Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default Ολυμπιακή Μπάρα - Αγορά - Τι Να Προσέξω;

    Καλησπέρα παιδία!θέλω τη βοήθεια σας σε ενα θέμα.Λέω να αρχίσω προπονήσεις με βάρη και χρειάζομαι μια ανανέωση στο σπιτικό μου εξοπλισμό.Σκέφτομαι να αγοράσω μια ολυμπιακή μπάρα και δίσκους,πιστεύω οτι θα είναι μια καλή επένδυση που θα κρατήσει,τι λέτε?

    Έχω μια μικρή βιδωτή 1.60 και δυο 10κιλα,αλλά άμα ανέβω σε κιλά στο μέλλον,δε νομιζω να αντέξει,έχετε καμια εμπειρία στο θέμα?κάτι που πρέπει να προσέξω??

    thx!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όχι μόνο απλά καλή επιλογή, αλλά θεωρώ πως είσαι πλήρης! Αν διαθέτεις ορθοστάτη, πάγκο και μπάρα με κιλά είσαι καλυμμένος για να κάνεις τις βασικές ασκήσεις και να δεις πρόοδο πάνω σου.
    Last edited by Kardoula; 15-04-12 at 23:27.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Εγώ εδώ και 3 χρόνια που έχω ολυμπιακή μπάρα στο σπίτι (2,20m - 20KG) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Άλλη αίσθηση σου λέω!

  4. #4
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    2.20??!! δεν είναι λίγο μεγάλη?εγώ σκεφτόμουν για μια στο 1.80,για το μέλλον σκέφτομαι να την συνδιάσω και με ενα power rack,αλλά αν υπάρχει χώρος

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Μία φορά θα την πάρεις και κατά τη γνώμη μου θα πάρεις την πιο μεγάλη. Είναι η καλύτερη και σου προσφέρει και καλύτερη αίσθηση ισορροπίας. Από την άλλη να φύγεις από το 1,60 για να πας στο 1,80 απλά και
    μόνο για να είναι ολυμπιακή;

  6. #6
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    δεν εχω χωρο στο σπίτι για μια 2.20, 2 μέτρα το πολύ, γιατί μετά θα είναι άβολη, κάνω τις προπονήσεις στο δωμάτιο μου που δεν εχει και μεγαλες διαστασεις...

    Σκεφτομουν την ολυμπιακη γιατί η άλλη,ναι, είναι μικρή για αρκετές ασκήσεις,και η ολυμπιακή θα αντέχει και πιο πολλά κιλά λόγω κατασκευής,για το μέλλον μιλάμε πάντα.

  7. #7
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    Η ολυμπιακη επιτρεπει στα βαρη να περιστεφονται και ετσι μειωνει την δυναμη περιστροφης που ασκειται στα χερια σε μεγαλα βαρη η οποια μπορει να χωρισει τον δικεφαλο μυ στα 2 .
    Εχω 2 ολυμπιακες 2.20 και η δυο ειναι amila που δεν ειναι πραγματικη μαρκα αλλα πιθανον το ονομα που δινει ο ελληνας εισαγωγεας .(ειναι απο taiwan η ισως κινα.
    Στο μαγαζι με διαβεβαιωσαν οτι επαιρνα την καλυτερη ποιοτητα μπλα μπλα . Η μια ζυγιζει 17 κιλα 400 γραμμαρια και η αλλη 17 κιλα 850 γραμμαρια και τη δευτερη χρησιμοποιω για πιο βαρια βαρη . Πληρωσα 120 ευρω την μια καλη τιμη.αντεχουν ανετα 280 κιλα οποτε για μενα ειναι υπερενταξει (στο μαγαζι μου ειπαν 500 και to ιντερνετ μου ειπε 280 )
    Για καλη μπαρα rogue h texas αμερικανικη αλλα μπλεκεισ με τελωνεια την εισαγεισ εσυ και πληρωνεισ πανω απο 500 ευρωπουλα ....
    Εγω τις χρησημοποιω σε gpr-378 power rack της body solid και γενικα τα power rack στραβωνουν τισ μπαρεσ οποτε δεν υπαρχει λογοσ να αγορασεισ πανακριβη.
    1.80 μπαρα δεν θα ηταν αρκετα μεγαλη ... για το power rack το ειχα σκεφτει και εγω
    Last edited by rackpull; 10-07-12 at 00:10.

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by rackpull View Post
    Για καλη μπαρα rogue h texas αμερικανικη αλλα μπλεκεισ με τελωνεια την εισαγεισ εσυ και πληρωνεισ πανω απο 500 ευρωπουλα ....
    680+
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    παντως μολις μου πεσει το λαχειο θα παρω αυτη την μπαρα
    Eleiko Olympic WL Training Bar, men
    Part Number 112-0200
    The strength rating of the Eleiko bar is 215 000 PSI.
    Eleiko me ελεινη ελληνικη τιμη. Η Eleiko χρησιμοποει το καλυτερο ατσαλι σπου υπαρχει
    Εννοειται οτι στις καλεσ μπαρες δεν ταιριαζουν ολα τα βαρη μετα θελεις και προσεγμενα βαρη με μεγαλη τρυπα

    Αχχ Eleiko .
    Αυτη η μπαρα στην αμερικη κανει 900 δολλαρια . Η τιμη στην ελλαδα αν ποτε την φερει κανενας θα ειναι 2000 ευροπουλα φανταζομαι. επισησ φανταζομαι οτι την ιδια μπαρα μεταχειρισμενη αλλα οχι στραβωμενη θα την βρισκεισ στο craiglist για 300 δολλαρια ελλαδα με πληγωνεις .....


    Αυτη η ολυμπικη μπαρα συνισταται για οποιον εχει συγγενεις στην αμερικη και μπορει να τουσ βαλει να ψαξουν στο craiglist να την αγορασουν μεταχειρισμενη αλλα οχι στραβωμενη και μετα να τη στειλουν με μεταφορικη
    Επισης συνισταται αν σου πεσει το λαχειο

  10. #10
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Στην Ελλαδα θα την πετυχεις μεταξυ 1200 και 1300 ευρω την Eleiko. Την εχω δουλεψει και εχω να πω πως δεν ειναι για μας. Καταρχας ειναι σχεδον αποκλειστικα για oly lifts και δευτερον εμεις οι κοινοι θνητοι δεν προκειται να δουμε ποτε διαφορα.
    Για μενα best of μπαρων που μπορεις να αποκτησεις ειναι Ivanko και δευτερον Τexas Power bar
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Παιδια για να μην ξεκινησω αλλο θεμα,ξεθαβω λιγο αυτο! Ψαχνω να αγορασω και εγω ολυμπιακη μπαρα για τον αυγουστο που ειμαι καποιες μερες στην θαλασσα ετσι ωστε να κανω καμμια προπονησουλα εκει με βασικες ασκησεις και γενικα να την εχω και για καποια σ/κ που δεν μπορω να παω γυμναστηριο!
    Τι μου προτεινετε?Δεν βρισκω και κανενα ελληνικο site να αγορασω...απο amazon πλεον δεν συμφερει με τα μεταφορικα...Ευχαριστω!
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δες εδώ το ποστ του Αντώνη. Έχει ενδιαφέροντα λινκ.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1086410
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους. Τι πρέπει να προσέξω?
    By gikamc in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 04-04-12, 21:26
  2. Επιλογή Πρωτεϊνης - Τι Πρέπει Να Προσέξω;
    By korte in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-12, 08:48
  3. Επιλογή Γυμναστηρίου - Τί Να Προσέξω;
    By Wargod in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 08-10-11, 19:27
  4. Ίσια μπάρα vs στραβή μπάρα
    By Kardoula in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-04, 04:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •