Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-03-12
    Location
    chicago
    Posts
    32

    Default Πρόβλημα Με Αργή Αύξηση Βάρους

    καλησπέρα σε όλους αν μπωρει κάποιος να με βοηθήσει.έχω ξεκινηση εδώ κ 3 μήνες διατροφή για όγκο κ τρόω 6 γεύματα κοτόπουλα ρύζι μακαρόνια πατάτες γαλοπούλα ψάρι κτλ. δεν έχω πάρη ούτε ένα κιλό. αναρωτιεμε μήπως το σώμα μου δεν δέχεται αλλά κιλά?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα κιλά (και μάλιστα τα μυικά) δεν μπαίνουν έτσι εύκολα. Μακάρι δηλαδή να έμπαιναν..
    Τρως παραπάνω θερμίδες απ'όσες χρειάζεσαι για συντήρηση; Τι γεύματα κάνεις ακριβώς; Οι προπονήσεις σου είναι σωστές;

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Προπόνηση με βάρη κάνεις;

    Τις θερμίδες τις μετράς; Κι αν ναι άπο πόσες αποτελείται η διατροφή σου;

    Έχεις υπολογίσει τον βασικό μεταβολικό σου ρυθμό;

    Τι ηλικία έχεις;

    Θέλεις να πάρεις μυικά κιλά ή απλά.... κιλά;

    Αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω απαντώντας σε αυτές τις ερωτήσεις ώστε να λάβεις μία πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    03-03-12
    Location
    chicago
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τα κιλά (και μάλιστα τα μυικά) δεν μπαίνουν έτσι εύκολα. Μακάρι δηλαδή να έμπαιναν..
    Τρως παραπάνω θερμίδες απ'όσες χρειάζεσαι για συντήρηση; Τι γεύματα κάνεις ακριβώς; Οι προπονήσεις σου είναι σωστές;

    καλησπέρα για αρχή. καρδούλα έβγαλα με την βοήθεια του cuban ότι θέλω 3100 θερμίδες την ημέρα. να είμαι ηλικρίνης μου έδωσε ένα site
    να φτιάξω μια διατροφή αλλά δεν τα κατάφερα κ ακολούθω μια που βρήκα εδώ μέσα. τη θες να πεις με της προπονήσεις αν κάνω σωστά της ασκήσεις? αν θέλεις περισότερες πληροφορείες αύριο αν είναι σου γράφω κ το πρόγραμα κ την διατροφή. η αν θες με βοηθάς να κάνω μια δική μου

  5. #5
    New Member
    Join Date
    03-03-12
    Location
    chicago
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Προπόνηση με βάρη κάνεις;

    Τις θερμίδες τις μετράς; Κι αν ναι άπο πόσες αποτελείται η διατροφή σου;

    Έχεις υπολογίσει τον βασικό μεταβολικό σου ρυθμό;

    Τι ηλικία έχεις;

    Θέλεις να πάρεις μυικά κιλά ή απλά.... κιλά;

    Αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω απαντώντας σε αυτές τις ερωτήσεις ώστε να λάβεις μία πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

    καλησπέρα φίλε μου. ναι προπομήσει με βάρη κάνω ξέρω πόσες χρηαζομαι αλλά δισκολευτικά να βγάλω τη δική μου κ ακολούθω μια που βρήκα εδώ μέσα για όγκο. είμαι 28 χρόνων κ ενδιαφέρομαι μόνο για μυϊκά κιλά . αλλά πάντα είχα ένα πρόβλημα να βάλω κιλά κ από πιο μικρή ηλικία.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καταρχάς, τα μυικά κιλά αποκτούνται δύσκολά. Οι μυς είναι τρείς φορές βαρύτεροι και πυκνότεροι άπο το λίπος άλλα σε σχέση με το λίπος αποκτούνται πιο δύσκολα. Ακόμα, λέγεται ότι και 5 μυικά κιλά να καταφέρει να προσθέσει ένας επαγγελματίας bodybuilding στο σώμα του, μέσα σε ένα χρόνο, θα είναι απόλυτα ευχαρισημένος. Υπομονή λοιπόν.

    Επίσης, το βάρος που χάνουμε ή παίρνουμε είναι πάντα μικτό. Δηλαδή, αποτελείται πάντα και από μυς αλλά και από λίπος. Βάση αυτού, σχεδιάζουμε μία διατροφή ανάλογη των στόχων μας και χρησιμοποιούμε διαφορες προπονητικές τεχνικές που μπορεί να περιλαμβάνουν και αναερόβια και αερόβια, για να μετριάσουμε την πρόσληψη λίπους, καθώς προσπαθούμε να προσθέσουμε μυική μάζα και να μετριάσουμε την απώλεια μυικού ιστού, καθώς προσπαθούμε να χάσουμε λίπος.

    Τώρα, επειδή δεν βγαίνει άκρη στο αν κάνεις κάτι λάθος ή όχι λόγω του ότι δεν είσαι και πολύ αναλυτικός, ρίξε μία ματια στις παρακάτω συμβουλές που μπορεί να σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο.

    . Θετικό ισοζύγιο αζώτου (αρκετή πρωτεϊνη για να αποκαταστήσεις τις "ζημιές" από την σκληρή προπόνηση και να χτίσεις καινούργιους μυς) Ενας χρυσός κανόνας που ισχύει εδώ και δεκαετίες στο bodybuilding μας προτρέπει να λαμβάνουμε μέσω της διατροφης μας 2 γραμμάρια πρωτείνης άνα κιλό σωματικόυ βάρους δια των γευμάτων.

    . Να υπολογίσεις τον βασικό μεταβολικό σου ρυθμό και τις θερμίδες συντήρησης και να σχεδιάσεις μία διατροφή με θετικό ισοζύγιο θερμίδων (να λαμβάνεις περισσότερες θερμίδες άπο το φαγητό σου από αυτές που "καίς". Προσοχή όμως, αν οι θερμίδες συντήρησης σου είναι οι 3100 και συ για να κάνεις όγκο, προσθέτεις άλλες 250 τι να πρωτοκάνει το σώμα σου μ' αυτές τις παραπανίσιες 250 θερμίδες; Να αναπληρώσει τα χαμένα του ενεργειακά αποθέματα, να διορθώσει τις ζημιές άπο τις προπονήσεις ή να χτίσει καινούργιους μυς; Πόσο καιρό θα σου πάρει για να χτίσεις 1 κιλό άλιπης μυικής μάζας; Επίσης, ο αριθμός 3100 είναι σχετικός. Γιατί; Γιατί όσο περισσότερο μεγαλώνουν οι μυς σου, τόση περισσότερη ενέργεια (θερμίδες) χρειάζεται το σώμα σου για να τους διατηρήσει. Αρα, ο άριθμος 3100 θα αυξάνεται καθημερινά! (σιγά σιγά όμως και σταθερά). Ενα ακόμα στοιχείο που θα πρέπει να λάβεις υπόψην είναι ότι ο αριθμός 3100 που υπολόγισες αφορά έναν άνθρωπο που κάνει καθηστική ζωή και αυτός θα πρέπει να συμπληρώσει αυτό τον αριθμό τρώγοντας άπο τον καναπέ του. Αρα, αν εσύ μέσω της προπόνησης σου (αναερόβια + αερόβια) καις 800 θερμίδες (που πολύ πιθανό να είναι και περισσότερες), τότε αυτός ο αριθμός πρέπει να προστεθεί στο 3100 για να καλύψεις την διαφορά.

    . Αν έχεις αμφιβολίες με τον καθρέφτη και την ζυγαρια, τότε χρησιμοποίησε την μέθοδο του πριν και του μετά. Βγάλε φωτογραφίες με το σώμα σου στην τωρινή του κατάσταση, βάλτες σε ένα συρτάρι και για κάνα τετράμηνο μην τις ξανακοιτάξεις. Μπορεί να εκπλαγείς με τη διαφορά!
    Last edited by POWERBUILDER; 29-04-12 at 11:41.

  7. #7
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by timos View Post
    3100 θερμίδες την ημέρα
    Βγαλε απο το μυαλο σου τις θερμιδες οχι με την εννοια του λαθους,με την εννοια του οτι πρεπει να μαθεις να υπολογιζεις τις ποσοτητες σου με μακρος ,δηλαδη χρειαζεται να ξερεις ποση πρωτεινη ,ποσο υδατανθρακα και ποσα λιπαρα πρεπει να βαζεις μεσα στην ημερα,3100 θερμιδες ειναι και 6 σοκολατες ,τι σημαινει οτι θα βαλεις μυες?

    Ο κανονας που ακολουθειται στο ΒΒ ειναι 2γρ πρωτεινη/3 γρ υδατανθρακας/1 γρ λιπαρα ανα σωματικο κιλο βαρους , και συνηθως οταν βλεπουμε οτι θελουμε να σηκωσουμε και αλλες θερμιδες επηδη βλεπουμε οτι δεν μας φτανουν συνηθως ανεβαζουμε το μεσαιο νουμερο ,δηλαδη τον υδατανθρακα,αλλα σιγα-σιγα οπως λεει και ο Powerbuilder .

    Η μυικη αναπτυξη ειναι αργη οπως σου ειπαν και τα παιδια και μην περιμενεις θαυματα,θα πρεπει να εισαι υπομονετικος και εργατικος για να δεις σε βαθος χρονου κατι που να σου αρεσει,πρεπει να μαθεις να ακους το σωμα σου και στη γυμναστικη και στο φαγητο και στη ξεκουραση ,οσο καλυτερα θα τα μαθαινεις αυτα τοσο πιο γρηγορα θα κερδιζεις μυες .

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by timos View Post
    καλησπέρα για αρχή. καρδούλα έβγαλα με την βοήθεια του cuban ότι θέλω 3100 θερμίδες την ημέρα. να είμαι ηλικρίνης μου έδωσε ένα site
    να φτιάξω μια διατροφή αλλά δεν τα κατάφερα κ ακολούθω μια που βρήκα εδώ μέσα. τη θες να πεις με της προπονήσεις αν κάνω σωστά της ασκήσεις? αν θέλεις περισότερες πληροφορείες αύριο αν είναι σου γράφω κ το πρόγραμα κ την διατροφή. η αν θες με βοηθάς να κάνω μια δική μου
    Βρήκες μια διατροφή εδώ μέσα. Είδες αν σε καλύπτει από θερμίδες και μάκρος ? Για τις προπονήσεις, η Ειρήνη εννοεί αν ξεκουράζεσαι επαρκώς, αν γυμνάζεσαι λογικά και δεν το παρακάνεις, κλπ.

    Αφιέρωσε λίγο χρόνο να μάθεις να δομείς σωστά μια διατροφή, χωρίς μπακαλίστικους υπολογισμούς, για να δεις σωστά αποτελέσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα Με Αύξηση Βάρους - Κιλών
    By giannis92 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-11, 20:36
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  3. Αύξηση Βάρους
    By kostas123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 02-11-09, 09:47
  4. Αύξηση Βάρους - Help!
    By sarbinis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 22-10-09, 00:59
  5. Αυξηση βαρους
    By ASTEROID in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-08, 08:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •