Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-04-12
    Posts
    4

    Default καψιμο λιπους στην κοιλια και διατηρηση μυικου ιστου.

    Καλησπερα ειμαι 26 χρονων 1.83 υψος και 84 κιλα και θελω να χασω 1-2 κιλακια και λιγο λιπος που εχει μαζευτει στην κοιλια. Γενικα παντα ημουν αδυνατος και παλια εκανα στιβο κιολας.
    Μεχρι πριν 2 χρονια ειχα 4 % λιπος αλλα για λογους υγειας εκοψα το γυμναστηριο και εχω πεσει λιγο και μυικα . Αυτο που θελω ειναι να χασω τοπικα λιπος στην κοιλια αλλα παραλληλα να διατηρησω τον μυικο μου ιστο. Διαβασα σε διαφορα ποστ στην ιστοσελιδα οτι ο καλυτερος τροπος ειναι η αεροβια ασκηση καπου 3-4 φορες τη βδομαδα και η καλη διατροφη. Καλα ολα αυτα αλλα απο οτι διαβασα ετσι καις και μυικο ιστο. Τι θα πρεπει να κανω για να διατηρηθω μυικα και να φυγει μονο το λιπος στην κοιλια ? να κανω καποια βαρη με αλτηρακια που εχω σπιτι ? Ο λογος που εκοψα το γυμναστηριο ειναι καποιο φυσημα που εχω και γιαυτο ο γιατρος μου απαγορευσε τα πολλα πολλα βαρη. Να κανω λιγα βαρη μεε τα αλτηρακια? ποσες φορες τη βδομαδα ? ποσα σετ και ποσες επαναληψεις ? Ευχαριστω

  2. #2

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Τι να σου πω ρε αδερφε... Απο την στιγμη που λες οτι ειχες 4% λιπος και ασχολιοσουν με τον στιβο , αυτα που λες δεν στεκουν.... Θα επρεπε να ξερεις οτι δεν χανετε λιπος "τοπικα" .

    Κατα την δικη μου γνωμη κοιταξε την διατροφη σου ποιο πολυ γτ και μονο με την διατροφη μπορουμε να φτασουμε σε πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους. Για ασκηση συμβουλεψου τον γιατρο και μετα κανε οτιδηποτε.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-04-12
    Posts
    4

    Default

    δεν λεω οτι εχω και καμια τρελη κοιλια , αλλα εχω κανει λιγο χαμηλα. με αεροβια ασκηση δεν καιγεται το λιπος ? Αυτο ειδα σε παρα πολλα ποστ. Η ερωτηση μου ειναι πως θα συντηρησω τον μυικο ιστο αν τρεχω καθε μερα εντονα 1 ωρα. δεν θελω να μεινω σκελετος!

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπορείς να κάνεις βάρη με μέτρια κιλά, σε μηχανήματα, και να προσθέσεις και 1-2 αερόβιες τη βδομάδα. Επίσης, φρόντισε να καθαρίσεις τη διατροφή σου από τυχόν σαβούρες, και να μετράς θερμίδες. Επίσης, βοηθάει πολύ και ο σωστός χρονισμός των μάκρος μέσα στη μέρα σου, ανάλογα με τις δραστηριότητές σου.

    Τα βάρη θα βοηθήσουν στη διατήρηση του μυικού ιστού. Πάντως μην τρέχεις έντονα στις αερόβιές σου. Η καύση λίπους γίνεται σε συγκεκριμένο εύρος παλμών. (75-80% του MHR). Επίσης, ανά

    Αν ξεπεράσεις το αναερόβιο κατώφλι, δεν καις λίπος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Λίπους Στην Κοιλιά
    By marcelo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 11-02-12, 22:22
  2. ?ρωστος και απώλεια μυικού ιστού
    By elferin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-06, 01:57
  3. Αποκατάσταση μυϊκού ιστού.
    By Fidelio in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-05, 06:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •