Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1

    Post Καινουργια στο forum!

    Καλησπερα σε ολους!Εχει περιπου 2 εβδομαδες που εχω κανει την εγγραφη στο forum και εχω σχεδον διαβασει οτι υπαρχει!Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο μπραβο για τις πολυτιμες συμβουλες και την διαθεση που εχουν τα μελη να βοηθουν οπου μπορουν! Η δικια μου περιπτωση ειναι η ακολουθη ..Ειμαι 20 ετων , αυτη τη στιγμη 58 κιλα και υψος 1,68. Γυμναζομαι συστηματικα εδω και 2 χρονια...Το λιγοτερο που εχω πεσει ειναι στα 55 τα καλοκαιρια και ανεβαινω το πολυ μεχρι 60-61...Προπονουμε 5 φορες την εβδομαδα 2 αεροβια και 3 βαρη ή αναλογα τις αναγκες μου...Οσον αφορα την διατροφη μου απο το γυμνασιο μεχρι το λυκειο εκανα ακαταστατη διατροφη .Τον πρωτο χρονο ως φοιτητρια προσεχα αλλα εκανα και παρασπονδιες. Αυτον τον χρονο πραγματικα οτι εχει σχεση με διατροφη το ψαχνω μεχρι αηδιας. Το προβλημα τωρα ειναι πως δεν μπορω να πειθαρχησω τον εαυτο μου! δηλαδη ενω ξερω τι πρεπει να τρωω ,ποσες θερμιδες,macros κ.λ.π δεν μπορω να ακολουθησω την καλη διατροφη ως τροπο ζωης! ενα παραδειγμα...Μπορει 5 μερες να ειμαι σωστη και την 6η μερα να φαω οτι υπαρχει...να ειμαι ενταξει ολη μερα και το βραδυ να παω στο περιπτερο να παρω γλυκο ενω το απογευμα εφαγα 30g μαυρη σοκολατα οπως επρεπε...μετα στεναχωριεμαι ,αγχωνομαι και γινομαι αυστηρη με τον εαυτο μου διοτι μετα απο τοσα τωρα που κανω σωστη ασκηση το σωμα μου εχει αρχισει να σπαει... και καθε φορα λεω αντε παμε παλι απο την αρχη και γινεται φαυλος κυκλος...αυτο μπορω να το αιτιολογησω ως κουραση,αγχος ,υπερενταση,καποιες φορες υπερπροπονιση ,φτωχη διατροφη και αυπνιες...Το καλο ειναι πως εχω χασει καπως καλο λιπος διοτι στα χερια, μπροστα στα ποδια και σε αλλα σημεια αρχιζουν να φαινονται οι φλεβες σαν σημαδι μειωσης υποδοριου λιπους...τα ασχημα ειναι κοιλιτσα χαμηλα μπορει και απο εκκριση κορτιζολης απο το αγχος,και λιπους στους γοφους/γλουτους και αν τα ζουλαω αχνοφαινεται κυτταριτιδα...επαιρνα αντισυλληπτικα οποτε ειχα και εχω καποιες ορμονικες διαταραχες ...Λοιπον αφου εδωσα ενα υπερπληρες βιογραφικο ελπιζω οχι κουραστηκο θα σας παρακαλουσα αν θα ηταν ευκολο να μου δωσετε καποιες συμβουλες διοτι δεν ξερω πια τι να κανω! ..Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα!

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ!!

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν καλώς ήθρες στο forum μας!!!

    Το πρόβλημά σου εγώ το εντοπίζω στο ότι δε μπορείς να κρατήσεις ένα πρόγραμμα και να "πειθαρχήσεις" στη διατροφή σου.

    Πρν μιλήσουμε για τους ψυχολογικούς παράγοντες, που στην εποχή μας έχουν γιγαντωθεί, γράψε μας τι τρως τώρα, μήπως τρως λίγο και η λιγούρα μετατρέπεται σε πείνα και έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα με τα γλυκά και τη σαβούρα.

    Και πάλι καλώς ήρθες!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Η μια παρασπονδία τη βδομάδα, είναι λογική και δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει μέτρο. Μην φας π.χ. 1 οικογενειακό παγωτό

    Όσο για τη διατροφή, μπορείς να βγάλεις μια μόνη σου, με συνδυασμούς τροφών που σου αρέσουν και να την εμπλουτίσεις με γευστικά τρυκ (γλυκά, πικάντικα, κλπ), ώστε να μη σου λείπουν πολύ κάποιες αγαπημένες γεύσεις.

    Πάντως, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι. Βάλε σαν πρώτο την επαρκή ανάρρωση, γιατί είναι πολύ σημαντική για τα αποτελέσματα που θέλεις να πετύχεις.

    Μετά βγάλε ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου, ανάλογα με το διαθέσιμο χρόνο σου και όλα θα πάνε καλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Ευχαριστω για το καλωσορισμα!! αν ηταν μια παρασπονδια καλα θα ηταν ...σε καθημερινη βαση εχω quacker , φρουτα, λαχανικα, 1,5 lt νερο.Τρωω οσπρια , μακαρονια ολικης , κοτοπουλο, πατατες,ψαρι ,καρυδια,ιπποφαες και gojiberries αποξηραμενα, ψωμι ολικης, μανιταρια,αυγα,γιαουρτια, γαλα.Τρωω καθε 3 ωρες ,πινω καφε μα 1 κ.γλ. μαυρη ζαχαρη 1 φορα την εβδομαδα η κακαο σκετο .Για γλυκο 73% σοκολατα μαυρη 2-3 φορες την εβδομαδα η φρουτα στον φουρνο, καθολου αλατι μονο μπαχαρικα(ριγανη,καρυ,καννελα) οχι τηγανιτα ,οχι λιπαρα, στον ατμο, διαβαζω σε ολα τις ετικετες!...σε γενικες γραμμες αυτα ..καθε εβδομαδα κανω προγραμμα...και ξαφνικα ερχεται μια εβδομαδα που θελω να φαω ζαχαρη,ψωμι,μπαρες,καφεδες γλυκους με γαλα και στα καπακια αλμυρα οτι υπαρχει φιστικια ,πιτες κτλ (χωρις να περιμενω να αδιαθετησω)...καμια πειθαρχεια λες και σεληνιαζομαι!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλως ορισες στο παρεακι μας Darling
    Oποτε εχεις λιγουρα για γλυκο σφυρα...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Αρχικά, να σε καλωσορίσω!!! Σε νιώθω πάαααρα πολύ!!!! Έμεινα 10 ημέρες χωρίς γλυκό και βασανίστηκα τρελά... ΠΕΘΑΙΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!! Αν κρίνω πάντως από τα stats σου, δεν υπάρχει πρόβλημα 1 φορά την εβδομάδα να ξεφεύγεις λιγάκι. Έτσι θα μπορείς και πιο εύκολα να ακολουθήσεις το πρόγραμμά σου τις επόμενες ημέρες.
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  9. #9
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες!!!:)
    Για να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου υπομονή.Κάποιοι μπορούν να το κάνουν εύκολα,κάποιοι άλλοι όχι.
    Εγω προσωπικά έκανα ένα χρόνο να μπορέσω να πειθαρχήσω τον εαυτό μου και βλέπω τα αποτελέσματα που περίμενα και που περιμένω ακόμα από σώμα μου.
    Υπομονή...τα άλλα θα έρθουν...

  10. #10

    Default

    Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας !!! θα προσπαθησω αρχικα να μετραω με ακριβεια ποσοτητες και θερμιδες για να δω που βρισκομαι...η αδικια αγαπητη nectar ειναι πως αν παρεκλινεις για λιγο φαινεται αμεσως ενω αν στερηθεις θα φανει μετα απο πολυυυυυυυ καιρο.... και βλεπω αλλες συνομηλικες να πινουν να τρωνε σοκολατες γαλακτος παστες πατατακια τοστ και λεω δεν νοιαζονται για τον εαυτο τους ή εγω ειμαι υστερικη?

  11. #11
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Να πίνουν,να τρώνε σαβούρες και κάθε καλοκαίρι να ψάχνουν την μυστική φόρμουλα που φτιάχνει το σώμα που αναζητάνε.Όταν εμείς παλεύουμε όλον τον χειμώνα για αυτά που έχουμε σαν στόχο...εκείνες και εκείνοι (αυτό γίνετε και στα 2 φύλα) περιμένουν να κάνουν ότι κάναμε εμείς στο διάστημα αυτό.Και δεν φτάνει μόνο μόνο αυτό!Κάνουν μια βδομάδα γυμναστήριο και βλέπουν ότι δεν έχουν δει αποτελέσματα...και γυρνάνε και λένε σε εμάς ότι έχουμε πάρει αναβολικά και ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.Πως γίνετε ρε φίλε/η να κάθεσαι στην καρέκλα όλο τον χειμώνα και να θες να πετύχεις αυτά που παλεύουμε τόσο καιρό εμείς?ΟΕΟ?

  12. #12
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες!!

  13. #13

    Default

    Eιναι ακριβως οπως τα λες....ολο τον χειμωνα να ειμαστε 5-10 ψυχες στο γυμναστηριο και ξαφνικα μετα το πασχα λαοθαλασσα.....και ειτε δεν μπορεις να πετυχεις οργανο ή διαδρομο επειδη σου παιρνουν την θεση...ή ερχονται κοινωνικη δικτυωση..βλεπεις παω στο γυμναστηριο του πανεπιστημιου...πασαρελα και επιδειξη ποιος θα σηκωσει τα πιο πολλα ..και οπως λες σε κοιτανε σαν περιθωριακο..κανω καθισματα με μπαρα και σχολιαζουν...εμενα ομως η μοναδικη διασκεδαση μου ειναι αυτη...πωω πολλες κακιες ειπα φτανει...οτι μπορει ας κανει ο καθενας...

  14. #14

    Default

    Σε ευχαριστω raf!!

  15. #15
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by CherryDarling View Post
    Eιναι ακριβως οπως τα λες....ολο τον χειμωνα να ειμαστε 5-10 ψυχες στο γυμναστηριο και ξαφνικα μετα το πασχα λαοθαλασσα.....και ειτε δεν μπορεις να πετυχεις οργανο ή διαδρομο επειδη σου παιρνουν την θεση...ή ερχονται κοινωνικη δικτυωση..βλεπεις παω στο γυμναστηριο του πανεπιστημιου...πασαρελα και επιδειξη ποιος θα σηκωσει τα πιο πολλα ..και οπως λες σε κοιτανε σαν περιθωριακο..κανω καθισματα με μπαρα και σχολιαζουν...εμενα ομως η μοναδικη διασκεδαση μου ειναι αυτη...πωω πολλες κακιες ειπα φτανει...οτι μπορει ας κανει ο καθενας...
    Εμένα μου την δίνει όταν με κοιτάνε να σηκώνω τα βάρη και όταν μου την πέφτουν οι χοντρές και 1-2 γκέι που έχω πετύχει.Ντάξει μέχρι ένα σημείο οκ...αλλά όχι ρε χοντρούλα κάθε φορά που έρχεσαι να μπαστακώνεσαι δίπλα μου...να βάζεις τον διάδρομο να τρέχει...να βάζεις τα πόδια στα σημεία του διαδρόμου όπου είναι τα προστατευτικά για να είσαι ακίνητη να στείλεις μήνυμα με το κινητό καθώς τσουλάει ο διάδρομος από κάτω...και μετά να μου κουνιέσαι...μοντέλα...Πάμε γυμναστήριο για να κάνουμε γυμναστική...όχι για να κλ@νουμε την γυμναστική.
    Last edited by kick_boxer; 06-06-12 at 01:31.

  16. #16

    Default

    ΑΑ καταλαβα σε ολα τα γυμναστηρια το ιδιο πραγμα συμβαινει...ερχονται τα αγρια να διωξουν τα ηρεμα...μπα αυτο το κανουν ολες οι κοπελες ανεξαρτητως τα κιλα τους..

  17. #17
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by CherryDarling View Post
    ΑΑ καταλαβα σε ολα τα γυμναστηρια το ιδιο πραγμα συμβαινει...ερχονται τα αγρια να διωξουν τα ηρεμα...μπα αυτο το κανουν ολες οι κοπελες ανεξαρτητως τα κιλα τους..
    υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις...παλαιότερα όταν έκανα κικ μποξινγκ,η σχολή είχε γυμναστήριο.Εκεί ήμασταν όλη μια παρέα και καταλαβαίναμε ο ένας τον άλλο.Οπότε να πχ μπορούσαμε να κάνουμε και 5 άτομα στο ίδιο όργανο για να τελειώσουμε.Τι να σου πω...εγώ δεν έχω πετύχει κάποια ανάλογη περίπτωση εδώ και αρκετό καιρό...αύριο μάλλον θα πετύχω γιατί είναι η "βάρδια" των κοριτσιών (αερομπικ?!)...και ο θεός βοηθός!

  18. #18

    Default

    Στο ευχομαι

  19. #19
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by CherryDarling View Post
    Στο ευχομαι
    Δεν δίνω αυτόγραφα!!!

  20. #20

  21. #21

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    καλημερα,καλως ηρθες στην παρεα μας
    καλη σου αρχη

  22. #22
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Καλως ορισες στην παρεα!!

    Δοκιμασε ν'απασχολεις το μυαλο σου με κατι (πχ διαβασμα) τις δυσκολες ωρες ;)
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  23. #23

    Default

    Ευχαριστω!!

  24. #24
    Bodybuilding Newbie Ferdinardos's Avatar
    Join Date
    27-05-12
    Posts
    58

    Default

    Καλώς όρισες και καλή αρχή,σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θες.

  25. #25
    New Member evamar's Avatar
    Join Date
    02-06-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    74

    Default

    Καλώς όρισες και εύχομαι να βρεις την δήναμη και το πίσμα για να πετύχεις τον στόχο σου. πολύ σωστα μπορει να ειναι όπως λέει και ο mazda 6(Το πρόβλημά σου εγώ το εντοπίζω στο ότι δε μπορείς να κρατήσεις ένα πρόγραμμα και να "πειθαρχήσεις" στη διατροφή σου.

    Πρν μιλήσουμε για τους ψυχολογικούς παράγοντες, που στην εποχή μας έχουν γιγαντωθεί, γράψε μας τι τρως τώρα, μήπως τρως λίγο και η λιγούρα μετατρέπεται σε πείνα και έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα με τα γλυκά και τη σαβούρα.)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Θέματα Forum - Ενεργά Τόπικς - Ανάγνωση Forum
    By Musclemar in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-10, 08:09
  2. Καινούργια και εγώ !!
    By Trinity in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 21
    Last Post: 15-10-08, 04:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •