Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default Κυκλική Προπόνηση σε περίοδο Γράμμωσης

    Καλησπέρα παιδιά ... Ένας μήνας έμεινε ακόμα που θα διατηρήσω διατροφή γράμμωσης . Θέλω να χάσω 2+ κιλά . Στόχος είναι η μέγιστη καύση λίπους . Αρχικά να παραδεχθώ ότι δεν μπόρεσα να τηρήσω τις 3-4 αερόβιες τη βδομάδα , λόγω του ότι δεν μπορώ να ξυπνάω πρωί για να πηγαίνω για διάδρομο . Έκανα περίπου 2 αερόβιες τη βδομάδα κ μερικές καμία ενώ παράλληλα έκανα 4ήμερο σπλιτ. Λέω να το γυρίσω σε κυκλικό μιας και το πρόγραμμα που κάνω τώρα το χω κάνα 3μηνο. Η ερώτηση είναι αν με την αλλαγή από 4ημερο σπλιτ σε 4 κυκλικές μαζί με 2-3 πρωινές αερόβιες τ βδομάδα με οδηγήσουν σε απώλεια μυικής μάζας; Θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με την κυκλική προπόνηση όσον αφορά την καύση λίπους ; Που μπορώ να βρω ένα πρότυπο κυκλική προπόνησης ;

    *Σημείωση , καπνίζω εδώ κ 1 χρόνο περίπου και φοβάμαι ότι αυτό θα επηρεάσει την απόδοσή μου στο κυκλικό . Τι προτείνετε ;

  2. #2
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25108

    Τά εχει όλα εδώ για την κυκλική,πολύ καλό άρθρο.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Είμαι της άποψης πως η γράμμωση έχει να κάνει κατά μεγαλύτερο ποσοστό με τη διατροφή. Ακολουθεί η αερόβια και μετά η προπόνηση με βάρη. Υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί, ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που του ταιριάζει και τον ευχαριστεί. Και με το κυκλικό θα δεις αποτέλεσμα (ειδικά του Πάρη είναι πολύ καλό!) και με το κλασικό πάλι θα βλεπες εφόσον η διατροφή σου ήταν στρατιωτική. Οι αερόβιες δεν είναι πολλές για να πεις ότι θα χάσεις μυικό ιστό. Ο μόνος τρόπος που μπορείς να το διασφαλίσεις είναι η διατροφή σου και η ανάρρωση (ύπνος, ξεκούραση ανάμεσα σε αερόβια-βάρη).

  4. #4
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά ... Η διατροφή μου είναι υπερβολικά προσεγμένη (έχω ακούσει τα πάντα από τους γύρω μου) , οπότε τ θέμα μ τώρα είναι η άσκηση . Το all in one όπως βλέπω είναι πρόγραμμα για μυική υπερτροφία . Στόχος μου είναι να κρατάω τους παλμούς μου ψηλά εν ώρα προπόνησης και ναι διατηρήσω φυσικά το μυικό ιστό . Έχει κανείς ένα πρότυπο κυκλική προπόνησης ; Στο γοογλε π έψαξα βρήκα ένα άρθρο που λέει ότι ο κύκλος βασίζεται σε ασκήσεις που εκτελούνται για διάρκεια πχ 45'' η κάθε μία κ μετά πας στην επόμενη και όχι κατά επαναλήψεις . Είναι σωστό αυτό ;

  5. #5
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    Ψάξε για τις κυκλικές που χρησιμοποιούν στο ΜΜΑ...6 διαφορτικές ασκήσεις του 1ος λεπτού, με 15 δεύτερα ξεκούραση.(έτσι τις κάνουμε στην σχολή μου)..Υπάρχουν αρκετές στο γουγλε.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δες ένα sample για καύση λίπους με βάρη:

    Κάνεις 15 επαναλήψεις σε κάθε άσκηση, χωρίς διάλειμμα. Μόλις τελειώσεις, με όλες, κάνε 1-1,5 λεπτό διάλειμμα και μετά κάνε ξανά όλες αυτές.

    Σπριντ 100 μέτρα
    Κοιλιακοί Jackknives
    Squats
    Πους απς
    Προβολές
    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
    Πιέσεις τρικεφάλων σε τροχαλία.
    Κωπηλατική με μπάρα
    Άρσεις γαμπών
    άρσεις ποδιών σε μονόζυγο
    Burpies

    Φρόντισε οι παλμοί σου να μένουν στο 75-80% του MHR σου κατά τη διάρκεια της παραπάνω προπόνησης. αν δυσκολεύεσαι να κρατήσεις τους παλμούς σου στο εύρος αυτό, μπορείς ανάμεσα στις ασκήσεις να κάνεις σχοινάκι.

    Μην κάνεις τα παραπάνω, περισσότερες από 3 φορές τη βδομάδα με 1 μέρα κενό ανάμεσα....

    Πάντως πρέπει να σου πω ότι τέτοιες προπονήσεις, δεν προκαλούν μεγαλύτερη απώλεια λίπους από τις κλασσικές αερόβιες. Το αντίθετο μάλιστα....

    Για καταβολισμό μη φοβάσαι. δε συμβαίνει τόσο εύκολα.... Πάντως η υπερτροφία που λες ότι προκαλεί το πρόγραμμα του Παρασκευά, χρειάζεται και θερμίδες για να πραγματοποιηθεί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default

    Σ'ευχαριστώ για 1000οστή φορά ... Μόλις κατάλαβα ότι η κυκλική προπόνηση δε μου ταιριάζει . Νομίζω πως η αντοχή μου θα με εγκαταλείψει με ένα τέτοιο πρόγραμμα + το ότι θέλω ένα γυμναστήριο μόνο για μένα.Πάντως φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Θα αρκεστώ στο κλασσικό σπλιτ με μειωμένα διαλείμματα μεταξύ των σετ (30'') και θα κάνω την καρδιά μου πέτρα να πηγαίνω για 4 πρωινές αερόβιες 6,5km/h και κλίση στο 5 μαζί με κοιλιακούς-ραχιαίους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κυκλικη προπονηση.. η γνωμη σας?
    By Antoin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-12, 15:08
  2. Powerade μετά την προπόνηση σε πέριοδο γράμμωσης
    By testostro in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-08, 00:01
  3. Κυκλική προπόνηση
    By vassilis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 24-02-05, 19:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •