Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-04-12
    Posts
    4

    Default Γυμναστήριο στο σπίτι

    Καλησπέρα παιδιά.
    Επειδή είμαι καινούργια στο site θα χρειαστώ κάποια βοήθεια σε κάποιες απορίες που έχω.Έχω ασχοληθεί με τον αθλητισμό αρκετά χρόνια αλλά δυστυχώς λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων τα έχω παρατήσει εδώ και αρκετό καιρό.Επειδή δεν έχω τον χρόνο να πηγαίνω σε gym αποφάσισα να αγοράσω κάποια όργανα γυμναστικής για το σπίτι.Το πρώτο ερώτημα είναι αν πιστεύεται οτι η γυμναστική στο σπίτι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του γυμναστηρίου.Έχω σκεφτεί να αγοράσω έναν διάδρομο κι ένα ποδήλατο για αρχή.Χρειάζεται κάτι άλλο?

  2. #2
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Καλησπερα Alkistis ,καλα εκανες και αποφασισες να ασχοληθεις σπιτι αφου δεν προλαβαινεις.Φυσικα και χρειαζονται κι αλλα πραγματα,αναλογα παντα με τι ακριβως θελει να ασχοληθει ο καθενας οταν εννοει γυμναστικη!Για μενα καλυτερα να επερνες ενα ελλειπτικο μηχανημα για αεροβια αντι ποδηλατο και διαδρομο,και ενα πολυοργανο και αλτηρες αν κ εφοσον εχεις τη δυνατοτητα!
    no pain...no gain!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες Άλκηστις στην παρέα μας!

    Από προσωπική εμπειριά, ναι ακόμα και στο σπίτι μπορεί κάποιος να κάνει "αξιοπρεπείς" προπονήσεις.
    Εξαρτάται φυσικά τον εξοπλισμό και το στόχο που έχει. Το γυμναστήριο βέβαια υπερτερεί, αλλά για κάποιον που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε την οικονομική άνεση μπορεί να έχει αξιόλογα αποτελέσματα αν φυσικά είναι σταθερός στο πρόγραμμά του.
    Το ποδήλατο ή ο διάδρομος είναι μηχανήματα που ωφελούν στο καρδιοαναπνευστικό κομμάτι. Δηλαδή θα βελτιώσουν τη φυσική σου κατάσταση, αντοχή, μειώνουν το λίπος(υπο προυποθέσεις φυσικά).
    Αν όμως θες να έχεις ένα ολοκληρωμένο πλάνο, πρέπει να έχεις και κάποια βάρη. Μπορείς να αγοράσεις για αρχή κάποιους αλτήρες ( βιδωτούς που προσθέτεις πλάκες). Επίσης λάστιχα, φιτμπολ. Έτσι θα είναι πιο ολοκληρωμένο το σπιτικό σου γυμναστήριο και θα χεις μεγάλη γκάμα ασκήσεων.

  4. #4
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλώς όρισες Άλκηστις στην παρέα μας!

    Από προσωπική εμπειριά, ναι ακόμα και στο σπίτι μπορεί κάποιος να κάνει "αξιοπρεπείς" προπονήσεις.
    Εξαρτάται φυσικά τον εξοπλισμό και το στόχο που έχει. Το γυμναστήριο βέβαια υπερτερεί, αλλά για κάποιον που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε την οικονομική άνεση μπορεί να έχει αξιόλογα αποτελέσματα αν φυσικά είναι σταθερός στο πρόγραμμά του.
    Το ποδήλατο ή ο διάδρομος είναι μηχανήματα που ωφελούν στο καρδιοαναπνευστικό κομμάτι. Δηλαδή θα βελτιώσουν τη φυσική σου κατάσταση, αντοχή, μειώνουν το λίπος(υπο προυποθέσεις φυσικά).
    Αν όμως θες να έχεις ένα ολοκληρωμένο πλάνο, πρέπει να έχεις και κάποια βάρη. Μπορείς να αγοράσεις για αρχή κάποιους αλτήρες ( βιδωτούς που προσθέτεις πλάκες). Επίσης λάστιχα, φιτμπολ. Έτσι θα είναι πιο ολοκληρωμένο το σπιτικό σου γυμναστήριο και θα χεις μεγάλη γκάμα ασκήσεων.
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!Σε προλαβα Ειρηνηηηηηηηηηηη!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
    no pain...no gain!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by rax87 View Post
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!Σε προλαβα Ειρηνηηηηηηηηηηη!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
    Φτουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!! Την επόμενη φορά να δούμε όμως χρυσή μου.......

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-04-12
    Posts
    4

    Default

    Το θέμα είναι οτι θέλω να ξυπνήσω πάλι τους μυες.Είναι αρκετό καιρό σε αδράνεια.Και δεν είναι μόνο αυτό.Από τότε που σταμάτησα την κολύμβηση άρχισαν να εμφανίζονται ψωμάκια.Γι αυτό σκέφτηκα το ποδήλατο.

  7. #7
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Quote Originally Posted by alkistis View Post
    Το θέμα είναι οτι θέλω να ξυπνήσω πάλι τους μυες.Είναι αρκετό καιρό σε αδράνεια.Και δεν είναι μόνο αυτό.Από τότε που σταμάτησα την κολύμβηση άρχισαν να εμφανίζονται ψωμάκια.Γι αυτό σκέφτηκα το ποδήλατο.
    To ελλειπτικο απο προσωπικη εμπειρια επειδη παλιοτερα εκανα μονο εκει αεροβια θεωρω οτι κανει καλυτερη δουλεια απο το ποδηλατο σε εμας τις γυναικες ειδικα που θελουμε εμφαση σε γλουτους!!
    no pain...no gain!!

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-04-12
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by rax87 View Post
    To ελλειπτικο απο προσωπικη εμπειρια επειδη παλιοτερα εκανα μονο εκει αεροβια θεωρω οτι κανει καλυτερη δουλεια απο το ποδηλατο σε εμας τις γυναικες ειδικα που θελουμε εμφαση σε γλουτους!!
    Είχα ελλειπτικό αλλά δεν έκανε δουλειά.Τουλάχιστον αυτό που περίμενα.Με λίγα λόγια θέλω να κάψω λίπος και να μειώσω τα ψωμάκια που άρχισαν να εμφανίζονται.Για αρχή τι όργανα προτείνετε να αγοράσω?

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by alkistis View Post
    Είχα ελλειπτικό αλλά δεν έκανε δουλειά.Τουλάχιστον αυτό που περίμενα.Με λίγα λόγια θέλω να κάψω λίπος και να μειώσω τα ψωμάκια που άρχισαν να εμφανίζονται.Για αρχή τι όργανα προτείνετε να αγοράσω?
    Καλως ηρθες alkistis ! Ο mega εχθρος των ψωμακιωνειναι η καθαρη διατροφη , και η αεροβια ασκηση σε συνδιασμο με τα βαρη επιφερουν το πολυποθητο αποτελεσμα. Στο ελλειπτικο πρεπει να κανεις πανω απο 20-30 λεπτα και οι καρδιακοι παλμοι να ειναι στο 80% της λειτουργιας που ειναι 220 - ηλικια σου. Α ξεχασα το κυριοτερο που χρειαζεσε ειναι η υπομονη.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Αλκηστη καλώς ήρθες κι από μένα,

    κι εγώ παλιά ασχολούμουνα με κολύμβηση, να ξέρεις ότι λόγω της προηγούμενης άθλησής σου το σώμα σου έχει τη δυνατότητα να επανέλθει πολύ γρήγορα, άσε που επειδή φαντάζομαι η πλάτη - ώμοι σου είναι πιο ανεπτυγμένοι από το μέσο όρο, σου δίνει τη δυνατότητα οι όποιες ατέλειες στο κάτω μέρος να μη φαίνονται λόγω του μέσου όρου. Πάντως θα επανέλθεις εύκολα μην ανησυχείς.

    συμφωνώ με την καρδούλα ότι δυστυχώς το γυμναστήριο υπερτερεί σχετικά γιατί σου δίνει μεγαλύτερη ποικιλία.

    Αυτό που μάλλον χρειάζεσαι είναι πρωτίστως γυμναστική με βάρη και καλή διατροφή (όχι στέρησης αλλά καθαρή) και μετά - δευτερευόντως- ποδήλατα και τέτοια.

    Μπορείς να αγοράσεις αλτήρες και απλούς-βαράκια αλλά και για τα πόδια, για πολυόργανο δε ξέρω αν έχεις χώρο σπίτι άσε που είναι σχετικά πιο "βαριά" επένδυση.

    Άλλη εναλλακτική είναι μυικές ομάδες που μπορείς πιο εύκολα να τις γυμνάζεις στο σπίτι, π.χ. ώμοι - χέρια κοκ να τις κάνεις σπίτι και να πηγαίνεις γυμναστήριο μόνο π.χ. για να αξιοποιείς μηχανήματα όπως για σκουώτ κοκ (δυστυχώς και τέτοιες ασκήσεις είναι άκρως απαραίτητες) - στη χειρότερη υπαρχουν ασκήσεις σκουώτ με αλτήρες.

    ps μπορείς να δεις στο exrx.net ασκήσεις με αλτήρες (ελεύθερα) δηλαδή

    Σε καταλαβαίνω για την έλλειψη χρόνου, πάντως υπάρχουν γυμναστήρια που είναι ανοιχτά μέχρι πολύ αργά το βράδυ, π.χ. 12 ή και πολύ νωρίς το πρωι, άσε δε για τα 24ωρα. Η υπάρχουν π.χ. πισίνες για την αερόβιά σου που είναι ανοιχτές και σάββατο και κυριακή. Η η αερόβιά σου μπορεί απλά να είναι φυσική δραστηριότητα σε πράγματα που ήδη θα έκανες, π.χ. να περπατήσεις κάπου που θα πήγαινες κοκ.

    Συμφωνώ πάντως απόλυτα ότι από το να χάνεις την άσκηση, εννοείται 20-30 λεπτά να κάνεις στο σπίτι, κι εγώ το ίδιο κάνω κατι μέρες 7 το πρωι ή 11 το βράδυ.

    Γενικά θέλεις απλά "εξυπνο" συνδυασμό ασκήσεων, με πρώτη προτεραιότητα τα βάρη, και καθαρή διατροφή.

    Καλή σου αρχή!

    ps2 συμφωνω απολυτα με τις κοπέλες για τους εξοπλισμους που πρότειναν αντί για διάδρομο / ποδήλατα κτλ

    ps3 Υπάρχει στο φόρουμ πολύ καλό αναλυτικό τόπικ για ιδέες με ασκήσεις στο σπίτι του cuban, είναι εδώ:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28513
    Last edited by natasa; 18-04-12 at 00:08.

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-04-12
    Posts
    4

    Default

    Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια Ήταν πολύ χρήσιμα όσα μου είπατε.

  12. #12
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Τι με ενα ευχαριστω θα γλυτωσεις ?Σε 1-2 μηνες θελουμε τις πρωτες φωτο προοδου.....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  13. #13
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Τι με ενα ευχαριστω θα γλυτωσεις ?Σε 1-2 μηνες θελουμε τις πρωτες φωτο προοδου.....
    Ναι αν θες τη γνωμη του Τσουρεκα μονο με φωτο.Ειναι οπτικος τυπος..
    no pain...no gain!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by rax87 View Post
    Ναι αν θες τη γνωμη του Τσουρεκα μονο με φωτο.Ειναι οπτικος τυπος..
    Μην της ακους alkisti ολες τα ιδια λενε ,αλλα κυριως το raxaki τις εβαλε την επομενη ....ΧΑ !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιτέλους Το Γυμναστήριο Μου Στο Σπίτι Μου!
    By POWERBUILDER in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 72
    Last Post: 19-03-12, 11:52
  2. Οικονομικό Γυμναστήριο Στο Σπίτι - 2 Ερωτήσεις!
    By paoki-4- in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 08-10-11, 01:26
  3. γυμναστηριο στο σπιτι...
    By mass2 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 16-11-06, 02:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •