προετοιμασία Αγώνων - Πόσο Καιρό Πριν Πρέπει Να Ξεκινάμε:
    By bigsteve in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 17-03-13, 16:42
  3. Πόσο Καιρό Εκτός Προπόνησης?
    By jkathar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 07-08-10, 18:55
  4. Τι παίρνετε κατα την διάρκεια της προπόνησης
    By UnSourCeR in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 38
    Last Post: 04-02-08, 22:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •