Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Αιμοροιδες και Σκουοτ

    Προχθες εκανα σκουοτ και ειχα να κανω πολυ καιρο και πιεστικα καπως και εβγαλα μια μικρη εξωτερικη αιμοροιδα που δν εχω ξαναβγαλει ποτε οποτε μαλλον πρεπει να ηταν απο το σκουοτ...να ξανα κανω την ασκηση μετα απο 1 εβδομαδα η θα εχει τα ιδια αποτελεσματα..?

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Μάλλον έχεις λάθος αναπνοή την ώρα της άσκησης. Άμα κρατάς την αναπνοή σου, ανεβαίνει η πίεση σου κατακόρυφα, μάλλον από αυτό προκλήθηκε.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    ^^^+1 Πολλες φορες παιζει ρολο και η κουραση αλλα και η διατροφη.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4

    Default e

    οποτε οταν καθομαι στο καθισμα περνω αερα και οταν σηκωθω τον βγαζω..?

  5. #5

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Οταν εισαι επανο στο καθισμα παιρνεις αερα οχι την ωρα που κατεβαινεις. Και οταν ανεβαινεις τον βγαζεις.. και αν βγαλεις και φωνη ακομα καλυτερα :P

  6. #6

    Default

    θενκς για τις πληροφοριες...σε ποσο καιρο περναει...?και ποτε μπορω να 3ανα κανψ σκουοτ..?

  7. #7

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Μπορεις να πας σε γιατρο να παρεις μια αληφη (ειχα παρει ενας φιλος μου που ειχε βγαλει) ή και σε φαρμακειο για να μην πληρωνεις επισκεψη. Ε οταν φυγει μπορεις να κανεις κανονικα σκουατ. Πανωτς γενικα μην κανεις καμια ασκηση που ζοριζεσε μεχρι να φυγει......

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλος μαλλον απο κανα πιπερι καυτο την εβγαλες και οχι απο το σκουατ...

    εχω το ιδιο θεμα και με αλοιφη περναει σε κανα μηνα εντελως...φυσικα ποτε δεν σταματησα το σκουατ!!!! μην σε ανυσηχει
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Mε μια αλοιφη (procto-synalar ή καπως ετσι) φευγει σε μια βδομαδα. Μην το αφησεις να μονιμοποιηθει γιατι περναει σε αλλο επιπεδο. Η κουραση και η ορθοστασια παιζει ρολο και οχι το squat. Φυσικα ισχυει αυτο με τις αναπνοες ετσι κιαλλιως
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σωστές αναπνοές, όχι υπερβολικά κιλά μέχρι να περάσει και διατροφή με φυτικές ίνες(λαχανικά), νερό κλπ για να μην έχεις δυσκοίλια γιατί το επιβαρύνει.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Αν και οχι πολυ άνετο θέμα το επαναφέρω.

    Προ ολιγων ημερών ειχα μια ενόχληση η οποια σταμάτησε μετά να υπάρχει, δεν πονουσε η περιοχη απλα ενιωθα οτι ειχα καιτ σαν λιπωμα το οποιο τελικα δεν ηταν λιπωμα.

    Πήγα σε ενα πρώτο γιατρο ο οποιος ηταν πολυ νεος σε ηλικια, αν και πολυ ευγενικός ηταν λίγο απολυτος στο θέμα με τα βάρη, μου ειπε να κάνω 10 μερες αποχή και μετα καλύτερα να βρω αλλο τροπο εκγυμνασης, μου ελεγε οτι αν δεν ειναι η δουλεια σου ή δεν εισαι επαγγελματιας και καποια στιγμη χειροτερεψουν οι αιμορροιδες θα πρεπει να σταματήσεις, μετα το επανέφερα το θεμα 1-2 φορες και μου ειπε να κάνω μονο ασκήσεις καθιστός κλπ, χωρις ομως να δείχνει εμπειρια στα λεγωμενα του.

    Τελος παντων να μη τα πολυλογώ μιλησα και με πιο εμπειρο γιατρό ο οποιος ηταν πολυ κατατοπιστικός, οτι σε τοσο μικρή ηλικία προφανώς και δε θα σταματήσεις ουτε τα βάρη αλλα ούτε και οποια άλλη δραστηριότητα κάνεις, απλα θέλει προσοχή γενικα να μη πιέζεσαι πολύ κυριως οταν ενεργεισαι, προβλημα που δεν είχα ποτέ. Καλές αναπνοές, κλπ.

    Η διατροφή μου εχει και φυτικές ίνες και καθαρή ειναι γενικότερα τον τελευταίο 1.5 μήνα, νερό πίνω αρκετό και πινω και μερικες φορες τη βδομαδα ενα σκεύασμα με psyllium husk και διάφορα αλλα το οποιο αυτη τη βδομάδα θα το παιρνω πιο συχνα.

    Βάρη δεν εκανα μονο χθες που πήγα στο γιατρο γιατι δεν ειχα μιλησει με το δευτερο γιατρο και δεν ειχα ψυχολογία. Η μόνη άσκηση που πιστεύω μπορεί να έχει επηρεάσει γιατι ειναι η αλήθεια ειναι οτι πιέζομαι αρκετά, προσέχοντας όμως τις αναπνοές, ειναι οι αρσεις θανατου.

    Οποιος εχει παρόμοια εμπειρια τι εχει κάνει γενικότερα?.. εμενα μου ειπε να μην κάνω κατι γιατι ειναι προς το παρον σε πολυ ήπια μορφή , κρεμα μου ειπε να βάλω αν θέλω γιατι ουτε ιδιαιτερος πονος υπαρχει ουτε μεγάλη ενόχληση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 20αρια σκουοτ ?
    By morfeas_v in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 30
    Last Post: 31-12-09, 10:24
  2. Oρθοστατες σκουοτ
    By Nowitzki in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-06, 21:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •