Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member NIK-MPROUXO's Avatar
    Join Date
    13-11-11
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    19

    Default Σημαντικες αποριες περι διατροφης και σημπληρωματων..

    Καλησπερα σε ολους..και καλο καλοκαιρι..ειμαι 28 χρωνον..1.85 κ 78 κιλα.Σκοπος μου ειναι η αυξηση ογκου κ μυικης μαζας..κ η γραμμωση στην πορεια.κανω βαρη 5 φορες την εβδομαδα ακολουθωντας το προγραμμα για αρχαριους του χρηστη mazda 6,εδω και 10 μηνες περιπου με πολυ καλα αποτελεσματα.την διατροφη ογκου την εχω ξεκινησει εδω κ 4 μηνες,περνοτας καλες κ καθαρες τροφες,καθως κ υπολογισμενες συμφωνα με τα πολλα αρθρα που εχω διαβασει εδω.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις.

    1)εχω παρει μια πρωτεινη ογκου και μια καθαρη πρωτεινη.συγκεκριμενα την mutant mass 15lb,κ την καθαρη πρωτεινη whey maxx bag 10lb.μηπως ειναι υπερβολικη η καταναλωση συμπληρωματων που παιρνω?καθως παιρνω 3 scoop απο την ογκου κ 2 απο την καθαρη.ειχε καποιος απο εσας προβληματα λογω ληψης πρωτεινης?
    2)αυτα τα σημπληρωματα ποτε ειναι η καταλληλη ωρα να τα παιρνω??πχ πριν τον υπνο,μολις ξυπνησω.ως τωρα τα παιρνω πριν την προπονηση κ μετα.την ογκου την παιρνω κ οταν χασω καποιο γευμα.
    3)οι επισκεψεις στο wc για ψιλο εχουν αυξηθει.καθως σηκωνομαι κ τα βραδια..μηπως φταινε κ τα σημπληρωματα? εκτος οτι φταιει κ η αυξανομενη ληψη νερου.ειναι φησιολογικο να θελω τουαλετα καθε 2 ωρες?
    4)τωρα που ειμαι στην αυξηση μαζας,μπορω να κανω αεροβια πρωι-πρωι πριν το πρωινο?τα επιπεδα λιπους ειναι ικανοποιητικα..θελω μονο να χασω απο την κοιλια λιγακι.θα καταστρεψω μυες?
    5)ποτε το κοτοπουλο στηθος περιεχει τα 30γρ πρωτεινης στα 100γρ..πριν ψηθει? η μετα που ψηνεται κ γινεται λιγοτερο?ποτε το μετρατε εσεις?
    6)κ τελευταιο..ποσα γρ ψωμι μαυρο μπορω να καταναλωνω την ημερα??
    ευχαριστω οσους απαντησουν..καλο καλοκαιρι κ καλα μπανια.
    Αν μαρνηθεις στο σπιτι σας θα βαλω δυναμιτη...κ΄υστερα ανταρτης θα γενω να βγω στον ψηλορειτη...

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    1. Η πρωτεΐνη όγκου είναι ψιλοάχρηστη καθώς πρειέχει σάκχαρα και δε σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Θα ήταν σοφό όμως να μειώσεις λιγάκι τα scoop.
    2. Τη whey με το πρωινό σου μαζί με βρώμη και την όγκου καλύτερα μετά τη προπόνηση.
    3. Είναι φυσιολογικό και οφείλεται στο νερό που έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να πίνεις αρκετό.
    4. Ναι μπορείς αλλά αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το ποσοστό του λίπους σου. Το να καταστρέψεις μυς, δε θα το έλεγα ακριβώς έτσι, αλλά μπορεί να προβλεφθεί εαν πάρεις αμινοξέα πριν την αερόβιά σου. Ή έστω ένα scoop πρωτεΐνης.
    5. Εγώ μετράω ψημένο. Δες εδώ στοιχεία για μαγειρεμένο:http://nutritiondata.self.com/facts/...products/703/2
    6. Μια μπαγκέτα του σάντουιτς έτρωγα εγώ στον όγκο μου...

    Καλό καλοκαίρι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member NIK-MPROUXO's Avatar
    Join Date
    13-11-11
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σου mazda 6..
    2 ερωτησεις ακομα..τελικα να παιρνω ολο τον υδατανθρακα μεχρι της 8 το αργοτερο??η μπορω να φαω κ μια ωρα πριν κοιμηθω??πχ..να φαω μακαρονια με τονο η πατατα με κοτοπουλο στης 11, κ στης 12 να εχω κοιμηθει.
    κ δευτερη ερωτηση..ακολουθω την προπονηση για αρχαριους που εχεις ποσταρει..αυτη ηταν η βαση μου να ξεκινησω..με πολυ καλα αποτελεσματα..εκτος την αυξηση τον κιλων σε καθε ασκηση..κ μερικες ασκησεις που εχω αλλαξει..τι πρεπει να γινει απο εδω κ περα??να ακολουθησω το ιδιο προγραμμα αυξανοντας οσο παει τα κιλα??η να ψαξω ενα πιο εξιδηκευμενο προγραμμα?
    ευχαριστω κ παλι...
    Αν μαρνηθεις στο σπιτι σας θα βαλω δυναμιτη...κ΄υστερα ανταρτης θα γενω να βγω στον ψηλορειτη...

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ τρώω υδατάνθρακα σε όλα τα γευματά μου. Το να φας όμως μακαρόνι πριν τον ύπνο, ΟΚ, πάει πολύ... το καλύτερο είναι η πατάτα και να πέφτεις περίπου 1 με 1,5 ώρα μετά.

    Μετά το πρόγραμμά μου μπορείς να κάνεις το All in One που προτείνει ο Bodyledge.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    New Member NIK-MPROUXO's Avatar
    Join Date
    13-11-11
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστω για μια ακομα φορα...θα το μελετησω το All in One κ καποια στιγμη θα το ακολουθησω..
    Αν μαρνηθεις στο σπιτι σας θα βαλω δυναμιτη...κ΄υστερα ανταρτης θα γενω να βγω στον ψηλορειτη...

  6. #6
    New Member NIK-MPROUXO's Avatar
    Join Date
    13-11-11
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    19

    Default

    Μια ερωτηση ακομα...θα ηθελα την γνωμη σου..η την γνωμη οποιου ξερει να απαντησει..
    Να βαζω σε ενα σεικερ ενα scoop whey με πολυ νερο,κ να το πινω κατα την διαρκεια που κανω βαρη?
    η δεν θα εχω καποιο οφελος?
    Αν μαρνηθεις στο σπιτι σας θα βαλω δυναμιτη...κ΄υστερα ανταρτης θα γενω να βγω στον ψηλορειτη...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα φίλε,

    όχι δεν είναι απαραίτητο να πίνεις πρωτείνη την ώρα της προπόνησης. Αν είσαι πλήρης στα υπόλοιπα γευματά σου, είναι περιττό. Αν έχεις φάει 2 ώρες πριν πας για βάρη ακόμα υπάρχει διαθέσιμο "καύσιμο" (αν και στην προπόνηση το καύσιμο είναι το αποθηκευμένο γλυκογόνο).
    Μη μπαίνεις σε πολλές λεπτομέρειες, κράτα τα πράγματα απλά.

  8. #8
    New Member NIK-MPROUXO's Avatar
    Join Date
    13-11-11
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστω καρδουλα..μου αρεσε αυτο που ειπες.."κρατα τα πραγματα απλα"..μαλλον εχεις δικιο...δεν χρειαζεται να μπω σε τοσες λεπτομερειες..απλα αφου κανω που κανω μια πολυ καλη προπονηση με βαρη..θελω να εκμεταλευομαι κ την διατροφη μου στο επακρο.
    Μια πολυ σημαντικη ερωτηση ακομα?
    ειναι αληθεια οτι...οτι κιλα παρεις με την πρωτεινη ογκου..μολις την σταματησεις θα τα χασεις?
    κ οτι κιλα παρεις με whey κ διατροφη θα σου μεινουν?
    Αν μαρνηθεις στο σπιτι σας θα βαλω δυναμιτη...κ΄υστερα ανταρτης θα γενω να βγω στον ψηλορειτη...

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην πρεπει να αποσυνδεσεις τα συμπληρωματα με την αυξηση μυικης μαζας , κιλων ή ξερω γω τι αλλο. Το συμπληρωμα πρωτεινης θα σε βοηθησει ΜΟΝΟ αν δεν προλαβαινεις να φας αρκετο στερεο φαγητο. Ετσι λοιπον αν πουμε οτι θελεις 100γρ πρωτεινης για να συντηρηθεις μονο και παραπανω για να βαλεις μυικα κιλα τοτε αν με το συμπληρωμα πας στα 140γρ την μερα και το κρατησεις επι μεγαλο διαστημα και παρεις καποια μυικα κιλα (σε μεγαλο βαθος χρονου) και το κοψεις το συμπληρωμα χωρις να αντικαταστησεις με στερεα τροφη τοτε ναι θα τα χασεις τα μυικα κιλα γιατι πολυ απλα θα παιρνεις λιγοτερη πρωτεινη απο οση χρειαζεσαι για να συντηρησεις την μυικη σου μαζα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Περί Supersets
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-10, 05:24
  2. 3 Απορίες Περί Υπερ-Προπόνησης
    By dolcino in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-08, 17:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •