Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 41
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Μόνιμη Σωματική Αλλαγή - Ποιο Είναι Το Κλειδί Της Επιτυχίας;

    Μόνιμη Σωματική Αλλαγή - Ποιο Είναι Το Κλειδί Της Επιτυχίας;




    Της Ειρήνης Τζάνε

    Αν είναι μια λέξη που εμείς οι γυναίκες έχουμε μαζί της μια σχέση αγάπης και μίσους είναι η λέξη δίαιτα!
    Ας το παραδεχτούμε, όλες έχουμε κάνει! Και όχι μόνο μία, αλλά πολλές.

    Το αποφασίσαμε, τα καταφέραμε, χάσαμε μερικά κιλά. Σταματήσαμε, επιστρέψαμε στις παλιές καλές διατροφικές συνήθειες και χωρίς να το πάρουμε είδηση ξαναπήραμε ότι με τόσο κόπο και πείνα χάσαμε.

    Εκεί είναι που πεισμώνουμε και λέμε «από δω και πέρα κομμένο το φαγητό!».
    Πεθάναμε στην πείνα, αδυνατίσαμε και πάλι, μπήκαμε στο στενό τζιν που είχαμε ξεχασμένο εδώ και χρόνια στην ντουλάπα. Αλλά μόλις φάμε σαν άνθρωποι και όχι σαν σπουργίτια, ο δείκτης της ζυγαριάς απογειώνεται!

    Το αντέχετε; Εγώ προσωπικά όχι! Κάποιες το πήραν απόφαση και βρίσκονται καταδικασμένες συνέχεια σε δίαιτα. Άλλες συμβιβάστηκαν και είπαν «δεν πειράζει, καλά είμαι κι έτσι, αποδέχομαι το σώμα μου». Άλλες βρήκαν κάποιες δικαιολογίες όπως «έχω τον θυροειδή μου, φταίει το στρες, το νερό, ο μεταβολισμός μου..» ίσως και ο αέρας που αναπνεουν. Και κάπως έτσι σηκώνουν τα χέρια ψηλά και εγκαταλείπουν τον εαυτό τους.

    Αν δεν αντέχετε άλλο να ζείτε αυτές τις καταστάσεις κάθε άνοιξη, αν θέλετε να ξεμπερδέψετε μια για πάντα με τα περιττά κιλά που σας βασανίζουν είτε είναι 5 είτε 10, τότε είναι καιρός να αλλάξετε τρόπο σκέψης και τρόπο ζωής, αλλά όχι με δίαιτα!

    Ας δούμε όμως γιατί παχαίνουμε;

    Ο βασικός λόγος που το σωματικό μας βάρος αυξάνετε είναι ότι τρώμε περισσότερες θερμίδες από όσες πραγματικά χρειαζόμαστε και καίμε λιγότερες από όσες αφομοιώνουμε.
    Αποτέλεσμα; Ο οργανισμός μας δημιουργεί αποθέματα λίπους από την παραπανίσια ενέργεια και το βάρος αυξάνεται.
    Αντίθετα, όταν προσλαμβάνουμε λιγότερες θερμίδες και δαπανάμε περισσότερες, το σώμα μας αναγκάζεται να καταφύγει στα αποθέματά του για να καλύψει την ενεργειακή διαφορά ανάμεσα σε αυτό που χρειάζεται και σε αυτά που του δίνουμε. Αποτέλεσμα; Το βάρος μας μειώνεται.

    Το ερώτημα όμως είναι: Γιατί τρώμε περισσότερο απ'όσο πραγματικά χρειαζόμαστε;

    Στην πλειοψηφία, όσοι διατηρούνται αδύνατοι τρώνε μόνο όταν πεινάνε ή όταν έχουν προγραμματίσει να φάνε. Αντίθετα, όσοι στο παρελθόν είχαν παραπανίσια κιλά τρώνε περισσότερο παρορμητικά χωρίς στην πραγματικότητα να πεινάνε.
    Η εικόνα, η μυρωδιά ακόμα και η ανάμνηση κάποιου φαγητού μας παρασέρνει. Αυτό βέβαια συμβαίνει συνήθως σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε το φαγητό για να καλύψουμε ψυχολογικές και συναισθηματικές μας ανάγκες, όχι τόσο βιολογικές.

    Τρώμε για να νιώσουμε ικανοποίηση, ευχαρίστηση, επειδή αναζητάμε αγάπη. Τρώμε για να επικοινωνήσουμε, τρώμε για να ξεχαστούμε από τα προβλήματά μας.

    Στα δικά μας μάτια η λύση κάθε προβλήματος και καταστάσεως είναι μία: να φάμε «κάτι».

    Σταδιακά με την πάροδο των χρόνων, δημιουργούνται στον εγκέφαλό μας στερεότυπες αντιδράσεις και το σώμα μας προγραμματίζεται να αντιδρά με την ίδια απάντηση σε οποιοδήποτε συναίσθημα, ανάγκη,ψυχικό έλλειμμα: Έχεις πρόβλημα; Φάε να νιώσεις καλύτερα. Μοναξιά; Απογοήτευση; Η αντίδραση πάντα ίδια: Φαγητό!Τελικά, η σχέση μας με το φαγητό καταντάει ψυχολογική εξάρτηση και αντί να το τρώμε, μας «τρώει»?


    «Αγαπημένο μου ημερολόγιο..»

    Για να προσδιορίσουμε και να αναλύσουμε τις βαθύτερες αιτίες που τρώμε περισσότερο φαγητό, είναι απαραίτητο να αρχίσουμε να καταγράφουμε το «πότε» και το «κάτω από ποιες συνθήκες».

    Αυτό θα μας βοηθήσει να βρούμε συγκεκριμένες απαντήσεις για τα αίτια και να δρομολογήσουμε ευκολότερα τις λύσεις.
    Με απλά λόγια, να κρατάμε ένα διατροφικό ημερολόγιο.
    Σε αυτό μπορούμε να γράφουμε μόνο ότι τρώμε λόγω συναισθηματικής φόρτισης, όχι τα πάντα, αλλά μόνο αυτά που τρώμε χωρίς πραγματικά να πεινάμε. Αυτό που θέλουμε να διαπιστώσουμε είναι πότε μας πιάνει η επιθυμία για φαγητό και ποιες συνθήκες το προκαλούν.
    Από τη στιγμή που θα αποκτήσουμε επίγνωση των πραγματικών αιτιών, θα μπορέσουμε να προλάβουμε ευκολότερα τέτοιες καταστάσεις και να ελέγξουμε την ασυναίσθητη κατανάλωση φαγητού.

    Πριν μπούμε όμως στα βήματα που θα μας οδηγήσουν στην μόνιμη σωματική αλλαγή, πρέπει πρώτα να αλλάξουμε τον λανθασμένο τρόπο σκέψης μας.
    Η αλλαγή αυτό πρέπει να γίνει από μέσα προς τα έξω, όχι απ'έξω προς τα μέσα. Καλά εδραιωμένα βήματα, όπου το προηγούμενο να προετοιμάζει για το επόμενο.
    Πάμε να δούμε ένα ένα τα βήματα:

    Βήμα πρώτο: Δέχομαι αυτό που είμαι, αλλά αμφισβητώ και αποφασίζω να αλλάξω τον προβληματικό τρόπο σκέψης μου.

    Βήμα δεύτερο: Ενημερώνομαι και μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για τα αίτια που μες έφεραν σε αυτήν την κατάσταση.

    Βήμα τρίτο: Προετοιμάζομαι κατάλληλα για την αλλαγή συμπεριφοράς. Δεν βιάζομαι!

    Βήμα τέταρτο: Μαθαίνω τεχνικές και τρόπους για να υποστηρίξω τις νέες μου δραστηριότητες και συνήθειες και για να απομακρυνθώ από τις παλιές.

    Βήμα πέμπτο: Εμμένω στις καινούργιες συνήθειες για να αποφύγω την επανάληψη της «προβληματικής» μου συμπεριφοράς. Μαθαίνω να κατανοώ και να ελέγχω ?εφ? όρου ζωής! - τις καταστάσεις υψηλού κινδύνου, που μπορεί να με ωθήσουν σε πισωγυρίσματα.


    Η λύση για μόνιμο χάσιμο βάρους: Αλλαγή διατροφικής συμπεριφοράς


    Η απόφαση για να χάσουμε λίπος είναι αποκλειστικά προσωπική μας επιλογή, κανένας άλλος δεν μπορεί να επιλέξει τον τρόπο εκτός από εμάς.

    Με όρους διατροφής, αυτό σημαίνει:
    «Ανέλαβε την ευθύνη να επιλέγεις τις τροφές σου και μην αφήνεις κανέναν άλλο να σου επιβάλλει τι, πόσο, πότε και πώς να τρως».

    Όμως μην ξεγελιέστε: Σε καμία περίπτωση δεν θα ξυπνήσετε ένα πρωί και θα πείτε ξαφνικά «αποδέχομαι τον εαυτό μου, ελέγχω τη συναισθηματική μου φόρτιση, αλλάζω τη διατροφική μου συμπεριφορά και χάνω κιλά».
    . Η τροποποίηση της διατροφικής συμπεριφοράς μπορεί να απαιτεί δέσμευση στο στόχο, υπομονή και επιμονή, αλλά έχει μόνιμα αποτελέσματα.
    Αντί, λοιπόν, να καταφύγετε στην πρώτη στερητική δίαιτα που θα βρείτε στα περιοδικά, θα πρέπει να αλλάξετε τη σχέση σας με το φαγητό και να επικεντρωθείτε στις ελεγχόμενες απολαύσεις, με ποιοτικότερες επιλογές, σωστούς συνδυασμούς τροφών και μικρότερες ποσότητες. Θα πάψετε να ζείτε μία ζωή με καρότα, σέλινο και τροφές light και δεν θα περνάτε ώρες ολόκληρες στο γυμναστήριο. Στον παραλογισμό των ακραίων καταστάσεων της δίαιτας, θα αντιτάξετε τη γνώση, τη λογική, το μέτρο και τον έλεγχο των καταστάσεων...

    Το βασικό μήνυμα; Αλλάξτε τρόπο προσέγγισης: Αντί για μία ακόμα αυστηρή δίαιτα, κάντε «διατροφή», αρχίστε δηλαδή να τρώτε σωστότερα και να απολαμβάνετε το φαγητό σας.


    Οδηγός για σταδιακές διατροφικές αλλαγές

    1η εβδομάδα: Αρχίστε να τρώτε περισσότερα φρούτα και λαχανικά. Αντισταθμίστε τη μεγαλύτερη κατανάλωσή τους με ανάλογη μείωση της πρόσληψης θερμίδων από επεξεργασμένους υδατάνθρακες, όπως αυτούς που περιέχουν ζάχαρη, και από «κακά» λιπαρά, όπως τα ορατά λίπη των κρεάτων. Ταυτόχρονα αρχίστε να πίνετε περισσότερο νερό και να μειώνετε σταδιακά το αλάτι.

    2η εβδομάδα: Αν χρησιμοποιείτε μαγειρικά λίπη και σπορέλαια, αντικαταστήστε τα με ελαιόλαδο. Περιορίστε το βούτυρο, τις πλήρεις μαγιονέζες, τις βαριές σάλτσες, τα κονσερβαρισμένα τρόφιμα που περιέχουν συντηρητικά και τα παχιά αλλαντικά. Κάντε επίσης μία προσπάθεια να μειώσετε τη συχνότητα και την ποσότητα των «έτοιμων φαγητών».

    3η εβδομάδα: Αρχίστε να μαγειρεύετε πιο υγιεινά, αποφύγετε όσο μπορείτε το τηγάνισμα των τροφών, το τσιγάρισμα και διαγράψτε από το διαιτολόγιο σας τα παχιά κρέατα ? μπορείτε, όμως, να τρώτε τα πιο άπαχα τμήματά τους.

    4η εβδομάδα: Περιορίστε τα γλυκά, τα αναψυκτικά, τα σνακ και γενικά τις τροφές που περιέχουν πολλή ζάχαρη. Αντί για γλυκά και έτοιμα σνακ προτιμήστε φρούτα, αντί για ζάχαρη μέλι και αντί για αναψυκτικά χυμούς λαχανικών.

    5η εβδομάδα: Αρχίστε να τρώτε μία μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, αλλά σε ελεγχόμενες ποσότητες. Σε αυτήν την «ποικιλία τροφών» μην συμπεριλάβετε τροφές που περιέχουν πολλά κακά λιπαρά και αυξημένες ποσότητες χοληστερίνης. Επιπλέον, αν δεν το κάνετε ήδη, αρχίστε να μοιράζετε τη συνολική ημερήσια τροφή σας σε 4 ή 5 μικρά γεύματα, χωρίς βέβαια να υπερβαίνετε τον αριθμό των θερμίδων που αντιπροσωπεύει τις ημερήσιες ανάγκες σας. Σταδιακά δηλαδή κάντε το μικρό μικρότερο, το συχνά συχνότερο και τις επιλογές σας.



    Με όλα αυτά έχετε τα κατάλληλα εφόδια για να χάσετε βάρος μόνιμα χωρίς στερητικές δίαιτες. Έτσι προετοιμάζεστε για το επόμενο βήμα, όπου θα είναι να βάλετε στη ζωή σας τη γυμναστική με βάρη. Ο συνδιασμός διατροφής και άσκησης είναι αυτός που θα σας χαρίσει όχι μόνο ποιότητα ζωής αλλά και το σώμα που πάντα ονειρευόσασταν!





    Βιβλιογραφία:
    "Η έξυπνη κουζίνα" - Σταύρος Δεδούκος
    Last edited by Kardoula; 19-04-12 at 21:59.

  2. #2
    Pumping Iron irenelizzy's Avatar
    Join Date
    09-05-11
    Location
    Out and about somewhere
    Posts
    359

    Default



    Μπράβο Ειρήνη !!! Λιτό, περιεκτικό, κατανοητό άρθρο ....περιμένουμε και τα επόμενα

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ Ρηνάκι! Θα ακολουθήσουν κι άλλα εν καιρώ

  4. #4
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    227

    Default

    Πολύ καλό άρθρο.

    Τελικά όλα είναι στο μυαλό,αν σου δώσει εντολή πέτυχες.

  5. #5

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    σ ευχαριστουμε Ειρηνη!!!
    σουπερ...το αρθρο!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο Ειρήνη!
    Εσείς οι γυναίκες δεν παίζετε όσο αφορά τη δίαιτα. Η αδερφή μου είναι 48 κιλά με 1,63 ύψος και έχει και μεγάλα βυζιά. Αν είχε μικρά πόσο
    θα ζύγιζε; Η δε μάνα μου προκειμένου να είναι λεπτή, κάνει δίαιτα 50 χρόνια. Μισό αιώνα!! ότι κι αν τις έχω πει
    μυαλό δεν βάζουν.

    Αλλά οι σοκολάτες, σοκολάτες ε;

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Nομίζω το άρθρο πρέπει να γίνει sticky επειγόντως, και μάλιστα θα ταίριαζε καλύτερα πιστεύω να βρίσκεται στα γυναικεία θέματα παρά στα άρθρα. Συγχαρητήρια Ειρήνη για άλλη μία φορά!
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Eκαστος στο ειδος του και η Μanoula στις......"μεταμορφωσεις" !!! ΥΓ. POWERBUILDER .....ειναι παντρεμενη η αδερφη σου ???
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ωραίο άρθρο Ειρήνη, χτυπάει φλέβα σε πολλά και αφορά όλες τις γυναίκες που νοιάζονται για το σώμα τους.

    POWERBUILDER πόσων ετών είναι η αδερφή σου;

  11. #11
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Thanks παιδιά, χαίρομαι που σας άρεσε. Η αφορμή ήταν μια φίλη μου η οποία προσπαθεί να μπει σε διατροφή αλλά συνεχώς δεν μπορεί γιατί είναι των άκρων και δεν προσπαθεί. Τώρα που θα το διαβάσει ελπίζω να σταματήσει να τρώει για πρωινό ψωμί με βούτυρο και μερέντα (ναι, γιατί η μερέντα λέει δεν κατεβαίνει έτσι, θέλει και το βουτυράκι της..).

  13. #13
    Pumping Iron Shepherd's Avatar
    Join Date
    24-02-12
    Location
    Πικέρμι
    Posts
    456

    Default

    ενδιαφέρον και πλήρες άρθρο.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Eκαστος στο ειδος του και η Μanoula στις......"μεταμορφωσεις" !!! ΥΓ. POWERBUILDER .....ειναι παντρεμενη η αδερφη σου ???
    Χωρισμένη... άλλα χωρίς παιδάκι! Γαμπρέ μου!!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Ωραίο άρθρο Ειρήνη, χτυπάει φλέβα σε πολλά και αφορά όλες τις γυναίκες που νοιάζονται για το σώμα τους.

    POWERBUILDER πόσων ετών είναι η αδερφή σου;

    3.....!

  16. #16

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    3.....!

    το αλλο νουμερο ειναι γρίφος???
    Last edited by konstantina81; 20-04-12 at 09:28.

  17. #17
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Χωρισμένη... άλλα χωρίς παιδάκι! Γαμπρέ μου!!
    Ο Παυλιδης ηρθε δευτερος...ας προσεχε...Η ηλικια δεν εχει σημασια απο τη στιγμη που η περιγραφη σου ηταν σαφης.........
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  18. #18

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Ο Παυλιδης ηρθε δευτερος...ας προσεχε...Η ηλικια δεν εχει σημασια απο τη στιγμη που η περιγραφη σου ηταν σαφης.........

  19. #19
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο Ειρήνη!
    Εσείς οι γυναίκες δεν παίζετε όσο αφορά τη δίαιτα. Η αδερφή μου είναι 48 κιλά με 1,63 ύψος και έχει και μεγάλα βυζιά. Αν είχε μικρά πόσο
    θα ζύγιζε; Η δε μάνα μου προκειμένου να είναι λεπτή, κάνει δίαιτα 50 χρόνια. Μισό αιώνα!! ότι κι αν τις έχω πει
    μυαλό δεν βάζουν.

    Αλλά οι σοκολάτες, σοκολάτες ε;
    Πολλές προτάσεις έρχονται για τη sis σου!!!!

    Μπράβο, Ειρήνη!!! Προσωπικά δίαιτα- δίαιτα με την έννοια συγκεκριμένου προγράμματος έχω κάνει μόνο 2 φορές. Όταν ήμουν όλη μέρα (μέχρι αργά το βράδυ) παν/μιο και δεν πήγαινα γυμναστήριο έτρωγα πολύ λίγο, αλλά τόσο άστατα που είχα παχύνει και όταν έτρωγα σαν κανονικός άνθρωπος αμέσως έπαιρνα. Με τη γυμναστική, όμως, τρώγοντας απλά πιο υγειϊνά, σπιτικά φαγητά χωρίς πολλά πολλά τηγανιτά και γλυκά, έλυσα το "πρόβλημά" μου!!!! Οι φίλες μου με δούλευαν τις προάλλες γιατί κάποια στιγμή τους λέω για εκεί που θα πάω: "Ελπίζω να καταφέρω να ξεκλέβω μία ωρίτσα την ημέρα να πηγαίνω γυμναστήριο". Ε, περίμεναν να θέλω να ξεκλέβω καμιά ώρα για κάτι άλλο. Τι να κάνουμε? Ο καθένας όπως τη βρίσκει!!!! Μπράβο και πάλι!!!!
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Ειρήνη μπράβο γιατί ο τρόπος που γράφεις είναι εξαιρετικά άμεσος. Σαν να του μιλάς του άλλου απλά, ουσιαστικά, με ροή και άμεσα.

    Είδα και τα άρθρα σου που έχεις γράψει κατά καιρούς και τα είχα χάσει, συγχαρητήρια κοριτσι για τη συνεισφορά σου ειδικά στο γυναικείο κομμάτι / bodybuilding / fitness.

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άλλο ένα πλήρες, περιεκτικό, και ευανάγνωστο άρθρο !!

    Μπράβο Αϊρήν. Εξαιρετική δουλειά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Mπραβο σου Ειρηνη.Θαυμασιο Αρθρο!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  23. #23
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο Ειρήνη!
    Εσείς οι γυναίκες δεν παίζετε όσο αφορά τη δίαιτα. Η αδερφή μου είναι 48 κιλά με 1,63 ύψος και έχει και μεγάλα βυζιά. Αν είχε μικρά πόσο
    θα ζύγιζε; Η δε μάνα μου προκειμένου να είναι λεπτή, κάνει δίαιτα 50 χρόνια. Μισό αιώνα!! ότι κι αν τις έχω πει
    μυαλό δεν βάζουν.

    Αλλά οι σοκολάτες, σοκολάτες ε;
    1.Ζηλευω την αδερφη σου...!
    2.Ειρηνη μπραβο τελειο αρθρο!
    no pain...no gain!!

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να στε καλά ρε παιδιά, χαίρομαι που σας άρεσε!



    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Ειρήνη μπράβο γιατί ο τρόπος που γράφεις είναι εξαιρετικά άμεσος. Σαν να του μιλάς του άλλου απλά, ουσιαστικά, με ροή και άμεσα.

    Είδα και τα άρθρα σου που έχεις γράψει κατά καιρούς και τα είχα χάσει, συγχαρητήρια κοριτσι για τη συνεισφορά σου ειδικά στο γυναικείο κομμάτι / bodybuilding / fitness.
    Νατάσα σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα.

    Είμαι υπέρ του απλού λόγου, στόχος μου είναι να μένουν στον αναγνώστη αυτά που διάβασε και να μη τον δυσκολεύω με δύσκολες λέξεις και ορολογίες.

    Στο άμεσο μέλλον θα γράψω και άλλα άρθρα και ελπίζω να τα βρείτε ενδιαφέροντα.

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!

  25. #25
    Bodybuilding Newbie WebTech's Avatar
    Join Date
    10-04-12
    Location
    Αχαρνές
    Posts
    13

    Default

    Πολύ ωραίο άρθρο και ουσιαστικό και νομίζω καλύπτει και άντρες και γυναίκες.
    Κάθε σωματική προσπάθεια θέλει προηγούμενα την κατάλληλη πνευματική προεργασία.
    Όλα είναι στο μυαλό, αρκεί να το πιστέψεις .
    Σε ευχαριστούμε Kardoula

  26. #26
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    μερέντα λέει δεν κατεβαίνει έτσι, θέλει και το βουτυράκι της...
    ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ουτε εγω δεν τα κανα αυτα....

    Ειρηνη μπραβο πολυ ωραιο το αρθρο

  27. #27

    Default

    Αν και δεν υπηρξα ποτε παχουλη για να ξερω , οι συμβουλες σου Καρδουλα πολυ σωστες !!!

  28. #28
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Quote Originally Posted by Tsourekas wife View Post
    Αν και δεν υπηρξα ποτε παχουλη για να ξερω , οι συμβουλες σου Καρδουλα πολυ σωστες !!!
    Ξέρει τι παίρνει ο ΘΕΙΟΣ...
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  29. #29
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by nektar View Post
    Ξέρει τι παίρνει ο ΘΕΙΟΣ...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  30. #30
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Μόλις το διάβασα. Μπράβο για το άρθρο. Στοχεύει στο πραγματικό πρόβλημα που είναι ο τρόπος σκέψης και η συνήθεια.

    Από άποψη διατροφής (γιατί κολλάει και σε άλλα θέματα αυτό το κομμάτι) αφιερώνω το παρακάτω σε όλες-όλους:
    Pixies - Where is my mind
    Last edited by Nicks; 10-05-12 at 13:54.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εισαγωγή Στη Σωματική Διάπλαση - Τι Είναι Το Bodybuilding?
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 7
    Last Post: 23-02-13, 13:24
  2. Ποιό Είναι Το Κίνητρο Σας;
    By XPeterX in forum Forum Για Bodybuilding & Fitness Motivation
    Replies: 63
    Last Post: 04-11-12, 13:12
  3. Ποιο ειναι...
    By ikamak in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-04, 22:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •