Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Post Διατροφή για γράμμωση και όγκο & γυμναστικη και ποδόσφαιρο (2 απορίες)

    Για σας, είμαι κενούργιο μέλος στο φόρουμ και αν μπορούσατε να με βοηθείσετε με κάτι που το έχω απορία εδώ και καιρό.


    Συγνώμη αν το γράψα σε λαθος post απλα όπως είπα και πιο πάνω είμαι κενουργιος


    Αρχικά ασχολούμε εδώ και 1,2 χρόνια με την διατροφή και γυμναστική, αλλά ασχολουμε και με το ποδόσφαιρο..


    1) Η πρώτη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν μπορώ να βάλω όγκο καθώς κάνω γράμμωση ? ( βασίκα αυτό που κάνω είναι οτι τρωω περισσότερο φαγητο (τρωω υγιεινά φαγητά) για να ανεβώ λιγακι σε κιλά αλλα δεν θέλω να χαθούνε οι κιλιακοί μου ..

    2) Η δεύτερη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετικά με το ποδόσφαιρο και την γυμναστική .. επειδεί τρέχω αρκετα στο ποδόσφαιρο δεν μπορώ να ανεβώ σε όγκο?? ( επειδεί αρκετοί μου το λένε αυτο, και οτι το γρήγορο αερόβιο χάνοντε μυς )


    Αν μπορεί κάπιοσ έμπειρος ας μου απαντίσει , Ευχαριστώ!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις όγκο και ταυτόχρονα γράμμωση. Τι σημαίνει όμως όγκος και γράμμωση και γιατί δεν μπορείς να τα κάνεις ταυτόχρονα; Οι ακριβείς αυτές ορολογίες έχουν βγει από τον χώρο του Bodybuilding εδώ και πολλά χρόνια και σημαίνουν η μεν πρώτη μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη και η δε δεύτερη βαθύ μυϊκό καθορισμό και χαμηλό ποσοστό λίπους στο σώμα. Αρα λοιπόν η λέξη γράμμωση, είναι όρος του bodybuilding και βασική προυπόθεση για να την αποκτήσεις, είναι να έχεις αποκτήσει μέσω της προπόνησης με βάρη ένα ποσοστό μυών. Για να επιτύχουμε την μία ή την άλλη από αυτές τις "σωματικές καταστάσεις" πρέπει να κάνουμε πολλά διαφορετικά πράγματα, βάσει ενός καλά σχεδιασμένου προπονητικού και διατροφικού προγράμματος. Τα πράγματα που πρέπει να κάνουμε για να αυξήσουμε την μυϊκή μας μάζα έρχονται σε αντίθεση με αυτά που πρέπει να κάνουμε για να χάσουμε λίπος και εδώ ακριβώς έιναι που δεν μπορείς να τα κάνεις ταυτόχρονα. Πρέπει να καταλάβεις πως το βάρος που χάνουμε ή παίρνουμε είναι πάντα μικτό. Δηλαδή, αποτελείται πάντα και από μυς αλλά και από λίπος. Βάση αυτού, σχεδιάζουμε μία διατροφή και χρησιμοποιούμε διαφορες προπονητικές τεχνικές για να μετριάσουμε την πρόσληψη λίπους, καθώς προσπαθούμε να προσθέσουμε μυική μάζα και να μετριάσουμε την απώλεια μυικού ιστού, καθώς προσπαθούμε να χάσουμε λίπος.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    ευχαριστω, μπορεισ και να μου απαντισεις και στην δευτεργ ερωτηση? :)

  4. #4
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    ευχαριστω, μπορεισ και να μου απαντισεις και στην δευτεργ ερωτηση? :)
    Καλησπερα και καλως ηρθες.Μιας και επαιζα και εγω ποδοσφαιρο και πηγαινα γυμναστηριο να σου πω οτι αυτο που λες ισχυει δηλαδη οτι δεν μπορεις να βαλεις ογκο αν οχι καθολου τουλαχιστον οχι ευκολα παιζοντας ποδοσφαιρο.Εσυ πιστευεις οτι εισαι γραμμωμενος και θες μυες Η το αντιθετο δηλαδη οτι εχεις μυικο ογκο και θες να τον γραμμωσεις?
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    ειμαι γραμμωμενος και θελω μυες.. αλλα θελω ακομα να γραμμοθω περισσοτερο , ενοω π.χ εμενα φενοντε οι 4 κιλιακοι, θελω να φενοντε 6 και μου φενετε λιγο δυσκολο και αυτο

  6. #6
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    ειμαι γραμμωμενος και θελω μυες.. αλλα θελω ακομα να γραμμοθω περισσοτερο , ενοω π.χ εμενα φενοντε οι 4 κιλιακοι, θελω να φενοντε 6 και μου φενετε λιγο δυσκολο και αυτο
    Αν κανεις μια σωστη διατροφη και παιζεις και ποδοσφαιρο θα βγουν μην ανησυχεις.Το ποδοσφαιρο θα σε βοηθησει πολυ να γραμμωσεις.Και να τιυς γυμναζεις που και που και εισαι στην πεννα!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    βασικα τωρα δεν εχουμε ποδοσφαιρο τελιωσε το προταθλημα και εδω και 1,5 μηνα κανω βαροι με προγραμμα.. απλα σκεφτομαι να ξεκινισω αεροβιο απο το πρωι η οχι?? και ακομα κατι.. μετα τα βαροι κανω και 30-45 λεπτα κολύμπι .. αυτο να το σινεχισω??

    ευχαριστω που ενδιαφερεσε φιλε :)

  8. #8
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    βασικα τωρα δεν εχουμε ποδοσφαιρο τελιωσε το προταθλημα και εδω και 1,5 μηνα κανω βαροι με προγραμμα.. απλα σκεφτομαι να ξεκινισω αεροβιο απο το πρωι η οχι?? και ακομα κατι.. μετα τα βαροι κανω και 30-45 λεπτα κολύμπι .. αυτο να το σινεχισω??

    ευχαριστω που ενδιαφερεσε φιλε :)
    Ελα ρε φιλε μην ευχαριστεις δεν κανει τιποτα.Το κολυμπι μετα τα βαρη κανει πολυ καλο απλα μην ζοριζεσαι να το κανεις χαλαρα.Και οταν λες 30-45 λεπτα πιστευω οχι συνεχομενο κολυμπι?Οσο για την αεροβια το πρωι χωρις να εχεις φαει κιολας θα σε βοηθησει να χασεις αλλα ειναι και αναλογως το προγραμμα π εχεις καθημερινα.Ασ πουμε εγω κανω αεροβια μετα τα βαρη ενω εσυ κανεις κολυμπι.Φτιαξε το προγραμμα σου οπως σε βολευει.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    οχι δεν το κανω σινεχομενω , ξεκοραζομε.. οταν τελιονω τα βαροι κανω και αεροβιο 30-45 λεπτα... δεν θα ειναι καλυτερα να το κανω πρωι το αεροβιο , απογευμα βαροι και αμεσως μετα το κολυμπι??

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    οχι δεν το κανω σινεχομενω , ξεκοραζομε.. οταν τελιονω τα βαροι κανω και αεροβιο 30-45 λεπτα... δεν θα ειναι καλυτερα να το κανω πρωι το αεροβιο , απογευμα βαροι και αμεσως μετα το κολυμπι??
    Ναι φιλε μου καντο ετσι!Και αν δεις οτι μπορεις και παει καλα κρατα το ως εχει.! Απλα μετα τα βαρη μην ξανατρεχεις και μετα κολυμπι.Απλα κανε λιγο διαδρομο ισα ισα να χαλαρωσεις περπατημα δηλαδη!Και μετα πηγαινε για κολυμπι!Καλη συνεχεια!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    να σε καλα, κατι τελευτεοο ... το αεροβιο( ενοω στον δρομο) να το κανω γρηγορο περπατιμα?? η να το κανω τροχαδι ??? α και το προγραμμα μου στο αεροβιο ειναι 15 λεπτα δρομο, 15 λεπτα ελιπτικο και 15 λεπτα ποδιλατο..τι λες?

  12. #12
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    να σε καλα, κατι τελευτεοο ... το αεροβιο( ενοω στον δρομο) να το κανω γρηγορο περπατιμα?? η να το κανω τροχαδι ??? α και το προγραμμα μου στο αεροβιο ειναι 15 λεπτα δρομο, 15 λεπτα ελιπτικο και 15 λεπτα ποδιλατο..τι λες?
    Το αεροβιο να κοιτας να το κανεις σε σταθερους παλμους.Οταν πας στο γυμναστηριο κοιτα τους παλμους σου στον διαδρομο οταν τρεχεις Η στο ελλειπτικο και κοιτα να ειναι γυρω στους 130-140 αντε 145.Αν εχεις αυτους τους παλμους με γρηγορο περπατημα καντο ετσι αν οχι τρεχα και ανεβασε τους.Απλα να κοιτας να μην ανεβαινεις πολυ σε παλμους.

    Οσο για το προγραμμα στο αεροβιο καλο ειναι αλλα δεν κουραζεσαι?Μετα απο τρεξιμο ελλειπτικο και μετα ποδηλατο? Εγω κανω παντα το ενα απο ολα
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-12
    Posts
    29

    Default

    οχι καθολου :D ειμαι πεχτης κεντου στο ποδοσφαιρο και 90 λεπτα θα με κουρασουν αυτα?

  14. #14
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by fragkeskos10 View Post
    οχι καθολου :D ειμαι πεχτης κεντου στο ποδοσφαιρο και 90 λεπτα θα με κουρασουν αυτα?
    Ελα ρε μαγκα ενταξει!Ωραιος!Και εγω την ιδια θεση επαιζα!Αμυντικο χαφ!Ξερω τι παει να πει τρεξιμο!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστική Για Όγκο & Γράμμωση
    By Johny Kar in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 21
    Last Post: 21-02-12, 21:11
  2. Αποριες για γυμναστικη και για διατροφη...
    By Dr4In in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-10, 18:44
  3. Γυμναστική - Βάρη & Ασκήσεις Για Ποδόσφαιρο!
    By tsiou in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-10, 19:02
  4. Αποριες για γυμναστικη και διατροφη
    By Flexy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 04-07-07, 15:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •