Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default Ορθοστάτες-γυμναστική στο σπίτι

    Παιδιά καλησπέρα. Πρόσφατα ξεκίνησα έρευνα αγοράς για να αγοράσω εξοπλισμό στο σπίτι, γιατί του χρόνου (λόγω διαβάσματος για πανελλήνιες) δεν θα διαθέτω ελαστικό πρόγραμμα για να πηγαίνω γυμναστήριο. Ήδη έχω καταλήξει ότι θα αγοράσω 2 αλτήρες, 1 μπάρα , 50 κιλά σε δίσκους και ένα πάγκο. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζομαι ορθοστάτες για τον πάγκο. Ένας μου είπε ότι αργά ή γρήγορα θα χρειαστώ σίγουρα , οπότε να πάρω ένα πάγκο με έτοιμους ορθοστάτες για να είμαι καλυμμένος. Σκέφτομαι ότι ένας τέτοιος θα ήταν χρήσιμος για πιέσεις στήθους σε ίσιο και επικλινή, αλλά νομίζω ότι μπορώ να τις αντικαταστήσω με πιέσεις με αλτήρες. Για squats δεν πολυενδιαφέρομαι, κάπως θα τα βολέψω τα πόδια. Ποια η γνώμη σας?
    "Inner strength is the key to success"

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Φίλε μου και 'γω αυτό τον καιρό κάνω προπονήσεις για τον ίδιο λόγο στο σπίτι. Έχω πάγκο, 2 αλτήρες, μπάρα, στραβόμπαρα και περίπου 60 κιλά σε δίσκους. Δεν έχω ορθοστάτη και αυτή τη στιγμή δεν το χρειάζομαι. Προσωπικά οι ασκήσεις με αλτήρες μου δίνουν καλύτερο εύρος κίνησης και έτσι δεν επιβαρύνω τόσο τους ώμους μου. Με κατάλληλη τεχνική πάντως μπορείς να σηκώσεις την μπάρα χωρίς ορθοστάτη εφόσον δεν έχεις φορτώσει υπερβολικά κιλά χωρίς να θυσιάσεις δύναμη (έτσι κάνω στις πιέσεις με κλειστή λαβή για τρικεφάλους) . Ο ορθοστάτης όμως είναι σίγουρα είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση αν θες να κάνεις πιέσεις με μπάρα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Πόσα χρήματα διαθέτεις;

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-12
    Posts
    2

    Default

    Εγω την προηγουμενη βδομαδα πηρα παγκο και ορθοστατες. Επειδη κανω σκουωτ τους χρειαζομαι. Μεχρι 50-60 κιλα ανεβαζω την μπαρα ευκολα για να κανω πιεσεις παγκου. Απλα δεν μπορεις να κανεις σετ μεχρι failure χωρις ορθοστατες.

  5. #5
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Φίλε μου και 'γω αυτό τον καιρό κάνω προπονήσεις για τον ίδιο λόγο στο σπίτι. Έχω πάγκο, 2 αλτήρες, μπάρα, στραβόμπαρα και περίπου 60 κιλά σε δίσκους. Δεν έχω ορθοστάτη και αυτή τη στιγμή δεν το χρειάζομαι. Προσωπικά οι ασκήσεις με αλτήρες μου δίνουν καλύτερο εύρος κίνησης και έτσι δεν επιβαρύνω τόσο τους ώμους μου. Με κατάλληλη τεχνική πάντως μπορείς να σηκώσεις την μπάρα χωρίς ορθοστάτη εφόσον δεν έχεις φορτώσει υπερβολικά κιλά χωρίς να θυσιάσεις δύναμη (έτσι κάνω στις πιέσεις με κλειστή λαβή για τρικεφάλους) . Ο ορθοστάτης όμως είναι σίγουρα είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση αν θες να κάνεις πιέσεις με μπάρα.
    Ούτως ή άλλως δεν κάνω με υπερβολικά κιλά ασκήσεις στον πάγκο, οπότε με την κατάλληλη τεχνική σηκώματος νομίζω θα βολευτώ όπως εσύ.Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές!
    "Inner strength is the key to success"

  6. #6
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Πόσα χρήματα διαθέτεις;
    Για πάγκο σκοπεύω να δώσω 80-110 ευρώ το πολύ. Έχω εντοπίσει έναν με ορθοστάτες στα 100 ευρώ, απλά ξέχασα να ρωτήσω πόσα κιλά αντέχει (γύρω στα 130 kg θα ταν πολύ καλά ) Για μπάρα, αλτήρες και 50 κιλά με 1.5 ευρώ το κιλό θα δώσω περίπου 100 ευρώ πάλι.
    "Inner strength is the key to success"

  7. #7
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by PanosB7 View Post
    Εγω την προηγουμενη βδομαδα πηρα παγκο και ορθοστατες. Επειδη κανω σκουωτ τους χρειαζομαι. Μεχρι 50-60 κιλα ανεβαζω την μπαρα ευκολα για να κανω πιεσεις παγκου. Απλα δεν μπορεις να κανεις σετ μεχρι failure χωρις ορθοστατες.
    Πόσο σου κόστισε ο πάγκος?
    "Inner strength is the key to success"

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Tα ποδια πως θα τα βολεψεις;
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    New Member Nikos.K's Avatar
    Join Date
    19-02-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    60

    Default

    Παίζω μπάσκετ αρκετά χρόνια τώρα, και σε συνδυασμό με μερικές ασκήσεις με αλτήρες που βρήκα σε ένα ποστ εδώ στο forum νομίζω είμαι καλυμμένος.
    "Inner strength is the key to success"

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-06-12
    Posts
    1

    Default

    Ξεθάβω αυτό το νήμα γιατί θέλω να αγοράσω και εγώ ορθοστάτες για το σπίτι μου. Σκέφτηκα να αγοράσω τους ορθοστάτες amila 44348. Ψάχνοντας σε διάφορα site παρατηρώ ότι οι διαστάσεις είναι αντικροούμενες. Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι οι συγκεκριμένοι ορθοστάτες έχουν διαστάσεις 48 x 43 x 180cm; Θέλω να τους αγοράσω πρωτίστως για back squat με μπάρα.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και καλώς σας βρήκα :-)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστικη στο σπιτι!
    By aris15 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 21-10-10, 01:42
  2. Γυμναστικη στο σπιτι
    By putin1981 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-08, 06:55
  3. Γυμναστικη στο σπιτι.
    By camen in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 27
    Last Post: 29-01-08, 03:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •