Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-07-10
    Posts
    10

    Default Κοιλιακοί και Γλουτοί!

    γεια σας.θα ηθελα τη βοηθεια σας στα εξης θεματακια...καταρχην ειμαι 31 και 52 κιλα(την διατροφη θα την φτιαξω γιατι χανω πολυ ευκολα κιλα)παω γυμναστηριο κατι μηνες αλλα επειδη εχω κατι προβληματακια θα ηθελα την βοηθεια σας...καταρχην για τουσ κοιλιακους.εχω μια κοιλη στον αυχενα η οποια ειναι ανευ σημασιας(λογια ορθοπαιδικου)αλλα οταν εκανα ροκανισματα στο μηχανημα των κοιλιακων εφευγα με πονοκεφαλο επισης κ στις αρσεις ποδιων(που ειμαι ξαπλωμενη σε παγκο κ σηκωνω τα ποδια)ετσι κανω μονο ροκανισματα,πλαγιους σε μηχανημα κ μου εδειξαν να κανω σε μπαλα πανω.δηλ.να ξαπλωνω πανω στην μεγαλη μπαλα πισω κ να ερχομαι μπροστα...μπορειται κατι αλλο να μου προτεινεται??γιατι κ στο γυμναστηριο δεν πολυασχολουνται(ξερεται τωρα....)θεματακι δευτερο....τι μπορω να κανω για τους γλουτους?ψαχτηκα εδω(το οποιο ειναι πολυ κατατοπιστικο forum κ μπραβο σας!!)και βρηκα σακησεις αλλα δεν γνωριζω ποιες μπορω να κανω λογω χονδροπαθειας...(προβολες,ασκηση καλημερα,αρσεις θανατου,απαγωγες τροχαλια,butt bluster,υπερεκτασεις,σουμο σκουωτ)...γιατι στο gym σου δειχνουν μια ασκηση και τελος και κακα τα ψεμματα αν δεν ασχοληθεις εσυ δεν γινεται καλη δουλεια...κ επειδη το εχω βαλει στοχο γιαυτο και σας πρηζω...(σιγουρα θα συνεχισω να σας ρωταω και μελλοντικα)αλλα εισαστε πολυ κατατοπιστικοι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το forum σας.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-07-10
    Posts
    10

    Default

    επειδη το εψαξα οσο αφορα τους γλουτους και βρηκα απο την καρδουλα τις εξης ασκησεις θα ηθελα στιε συγκεκριμενες την αποψη σας σε σχεση με την χονδροπαθεια...σκουωτ με μεγαλο ανοιγμα ποδων 2.sumo deadlifts με αλτηρες 3.sumo σκουωτ με αλτηρες 4.προβολες με μεγαλο ανοιγμα 5.step up barbell 6.duck butt....ευχαριστω...

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Kαλησπέρα feig!

    Καλά κάνεις και το χεις πάρει ζεστά το θέμα της γυμναστικής/διατροφής. Αν είσαι από τους τύπους που χάνουν εύκολα κιλά και βάζουν δύσκολα, τότε θα χρειαστείς σωστή στρατηγική: έξτρα θερμίδες, μη φοβηθείς τους υδατάνθρακες (με την προϋπόθεση πως επιλέγεις τους σωστούς), δεν πηδάς γεύματα και σωστές επιλογές τροφών. Αυτό το αφήνουμε για όποτε θες να ποστάρεις τη διατροφή σου.

    Στο θεματάκι που σε προβληματίζει, υποπτεύομαι ότι τους κοιλιακούς τους κάνεις με τον λάθος τρόπο που τους κάνουν οι περισσότεροι, δηλαδή αντί να τραβάνε με τους κοιλιακούς τραβάνε με τον αυχένα. Τα χέρια μη τα βάζεις πίσω από το κεφάλι γιατί πάλι θα κάνεις το ίδιο λάθος. Βάζε τα απλά να ακουμπάνε οι άκρες των δακτύλων κοντά στα αφτιά ή έχε τα στο στήθος.
    Προσπάθησε να χρησιμοποιείς τους κοιλιακούς σε κάθε επανάληψη για να σηκώσεις τον κορμό σου. Αν ακόμα και έτσι πάλι έχεις ενόχληση, τότε χρησιμοποίησε τα μηχανήματα κοιλιακών του γυμναστηρίου. Οτιδήποτε σε ενοχλεί, το αφαιρείς από το ασκησιολόγιο.

    Όσο για την χονδροπάθεια, πότε την είχες εμφανίσει; Νιώθεις ενόχληση σε κάποιες ασκήσεις; Μην αγχώνεσαι, κι εδώ υπάρχει λύση: δοκίμασε σκουώτ με αλτήρες (κρατώντας τους στο πλάι), σούμο σκουώτ (κρατώντας τον αλτήρα και με τα 2 χέρια ανάμεσα στα πόδια σου), δοκίμασε και στο σμιθ να κάνεις καθίσματα.Επίσης προβολές περπατητές χωρίς έξτρα βάρος, με τα χέρια στη μέση.
    Εξασκήσου να κάνεις σωστά το σκουώτ, πετώντας τον ποπό έξω, όπως όταν πάμε να κάτσουμε σε καρέκλα. Στο ανέβασμα πάλι ώθηση να δίνει ο ποπός. Αν το κάνεις με το σωστό τρόπο δεν θα έχεις ενόχληση στο γόνατο. Και όχι υπερβολικά κιλά. Κι εδώ ισχύει επίσης το ότι σε ενοχλεί το αφαιρείς. Δοκίμασε και πες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 29-02-12, 10:24
  2. Στητοί γλουτοί
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 15-10-11, 23:28
  3. Γλουτοί
    By essie in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 54
    Last Post: 20-11-08, 01:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •