Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Επιλογή Συμπληρωμάτων

    Μετα απο δυο χρονια που ασχολούμαι σοβαρά με το γυμναστήριο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια συμπληρώματα για να με βοηθήσουν και βασικα να δοκιμάσω. Σκέφτομαι για πρωτεΐνη, αμινοξέα και ίσως κάποια κρεατινη. Δε περιμένω θαύματα ούτε στο σώμα μου ούτε σε δύναμη. Είμαι 20 χρόνων 70 κιλά και 1.74 ύψος με 9% λίπος. Διατροφή έχω αρκετά καλη πιστεύω αλλα νομίζω είναι off topic να τη ποσταρω εδω.

    Έλεγα για μια whey για να παίρνω τον πρωί με το που ξυπνήσώ με σκοπό να σταματώ τον καταβολισμο και μια μεταπροπονητικα. Τώρα για αμινοξέα δε ξέρω αν χρειάζονται. Αν ναι bcaa η κάποια αλλα;Για κρεατινη σκεφτομουνα κάποια αλκαλικη κυρίως λόγο του ότι πριν 2 χρονια είχα περάσει μονοπυρηνωση. Όλες οι γνώμες ευπροσδεκτες.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα σου λεγα για αρχή πως μια πρωτείνη whey είναι μια χαρά. Μπορεί να τη χρησιμοποιείς μεταπροπονητικά και αν θες στο πρωινο σου μαζί με βρώμη. Αν κάνεις σωστά γεύματα όπως λες και κοιμάσαι αρκετά δεν θα καταβολιστείς, άρα αρκέσου για μετά τα βάρη.
    Άσε και τα αμινοξέα, καλύτερα να κρατήσεις το χαρτζηλίκι σου για την πρωτείνη. Όσο για κρεατίνη, επειδή αναφέρεις για μονοπυρήνωση είμαι επιφυλακτική και δεν θα σου πω να πάρεις. Θα σου λεγα να ρωτήσεις το γιατρό αλλά το πιθανότερο είναι να σου πει όχι.

  3. #3

    Default

    Τα αμινοξέα δηλαδή δε θα μου προσφέρουν κάτι εφόσον η διατροφή μου είναι σωστή δηλαδή. Κοιτα για την κρεατινη και ο αθλήατρος που είχα στο kick boxing μου δε δώσει το οκ αλλα και εγω δισταζω. Βασικα μου τη πρότεινε για να πάρω τα πάνω μου αλλα προτίμησα την διατροφή βάζοντας 8 κιλά σε ένα χρόνο πράγμα που νομίζω με δικαίωσε

  4. #4

    Default

    Καλησπέρα ξέρω πως έχει καιρό να ανοιχθεί αλλά σήμερα το διάβασα πρώτη φορά το post. Θα ήθελα να ρωτήσω πώς σχετίζεται η κρεατίνη με τη λοιμώδη μονοπηρύνωση στο ιστορικό κάποιυ και ποιές οι αντενδείξεις? Ευχαριστώ πολύ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Επιλογή Συμπληρωμάτων
    By Bilakostzio in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 06-04-15, 12:21
  2. Τα Φώτα Σας Σε Επιλογή Συμπληρωμάτων
    By Spyros! in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 12-02-15, 03:36
  3. Επιλογη συμπληρωματων..!!!
    By belial in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-13, 20:36
  4. Συμβουλές για την επιλογή συμπληρωμάτων
    By Alex in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 5
    Last Post: 25-10-08, 17:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •