Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-05-12
    Posts
    2

    Default Help Διατροφή + Γυμναστική σπίτι

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. πρώτο post στην παρέα σας και θα ήθελα όσο μπορεί ο κάθε ένας από σας με την εμπειρία που έχει να με βοηθήσει όσο μπορεί...
    Είμαι 23 χρόνον, 1.72 και 59-60κιλά. Φαίνομαι λεπτός, για την ηλικία μου και αυτό προσωπικά δεν μου ανεβάζει την ψυχολογία. Λόγο κρίσις δεν με παίρνει να ασχοληθώ με τον γυμναστήριο αλλα μονο στο σπίτι.Σκέφτομαι πολύ να αγοράσω μια προτείνει για αύξηση βάρους. Θα υπάρξει πρόβλημα να κάνω μια σωστή διατροφη που θα την συνδυάσω με πρωτεϊνη και γυμναστικη στο σπίτι? Υπάρχει πιθανότητα να κάνω κοιλια λόγο γυμναστικής στο σπίτι?
    Αν μπορείτε να μου προτείνεται μια διατροφή και κάποιο συμπλήρωμα θα το εκτιμούσα.... Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλυ...

  2. #2
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Γειά χαρά και καλώς ήρθες!
    Τι εξοπλισμό διαθέτεις στο σπίτι σου?Έχεις σκεφτεί κάποιο πρόγραμμα με κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις?
    Πολύ δύσκολα η γυμναστική στο σπίτι συγκρίνετε με το γυμναστήριο αλλά είναι μια καλή αρχή.
    Πριν πάρεις την πρωτείνη πρέπει να φροντίσεις την διατροφή σου,να κάνεις ένα πλάνο που να σου δίνει τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι.
    Όταν το κάνεις αυτό μπορείς να πάρεις μια πρωτείνη,δεν είναι τίποτα.Φρόντισε η πρωτείνη σου να ΜΗΝ είναι πρωτείνη όγκου με περιτούς υδατάνθρακες γιατί οι επι τω πλείστων είναι ζάχαρες που θα σου δώσουν κιλά αλλά σε λίπος.
    Κάνε μια έρευνα για πρωτείνες όπως (dynamitize elite,ON gold whey standard,Reflex native whey κτλ).

    Για ότι απορία σου δημιουργηθεί εδώ είμαστε όλοι.

  3. #3
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Kαλησπερα και καλως ηρθες!Η γνωμη μου ειναι τα λεφτα που θα δωσεις για την πρωτεινη ογκου δωστα για να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο για αρχη.Προβλημα δεν υπαρχει κανενα στο να κανεις μια σωστη διατροφη σε συνδιασμο με γυμναστικη (αυτο αλλωστε ειναι και το ζητουμενο-ιδανικο).Για την πρωτεινη που λες,δεν θα πρεπει να την αντιμετωπιζεις σαν κατι ξεχωριστο ή "εξτρά" στην διατροφη σου και γενικοτερα στην ολη προσπαθεια σου,γιατι ουσιαστικα προκειται για τροφη,απλα σε επεξεργασμενη μορφη.Εαν εχεις την δυνατοτητα αντι για πρωτεινη σε σκονη να τρως κανονικο φαγητο,ειναι σαφως καλυτερη επιλογη να επιλεξεις το δευτερο.Κοιλια δεν θα κανεις σε καμια περιπτωση απο την γυμναστικη το σπιτι (ή στο γυμναστηριο ή οπουδηποτε),αλλα απο λαθος επιλογες τροφων τοσο σε ποσοτητα οσο και σε ποιοτητα.

    Ενας καλος οδηγος ειναι εδω
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    και εδω
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828

    Ξεκινα απο αυτα και στη πορεια δες και αποφασισε ΕΑΝ σου χρειαζεται καποιο συμπηρωμα που δεν μπορεις να το καληψεις μεσω της διατροφης σου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-05-12
    Posts
    2

    Default

    Φίλε μου Kotsi στο, στο σπίτι μου έχω βαράκια 20 κιλά,έχω μονόζυγο και λάστιχο με 2 λαβές.Μπορώ να κάνω κοιλιακούς και στήθος. από κει και πέρα ψάχνομαι και γι άλλες ασκήσεις... Σίγουρα θα κοιτάξω καλά πριν πάρω κάτι σε συμπλήρωμα, απλά ήθελα μια γνώμη.Μια αρχή είναι να κόψω το τσιγάρο, ξέρω πως είναι μείον στην αύξηση του βάρους μου. Κώστα με βοηθησε αρκετά o οδηγός μπορώ να πω. Όσο για το γυμναστήριο σίγουρα θα ήταν καλύτερα να πάω,απ το να τα δώσω σε συμπλήρωμα αλλά πχ 1 μίνας δεν θα είναι τίποτα. :) Αρά πιστεύω χαλαρά να δώ πως θα παεί στο σπίτι και μακάρι να μας κάτσει κανένα κιλό... Όταν πήγαινα γυμναστήριο, μου είχε προτεινει o γυμναστής να πάρω την mammoth. Γνωρίζετε τίποτα γι αυτή την πρωτεΐνη???
    Last edited by George253; 11-05-12 at 00:30.

  5. #5

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Δωσε λευτα για την διατροφη και αν σου περισευουν παρε και προτείνη.... :)

    Οταν λεω διατροφη το πρωι γαλα 1.5% + βρομη , δεκατιανο σαντουιτς με μαυρο ψωμι και τυρι χαμηλων λιπαρων και γαλοπουλα 0%. το μεσημερι κοτοπουλο ή μοσχαρι ή σικωτι ή ψαρι με ρυζυ ή πατατα ή γλυκοπατατα ή μακαροναι ολικης + σαλατα. Το ιδιο καθε 3 ωρες και το βραδυ 2 γιαουρτια 2 ή 0% + μια χουφτα αμιγδαλα ή φουντουκια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστικη στο σπιτι
    By putin1981 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-08, 06:55
  2. Γυμναστικη στο σπιτι.
    By camen in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 27
    Last Post: 29-01-08, 03:46
  3. Γυμναστική στο σπίτι
    By navic in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-05, 07:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •