Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default Είναι τα συμπληρώματα μονόδρομος?

    Καλησπέρα παιδία!φτάνω αισίος τον 1,5 χρόνο προπονήσεων και συνεχίζω να ανεβαίνω .Αν και έχω περιθώρια βελτίωσης ακόμα,πιστεύετε οτι τα συμπληρώματα μετά απο ένα σημείο αποτελούν μονόδρομο?δεν λέω για τρελό όγκο και παράλληλα γράμμωση,αλλά όταν η προπόνηση γίνεται πιο απαιτιτηκή,το σώμα μπορεί να ανταπεξέλθει ή οδηγείτε σε πτώση επιδόσεων?

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    προφανως και δεν ειναι μονοδρομος..μια χαρα αναπτυξη μπορεις να εχεις και χωρις συμπληρωματα..μην κοροιδευομαστε αλλα με κανενα συμπληρωμα δεν θα δεις σημαντικη διαφορα πανω σου.αυτο το κανουν αλλες ουσιες..τωρα αν μιλας για συμπληρωματα πρωτεινης,λιπαρα οξεα,πολυβιταμινη και κρεατινη 2-3 φορες τον χρονο τοτε αυτα ειναι "αναγκαια" τοσο για υγιη ζωη οσο και αν θες να καλυψεις τις ημερησιες ποσοτητες σε πρωτεινη κτλ κτλ.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Αν παρομοιασουμε το ανθρωπινο σωμα που κανει bbing σαν ενα αγωνιστικο μοτερ και τα συμπληρωματα σαν την βενζινη με υψηλα οκτανια , νομιζω οτι ΝΑΙ ειναι ....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Tα συμπληρωματα δεν ειναι καν δρομος, οχι μονοδρομος.
    Το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων δεν κανουν τιποτα η κανουν πολυ λιγοτερα απ'οσα λενε.

    Περα απο τα 3 γνωστα και πολυ-μελετημενα δηλαδη πρωτεινη,κρεατινη,καφεινη ολα τα αλλα να τα δεχεσαι with a huge grain of salt οπως λενε και οι Αμερικανοι.
    Last edited by Red.Out; 09-04-12 at 15:48.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    η ποιοτικη επιλογη τροφων ειναι η βενζινη σε υψηλα οκτανια..τα συμπληρωματα αντε να ειναι κανα octane booster και μαλιστα οχι καλης εταιρειας..

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εγω χρειαζομαι ψυχολογικο παραμυθι για να παιξω δυνατες προπο που το ρυζι και το κοτοπουλο δεν μου το δινουν , αν εστω και με αυτον το τροπο με βοηθανε μου αρκει , στο διμηνο χωρις πρωτεινη ,πολυβιταμινη , κρεατινη....μαραζωσα !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    To μόνο που είναι απαραίτητο-μονόδρομος είναι τα αναβολικά αν θες να είσαι 30 κιλά πάνω από το ύψος σου με 5% ποσοστό λίπους. Για οποιονδήποτε στόχο περαν του φυσικώς ανεφίκτου, τίποτα περαν της σωστής διατροφής-προπόνησης δεν είναι απαραίτητο. Πιο οικονομικό ναι, πιο εύκολο-βολικό ναι, πιο ευχάριστο ναι (το μόνο γλυκό που τρώω εδώ και καιρό είναι iso-100 με δεξτρόζη και κρεατίνη μετά την προπόνηση) αλλά όχι και μονόδρομος.

    (Τώρα, εντάξει, μεταξύ μας, η μαγιά μπύρας σε σκόνη και το ιπποφάες είναι απαραίτητα.)

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αλλο το ψυχολογικο..και αυτο παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα εξαρταται απο πολλους τομεις..δουλεια,ξεκουραση,υποχρεωσεις,καιρος οποτε ειναι λιγο πολυπλοκα τα πραγματα εδω..ασε που ειναι και το αλλο παιρνεις ας πουμε ενα νιτρικο για το βoost που σου δινει και οταν το κοβεις νιωθεις τελειως ξενερωμενος.τουλαχιστον αυτο συμβαινει σε μενα..

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Α γεια σου ! Επειδη το παληκαρι ρωτησε για συμπληρωματα να μεινουμε σε αυτα , και το ποιοτικο φαι ειναι δεδομενο , και ο υπνος και ολες αλλες παραμετροι. Το 90% που λεει δεν ειναι, εχει κατεβασει ενα κοντεινερ απο αυτα, και εξακολουθει νατο κανει....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Θεωρώ πως ναι, είναι απαραίτητα... Δεν μπορώ να φανταστώ μυική ανάπτυξη χωρίς επαρκή κάλυψη πρωτεινής ας πούμε... Τώρα αυτή η κάλυψη μπορεί να έρθει και με μπολάκια με κοτόπουλο αμέσως μετά το γυμναστήριο, αλλά πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο... Πρωτείνη, κρεατίνη, πολυβιταμίνη είναι must συμπληρώματα που βοηθούν σε αποκατάσταση, δύναμη και «χτίσιμο» ακόμα και αν η διατροφή μας είναι ολόσωστη...

  11. #11
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Θεωρω πως ειναι πολυ ανωτερο ενα ολοκληρωμενο πλανο διατροφης απο ενα πλανο διατροφης που στο 50 % εχει συμπληρωματα.

  12. #12
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    thx για τις απαντήσεις!

    Εγώ είμαι ακομα στην αρχή.Παλαιότερα είχα πάρει μια πρωτεϊνη isolate και ναι,είδα διαφορά στην αποκατάσταση των μυών μετά την προπόνηση.Δεν εχω δοκιμάσει τπτ άλλο,αλλά ακόμα και τώρα, με τις προπονήσεις μου,δεν μπορώ να "δώσω" τόσο πολύ γτ δεν έχω γεμίσει τις μπαταρίες μου απο την τελεύταία φορά.

    Αυτή τη περίοδο λέω να αυξήσω τα κιλά στις προπονήσεις μου και πιστεύω οτι ίσως μου ξαναχρειαστεί η πρωτεϊνη , ή θα αλλάξω τις ρουτίνες μου,με περισσότερες μέρες αποκατάστασης.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Φίλε Νίκο η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα συμπληρώματα διατροφής που πωλούνται στην αγορά (όσα αφορούν συγκεκριμένα την μυική ανάπτηξη για να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι) μετά άπο οποιοδήποτε σημείο όπως λες ΔΕΝ αποτελούν μονόδρομο για περεταίρω μυικά κέρδη άλλα επιλογή. Και τι εννοώ επιλογή?

    Απλά υπάρχουν!

    Δεν ξέρω αν είμαστε τυχεροί που ζούμε σ' αυτή την εποχή άλλα ζούμε όντως στο 2012 και σίγουρα η τεχνολογία πίσω άπο τα συμπληρώματα έχει ωριμάσει και υπο κατάλληλες προυποθέσεις όπως (ΤΙ στόχο έχω, ΠΟΙΑ συμπληρώματα να πάρω, ΓΙΑΤΙ να τα πάρω, ΠΟΤΕ να τα πάρω κλπ) μπορούν να βοηθήσουν. Μην περιμένεις όμως να δεις αισθητή διαφορά με τα συμπληρώματα και αυτό στο λέει κάποιος που έχει αδειάσει 10 κοντέινερ! Αν τα συμπληρώματα έκαναν τα μισά άπο όσα υπόσχονται τότε θα κέρδιζα το OLYMPIA!

    Αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι έιναι συνεχή μελέτη και πειραματισμό. Το bodybuilding εάν το εφαρμόσεις σωστά είναι επιστήμη. Το σώμα μας είναι εξοπλισμένο με πολλούς αμυντικούς μηχανισμούς και προσαρμόζεται γρήγορα σε ότι κι αν του κάνεις. Υπάρχουν όμως τεχνικές προπόνησης που σου επιτρέπουν να παρακάμπτεις αυτούς τους αμυντικούς μηχανισμούς και να συνεχίζεις να έχεις μυικά κέρδη για πολλά χρόνια. Απλά εσύ θα πρέπει να βρεις τι δουλεύει καλύτερα για σένα.

    Ενα πολύ μεγάλο κεφάλαιο πριν τα συμπληρώματα είναι η διατροφή. Ο Vince Gironda (ένας θρύλος στην εποχή του) πριν άπο 70 περίπου χρόνια είχε πει ότι το bodybuilding είναι 80% διατροφή. Είχε άδικο? Η μήπως υπήρχαν συμπληρώματα στην εποχή του? Δε νομίζω.

    Την απόφαση εάν χρειάζεσαι συμπληρώματα ανάλογα με τον στόχο σου θα την πάρεις εσύ. Ρίξε πρώτα μία ματιά στις φωτογραφίες παρακάτω σε μία εποχή που δεν υπήρχαν συμπληρώματα.

    JACK LALANNE



    JOHN GRIMEK



    Εάν κάποιος ισχυριστεί ότι ακόμα και τότε τα σώματα αυτά φτιάχτηκαν με φάρμακα, ορίστε και μία που τραβήχτηκε κάπου στις αρχές του 1900!

    EUGENE SANDOW


  14. #14
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    σε ευχαριστω φίλε μου για τις συμβουλές σου.

    Σίγουρα τα συμπληρώματα σου δίνουν αυτό το +10%,χωρίς αμφιβολία,αλλά για κάποιον που ασχολείτε ερασιτεχνικά, μπορεί και να μην είναι μονόδρομος.Εγώ για αυτό το λόγο δεν ξαναγόρασα γτ λέω: 1ον μια χαρά σώμα έχω και χωρίς καν στοιχειώδη διατροφή και 2ον κατι μαύροι στην Αφρική έχουν απίστευτους μυες,δύναμη και αντοχή και ούτε καν τρώνε κάθε μέρα!!!

    Αλλά ακόμα και χωρίς τα συμπληρώματα να μου δίνουν το +10%,θα προσπαθώ να δίνω το +20% στη γυμναστική μου κάθε μέρα και θα συνεχίσω έτσι.

  15. #15
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by nikos nikos View Post
    σε ευχαριστω φίλε μου για τις συμβουλές σου.

    Σίγουρα τα συμπληρώματα σου δίνουν αυτό το +10%,χωρίς αμφιβολία,αλλά για κάποιον που ασχολείτε ερασιτεχνικά
    Θες να πεις οτι οι επαγγελματιες τα χρησιμοποιουν?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Διατροφής - Ποιός Είναι Ο Πιό Σημαντικός Παραγόντας?
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 02-04-20, 07:35
  2. Πως είναι ο sersemis τώρα που είναι φαντάρος...
    By iront in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 53
    Last Post: 23-01-09, 07:19
  3. Βρε παιδια ειναι καζεινη whey τι ειναι?
    By mrkaza in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-01-05, 16:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •