Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default Νεφρολιθία ή Πέτρα στα νεφρά

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.
    Το συγκεκριμένο thread έχει ξανασχολιαστεί αλλά ήταν το 2009. Έτσι είπα να ξανανοίξω το φάκελο "Νεφρολιθία" μιας και μου συνέβη σήμερα.
    Αν το θεωρείται επανάληψη μεταφέρετε το.

    Το λοιπόν:

    Χθες αργά το βράδυ άρχισε ένας πόνος στη μέση πίσω, αλλά στην αριστερή μόνο πλευρά. Λέω θα είναι κανά πιάσιμο γιατί έπαιξα πλάτη χθες και θα περάσει.
    Έπεσα για ύπνο αλλά σιγά σιγά κατάλαβα ότι δεν ήταν μυικός ο πόνος αλλά εσωτερικός (δε μπορώ να το περιγράψω) και δε μπορούσα όχι μόνο να σταθώ
    αλλά και να κοιμηθώ. Μιλάμε για συνεχή, οξύ, έντονο πόνο που οιαδήποτε στάση και να προσπαθούσες να πάρεις στο κρεβάτι για να μη σε πονάει, αυτό δε σε άφηνε.
    Λέω θα είναι καμιά δηλητήριαση γιατί παράλληλα με πονούσε και το στομάχι μου. Πήγα τουαλέτα, έβγαλα κάτιτις αλλά τίποτα. Λέω κάτι άλλο συμβαίνει.

    Ντύνομαι και πηγαίνω σφαίρα στο Κέντρο Υγείας (γύρω στις 03:50 τα ξημερώματα) γιατί όσο περνούσε η ώρα (και με κάθε μου βήμα στο πεζοδρόμιο) ο πόνος μεγάλωνε.

    Μη τα πολυλέω, ξάπλωσα εκεί και μετά από την περιγραφή του πόνου στον γιατρό μου έκανε 2 ενέσεις στο ποπό (μια μυοχαλαρωτική και ένα παυσίπονο).
    Επίσης μου έβαλε και έναν ορό νερού για να μην αφυδατώνομαι. Εγώ να σφάζομαι στους πόνους και να μην μπορώ να σταθώ.

    Να φαανταστείτε ο πόνος ήταν τόσο οξύς που είχα σημάδια μετεωρισμού καθώς και τάσεις για εμετό.

    Κανά 20' μετά ο πόνος άρχισε σταδιακά να περνάει και εγώ ήμουν πολύ πολύ καλύτερα, γι'αυτό και κάθομαι τώρα στο PC (μεσημέρι) και σας εξιστορώ την περιπέτεια μου.

    Τώρα τι να φταίει; Το ότι δεν πίνω πολύ νερό; Αποκλείεται γιατί καταναλώνω τουλάχιστον 2L νερό την μέρα και τα ούρα μου είναι συνεχώς διαφανή.
    Η πολλή πρωτείνη; Δε ξέρω.

    Θα πάω να κάνω καμιά πλήρης εξέταση για ούρα (γιατί αυτοί μου έκαναν με στικάκι, ξέρετε του λεπτού) και καμιά γενική αίματος.

    Ποτέ μα ποτέ να μην πάθετε-νιώσετε τέτοιον πόνο παιδιά. ΠΟΤΕ.

    Τους fitness χαιρετισμούς μου. Πάω για ύπνο τώρα γιατί είμαι άγρυπνος από χθες το μεσημέρι.

  2. #2
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Πω πω .....περαστικα.... κοιταξε το και αναμενουμε γνωμες! Ποσα γρ πρωτεινη παιζεις τη μερα?

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Φιλε μου χωρις πολλα πολλα τραβα για εξετασεις.Αν πινεις αρκετο νερο η πρωτεινη δεν θα σε επηρεασει ετσι.Αλλα τραβα στον γιατρο για εξετασεις να το σιγουρεψεις.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Άσε φίλε, τα ίδια πέρασε και ο πατέρας μου πριν από λίγα χρόνια. Πονούσε τόσο πολύ που νόμιζα ότι θα μας μείνει στον τόπο... Η νοσοκόμα μας έλεγε ότι ο πόνος στα νεφρά είναι χειρότερος και από αυτόν της γέννας!
    Επί της ουσίας τώρα, αν πράγματι είναι νεφρολιθίαση τότε το μόνο που δεν φταίει είναι η πρωτείνη. Αν ήταν έτσι, όλοι εμείς που τρώμε τόνους πρωτείνης, θα είχαμε γεμίσει πέτρες.
    Η πέτρα δημιουργείται από συσσώρευση ουσιών που αποβάλλονται με τα ούρα, συνήθως ασβέστιο. Ο πατέρας μου είχε συσσωρευμένο αδιάλυτο ασβέστιο, το οποίο λόγω αφυδάτωσης (είχε πάει βόλτα το σκύλο μέσα στον καύσωνα...) δεν είχε διαλυθεί και σχημάτισε πέτρα. Τελικά έκανε επέμβαση με λέηζερ και του διέλυσαν την πέτρα.
    Για να μην το ξαναπάθεις, πρέπει να αυξήσεις την πρόσληψη νερού για να αποβάλλονται κανονικά τα υδατοδιαλυτά στοιχεία όπως το ασβέστιο. Πίνε 1 ποτήρι κάθε 1 ώρα ή 2 ποτήρια με κάθε γεύμα. Συμπληρωματικά μπορείς να πάρεις και μαγνήσιο.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    επειδη και ο φιλος μου αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα.γυμναστης στο επαγγελμα,θελει πολυ προσοχη με τα συμπληρωματα και τα φαρμακα γενικος γιατι προφανος και ο οργανισμος σου παραγει περισσοτερο ασβεστιο απο το κανονικο.ματι καλο και απολυτος φυσικο ειναι να παρεις αποξυραμενη τσουκνιδα να τη βρασεις και να πινεις το ζουμι,βοηθαει να αποβαλεις το εξτρα ασβεστιο

  6. #6
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Φίλε μου περαστικά..εύχομαι όλα να πάνε καλά..!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Μόλις ξύπνησα παιδια. Έκανα και ένα μπανάκι και ίσιωσα. Ευχαριστώ πολύ όλους.

    Quote Originally Posted by nina papaki View Post
    Πω πω .....περαστικα.... κοιταξε το και αναμενουμε γνωμες! Ποσα γρ πρωτεινη παιζεις τη μερα?
    Papaki λαμβάνω καθημερινά γύρω στα 180 γρ. ζωικής προέλευσης πρωτείνη. Την φυτική δεν την υπολογίζω. Είμαι 75 κιλά (από 68 πριν έξι μήνες).

    Quote Originally Posted by aggelos1994
    Φιλε μου χωρις πολλα πολλα τραβα για εξετασεις.Αν πινεις αρκετο νερο η πρωτεινη δεν θα σε επηρεασει ετσι.Αλλα τραβα στον γιατρο για εξετασεις να το σιγουρεψεις.
    Σίγουρα αυτό θα κάνω γιατί πίνω ούτως ή άλλως πολύ νερό μέσα στη μέρα. Όπως προανέφερα τουλάχιστον 2 λίτρα τη μέρα με αποτέλεσμα τα ούα μου να είναι συνεχώς διαφανή. Αυτό δε σημαίνει σωστή ενυδάτωση, άλλωστε;

    Quote Originally Posted by Traianus
    Άσε φίλε, τα ίδια πέρασε και ο πατέρας μου πριν από λίγα χρόνια. Πονούσε τόσο πολύ που νόμιζα ότι θα μας μείνει στον τόπο... Η νοσοκόμα μας έλεγε ότι ο πόνος στα νεφρά είναι χειρότερος και από αυτόν της γέννας! Επί της ουσίας τώρα, αν πράγματι είναι νεφρολιθίαση τότε το μόνο που δεν φταίει είναι η πρωτείνη. Αν ήταν έτσι, όλοι εμείς που τρώμε τόνους πρωτείνης, θα είχαμε γεμίσει πέτρες.
    Όπως το λες φίλε μου. Τέτοιο πόνο δεν έχω ξαναζήσει. Αφού γυρνάει και μου λέει ο γιατρός είναι από τους χειρότερους πόνους που μπορεί να νιώσει άνθρωπος.

    Quote Originally Posted by marion dion
    επειδη και ο φιλος μου αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα.γυμναστης στο επαγγελμα,θελει πολυ προσοχη με τα συμπληρωματα και τα φαρμακα γενικος γιατι προφανος και ο οργανισμος σου παραγει περισσοτερο ασβεστιο απο το κανονικο.ματι καλο και απολυτος φυσικο ειναι να παρεις αποξυραμενη τσουκνιδα να τη βρασεις και να πινεις το ζουμι,βοηθαει να αποβαλεις το εξτρα ασβεστιο
    Να δω που θα βρω την τσουκνίδα στη Μήλο. Όταν κατέβω Αθήνα θα το ψάξω. Thanks a lot.

    Quote Originally Posted by Raf
    Φίλε μου περαστικά..εύχομαι όλα να πάνε καλά..!!
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να' σαι καλά.

  8. #8
    Senior Bodybuilder nina papaki's Avatar
    Join Date
    03-03-12
    Posts
    1,239

    Default

    Στη Μηλο εισαι????Πωωωωωω τι τελειο νησιι ηρθα διακοπες το καλοκαιρι (sorry για το off αλλα ηθελα να το παινεψω!)
    Τσουκνιδα μηπως να ψαξεις διαδικτυακα και να στη στειλουν εκει?
    Παντως πρωτεινη υπερβολικη δε παιρνεις ..
    Περαστικα και παλι!

  9. #9
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Οντως το να ειναι τα ουρα σου διαφανη ειναι σημαδι οτι πινεις αρκετο νερο οπου ειναι καλο.Τωρα δεν ξερω τι εχει παιχτει πηγαινε σε γιατρο φιλε μου και περαστικα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  10. #10
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Εμένα μου εχει τυχει οξύτατος πονος στην αριστερή μεριά αναμεσα στο σημείο του νεφρού ενώ περπατούσα και δίπλωσα για 10 λεπτά στην μέση του δρόμου δεν μπορούσα να σηκωθώ..μετά απο κανα 10λεπτο με τα χίλια ζόρια συνέχισα και πήγα σπίτι να κάτσω..Ειχα καταιδρώση χωρις λόγο..τετοιο πόνο..και με το που έφτασα σπίτι και άραξα στον καναπέ μετα απο κανα μισάωρο είχε φύγει τελείως..Μου έχει συμβει 1 φορά και ηταν μερικά χρόνια πριν..Θελω να πω οτι μπορεί να μην ήταν και τίποτα απλα ο ανθρώπινος οργανισμός ειναι τόσο πολύπλοκος με όλα αυτά τα νεύρα κτλ που έχει που ίσως απλά καμιά φορα τιλτάρει..
    Περαστικά σου και ελπίζω να μην ειναι τίποτα σοβαρό :)

  11. #11
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα επανέλθω (όταν κατέβω Αθήνα) με αποτελέσματα εξετάσεων και απόψεις γιατρών.
    Ελπίζω και γω σε κάτι όχι το τόσο σοβαρό.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Πάντως 2 λίτρα νερό, δεν είναι αρκετά για αθλούμενο.

  13. #13
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Επανέρχομαι λοιπόν με νεώτερα από εξετάσεις υπέρηχων άνω και κάτω κοιλίας.
    Είμαι καλά καθόσον δεν βρέθηκε τίποτα ούτε στα νεφρά, ούτε στο έντερο. Ο γιατρός μου είπε ότι όλα τα όργανα μου δουλέυουν σαν τα σκυλιά και αυτό που μου
    συνέβη απλά προέκυψε. Μπορεί να ξανασυμβεί στη ζωή μου από καθόλου μέχρι μια φορά (άντε 2 max).
    Επίσης έκανα και εξετάσει αίματος (όχι για το λόγο αυτό αλλά χρειαζόταν για τη δουλειά μου, συμπτωματικά έπεσαν την ίδια περίοδο) όπου βρέθηκαν όλα φυσιολογικά.

    Τι να πω; Α, βρήκα:

    Υγεία σε όλους παιδιά

  14. #14
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Εντάξει φίλε αφού είναι όλα καλά μην ανησυχείς για τίποτα! Υγεία να έχεις και καλές προπονήσεις!!
    The easy day was yesterday


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωτείνη Από Φαγητό & Επιβάρυνση Σε Συκώτι και Νεφρά
    By skinny in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 54
    Last Post: 06-07-11, 21:00
  2. Cell-tech και περιεργοι πονοι στα νεφρα.
    By gakopoulosg in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-07, 18:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •