Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Ασκησεις για σωστη σταση του σωματος

    καλησπερα
    ανοιγω αυτο το τοπικ με αφορμη ενα σχολιο που δεχτηκα εχθες
    "κοντηνες η μου φενετε? "
    αυτο το εχω παρατηρησει και σε αλλους οταν αρχιζουν γυμναστηριο σαν να φενονται ποιο κοντοι γιατι πλατενουν,
    σε ολους αρεσει να φενομαστε ποιο ψηλοι, ειδικα εγω εχω ενα θεμα εχω λιγο λορδωση θα ηθελα να μου προτεινετε μερικες ασκησεις για σωστη σταση του σωματος μπας και "ψιλοσω" λιγακι...

  2. #2
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Δεν καταλαβα ακριβως το ερωτημα σου!Μια ασκηση που βοηθαει στην "σταση¨" του σωματος κατα την γνωμη μου ειναι το μονοζυγο.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by giannakhc View Post
    καλησπερα
    ανοιγω αυτο το τοπικ με αφορμη ενα σχολιο που δεχτηκα εχθες
    "κοντηνες η μου φενετε? "
    αυτο το εχω παρατηρησει και σε αλλους οταν αρχιζουν γυμναστηριο σαν να φενονται ποιο κοντοι γιατι πλατενουν,
    σε ολους αρεσει να φενομαστε ποιο ψηλοι, ειδικα εγω εχω ενα θεμα εχω λιγο λορδωση θα ηθελα να μου προτεινετε μερικες ασκησεις για σωστη σταση του σωματος μπας και "ψιλοσω" λιγακι...
    Ασκήσεις για να δείχνεις πιο ψηλός σίγουρα δεν υπάρχουν. Όσο είναι να ψηλώσει κανείς θα ψηλώσει. Τώρα αυτό που λες ότι όσοι γυμνάζονται φαρδαίνουν και φαίνονται κοντύτεροι τι να σου πω, σχετικό είναι και καθαρά θέμα γούστου. Σημασία έχει εσύ πως θες το σώμα σου.
    Σχετικά με τη λόρδωση, δεν ξέρω αν έχεις πάει σε γιατρό, αλλά σε γενικές γραμμές απέφευγε οποιαδήποτε άσκηση προκαλεί υπερέκταση της σπονδυλικής στήλης (πχ υπερεκτάσεις στον ταύρο ξέχνα τες). Αντιθέτως, θα βοηθήσει η ενδυνάμωση των κοιλιακών και οποιαδήποτε άσκηση προκαλεί διάταση στη ράχη (πχ χαμηλή κωπηλατική).

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by giannakhc View Post
    καλησπερα
    ανοιγω αυτο το τοπικ με αφορμη ενα σχολιο που δεχτηκα εχθες
    "κοντηνες η μου φενετε? "
    αυτο το εχω παρατηρησει και σε αλλους οταν αρχιζουν γυμναστηριο σαν να φενονται ποιο κοντοι γιατι πλατενουν,
    σε ολους αρεσει να φενομαστε ποιο ψηλοι, ειδικα εγω εχω ενα θεμα εχω λιγο λορδωση θα ηθελα να μου προτεινετε μερικες ασκησεις για σωστη σταση του σωματος μπας και "ψιλοσω" λιγακι...
    Για την πρώτη σου απορία πρόκειται για οφθαλμαπάτη που είναι ένα παράρτημα του μύθου που λέει ότι το bodybuilding σ' αφήνει κοντό. Tragic!


    Για το δεύτερο, έχεις πραγματικά λόρδωση άπο ιατρική διάγνωση ή υποθέτεις εσύ; Διότι η λεγόμενη στάση της λόρδωσης είναι μια παρέκκλιση από τη σωστή στάση του σώματος. Είναι η υπερβολική ανάπτυξη του οσφυικού κυρτώματος της σπονδυλικής στήλης. (Στη φωτογραφία του προφίλ σου πάντως μου φαίνεσαι μία χαρά).



    Αν δεν υπάρχει ιατρική διάγνωση και έχεις αμφιβολίες για το αν έχεις λόρδωση υπάρχει ένας απλός τρόπος να το μάθεις.

    Ελα κοντά σε έναν τοίχο. Οι φτέρνες, οι ωμοπλάτες, οι γλουτοί και το κεφάλι πρέπει να ακουμπάνε τον τοίχο. Ζήτα από κάποιον να μετρήσει την απόσταση από τον τοίχο μέχρι τη μέση σου. Αν υπερβαίνει τα 2 με 3 εκατοστά είναι πιθανό να έχεις αυξημένη λόρδωση.

    Tα προβλήματα ορθοσωμίας δεν προκύπτουν έτσι ξαφνικά και δεν απαλείφονται από την μια στιγμή στην άλλη, είσαι μικρός όμως και υπάρχουν ακόμα περιθώρια διόρθωσης. Προτού διαβάσεις παρακάτω και αποφασίσεις να εφαρμόσεις οτιδήποτε, συμβουλέψου πρώτα τον γιατρό σου.



    Μερικά πράγματα που μπορείς να κάνεις, αν όντως έχεις πρόβλημα, για να βελτιώσεις το πρόβλημα της λόρδωσης και την σωστή στάση του σώματος είναι:

    1) Nα δυναμώσεις τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους σου, που συνήθως ευθύνονται για τη λάθος σταση σώματος.

    2) Να μετριάσεις την προπόνηση των θωρακικών σου και να επικεντρωθείς με τους εκτείνοντες μύες. Οι θωρακικοί μύες είναι πολύ ισχυροί και τραβούν το σώμα σου μπροστά.

    3) Να κάνεις καλές διατάσεις για στήθος σε κάθε σου προπόνηση.

    4) Να κάνεις αρκετές ασκήσεις για άνω πλάτη και πίσω μοίρα δελτοειδών και συχνότερα άπο τις υπόλοιπες μυικές ομάδες.

    5) Να ξεκινάς τις προπονήσεις της εβδομάδας με πλάτη ή ώμους.

    6) Πριν άπο κάθε προπόνηση, ξεκίνα με ραχιαίους και μετά με κοιλιακους.

    7) Στην καθημερινότητα σου, προσπάθησε να διατηρείς το κορμί σου σε.... περήφανη και καμαρωτή στάση!

    8) Οταν κάνεις αερόβιο, είτε σε διάδρομο είτε σε ελλειπτικό, να προσέξεις να μην ρίχνεις τους ώμους σου μπροστά.

    9) Στο στήθος να μειώσεις τις πιέσεις και να δώσεις έμφαση στις εκτάσεις.

    10) Οταν κάνεις ποδήλατο στο γυμναστήριο, πρόσεξε η μέση να μην "γλυστράει" στο κάθισμα.

    11) Στις ασκήσεις με τροχαλία, στο τέντωμα μην αφήνεις τους ώμους να φεύγουν μπροστά.

    12) Μην κάνεις ποτέ ασκήσεις που επηρεάζουν και δυναμώνουν το λαιμό από μπροστά πχ άρση μπάρας μέχρι το λαιμό.

    Και μερικές ασκήσεις που μπορούν να βοηθήσουν:

    1) Ραχιαίοι και κοιλιακοί (δύο με τρείς φορές την εβδομάδα και όχι παραπάνω).

    2) Κωπηλατική στην τροχαλία άπο ψηλά (κλειστή λαβή).

    3) Εκτάσεις αλτήρων σκυφτός για την πίσω μοίρα του δελτοειδή.

    4) Εκτάσεις αλτήρων ξαπλωμένος μπρούμητα στον επικλινή σε πιο χαμηλή θέση άπο τις 45 μοίρες.

    5) Κωπηλατική με μπάρα με το σώμα σχεδόν παράλληλο με το έδαφος και την μπαρα να ανεβαίνει στο στέρνο και οι αγκώνες ψηλά.

    6) Κωπηλατική με μπάρα ξαπλωμένος μπρούμητα στον επικλινή σε πιο χαμηλή θέση άπο τις 45 μοίρες με την μπαρα να ανεβαίνει στο στέρνο και οι αγκώνες ψηλά.

    7) Εκτάσεις με αλτήρες στον ίσιο πάγκο όπου θα πρέπει να δώσεις πολύ έμφαση στο τέντωμα.

    8) Διασταυρώσεις τροχαλίας για στήθος όπου και εδώ θα πρέπει να δώσεις πολύ έμφαση στο τέντωμα.

    9) Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις κολύμπι ύπτιο.

    10) Μονόζυγο με λαβή των χεριών ανάποδη με τις παλάμες να βλέπουν προς τα εμπρός.


    Ρίξε μία ματιά και στο παρακάτω σκίτσο με μερικά χρήσιμα tips!

    Last edited by POWERBUILDER; 03-05-12 at 18:27.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Α ρε Νίκο κινητή εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε φίλε! Σ'ευχαριστούμε για το υλικό!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Α ρε Νίκο κινητή εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε φίλε! Σ'ευχαριστούμε για το υλικό!
    Ευχαριστώ Ειρήνη! Είχα παρόμοιο (και το έχω ακόμα άλλα σε μικρότερο βαθμό) πρόβλημα.
    Πήγα σε 2 γιατρούς. Και οι 2 μου είπαν κόψε τα βάρη και κάνε ραχιαίους και κοιλιακούς.
    Δεν το δέχτηκα (μέσα μου) και ξεκίνησα μία έρευνα στο ίντερνετ.
    Όλα τα παραπάνω με βοήθησαν αρκετά άλλα μέχρι ένα σημείο.
    Ήμουν ήδη αρκετά μεγάλος σε ηλικία (26) και είχα ήδη πολλή μάζα επάνω μου.

  7. #7

    Default

    Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και ειδικα εσενα φιλε Νικο
    Οσον αφορα την λορδωση μου μια φορα εχω παει στον γιατρο με ειχε ρωτησει αν γυμναζομε τοτε δεν γυμναζομουν και μου λεει να κανω γυμναστικη τωρα τι και πως δεν μου διευκρινησε. πιστευω οτι εχω λορδωση γιατι η καμπυλη που σχιματιζετε στην πλατη μου φενετε μεγαλη ισως φτεει οτι ειμαι και τουρλοκολης χαχα τι να πω παντως και απο μπροστα αν σφηξω φενομε φετες ενω εαν αφησω την κηλια μου ελευθερη πεταγετε μπροστα φενονται παλυ οι κυλιακοι αλλα φενετε η κηλια μου φουσκομενη σχεδον παντα βασικα ειτε εχω φαει ειτε οχι η κηλια μου φενετε φουσκομενη και δεν ξερω τον λογο εγω το εχω συνδηασει με τν λορδωση, εκανα και το τεστακι που μου ειπες και η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη γυρω στα 5 εκατοστα :/


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στάση Σώματος
    By ntuki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-12, 20:01
  2. Ασκήσεις Για Σωστή Γράμμωση Κοιλιακών
    By Jimaraz97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 13-06-11, 21:13
  3. Στάση Σώματος - Ίσια Πλάτη
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-11, 15:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •