Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Τι να κάνω για να πάρω ύψος

    Είμαι 17 και εκτός ότι είναι αργά, ξέρω επίσης ότι αυτό που ζητάω είναι δύσκολο. Είμαι 1.75, υπάρχει κάποια άσκηση ή τουλάχιστον κάποιο συμπλήρωμα για να με βοηθήσει να ψηλώσω έστω λίγο ακόμα???
    Training Hard, Fight Easy

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Κανα 2 ποντακια θα τα παρεις μεχρι τα 19 ετσι αλλιως.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Κανα 2 ποντακια θα τα παρεις μεχρι τα 19 ετσι αλλιως.
    Το ξέρω πως μπορεί να ψηλώνω μέχρι και τα 20 αλλά άμα υπάρχει τρόπος ξέρω 'γω οι δύο να γίνουν 3
    Training Hard, Fight Easy

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Με συμπληρώματα ύψος δεν πρόκειται να πάρεις, μια χαρά βρε είναι το ύψος σου!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Η προπόνηση με βάρη σε συνδυασμό με σωστή ξεκούραση και διατροφή ίσως σου δώσει το κατάλληλο ερέθισμα για να φτάσεις στο μέγιστο γενετικά προκαθορισμένο ύψος σου. Επαναλαμβάνω ότι το ύψος είναι καθαρά γονιδιακό θέμα, δηλαδή είναι γενετικά προκαθορισμένο το ύψος που θα φτάσεις. Από 'κει και πέρα το αν φτάσεις σε αυτό το ύψος παίζουν μεγάλο ρόλο παράγοντες όπως η σωστή διατροφή ώστε να παρέχεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά στον οργανισμό σου ώστε να αναπτυχθεί και ο ύπνος, τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά.

    Νομίζω όλοι έχουμε ακούσει τους μύθους για τα βάρη που υποτίθεται επηρεάζουν το ύψος. Και ναι είναι μύθοι, σε καμία περίπτωση δεν μένεις κοντός από τα βάρη, έχει αποδειχτεί από έρευνες. Ίσα ίσα που η προπόνηση με ένταση προκαλεί έκκριση αυξητικής ορμόνης. Προσωπικά από το Σεπτέμβριο (που έγινα 17) που άρχισα να κάνω πιο σοβαρή προπόνηση με βάρη και να τρώω σωστά έχω πάρει 8 πόντους, ήμουν 1.73 και τώρα είμαι 1.81. Θα μπορούσε να πει κάποιος πως είναι σύμπτωση, δηλαδή ότι ήταν προκαθορισμένο να ρίξω μπόι σ' αυτή την ηλικία αλλά σίγουρα φαίνεται πως δεν μένεις κοντός.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-02-12
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Η προπόνηση με βάρη σε συνδυασμό με σωστή ξεκούραση και διατροφή ίσως σου δώσει το κατάλληλο ερέθισμα για να φτάσεις στο μέγιστο γενετικά προκαθορισμένο ύψος σου. Επαναλαμβάνω ότι το ύψος είναι καθαρά γονιδιακό θέμα, δηλαδή είναι γενετικά προκαθορισμένο το ύψος που θα φτάσεις. Από 'κει και πέρα το αν φτάσεις σε αυτό το ύψος παίζουν μεγάλο ρόλο παράγοντες όπως η σωστή διατροφή ώστε να παρέχεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά στον οργανισμό σου ώστε να αναπτυχθεί και ο ύπνος, τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά.

    Νομίζω όλοι έχουμε ακούσει τους μύθους για τα βάρη που υποτίθεται επηρεάζουν το ύψος. Και ναι είναι μύθοι, σε καμία περίπτωση δεν μένεις κοντός από τα βάρη, έχει αποδειχτεί από έρευνες. Ίσα ίσα που η προπόνηση με ένταση προκαλεί έκκριση αυξητικής ορμόνης. Προσωπικά από το Σεπτέμβριο (που έγινα 17) που άρχισα να κάνω πιο σοβαρή προπόνηση με βάρη και να τρώω σωστά έχω πάρει 8 πόντους, ήμουν 1.73 και τώρα είμαι 1.81. Θα μπορούσε να πει κάποιος πως είναι σύμπτωση, δηλαδή ότι ήταν προκαθορισμένο να ρίξω μπόι σ' αυτή την ηλικία αλλά σίγουρα φαίνεται πως δεν μένεις κοντός.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Χρηστο, ήξερα από παλιά ότι τα αθλήματα που έχουν την έννοια του τεντώματος / sttretching ευνοούν. Π.χ. Βόλει, κολύμπι κοκ (εγώ με το τελευταίο είχα βάλει 15 πόντους σε 3 χρόνια στην εφηβεία). Δυστυχώς δεν έχω έρευνες επιστημονικά τι λέγεται

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    Χρηστο, ήξερα από παλιά ότι τα αθλήματα που έχουν την έννοια του τεντώματος / sttretching ευνοούν. Π.χ. Βόλει, κολύμπι κοκ (εγώ με το τελευταίο είχα βάλει 15 πόντους σε 3 χρόνια στην εφηβεία). Δυστυχώς δεν έχω έρευνες επιστημονικά τι λέγεται
    Πήγαινα basket από δευτέρα δημοτικού και που σταμάτησα πρώτη λυκείου έχω πάρει μόνο 2 με 3 πόντους από τότε
    Training Hard, Fight Easy

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    χρήστο το μπασκετ δεν το ανεφερα, γιατί είχα ακούσει ότι δεν έχει τέτοιο αποτέλεσμα όσο έχει περάσει στην αίσθηση του κόσμου.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by natasa View Post
    χρήστο το μπασκετ δεν το ανεφερα, γιατί είχα ακούσει ότι δεν έχει τέτοιο αποτέλεσμα όσο έχει περάσει στην αίσθηση του κόσμου.
    Απλά το γεγονός λέω, μπορεί να είναι και τυχαίο όπως λέει και ο stepan
    Training Hard, Fight Easy


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ύψος
    By dimitris.king in forum Off Topic
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-11, 19:44
  2. Ύψος και Γυμναστική
    By stathis_grc in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 18
    Last Post: 26-05-11, 02:59
  3. Ύψος και Γυμναστική
    By Christos 94 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-11, 18:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •