Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default Ενόχληση στο γόνατο - Τι είναι?

    Τώρα τελευταία άρχισε να με ενοχλεί έντονα το γόνατο. Δεν ξέρω αν προήλθε το πρόβλημα απο τα μεγάλα βάρη στις προπονήσεις ποδιών ή τα έντονα σπριτάκια στον διάδρομο, αλλά το παράξενο είναι ότι δε πονάει κανονικά το γόνατο παρά μόνο αν αρχίσω να κάνω jogging ή όταν πάω να ανέβω σκαλιά. Ειδικά στα σκαλιά σφαδάζω από τον πάνω σε κάθε σκαλί που ανεβαίνω. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι? Έχω δύο εβδομάδες που δεν έκανα προπόνηση ποδιών. Να δοκιμάσω να κάνω για να δω σε ποιες ασκήσεις με πονάει ή να το αφήσω να ξεκουραστεί?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  2. #2
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Ρε σύ σε γιατρό πήγαινε,ντάξει θα μου πεις "αυτό το ξέρω και εγώ" απλά τα γόνατα δεν τα αφήνουμε στην τύχη...Ειδικά αν σφαδάζεις όπως λες στα σκαλιά απορώ τι περιμένεις..

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Γιώργο πρέπει να πας σε γιατρό, αθλητίατρο, πολύ άμεσα. Δυστυχώς πολλούς τραυματισμούς - επιβαρύνσεις αν τα αντιμετωπίζει κάποιος πολύ άμεσα μπορεί να τα ξεπεράσει μόνιμα χωρίς να μείνει χρόνια πάθηση ή ευαισθησία.

    Οπότε τίποτα από τα δύο που λες, αλλά γιατρός χωρίς να χάνεις ούτε μέρα.

    Ελπίζω να μην είναι τίποτα, να σαι καλά

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φίλε Γιώργο εχω και γω αυτο πρόβλημα εδώ και 2+ μήνες.....εμενα μου έγινε απο τα πολλα κιλά κα τα πολυ βαθιά squats....εκτος του οτι πρέπει να πας σε γιατρό πρέπει να κάνεις αποχή απο τα βαρύ για 7-8 εβδομάδες επίσης θέλει χαμηλής έντασης joking καθόλου ποδηλατο, να αποφεύγεις της κατηφόρες και τις ανηφόρες και το πιο σημιτικό να αποφεύγεις τα σκαλιά...αυτά στα λέω απο την δικιά μου εμπειρία...καλή ανάρρωση!

  5. #5
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    Εννοείται ότι πρέπει να σε δει ένας ορθοπεδικός και γρήγορα.

    Τα συμπτώματα όπως τα αναφέρεις (χωρίς να είμαι γιατρός) ίσως είναι χονδροπάθεια επιγονατίδας,μιας και είχα και εγώ αυτά παλαιότερα.Όσο έχεις το πρόβλημα και σε πονάει,στα σκαλοπάτια θα ανεβαίνεις πρώτα με το πόδι που δεν σε πονάει και έπειτα το άλλο.Στο κατέβασμα θα κάνεις το αντίθετο.Αλλά καλύτερα να προτιμάς ασανσέρ αν υπάρχει και αν δεν έχεις κλειστοφοβία!!!!!!

    Πάντως μη το αφήσεις το ζήτημα και προχωρήσει.Όσο σε πονάει μην κάνεις καμία άσκηση για τα πόδια θα το χειροτερεύσεις.Διότι δυστυχώς αν υπάρχει πρόβλημα στο ένα γόνατο,μετά μεταφέρεται και στο άλλο διότι ρίχνεις όλο το βάρος στο καλό σου που δε σε πονάει.Αν δεις ότι έφυγε ο πόνος δοκίμασε να κάνεις ασκήσεις αλλά αν σε πονέσει πρέπει να σταματήσεις.

    Επειδή έχω χονδροπάθεια επιγονατίδας και στα δύο γόνατα,κατάφερα με συνέχιση μυική ενδυνάμωση του έσω πλατύ μυ του τετρακέφαλου να στρώσουν τα γόνατα.Οι μόνες ασκήσεις με βάρη που δεν με ενοχλούν στα πόδια είναι leg extension,leg curl,leg press και sitting calf.Δοκίμασα squat και προβολές αλτήρων και με πόνεσαν με τη μία τα γόνατα.

    Εύχομαι να μην έχεις κάποιο πρόβλημα και απλά να χρειάζεται ξεκούραση.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Γιώργο στο γιατρό γρήγορααααα....!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Κρίμα κι έλεγα να τον γλιτώσω.. Απο εβδομάδα τότε θα πάω νοσοκομείο σε ορθοπεδικό και βλέπουμε. Thx για τις απαντήσεις!
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ενόχληση στο γόνατο
    By Elli JZA in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 19-10-11, 11:51
  2. Ενόχληση στη μέση
    By gsisr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-11, 12:46
  3. Ενόχληση στη μέση ;
    By stathis23 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 19-06-11, 12:05
  4. Ενόχληση και πόνος πίσω απο το γόνατο
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 18-06-11, 11:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •