Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default Απορία για τη σειρά ασκήσεων στα split και όχι μόνο!!!

    Kardoula σε ευχαριστω πολυ. Η βοήθειά σου και οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες. Άλλη μια απορία έχω 1)γενικότερα στα split τα πόδια παίζουν μόνο μία φορα τη βδομάδα. Επειδή εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο τα πόδια για γράμμωση και κάψιμο λίπους από ότι ο άνω κορμός, αρκει μόνο μια φορά τη βδομάδα ή θα μπορούσα να βάλω και λίγες ασκήσεις πόδια και μια αλλη φορά τη βδομάδα μαζί με ώμους π.χ;
    2)αεροβικη 2 φορες τη βδομάδα είναι οκ;
    3)το λίπος που έχει ένα σώμα έχει σχέση και με το ύψος του; εγω είμαι υψος 1.75 και έχω λίπος 23%. Είναι πολύ πιστεύεις; Τα κιλά μου είναι 65.
    4)Στις επαναληψεις μου είπες οτι τελειωνω πρωτα τα σετ με τα τρικέφαλα και μετα πηγαίνω στο στηθος. Μπορω ομως να κάνω 3 ασκήσεις διαφορετικές για τρικέφαλα τη μια μετα την άλλη και μετα πάλι απο την αρχη ή πρέπει αποκλειστικα να κάνω 3 σετ πάνω σε μια ασκήση τρικεφάλων και μετα να προχωράω στην αλλη ασκηση τρικεφάλων;
    Συγγνώμη αν σε κούρασα και σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Τζένη! Καταρχήν να σ'ευχαριστήσω με τη σειρά μου για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που ακολουθείς το πρόγραμμα και σου αρέσει.
    Θα απαντήσω στις απορίες σου, προηγουμένως όμως θα θελα να σταθώ σε κάτι που έγραψες στο τόπικ καλωσορίσματος:


    Γεια σας! Ασχολούμαι με τη γυμναστική 1 χρόνο εντατικά. Γυμνάζομαι στο σπιτι μου με αλτηρες. Ακολουθώ το προγραμμα γυμναστικής που προτείνει η kardoula.Σήμερα ξεκίνησα το πρόγραμμα γυμναστικής για γυναίκες Β' μέρος. Αποφάσισα να κάνω split 4 μερών+ 2 μέρες αερόβια(kick boxing). Είμαι 1.75 ύψος, 65 κιλά τώρα. Λίπος έχω 23,5 και μυική μάζα 37,2. Θέλω να μειώσω και άλλο το λίπος μου αλλά δυσκολεύομαι. Ακολουθώ διατροφή με πρωτεϊνες και απο υδατάνθρακα μονο ρύζι και δημητριακα ολικής το πρωι.

    Πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να προσδιορίσεις το στόχο σου, για να ξέρεις τι βήματα συγκεκριμένα πρέπει να κάνεις. Άρα έχουμε και λέμε:

    Ο στόχος σου είναι να μειώσεις το σωματικό λίπος.
    Aυτό σημαίνει δίνεις μεγάλη προσοχή στη διατροφή, στην αερόβια και στην άσκηση με αντιστάσεις (στην προκειμένη με αλτήρες στο σπίτι).
    Στο κομμάτι της διατροφής, λες ότι ο υδατάνθρακας που τρως είναι μόνο από ρύζι και δημητριακά ολικής. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος;
    Γράψε αναλυτικά ενδεικτικό πλάνο των γευμάτων μιας ημέρας για να δούμε τι μπορείς να διορθώσεις. Όσο γυμναστική και να κάνεις, αν δεν τρως αυτά που πρέπει (και στις ποσότητες που πρέπει) τότε θα μένεις στάσιμη.

    1)γενικότερα στα split τα πόδια παίζουν μόνο μία φορα τη βδομάδα. Επειδή εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο τα πόδια για γράμμωση και κάψιμο λίπους από ότι ο άνω κορμός, αρκει μόνο μια φορά τη βδομάδα ή θα μπορούσα να βάλω και λίγες ασκήσεις πόδια και μια αλλη φορά τη βδομάδα μαζί με ώμους π.χ;
    Θα σου έλεγα να κάνεις κανονικά το πρόγραμμα με 1 φορά την εβδομάδα τις ασκήσεις για τα πόδια. Μπορείς να προσθέσεις και μια δεύτερη, αλλά κάνοντας πλειομετρικές ασκήσεις. Έτσι και ποικιλία θα έχεις για να μη βαριέσαι με τα ίδια και τα ίδια και θα καις έξτρα θερμίδες και θα έχεις σύσφιξη στα πόδια.
    Διάλεξε κάποιες ασκήσεις από αυτές που θα βρεις σε αυτό το άρθρο του Αντώνη και οι οποίες γίνονται πολύ εύκολα και στο σπίτι χωρίς κανένα έξτρα εξοπλισμό ή με πράγματα που έχεις ήδη και μπορείς να χρησιμοποιήσεις (πχ ένα σκαλοπάτι, καρέκλα)

    Πλειομετρία - Πλειομετρική Προπόνηση: Πλήρης Οδηγός

    2)αεροβικη 2 φορες τη βδομάδα είναι οκ;
    Αυτό είναι σχετικό. Όπως σου έγραψα, εξαρτάται και από τη διατροφή σου. Το kick boxing που κάνεις είναι πολύ καλή μορφή αερόβιας! Μπορείς να προσθέσεις και μία τρίτη, η οποία μπορεί να είναι περπάτημα έξω ή χαλαρό τζόκινγκ σε κάποιο πάρκο ή γήπεδο της περιοχής σου. Ή αν διαθέτεις, σε στατικό ποδήλατο ή διάδρομο.


    3)το λίπος που έχει ένα σώμα έχει σχέση και με το ύψος του; εγω είμαι υψος 1.75 και έχω λίπος 23%. Είναι πολύ πιστεύεις; Τα κιλά μου είναι 65.
    Τα νούμερα δεν λένε πάντα την πραγματικότητα.. Δεν σε έχω δει για να έχω πλήρη εικόνα, αλλά για να λες πως θες να χάσεις λίπος και αν όντως το ποσοστό σου είναι 23% τότε ναι, χρειάζεται να χάσεις. Σημασία έχει το πως θες εσύ τον εαυτό σου, το πως σου αρέσεις. Αν αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη δεν σε ευχαριστεί, σημαίνει πως πρέπει να το αλλάξεις, ανεξαρτήτως τα νούμερα της ζυγαριάς ή της λιπομέτρησης.


    4)Στις επαναληψεις μου είπες οτι τελειωνω πρωτα τα σετ με τα τρικέφαλα και μετα πηγαίνω στο στηθος. Μπορω ομως να κάνω 3 ασκήσεις διαφορετικές για τρικέφαλα τη μια μετα την άλλη και μετα πάλι απο την αρχη ή πρέπει αποκλειστικα να κάνω 3 σετ πάνω σε μια ασκήση τρικεφάλων και μετα να προχωράω στην αλλη ασκηση τρικεφάλων;

    Όταν θα κάνεις στήθος/τρικέφαλα, πρώτα θα κάνεις τις ασκήσεις για το στήθος που ναι μεγαλύτερη μυική ομάδα και μετά τα τρικέφαλα (την ίδια λογική θα ακολουθείς και στις άλλες προπονήσεις).

    Θα ολοκληρώνεις τα σετ κάθε ίδιας άσκησης και μετά θα πηγαίνεις στην επόμενη. Προσπάθησε να είσαι συγκεντρωμένη και σε κάθε επανάληψη να νιώθεις το μυ που δουλεύεις. Αν έχεις καθρέφτη, να ρίχνεις κλεφτές ματιές για να βλέπεις τη στάση σου, αν κάνεις σωστά την εκτέλεση.

    Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις, γιατί φαίνεται ότι το αγαπάς και έχεις θέληση.
    Καλή επιτυχία!!
    Last edited by Kardoula; 10-05-12 at 19:43.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default

    To διατροφικό μου πλάνο είναι το εξής:
    10:00--> γάλα light με δημητριακά ολικής, λίγα καρύδια και βρώμη
    12:00-->προπονηση
    14:00-->γεύμα-->κοτόπουλο με ρύζι και σαλατα ή μπιφτέκια χοιρινά με σαλάτα ή θαλασσινα με σαλάτα ή τόνος με σαλάτα ή όσπρια με τόνο(όλα αυτα αλλοτε τα συνοδευω με ρύζι και αλλοτε οχι)
    17:00--> 1 φρούτο και 1 αυγό ή γιαούρτι και φρούτα ή αυγό και 1 κριτσινι ολικής
    20:00 -->ότι και το μεσημέρι
    Λάδι 2 κουταλιές σύνολο τη μέρα, γλυκά καθόλου. Επίσης πίνω συνήθως 1 καφέ τη μέρα με 2 ζαχαρίνες και light γάλα.

    Θεωρώ πως έχω βελτιώσει πολύ τη γενική εικόνα του σωματός μου και σε αυτο με βοήθησε πολύ και η γυμναστική. Ποτέ δεν είχα κάτι περιττό, ημουν παντα αδυνατη, επαιζα βολλευ χρονια σε ομαδα και ειχα ενα καλο σωμα. Όμως για ενα διάστημα μεγαλο σταματησα καθε ειδους αθληση και γεμισαν λίπος οι μηροί μου και ελάχιστα η κοιλιά μου. Αυτη τη στιγμή ομως πιστεύω οτι μετα απο 1 χρονο καλης διατροφής και γυμναστικής αυτο που χρειάζομαι ειναι το κατι παραπάνω για να στεγνώσω εντελώς και να ξαναδω το σωμα μου οπως δεν το ξαναειδα ποτέ. Και μόνο που αρχίζουν να φαίνονται οι γραμμώσεις στην κοιλιά σε κάνει να νιώθεις πως εχεις κάνει κατι καλό για σένα, για το σώμα σου και για τη γενικότερη υγεία σου. Χαίρομαι που βρήκα αυτο το site και κάποιον να με καταλαβαίνει και να με καθοδηγεί σε αυτη την προσπαθεια!!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default

    kardoula ξεχασα να σου πω πως η μετρηση του σωματικου λιπους γινεται με τη ζυγαρια που εχω στο σπιτι και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβης.

  5. #5
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Μετα την προπονηση μην τρως λαχανικα Τζενη..!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  6. #6

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Μετα την προπονηση μην τρως λαχανικα Τζενη..!
    γιατι να μην τρωει λαχανικα "μετα" την προπονηση? Απο οτι ξερω πριν την προπονηση δεν τρωμε λαχανικα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by UltraB View Post
    γιατι να μην τρωει λαχανικα "μετα" την προπονηση? Απο οτι ξερω πριν την προπονηση δεν τρωμε λαχανικα.
    Γιατι οι φυτικες ινες επιβραδυνουν την απορροφηση των αλλων θρεπτικων συστατικων π.χ πρωτεινη που χρειαζεται αμεσα μετα την προπονηση..
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default

    Τι πιστεύετε για τη διατροφή που έχω αναρτήσει πιο πάνω, είναι σωστή;Και κάτι ακόμα. Χθες ήταν τα γενέθλιά μου και έφαγα και γλυκό και έξω αργά το βράδυ ποικιλίες κρεατικών και όλα τα συναφή.Μπορεί μια μέρα να καταστρέψει το στόχο σου;Οι τροφές αυτές αποθηκεύονται ως λίπος στο σώμα;Εννοείται ότι σήμερα επέστρεψα αμέσως στη διατροφή μου!

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Nα τα εκατοστησεις Ταυρακι !!!
    Οχι δεν εγινε τιποτα με μια μερα να το ριξεις εξω .....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by tzenikara View Post
    Χθες ήταν τα γενέθλιά μου και έφαγα και γλυκό και έξω αργά το βράδυ ποικιλίες κρεατικών και όλα τα συναφή.Μπορεί μια μέρα να καταστρέψει το στόχο σου;
    Καλα εκανες! Αυτο απαιτει αλλωστε και το κοινωνικο πρωτοκολλο. Ε, μη γινομαστε """ξενερωτοι""" τετοιες μερες..Αρκει να μην εχουμε καθε Σαββατο γενεθλια....
    Χρονια πολλα και μη σκας, δεν εγινε τιποτα.......
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σειρα ασκησεων
    By z00mz00m in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 30-10-11, 21:03
  2. Σειρα εκτελεσης των ασκησεων
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-08, 23:58
  3. Σειρά ασκήσεων?
    By natasa in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-07, 14:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •