Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Απορία Για Προπόνηση Μυικών Ομάδων

    Καλησπερα σε ολους.Εχω δει ακομα και σε αυτο το site καποια προγραμματα στα οποια γινεται την ιδια μερα προπονηση 2 μεγαλων μυικων ομαδων π.χ Δευτερα=Στηθος-Πλατη η Στηθος-Ωμοι η Πλατη-Ωμοι.
    Επισης εχω δει προγραμματα στα οποια γινεται την ιδια μερα προπονηση τριων μυικων ομαδων π.χ Στηθος-Ωμοι-Τρικεφαλα.
    Ηερωτηση μου ειναι η εξης.Ειναι σωστα ολα αυτα και ειδικα για εναν απλο ασκουμενο οπως ειμαι εγω που δεν παιρνω φαρμακα και συμπληρωματα η μηπως ειναι υπερβολικα και υπαρχει ο κινδυνος της υπερπροπονησης?
    Ρωταω γιατι μεχρι τωρα ξερω και μου εχουν πει οτι το καλυτερο και πιο σωστο ειναι να προπονουμε μια η το πολυ δυο μυικες ομαδες την καθε μερα και συγκεκριμενα αν προπονουμαι 2 μυικες ομαδες το καλυτερο ειναι μια μεγαλη μυικη ομαδα μαζι με μια μικρη μυικη ομαδα π.χ Στηθος-Τρικεφαλα την μια μερα και Πλατη-Δικεφαλα την αλλη μερα.Και επισης μου εχουν πει οτι δεν πρεπει να προπονουμε 2 μεγαλες μυικες ομαδες την ιδια μερα και στο πλαισιο της ιδιας προπονησης.
    Ευχαριστω ολους σας εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις σας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όταν προπονείς μυικές ομάδες που συνεργάζονται μεταξύ τους, π.χ. στήθος-ώμους, τότε, επειδή οι ώμοι έχουν ήδη δουλέψει και στις ασκήσεις του στήθους, μπορείς να έχεις εξίσου καλά αποτελέσματα, με λιγότερα σετ, απ'ότι αν προπονούσες μόνη της την κάθε μυική ομάδα.

    Όταν οι μυικές ομάδες δεν συνεργάζονται, π.χ. πλάτη- τρικέφαλοι, τότε είναι κάπως δύσκολο για έναν αρχάριο να πετύχει σωστή και πλήρη προπόνηση, λόγω εξάντλησης.

    Τα φάρμακα που λες δεν παίζουν ρόλο. Περισσότερο ρόλο παίζει η εμπειρία και η νευρομυική συναρμογή που αναπτύσσεται με το χρόνο, και σου επιτρέπει να βγάζεις ποιοτικότερες προπονήσεις.

    Αν ο χρόνος σου, σου επιτρέπει να προπονείσαι 4-5 φορές τη βδομάδα, τότε ΟΚ. Αλλιώς, χωρίζεις έξυπνα τις μυικές ομάδες, ανάλογα με τον αριθμό των προπονήσεών σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    Cuban σε ευχαριστω για ακομα μια φορα για τις πολυτιμες συμβουλες σου.Πραγματικα εχουν βοηθησει παρα πολυ στο να μου ξεκαθαρισουν το τοπιο περι προπονησεων και μου εχουν ανοιξει τον δρομο.Αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα σου ειναι τελικα σωστο να προπονουμε 2 μεγαλες μυικες ομαδες η τρεις μυικες ομαδες την ιδια μερα και δεν ειναι λαθος οπως μου ειχαν πει και εμενα μεχρι τωρα.Οποτε θα δοκιμασω και αυτες τις προπονησεις και θα δω πως θα παει και τι ανταποκριση θα εχει το σωμα μου σε αυτες.
    Με την ευκαιρια να παραθεσω και 2 τελευταια ερωτηματα.
    1.Σε αυτες τις προπονησεις των 2 μεγαλων μυικων ομαδων η των τριων μυικων ομαδων ποσα σετ πρεπει να κανουμε σε καθε μυικη ομαδα? Και ποιος πρεπει να ειναι ο συνολικος αριθμος των σετ της καθε προπονησης?
    2.Ποιοι μυικοι συνδυασμοι προπονησεων(splits) ειναι καλυτεροι για το καλοκαιρι και ποιοι ειναι καλυτεροι για τον χειμωνα?
    Σε ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες cuban.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Οι μεγάλες μυικές ομάδες είναι τα πόδια και η πλάτη. Αρκεί να μην προπονείς αυτές τις 2 μαζί. Κατά τ'άλλα, μπορείς να κάνεις διάφορους άλλους συνδυασμούς.

    Στις ερωτήσεις σου :

    1). Τα σετ εξαρτώνται από τον αριθμό των μυικών ομάδων και το επίπεδό σου.

    2). Κανένας συνδυασμός μυών (σπλιτ), δεν έχει σχέση με την εποχή. Πρώτη φορά το ακούω αυτό....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστω και παλι cuban για τις συμβουλες σου και για τον χρονο σου και συγγνωμη αν εγινα λιγο κουραστικος.Σου ευχομαι καλο πασχα και υγεια πανω απο ολα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Να'σαι καλά φίλε μου.

    Δεν κούρασες. Μην αγχώνεσαι. :)

    Καλό Πάσχα με υγεία.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπόνηση Μυικών Ομάδων
    By BRaWNy in forum Off Topic
    Replies: 28
    Last Post: 10-02-20, 18:16
  2. Προπόνηση Μυικών Ομάδων 2 Φορές Την Εβδομάδα;
    By seedorf in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 26-08-13, 13:50
  3. Προπόνηση & Συχνότητα Μυικών Ομάδων Εβδομαδιαία
    By uri boika in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 07-04-12, 21:03
  4. Βελτίωση Μυικών Ομάδων - Προπόνηση Για Δικέφαλους & Πόδια!
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-11, 22:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •