Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default Μη ικανοποιητικά αποτελέσματα από κρεατίνη

    Καλησπέρα! Έχω κάνει 2 κύκλους κρεατίνης ως τώρα, με μη ικανοποιητικά αποτελέσματα, κατ'εμέ. Επειδή δεν έχω δει κάποια before & after με μετρήσεις σε περίμετρους κλπ και προσπαθώ να καταλάβω μήπως δε λειτουργεί στο σώμα μου (αν και ομολογώ πως με την κατανάλωση νερού δεν ήμουν τόσο τυπικός), τι μπορεί να περιμένει κάποιος, κατά μέσο όρο πάντα, αν κάνει μια σωστή προπόνηση; Υπάρχει κάποια τέτοια έρευνα ή προσωπική άποψη; Προσωπικά,χρησιμοποίησα creapure της olimp και της reflex.

  2. #2
    Pumping Iron ThomasT's Avatar
    Join Date
    31-05-10
    Location
    Void
    Posts
    417

    Default

    Σαν τι αποτελεσματα περιμενες να δεις?
    Η κρεατινη βοηθαει σε μικρο ποσοστο και περισσοτερο στη δυναμη..
    Εγω προσωπικα θα κοιτουσα να βελτιωσω την διατροφη και την προπονηση μου..
    Φιλικα θωμας..
    I will believe what others have doubted.
    -Kai Greene

  3. #3
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by ThomasT View Post
    Σαν τι αποτελεσματα περιμενες να δεις?
    Η κρεατινη βοηθαει σε μικρο ποσοστο και περισσοτερο στη δυναμη..
    Εγω προσωπικα θα κοιτουσα να βελτιωσω την διατροφη και την προπονηση μου..
    Φιλικα θωμας..
    Σαφώς, απλά δεν είχα τα κλασσικά αποτελέσματα σε αύξηση σωματικού βάρους (3-5 κιλά πχ), ανέβηκα μεν σε ενέργεια, αλλά δεν ανέβασα τόσο πολύ κιλά σε ασκήσεις, κοινώς, δεν είχαν εφαρμοστεί τα κλασσικά γνωρίσματα της κρεατίνης. Επειδή λοιπόν καταλαβαίνεις την εφαρμογή της περισσότερο σε εμφανή φουσκώματα, αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να πρηστείς για να καταλάβεις με το μάτι πως όντως δουλεύει και δε χάνεις τα λεφτά σου. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ!

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Blackie View Post
    Σαφώς, απλά δεν είχα τα κλασσικά αποτελέσματα σε αύξηση σωματικού βάρους (3-5 κιλά πχ), ανέβηκα μεν σε ενέργεια, αλλά δεν ανέβασα τόσο πολύ κιλά σε ασκήσεις, κοινώς, δεν είχαν εφαρμοστεί τα κλασσικά γνωρίσματα της κρεατίνης. Επειδή λοιπόν καταλαβαίνεις την εφαρμογή της περισσότερο σε εμφανή φουσκώματα, αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να πρηστείς για να καταλάβεις με το μάτι πως όντως δουλεύει και δε χάνεις τα λεφτά σου. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ!
    Μονος σου αναφερεις οτι δεν ησουν τυπικος με το νερο που ειναι και ο 'καταλυτης" στο συγκεκριμενο συμπληρωμα οσο αναφορα το σωματικο βαρος που δε ξεπερνα τα 2 κιλα + - Τα οποια κιλα μετα το τελος του κυκλου χανονται στο μεγαλυτερο ποσοστο τους .Το κερδος ειναι αυτο το λιγο που μενει σε συνδιασμο με επαναλαμβανωμενη χρηση αφηνει κερδος. Για να δεις διαφορα στα κιλα προυποθεση ειναι να εχεις πιασει τα ορια σου σε κιλα στις ασκησεις για να δεις τη ΑΥΞΗΣΗ. ΠροσωπΙκη εμπειρια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    Pumping Iron ThomasT's Avatar
    Join Date
    31-05-10
    Location
    Void
    Posts
    417

    Default

    Αυτο που λες για αυξηση του σωματικου βαρους 3-5 κιλα δεν ειναι κλασσικο αποτελεσμα της κρεατινης.. Εκτος αν εννοεις τα νερα κυριως , αλλα και παλι πολλα ειναι..
    Απο αποψη ενεργειας και δυναμης θεωρειται οτι βοηθαει και ελαχιστα στη δημιουργια μυηκης μαζας..
    Αρα μην κατηγορεις την κρεατινη γιατι δεν ειχες επιθυμητα αποτελεσματα. Τι διατροφη εκανες μαζι με την κρεατινη?
    I will believe what others have doubted.
    -Kai Greene

  6. #6
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Μονος σου αναφερεις οτι δεν ησουν τυπικος με το νερο που ειναι και ο 'καταλυτης" στο συγκεκριμενο συμπληρωμα οσο αναφορα το σωματικο βαρος που δε ξεπερνα τα 2 κιλα + - Τα οποια κιλα μετα το τελος του κυκλου χανονται στο μεγαλυτερο ποσοστο τους .Το κερδος ειναι αυτο το λιγο που μενει σε συνδιασμο με επαναλαμβανωμενη χρηση αφηνει κερδος. Για να δεις διαφορα στα κιλα προυποθεση ειναι να εχεις πιασει τα ορια σου σε κιλα στις ασκησεις για να δεις τη ΑΥΞΗΣΗ. ΠροσωπΙκη εμπειρια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Εννοώ πως αντί για 3 λίτρα καθαρά (όχι από φαγητό και διάφορα άλλα υγρά) έπαιρνα γύρω στα 2-2,5, αμελητέα διαφορά, υποθέτω. Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως έχω διαβάσει έρευνες, οι οποίες στηρίζουν πως υπάρχουν 2 τύποι ινών των μυών, όπου οι άνθρωποι του τύπου 1 τείνουν να έχουν έφεση στο να λιπώνουν περισσότερο (τάση προς παχυσαρκία), δε βλέπουν διαφορές με τη λήψη μονοϋδρικής, ενώ οι του άλλου τύπου βλέπουν κανονικά διαφορές.

    Quote Originally Posted by ThomasT View Post
    Αυτο που λες για αυξηση του σωματικου βαρους 3-5 κιλα δεν ειναι κλασσικο αποτελεσμα της κρεατινης.. Εκτος αν εννοεις τα νερα κυριως , αλλα και παλι πολλα ειναι..
    Απο αποψη ενεργειας και δυναμης θεωρειται οτι βοηθαει και ελαχιστα στη δημιουργια μυηκης μαζας..
    Αρα μην κατηγορεις την κρεατινη γιατι δεν ειχες επιθυμητα αποτελεσματα. Τι διατροφη εκανες μαζι με την κρεατινη?
    Τα νερά εννοώ. Γενικά από πηγές του εξωτερικού που διάβασα, αναμένεις μια αύξηση σε 5-10 pounds, ήτοι 2.5-5 κιλά. Υποθερμιδική, αλλά με πρόγραμμα ογκογράμμωσης, ας πούμε, 3-4 σετ με επαναλήψεις από 12-8. Τώρα λέω να ξαναπάρω την creapure της olimp με 3-4 σετ και επαναλήψεις 10-4, μπας και με ζορίσω παραπάνω. Αν εν τέλει εγώ έκανα κάποιο λάθος και δεδομένης της εξωτερικής θερμοκρασίας, τα 3 λίτρα νερού πρέπει να γίνουν παραπάνω;

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν πιανει ολους η κρεατινη το ιδιο. Ειδικα σε ατομα που καταναλωνουν συχνα κοκκινο κρεας , ενδεχεται τα αποτελεσματα να ειναι μηδαμινα.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Δεν πιανει ολους η κρεατινη το ιδιο. Ειδικα σε ατομα που καταναλωνουν συχνα κοκκινο κρεας , ενδεχεται τα αποτελεσματα να ειναι μηδαμινα.
    Η διατροφή μου κατά 90% αποτελείται από κόκκινο κρέας... Το κιλό κόκκινου κρέατος όμως έχει 5γρ κρεατίνης (την ημέρα τρώω το πολύ μισό κιλό), ενώ εγώ που είμαι 95 κιλά, έπαιρνα 5γρ τις ημέρες ξεκούρασης και 5-5γρ τις ημέρες γυμναστηρίου, τα συνιστώμενα με λίγα λόγια!

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το οτι επαιρνες τοσο δεν σημαινει οτι την απορροφουσε ο οργανισμος σου, το πιο πιθανο ειναι να την απεβαλες. Το εχω ξαναπει, ο κοσμος απλα παιρνει παρα πολυ κρεατινη, δεν απορροφαται... Θελεις το πολυ 5γρ τις μερες προπονησης και 2-3γρ τις υπολοιπες μερες, την υπολοιπη την χαιρετας με τα ουρα.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Λογικό, παίρνεις τόσο για να είσαι ασφαλής... Άρα, αν καταναλώσω σωστές ποσότητες νερού, απλά θα δω μικρά αποτελέσματα. Το καλοκαίρι πόσο παραπάνω νερό χρειάζεται;

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το θεμα του νερου με την κρεατινη ειναι περισσοτερο υγειας, γιατι η κρεατινη μαζευει νερο ενδομυικα , ομως αυτη που δεν απορροφαται επιβαρυνει και συκωτι και νεφρα οποτε χρειαζεσαι τον νερο για να την αποβαλλεις. Προσωπικα πινω πολυ νερο χειμωνα-καλοκαιρι, ειμαι περιπου στα κιλα σου, δυσκολα πεφτω κατω απο 4-5 λιτρα τις μερες προπονησης και 3 λιτρα τις off.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Τόσο πολύ δε μπορώ, σε καμία περίπτωση... Είχα κάνει πάντως εξετάσεις αίματος και όλα είναι τέλεια, δεν είχα κάποιο πρόβλημα... Ίσως λοιπόν δεν τραβάνε όσο πρέπει οι μυς... Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια, όπως και τους υπόλοιπους!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    28-11-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Blackie View Post
    Καλησπέρα! Έχω κάνει 2 κύκλους κρεατίνης ως τώρα, με μη ικανοποιητικά αποτελέσματα, κατ'εμέ. Επειδή δεν έχω δει κάποια before & after με μετρήσεις σε περίμετρους κλπ και προσπαθώ να καταλάβω μήπως δε λειτουργεί στο σώμα μου (αν και ομολογώ πως με την κατανάλωση νερού δεν ήμουν τόσο τυπικός), τι μπορεί να περιμένει κάποιος, κατά μέσο όρο πάντα, αν κάνει μια σωστή προπόνηση; Υπάρχει κάποια τέτοια έρευνα ή προσωπική άποψη; Προσωπικά,χρησιμοποίησα creapure της olimp και της reflex.
    Μην ξεχνας οτι ενα 15~20% του πληθυσμού δεν ανταποκρίνεται στην κρεατίνη ;)


    Mπορει να εισαι ενας απο αυτους.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by Keysersoze27 View Post
    Μην ξεχνας οτι ενα 15~20% του πληθυσμού δεν ανταποκρίνεται στην κρεατίνη ;)


    Mπορει να εισαι ενας απο αυτους.
    Αυτό σκέφτηκα, αλλά θεωρητικά, αυτό το ποσοστό ανταποκρίνεται σε άλλους τύπους κρεατίνης...

  15. #15

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Πως μπορεις να μαθεις αν ο οργανισμος σου δεν ανταποκρινετε στην κρεατινη???

  16. #16
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Δοκιμάζεις κάνοντας τα πάντα στην εντέλεια και βλέπεις, υποθέτω...

  17. #17
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Φίλε Blackie τι περίμενες με την κρεατίνη, να γίνεις κανένα τέρας? Αφου ξέρεις ότι τα περισσότερσ συμπληρώματα είναι απάτη, με χρηματοδοτούμενες και καλα ερευνες για να σου παίρνουν τα λεφτάκια σου. Για ρώτα κάποιον επαγγελματία αν έγινε όπως έγινε με διατροφή και συμπηρώματα μόνο, λολ

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η κρεατίνη είναι απο τα αποτελεσματικότερα συμπληρώματα. Όπως είπε και ο Γιώργος, υπάρχουν και αυτοί που δεν τους πιάνει. Εννοείται πως τα περισσότερα συμπληρώματα είναι φυκια για μεταξωτές κορδέλες που μας τα πασάρουν. Όμως ο φίλος δε νομίζω να χει την αυταπάτη να γίνει όπως ένας επαγγελματίας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

  19. #19

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    θα σου προτινα να δοκιμασεις την krealkalyn της efx . η μονη κρεατινη που δουλεψε σε εμενα και μου εμεινε και αρκετη δυναμη μετα το τελος της .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες για κρεατίνη και αποτελέσματα
    By giwrgaras7 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 17-03-12, 01:33
  2. θα δω αποτελέσματα?
    By falagas1994 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 29-11-11, 12:06
  3. Αποτελέσματα λιπομέτρησης
    By vanzel in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-11, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •