Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-04-12
    Posts
    1

    Post Προγραμμα για χασιμο λιπους και αποκτηση μυικου ογκου

    Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ψαχνω για ενα προγραμμα.
    Καταρχην ειμαι 180cm, βαρος 85kg και ειμαι 15 χρονων. Μου λενε πολλοι οτι επειδη ειμαι λιγο παχουλος οτι αμα γυμναστω θα αποκτησω τρομερο ογκο, και αυτο θελω να κανω. Απο οτι καταλαβατε θα ηθελα να προγραμμα για χασιμο λιπους και για αποκτηση μυικου ογκου. Και βεβαια ΧΩΡΙΣ συμπληρωματα διατροφης!

    Ευχαριστω για την κατανοηση σας!

  2. #2
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Kαλησπερα φιλε! Και καλως ηρθες!Καταρχην δεν λες τι προγραμμα θελεις (διατροφης/γυμναστικης) και δευτερον καλυτερα θα ηταν αντι να ζητας ετοιμο προγραμμα να φτιαξεις ενα δικο σου ειτε διατροφης ειτε γυμναστικης και να το ποσταρεις ωστε να το διορθωσουμε.Κατσε και διαβασε καμια βδομαδα το φορουμ και δες διαφορες τροφες δες διατροφες αλλων παιδιων και φτιαξε μια δικια σου οπως νομιζεις.

    Και κατι τελευταιο δυσκολα θα φτιαξεις προγραμμα που θα χανεις λιπος και θα βαζεις μυικη μαζα.Καλη συνεχεια!

    Edit:Τωρα ειδα οτι εισαι μολις 15 χρονων λαθος μου.Αν θελεις την αποψη μου μιας και εισαι μικρος ακομα μην κανεις μια αυστηρη διατροφη.Κανε την γυμναστικη σου και απλα τρωγε καθαρες τροφες.Δηλαδη σπιτικο φαγητο.Ξεχνα για λιγο τα σουβλακια και τις αλλες βλακειες goodys κ.λ.π.Απλα τρωγε μια στο τοσο και καμια πιτα αν θελεις.Επισης μην πινεις.(Ελπιζω να μην το κανεις απο τωρα).Κανε και ενα αθλημα και εισαι Οκ μαγκα!
    Last edited by aggelos1994; 18-04-12 at 23:26.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  3. #3
    Junior Bodybuilder Igna's Avatar
    Join Date
    15-04-12
    Location
    Κομοτηνή
    Posts
    131

    Default

    Ακριβώς! Καλή καθαρή διατροφή και άσκηση, σ' αυτή την ηλικία το σώμα ακούει πολύ καλά.
    το "ποτέ" και το "πάντα" είναι δύο λέξεις...που "ποτέ" δεν κρατάν για "πάντα"

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-04-12
    Posts
    2

    Default the same

    kai egw mia apo ta idia me ton gianni. Kai m lene ise mikros akoma kane gumnastiki xoris dieta kai na athlise kiolas kamia fora.... To kanw edw kai 4 mines kai dn exw diafora :/

  5. #5
    New Member CaLua's Avatar
    Join Date
    23-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by chrisezio View Post
    kai egw mia apo ta idia me ton gianni. Kai m lene ise mikros akoma kane gumnastiki xoris dieta kai na athlise kiolas kamia fora.... To kanw edw kai 4 mines kai dn exw diafora :/
    Παιδια μην απελπίζεστε ! Εγω ειμαι 30 και μεσα σε 4 μήνες εχω δει τρελη διαφορα στο σωμα μου ... Η μπυροκοιλιτσα απο τα τζιν τονικ εχει μπει κυριολεκτικα σε σημειο να φαινονται οι πρωτοι πανω απο το 6πακ .. Οι πλατες μου εχουυν ανοίξει , στο στηθος μεσα απο το καλοσχηματισμενο λιπαρο βυζακι που ειχα πλεον υπαρχει μυς που μπορω και τον σφιγκο και τον βλεπω στον καθρεπτη , έχει μεγαλώσει κιόλας και όπως μου είπε γενικα και η αδερφή μου .. "Εχεις κάνει ψαχνα!! " χαχαχα

    Η γυμναστικη στην ηλικια σας πρεπει να ειναι καθημερινή .. Την μια μερα μπορει να ειναι γυμναστηριο , την αλλη ξερω γω μπασκετακι στη σχολειο απογευμα ,ενα 5χ5 , την αλλη καποιο αθλημα η πολεμικη τεχνη που ακολουθείτε συστηματικα , τα καλοκαιρια παραλια ρακετες , μπανιο , βολτες με ποδηλατο , ενα τζοκινγκ ενα απόγευμα και παρααα πολλαα ακόμα (Το sex δεν πιανετε είναι εχτρα )... Μην νομίζετε πως με μισή ώρα γυμναστήριο βάρη κάθε 2 μέρες θα πέσουν τα παχάκια και θα γίνετε κτήνη .. Γενικα μακρια απο τα playstation και τους καναπεδες , τα μηχανακια και γενικα οτι ειναι ευκολο .. Οπως λεει και το γνωστο , αν μπορεις κατι που κανεις ξαπλωτος να το κανεις καθιστος , κατσε .. Κατι που κανεις καθιστος να το κανεις ορθιος σηκω .. Κατι που κανεις τρεχοντας αντι να στεκεσαι τρεχα κτλ ..


    Οσο αναφορα το σπιτικο φαγητο που όλοι αναφέρουν .. Το πιο σημαντικο να μαθετε απο μικροι να "ακουτε" τον οργανισμο σας .. Οταν πεινατε θα τρωτε και οταν είστε χορτατοι δεν .. Παραδειγμα τρωτε στο μεσημεριανο τραπεζι το αγαπημενο σας φαγητο .. Ξεκινατε.. Οταν χορτασετε δεν θα συνεχισετε να τρωτε γιατι απλα σας αρεσει και ειναι σπιτικο φαγητο.. Πες της μανας σου : Μανα αυτο το φαι βαλτο στο φουρνο και θα το φαω μετα ..Και το χτυπατε μετα απο 3 ωρες .. Γενικα οι υπερβολες που οδηγουν στις καταχρησεις ειναι αρνητικες στη ζωη μας , ετσι και στον τομεα της διατροφης ισχυει το ιδιο.. Επισης να περιορίσετε τα τηγανιτα.. Δεν μπορεις να τρως καθε βραδυ πατατες τηγανιτες και να λες μα τρωω σπιτικο φαγητο γιατι δεν αδυνατιζω .. Σπιτικο φαγητο ναι , ποιοτικό φαγητο όμως και σε λογικά πλαίσια .. Τρώμε για να χορτάσουμε και όχι για να σκάσουμε χωρίς υπερβολές και πολλές παπάρες ! Να μάθετε να ακούτε τον οργανισμό σας το πιο βασικό !!


    Tips 1) Διαβασμα στην ιστιοσελίδα περι διατροφης
    2) Μην γραφετε με greeklish απαγορεύονται

    Ελπίζω όσοι με διαβασαν , αν ισχύει κατι απο όλα αυτα στη ζωή τους να πηραν μια νεα ιδεα , ενα ερεθισμα για μια καινουρια αρχή !! Και να θυμάστε , ειστε στην αναπτυξη .. Με συστηματικη γυμναστικη μπορείτε να χτισετε τα παντα και να γίνετε πολύ καλύτεροι απο μεγαλύτερους σε ηλικία φίλους σας με ωραία σώματα που θαυμάζετε !! Βαλτε στόχους , να είστε υπομονετικοί και θα πετύχετε !!

  6. #6
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Quote Originally Posted by Nikos Giannis View Post
    Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ψαχνω για ενα προγραμμα.
    Καταρχην ειμαι 180cm, βαρος 85kg και ειμαι 15 χρονων. Μου λενε πολλοι οτι επειδη ειμαι λιγο παχουλος οτι αμα γυμναστω θα αποκτησω τρομερο ογκο, και αυτο θελω να κανω. Απο οτι καταλαβατε θα ηθελα να προγραμμα για χασιμο λιπους και για αποκτηση μυικου ογκου. Και βεβαια ΧΩΡΙΣ συμπληρωματα διατροφης!

    Ευχαριστω για την κατανοηση σας!
    Ενοειτε πως δεν θα πάρεις συμπληρώματα διατροφής είσαι πάρα πολυ μικρός ακόμα
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  7. #7
    Junior Bodybuilder Igna's Avatar
    Join Date
    15-04-12
    Location
    Κομοτηνή
    Posts
    131

    Default

    Υπομονή και πίστη πάνω απ' όλα. Μην κοιτάς τον εαυτό σου μέρα με τη μέρα. Σεζόν με σεζόν να κοιτάς.
    το "ποτέ" και το "πάντα" είναι δύο λέξεις...που "ποτέ" δεν κρατάν για "πάντα"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απόψεις Για Πρόγραμμα Μυικού Όγκου Και Απώλειας Λίπους
    By Kostas V in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-11, 01:27
  2. Χασιμο μυικου ογκου
    By collosos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 21-12-08, 22:22
  3. Χάσιμο Λίπους plus Απόκτηση ΄Ογκου
    By slash87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 03-07-05, 20:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •